Използван с обекти с висок контраст, High Dynamic Range (HDR) запазва детайлите в светли и сенки, като комбинира два кадъра, направени при различни експозиции. HDR е най-ефективен, когато се използва с матрично измерване (при точково или централно претеглено измерване диференциалът на експозицията на Auto е еквивалентен на около 2 EV). Не може да се комбинира с някои функции на камерата, включително настройки за качество на изображението NEF (RAW) или NEF (RAW)+, фотография със светкавица, брекетинг, множествена експозиция, скорости на затвора на Bulb и Time , или интервален таймер, или запис с интервал.

Първо излагане (по-тъмно)

+

Втора експозиция (по-ярка)

Комбинирано HDR изображение

Налични са следните опции:

  • HDR режим : Изберете от Включен (серия) (направете серия от HDR снимки, завършвайки, когато е избрано Изключено ), Включено (единична снимка) (направете една HDR снимка) и Изключено (излезте без да правите допълнителни HDR снимки).
  • Диференциал на експозицията : Изберете разликата в експозицията между двете снимки, които се комбинират, за да направите HDR снимка. Изберете по-големи стойности за обекти с висок контраст или изберете Авто, за да позволите на камерата да регулира диференциала на експозицията според сцената.
  • Изглаждане : Изберете колко да изгладите границите между кадрите, които съставляват всяка HDR снимка.
  • Запазване на отделни изображения (NEF) : Изберете Включено, за да запазите всяка от отделните снимки, използвани за създаване на HDR изображение. Снимките се запазват като NEF (RAW) файлове, независимо от избраните опции за качество на изображението в менюто за снимане.

Правене на HDR снимки

Следвайте стъпките по-долу, за да заснемете HDR снимки.

  1. Изберете HDR (висок динамичен диапазон) .

    Маркирайте HDR (висок динамичен диапазон) в менюто за снимане и натиснете 2 .

  2. Изберете режим.

    Маркирайте режим HDR и натиснете 2 .

    Маркирайте едно от следните и натиснете J

    • За да направите серия от HDR снимки , изберете 0 Включено (серия) . HDR снимането ще продължи, докато не изберете Изключено за HDR режим .
    • За да направите една HDR снимка , изберете Включено (единична снимка) . Нормалното снимане ще се възобнови автоматично, след като създадете една HDR снимка.
    • За да излезете, без да създавате допълнителни HDR снимки , изберете Изключено .

    Ако е избрано Включено (серия) или Включено (единична снимка) , на дисплея ще се появи икона.

  3. Изберете диференциала на експозицията.

    За да изберете разликата в експонацията между двата кадъра, маркирайте Разлика на експозицията и натиснете 2 .

    Маркирайте опция и натиснете J Изберете по-високи стойности за обекти с висок контраст, но имайте предвид, че изборът на стойност, по-висока от необходимата, може да не доведе до желаните резултати; ако е избрано Auto , камерата автоматично ще регулира експозицията, за да отговаря на сцената.

  4. Изберете количеството изглаждане.

    За да изберете колко да се изглаждат границите между двете изображения, маркирайте Изглаждане и натиснете 2 .

    Маркирайте опция и натиснете J По-високите стойности създават по-гладко съставно изображение. При някои обекти може да се вижда неравномерно засенчване.

  5. Изберете дали да запазите индивидуалните експозиции.

    За да изберете дали да запазите отделните NEF (RAW) изображения, които съставляват HDR снимката, маркирайте Save individual images (NEF) и натиснете 2 , след това натиснете 1 или 3 да изберете желаната опция и натиснете J да изберете.

  6. Кадрирайте снимка, фокусирайте и снимайте.

    Фотоапаратът прави две експонации, когато спусъкът е натиснат докрай. Независимо от избраната в момента опция за режим на освобождаване, при всяко натискане на бутона за освобождаване на затвора ще се прави само една снимка.

    Ако е избрано Вкл. (серия) , HDR ще се изключи само когато е избрано Изкл. за режим HDR; ако е избрано Вкл. (единична снимка) , HDR се изключва автоматично след заснемане на снимката.

Рамкиране на HDR снимки

Краищата на изображението ще бъдат изрязани. Желаните резултати може да не бъдат постигнати, ако фотоапаратът или обектът се движат по време на снимане. Препоръчва се използването на статив. В зависимост от сцената може да се появят сенки около ярки обекти или ореоли около тъмни обекти; този ефект може да бъде намален чрез регулиране на степента на изглаждане.