Ana ve alt ayar kadranlarının çalışmasını özelleştirin.

Ters Dönüş

Seçilen işlemler için ayar kadranlarının dönüş yönünü tersine çevirin.

  • [ Pozlama telafisi ] veya [ Enstantane hızı/diyafram ] seçeneğini vurgulayın ve ( M ) seçeneğini seçmek veya ( U ) seçimini kaldırmak için 2 tuşuna basın.

  • Değişiklikleri kaydedip çıkmak için J tuşuna basın.

Ana/Alt Değiştir

Ana ve alt ayar kadranlarının rollerini tersine çevirin.

Seçenek

Tanım

[ Pozlama ayarı ]

[ Açık ] seçilirse, ana ayar kadranı diyafram açıklığını ve alt ayar kadranı deklanşör hızını kontrol edecektir. [ Açık (Mod A) ] seçilirse, ana ayar kadranı yalnızca A modunda diyaframı ayarlamak için kullanılacaktır.

[ Otomatik odaklama ayarı ]

[ Açık ] seçilirse AF alanı modu, AF modu düğmesi basılı tutularak ve ana ayar kadranı döndürülerek, otomatik netleme modu ise AF modu düğmesi basılı tutularak ve alt ayar kadranı döndürülerek seçilebilir.

Diyafram Ayarı

A ve M modlarında CPU lenslerindeki diyafram halkası kullanılarak diyaframın ayarlanıp ayarlanamayacağını seçin.

Seçenek

Tanım

[ Alt-ayar kadranı ]

Diyafram yalnızca alt ayar kadranı ile ayarlanabilir (veya [ Ana/alt öğeyi değiştir ] > [ Pozlama ayarı ] için [ Açık ] seçilmişse ana ayar kadranı ile ayarlanabilir).

[ Diyafram halkası ]

Diyafram, lens diyafram halkasıyla ayarlanabilir. Fotoğraf makinesinin diyafram ekranı diyaframı 1 EV'lik artışlarla gösterir, ancak yine de diyafram halkası kullanılarak 1 EV'lik kesirler seçilebilir.

  • [ Diyafram ayarı ] için seçilen seçeneğe bakılmaksızın, diyafram halkasıyla donatılmamış objektiflerin diyafram açıklığı (G ve E tipi objektifler) alt-ayar kadranı kullanılarak ayarlanmalıdır.

  • CPU olmayan lensler kullanırken, kurulum menüsündeki [ CPU olmayan lens verileri ] öğesini kullanarak lens verilerini sağlayın ( CPU Olmayan Objektiflerin Kullanılması (CPU Olmayan Objektif Verileri) ) ve objektif diyafram halkasını kullanarak diyaframı ayarlayın.

İzleme ve menüde gezinme sırasında çoklu seçicinin ve ayar kadranlarının oynayacağı rolleri seçin.

Seçenek

Tanım

[ Açık ]

Oynatma :

  • Tam çerçeve izleme sırasında görüntülenen resmi seçmek için ana ayar kadranı kullanılabilir. Alt ayar kadranı, [ Alt kadran çerçeve ilerlemesi ] için seçilen seçeneğe göre ileri veya geri atlamak için kullanılabilir.

  • Küçük resim oynatma sırasında, küçük resimleri vurgulamak için ana ayar kadranı ve sayfa yukarı veya aşağı gitmek için alt ayar kadranı kullanılabilir.

Menüler * :

Menü öğelerini vurgulamak için ana ayar kadranını kullanın. Alt ayar kadranını saat yönünde döndürmek, vurgulanan seçeneğe ilişkin alt menüyü görüntüler. Saat yönünün tersine döndürmek önceki menüyü görüntüler.

2

[ Açık (resim inceleme hariç) ]

Görüntü inceleme sırasında ayar kadranlarının izleme için kullanılamaması dışında [ Açık ] seçeneği gibidir.

[ Kapalı ]

Tam çerçeve izleme sırasında görüntülenen resmi seçmek veya resimleri veya menü öğelerini vurgulamak için çoklu seçiciyi kullanın.

  • Vurgulanan öğeleri seçmek için alt ayar kadranı kullanılamaz. Vurgulanan öğeleri seçmek için J veya 2 tuşuna basın.

Alt Kadran Çerçevesi İlerlemesi

Tam çerçeve izleme sırasında alt ayar kadranını çevirerek atlanabilecek kare sayısını seçin. Bu seçenek yalnızca [ Menüler ve oynatma ] için [ Açık ] veya [ Açık (görüntü inceleme hariç) ] seçildiğinde etkili olur.

Seçenek

Tanım

[ 10 kare ]

Bir seferde 10 kare ileri veya geri atlayın.

[ 50 kare ]

Tek seferde 50 kare ileri veya geri atlayın.

c

[ Derecelendirme ]

Seçilen derecelendirmeye sahip sonraki veya önceki resimlere atlayın. Derecelendirmeyi seçmek için [ Derecelendirme ] seçeneğini vurgulayın ve 2 basın.

P

[ Koru ]

Sonraki veya önceki korumalı resme geçin.

C

[ Yalnızca durağan görüntüler ]

Sonraki veya önceki fotoğrafa geçin.

1

[ Yalnızca filmler ]

Sonraki veya önceki filme atlayın.

u

[ Klasör ]

Bir klasör seçmek için alt-ayar kadranını çevirin.

A Özel Ayarlar: Kamera Ayarlarının İnce Ayarının Yapılması

a: Otomatik Odaklama01

b: Ölçüm/Pozlama

c: Zamanlayıcılar/AE Kilidi

d: Çekim/Ekran

e: Basamaklama/Flaş

f: Kontroller

g: Film