Фокусът може да се регулира автоматично, ръчно или чрез сензорни контроли. Начинът, по който фотоапаратът фокусира, се управлява от вашия избор на режим на фокусиране и режим на AF зона.

Избор на режим на фокусиране

Режимът на фокусиране контролира как фокусира камерата. Режимът на фокусиране може да бъде избран с помощта на елементите за режим i и менютата за снимане на снимки и филми ( 0 Режим на фокусиране, Режим на фокусиране, Режим на фокусиране ).

При настройките по подразбиране режимът на фокусиране може също да бъде избран чрез задържане на бутона Fn2 и завъртане на главния диск за управление ( 0 Функционалните бутони ( Fn1 и Fn2 ) ).

Вариант Описание
AF-A Автоматично превключване на AF режим
  • Фотоапаратът използва AF-S за неподвижни обекти, AF-C за обекти, които са в движение.
  • Автоматичното превключване на AF режим е налично само в режим на снимки.
AF-S Единичен AF За стационарни предмети. Натиснете бутона за освобождаване на затвора наполовина, за да фокусирате. Ако камерата е в състояние да фокусира, точката на фокусиране ще се превърне от червено в зелено; фокусът ще се заключи, докато спусъкът е натиснат наполовина. Ако фотоапаратът не успее да фокусира, точката на фокусиране ще мига в червено и освобождаването на затвора ще бъде деактивирано.
AF-C Непрекъснат AF За движещи се обекти. Фотоапаратът фокусира непрекъснато, докато бутонът за освобождаване на затвора е натиснат наполовина; ако обектът се движи, камерата ще предвиди крайното разстояние до обекта и ще коригира фокуса, ако е необходимо. При настройките по подразбиране затворът може да бъде освободен само ако обектът е на фокус (приоритет на фокуса), но това може да се промени, за да позволи на затвора да бъде освободен по всяко време (приоритет на освобождаване) с помощта на персонализирана настройка a1 ( избор на приоритет на AF-C ).
AF-F AF на пълен работен ден Камерата настройва фокуса непрекъснато в отговор на движението на обекта или промените в композицията. Когато спусъкът е натиснат наполовина, точката на фокусиране ще се превърне от червено в зелено и фокусът ще се заключи. Тази опция е налична само в режим на филм.
MF Ръчен фокус Фокусирайте ръчно ( 0 Ръчен фокус ). Затворът може да бъде освободен, независимо дали обектът е на фокус.

Автофокус

Дисплеят може да се освети или потъмнее, докато фотоапаратът фокусира и точката на фокусиране понякога може да се показва в зелено, когато камерата не може да фокусира. Камерата може да не успее да фокусира с автофокус в следните ситуации:

  • Обектът съдържа линии, успоредни на дългия ръб на рамката
  • На темата липсва контраст
  • Обектът в точката на фокусиране съдържа области с рязко контрастираща яркост или включва точково осветление или неонов знак или друг източник на светлина, който променя яркостта
  • Появяват се трептене или ивици при флуоресцентно осветление, живачни пари, натриеви пари или подобно осветление
  • Използва се кръстосан (звезден) филтър или друг специален филтър
  • Обектът изглежда по-малък от точката на фокусиране
  • Темата е доминирана от правилни геометрични шарки (напр. щори или ред прозорци в небостъргач)

Изключване на камерата

Позицията на фокусиране може да се промени, ако изключите фотоапарата и след това го включите отново след фокусиране.

Режим на AF зона

Фокусната точка може да бъде позиционирана с помощта на мултиселектора. Режимът на AF зона контролира как фотоапаратът избира точката на фокусиране за автоматично фокусиране. Настройката по подразбиране е Auto-area AF , но други опции могат да бъдат избрани с помощта на елементите на режим AF-area i и менютата за снимане на снимки и филми ( 0 AF-Area Mode , AF-Area Mode , AF-Area Mode ) .

При настройките по подразбиране, режимът на AF зона може да бъде избран и чрез задържане на бутона Fn2 и завъртане на диска за подкоманди ( 0 Функционалните бутони ( Fn1 и Fn2 ) ).

Вариант Описание
3 Точен AF Препоръчва се за снимки, включващи статични обекти, като сгради, студийна продуктова фотография или близки планове. Точен AF се използва за точен фокус върху избрано място в кадъра. Тази опция е налична само когато е избран фоторежим и единичен AF е избран за режим на фокусиране. Фокусирането може да е по-бавно, отколкото при едноточков AF.
d Едноточков AF Камерата фокусира върху точка, избрана от потребителя. Използвайте с неподвижни обекти.
e AF с динамична област Камерата фокусира върху точка, избрана от потребителя. Ако обектът за кратко напусне избраната точка, камерата ще фокусира въз основа на информация от околните точки на фокусиране. Използвайте за снимки на спортисти и други активни обекти, които са трудни за кадриране с помощта на едноточков AF. Тази опция е налична само когато е избран фоторежим и автоматично превключване на режим AF или Непрекъснат AF за режим на фокусиране.
f Широкообхватен AF (S) Що се отнася до едноточковия AF , с изключение на това, че камерата фокусира върху по-широка област, фокусните зони за широкообхватен AF (L) са по-големи от тези за широкообластен AF (S) . Използвайте за моментни снимки или снимки на движещи се обекти, които са трудни за кадриране с помощта на едноточков AF, или в режим на филм за гладко фокусиране по време на панорамни и накланящи се снимки или при заснемане на движещи се обекти. Ако избраната зона на фокусиране съдържа обекти на различни разстояния от фотоапарата, камерата ще даде приоритет на най-близкия обект.
g Широкообхватен AF (L)
h AF с автоматична зона
  • Камерата автоматично разпознава обекта и избира зоната на фокусиране.
  • Използвайте в случаите, когато нямате време да изберете сами точката на фокусиране, за портрети или за моментни снимки и други моментни снимки.
  • Жълта рамка, показваща точката на фокусиране, се появява около лицата на човешки обекти, засечени от камерата. Ако се открият очи, жълтата точка на фокусиране ще се появи над едното или другото им око (AF с разпознаване на лице/очи). Това ви освобождава да се концентрирате върху кадрирането и изражението на вашия обект, докато снимате активни портретни обекти ( 0 AF с разпознаване на лице/очи ).
  • Ако е избрано Разпознаване на животни вкл. за персонализирана настройка a2 ( Автоматична зона AF лице/разпознаване на очи ), върху лицата на кучета или котки, засечени от фотоапарата, ще се появи жълта точка на фокусиране. Ако се открият очи, вместо това жълтата точка на фокус ще се появи над едното или другото им око ( 0 AF с разпознаване на животни ).
  • Проследяването на субекта ( 0 Проследяване на обекта ) може да бъде инициирано чрез натискане на бутона J Персонализирана настройка f2 ( Потребителски контроли (заснемане) ) или g2 ( Потребителски контроли ) могат да се използват за конфигуриране на бутона Fn1 или Fn2 за стартиране на AF за проследяване на обекта ( 0 f2: Персонализирани контроли (Заснемане) , g2: Персонализирани контроли ). AF за проследяване на обекта може също да бъде присвоен на бутона Fn или Fn2 на обектива с помощта на персонализирана настройка f2 ( Персонализирани контроли (заснемане) ).

s : Централна фокусна точка

Във всички режими на AF зона, с изключение на Auto-area AF , точка се появява в точката на фокусиране, когато е в центъра на рамката.

Бърз избор на фокусна точка

За по-бърз избор на точка на фокусиране, изберете Всяка друга точка за Персонализирана настройка a3 (Използвани фокусни точки ), за да използвате само една четвърт от наличните фокусни точки. Броят на наличните точки за точен AF и широкообхватен AF (L) не се променя.

AF с разпознаване на лице/очи

Когато снимате портретни обекти с AF с автоматична зона , използвайте персонализирана настройка a2 ( Автоматичен AF за разпознаване на лице/очи ), за да изберете дали фотоапаратът разпознава и лица, и очи (AF с разпознаване на лице/очи) или само лица (AF с разпознаване на лице) ) на човешки портретни обекти.

Фокусна точка

  • Ако е избрано Разпознаване на лице и очи и се разпознае човешко лице, около лицето на обекта ще се появи жълта рамка, указваща точката на фокусиране. Ако камерата разпознае очите на обекта, жълтата точка на фокусиране ще се появи над едното или другото око. Разпознаването на лице и очи е включено по всяко време в режим b (автоматичен).
  • Лицата, открити, когато е избрано Разпознаване на лица, са обозначени по подобен начин с жълта точка на фокусиране.
  • Ако AF-C е избран за режим на фокусиране, или ако фотоапаратът снима с помощта на AF-C, когато AF-A е избран за режим на фокусиране, точката на фокусиране ще светне жълто, когато се разпознаят лица или очи.
  • Ако AF-S е избран за режим на фокусиране или ако фотоапаратът снима с помощта на AF-S, когато AF-A е избран за режим на фокусиране, точката на фокусиране ще стане зелена, когато фотоапаратът фокусира.
  • Ако се открие повече от едно човешко лице или око, e и f ще се появят в точката на фокусиране. Ще можете да позиционирате точката на фокусиране върху друго лице или око, като натиснете 4 или 2 .
  • Ако обектът отклони поглед, след като лицето му бъде открито, точката на фокусиране ще се премести, за да проследи движението му.
  • По време на възпроизвеждане можете да увеличите лицето или окото, използвани за фокусиране, като натиснете J .

AF с разпознаване на лице/очи

  • Разпознаването на очите не е налично в режим на филм.
  • Очите или лицата може да не бъдат открити според очакванията, ако:

    • лицето на обекта заема много голяма или много малка част от рамката,
    • лицето на обекта е осветено твърде ярко или твърде слабо,
    • субектът носи очила или слънчеви очила,
    • лицето или очите на субекта са затъмнени от коса или други предмети, или
    • обектът се движи прекомерно по време на снимане.

AF за откриване на животни

В режими, различни от b , фотоапаратът ще разпознава лицата и очите на кучета и котки (AF с разпознаване на животни), когато Разпознаването на животни е включено за персонализирана настройка a2 ( Автоматичен AF разпознаване на лице/очи ). Включеното откриване на животни е активирано по всяко време в режим f (портрет на домашни любимци).

Фокусна точка

  • Когато камерата открие лице на куче или котка, около лицето на обекта ще се появи жълта рамка, указваща точката на фокусиране. Ако камерата разпознае очите на обекта, жълтата точка на фокусиране ще се появи над едното или другото око.
  • Ако AF-C е избран за режим на фокусиране, или ако фотоапаратът снима с помощта на AF-C, когато AF-A е избран за режим на фокусиране, точката на фокусиране ще светне жълто, когато се разпознаят лица или очи.
  • Ако AF-S е избран за режим на фокусиране или ако фотоапаратът снима с помощта на AF-S, когато AF-A е избран за режим на фокусиране, точката на фокусиране ще стане зелена, когато фотоапаратът фокусира.
  • Ако бъде открито повече от едно лице или око на куче или котка, e и f ще се появят в точката на фокусиране. Ще можете да позиционирате точката на фокусиране върху друго лице или око, като натиснете 4 или 2 .
  • По време на възпроизвеждане можете да увеличите лицето или окото, използвани за фокусиране, като натиснете J .

AF за откриване на животни

  • В зависимост от условията на снимане, фотоапаратът може да не успее да разпознае лицата или очите на някои породи, когато е активирано Разпознаване на животни. Като алтернатива, камерата може да показва рамка около обекти, които не са лица или очи на кучета или котки.
  • Очите или лицата може да не бъдат открити според очакванията, ако:

    • лицето на обекта заема много голяма или много малка част от рамката,
    • лицето на обекта е осветено твърде ярко или твърде слабо,
    • лицето или очите на субекта са затъмнени от козина или други предмети,
    • очите на субекта са сходни по цвят с останалата част от лицето му, или
    • обектът се движи прекомерно по време на снимане.
  • Разпознаването на очите не е налично в режим на филм.
  • Светлината от AF-асистиращия илюминатор може да повлияе неблагоприятно на очите на някои животни; препоръчваме ви да изберете Изключено за персонализирана настройка a8 ( Вграден помощен AF осветител ).

Проследяване на субекта

Когато AF с автоматична зона е избран за режим на AF зона, фотоапаратът може да проследява обекта в избраната точка на фокусиране.

  • Натиснете J да активирате проследяването на фокуса; точката на фокусиране ще се промени в прицел за прицел.
  • Позиционирайте мерника върху целта и натиснете J отново, за да започнете проследяването; точката на фокусиране ще проследява избрания обект, докато се движи през кадъра. За да прекратите проследяването и да изберете централната точка на фокусиране, натиснете отново J Имайте предвид, че ако натиснете спусъка наполовина, за да започнете проследяване по време на неподвижна фотография, когато AF-C или AF-A е избран за режим на фокусиране, фотоапаратът ще проследява обекта само докато спусъкът е натиснат наполовина; когато бутонът бъде освободен, проследяването ще приключи и фокусната точка, която е била в сила преди началото на проследяването, ще бъде възстановена.
  • За да излезете от режима за проследяване на обекта, натиснете бутона W

Проследяване на субекта

Камерата може да не е в състояние да проследи обекти, ако те се движат бързо, напуснат кадъра или са затъмнени от други обекти, променят се видимо по размер, цвят или яркост, или са твърде малки, твърде големи, твърде ярки, твърде тъмни или подобни на цвят или яркост на фона.

Сензорният затвор

Сензорните контроли могат да се използват за фокусиране и освобождаване на затвора. Докоснете дисплея, за да фокусирате, и вдигнете пръста си, за да освободите затвора.

Докоснете иконата, показана на илюстрацията, за да изберете операцията, извършена чрез докосване на дисплея в режим на снимане. Изберете от следните опции:

W
  • Докоснете дисплея, за да фокусирате върху избраната точка, и вдигнете пръста си, за да освободите затвора. Ако е избрана опция, различна от Изкл. за персонализирана настройка a2 ( Автоматичен AF лице/разпознаване на очи ) и фотоапаратът разпознава човешки лица или очи или лица или очи на кучета или котки, камерата ще фокусира върху лицето или окото * най-близо до избраната точка.
  • Предлага се само в режим на снимки.
V
  • Докоснете дисплея, за да фокусирате върху избраната точка. Вдигането на пръста си от дисплея не освобождава затвора.
  • Ако AF с автоматична зона е избран за режим на AF зона, фотоапаратът ще проследява избрания обект, докато се движи през кадъра. За да превключите към друг обект, докоснете го на дисплея. Ако е избрана опция, различна от Изкл. за персонализирана настройка a2 ( Автоматичен AF лице/разпознаване на очи ) и фотоапаратът разпознава човешки лица или очи или лица или очи на кучета или котки, фотоапаратът ще фокусира и проследява лицето или око * най-близо до избраната точка.
X Затворът с докосване е деактивиран.

Когато избирате око с помощта на сензорни контроли, имайте предвид, че камерата може да не фокусира окото от страната, която възнамерявате. Използвайте мултиселектора, за да изберете желаното око.

Правене на снимки с помощта на опции за заснемане с докосване

  • Сензорните контроли не могат да се използват за ръчно фокусиране.
  • Бутонът за освобождаване на затвора може да се използва за правене на снимки, когато е показана иконата W
  • Сензорните контроли не могат да се използват за правене на снимки по време на запис на филм.
  • По време на серийна фотография, сензорните контроли могат да се използват само за правене на една снимка в даден момент. Използвайте бутона за освобождаване на затвора за серия снимки.
  • В режим на самоснимачка фокусът се заключва върху избрания обект, когато докоснете монитора и затворът се освобождава около 10 секунди след като вдигнете пръста си от дисплея. Ако броят на избраните снимки е по-голям от 1, останалите снимки ще бъдат направени в единична серия.

Ръчен фокус

Ръчното фокусиране може да се използва, когато автоматичното фокусиране не дава желаните резултати. Позиционирайте точката на фокусиране върху вашия обект и завъртете фокуса или контролния пръстен, докато обектът е на фокус.

За по-голяма прецизност докоснете бутона X да увеличите изгледа през обектива.

Когато обектът е на фокус, точката на фокусиране ще светне в зелено и индикаторът за фокусиране ( I ) ще се появи на дисплея (електронно измерване на обхват).

Индикатор за фокусно разстояние

Индикатор за фокусиране

Индикатор за фокусиране Описание
I Обект на фокус.
F Фокусната точка е между камерата и обекта.
H Фокусната точка е зад обекта.
F H Камерата не може да определи дали обектът е на фокус.
(мига)

Когато използвате ръчно фокусиране с обекти, които не са подходящи за автоматично фокусиране, имайте предвид, че индикаторът за фокусиране ( I ) може да се покаже, когато обектът не е на фокус. Увеличете изгледа през обектива и проверете фокуса. Препоръчва се използването на статив, когато фотоапаратът има проблеми с фокусирането.

Обективи с избор на режим на фокусиране

Ръчното фокусиране може да бъде избрано с помощта на контролите на обектива.

Позиция на фокалната равнина

За да определите разстоянието между вашия обект и камерата, измерете от маркировката на фокалната равнина ( E ) на корпуса на фотоапарата. Разстоянието между монтажния фланец на обектива и фокалната равнина е 16 mm (0,63 in.).

16 мм

Маркировка на фокалната равнина

Пик на фокуса

Ако фокусирането е разрешено с помощта на персонализирана настройка d9 ( Осветени акценти ), обектите, които са на фокус, ще бъдат обозначени с цветни контури в режим на ръчно фокусиране. Имайте предвид, че пиковите акценти може да не се показват, ако фотоапаратът не е в състояние да открие очертания, като в този случай фокусът може да се провери с помощта на изгледа през обектива на дисплея.

Зона на фокус