Fokus je mogoče prilagajati samodejno, ročno ali z upravljanjem na dotik. Način ostrenja fotoaparata je odvisen od vaše izbire načina ostrenja in načina AF območja.

Izbira načina ostrenja

Način ostrenja nadzoruje, kako fotoaparat izostri. Način ostrenja lahko izberete s pomočjo elementov načina ostrenja i ter menijih za fotografiranje in snemanje videoposnetkov ( 0 Način ostrenja, Način ostrenja, Način ostrenja ).

Pri privzetih nastavitvah lahko način ostrenja izberete tudi tako, da držite gumb Fn2 in zavrtite glavni gumb za upravljanje ( 0 Funkcijska gumba ( Fn1 in Fn2 ) ).

Možnost Opis
AF-A Samodejni preklop načina AF
  • Fotoaparat uporablja AF-S za nepremične motive, AF-C za motive, ki so v gibanju.
  • Samodejno preklapljanje načina AF je na voljo samo v fotografskem načinu.
AF-S Enojni AF Za stacionarne predmete. Za izostritev pritisnite sprožilec do polovice. Če je fotoaparat sposoben izostriti, se bo točka ostrenja spremenila iz rdeče v zeleno; izostritev se zaklene, medtem ko je sprožilec pritisnjen do polovice. Če fotoaparat ne izostri, bo točka ostrenja utripala rdeče in sprožilec bo onemogočen.
AF-C Neprekinjeno AF Za premikajoče se predmete. Fotoaparat izostri neprekinjeno, medtem ko je sprožilec pritisnjen do polovice; če se motiv premakne, bo kamera predvidela končno razdaljo do motiva in po potrebi prilagodila fokus. Pri privzetih nastavitvah je zaklop mogoče sprostiti samo, če je motiv izostren (prioriteta izostritve), vendar je to mogoče spremeniti, da omogočite, da se sprožilec kadar koli sprosti (prioriteta sprostitve) z uporabo nastavitve po meri a1 ( izbira prioritete AF-C ).
AF-F AF za polni delovni čas Fotoaparat nenehno prilagaja fokus glede na gibanje motiva ali spremembe v kompoziciji. Ko je sprožilec pritisnjen do polovice, se točka ostrenja spremeni iz rdeče v zeleno in izostritev se zaklene. Ta možnost je na voljo samo v načinu filma.
MF Ročno ostrenje Ročno ostrenje ( 0 Ročno ostrenje ). Zaklop lahko sprostite, ne glede na to, ali je motiv izostren ali ne.

Samodejno ostrenje

Zaslon se lahko med izostritvijo fotoaparata posvetli ali zatemni, točka ostrenja pa je lahko včasih prikazana zeleno, ko fotoaparat ne more izostriti. Fotoaparat morda ne bo mogel izostriti s samodejnim ostrenjem v naslednjih situacijah:

  • Predmet vsebuje črte, vzporedne z dolgim robom okvirja
  • Temu manjka kontrast
  • Predmet v točki ostrenja vsebuje področja z ostro kontrastno svetlostjo ali vključuje točkovno osvetlitev ali neonski znak ali drug vir svetlobe, ki spreminja svetlost
  • Utripanje ali trakovi se pojavijo pri fluorescentni, živosrebrni, natrijevi ali podobni svetlobi
  • Uporablja se križni (zvezdasti) filter ali drug poseben filter
  • Predmet se zdi manjši od točke ostrenja
  • Predmet prevladujejo pravilni geometrijski vzorci (npr. žaluzije ali vrsta oken v nebotičniku)

Izklop kamere

Položaj ostrenja se lahko spremeni, če fotoaparat po izostritvi izklopite in ga ponovno vklopite.

Način AF-območja

Točko ostrenja lahko nastavite z večnamenskim izbirnikom. Način AF-area nadzira, kako fotoaparat izbere točko ostrenja za samodejno ostrenje. Privzeta nastavitev je Auto-area AF , vendar je mogoče druge možnosti izbrati s pomočjo elementov načina AF-area i in v menijih za fotografiranje in snemanje videoposnetkov ( 0 Način AF-območja, Način AF-območja, Način območja AF ) .

Pri privzetih nastavitvah lahko način območja AF izberete tudi tako, da držite gumb Fn2 in zavrtite gumb za podukaze ( 0 Funkcijska gumba ( Fn1 in Fn2 ) ).

Možnost Opis
3 Točen AF Priporočeno za posnetke, ki vključujejo statične motive, kot so zgradbe, fotografiranje izdelkov v studiu ali bližnji posnetki. Pinpoint AF se uporablja za natančno ostrenje na izbranem mestu v kadru. Ta možnost je na voljo samo, če je izbran način fotografiranja in je za način ostrenja izbran Single AF . Ostrenje je lahko počasnejše kot pri enotočkovnem AF.
d Enotočkovni AF Kamera se osredotoči na točko, ki jo izbere uporabnik. Uporabite pri mirujočih predmetih.
e AF z dinamičnim območjem Kamera se osredotoči na točko, ki jo izbere uporabnik. Če motiv za kratek čas zapusti izbrano točko, bo fotoaparat izostril na podlagi informacij iz okoliških točk ostrenja. Uporabite za fotografije športnikov in drugih aktivnih motivov, ki jih je težko kadrirati z uporabo enotočkovnega AF. Ta možnost je na voljo le, če je način izbrana fotografija in načinu AF samodejno stikalo ali Continuous AF je izbran za Focus način.
f Širokopodročno AF (S) Kar zadeva enotočkovno AF , razen fotoaparata izostri širše območje, so območja ostrenja za širokopodročno AF (L) večja od tistih za širokoobmočno AF (S) . Uporabite za posnetke ali fotografije premikajočih se predmetov, ki jih je težko kadrirati z uporabo enotočkovnega samodejnega ostrenja, ali v filmskem načinu za gladko ostrenje med premikanjem in nagibanjem posnetkov ali pri snemanju premikajočih se predmetov. Če izbrano območje ostrenja vsebuje motive na različnih razdaljah od fotoaparata, bo fotoaparat prednost dodelil najbližjemu motivu.
g Širokopodročno AF (L)
h Samodejno območje AF
  • Kamera samodejno zazna motiv in izbere območje ostrenja.
  • Uporabite v primerih, ko nimate časa, da bi sami izbrali točko ostrenja, za portrete ali za posnetke in druge hitre fotografije.
  • Rumena obroba, ki označuje točko ostrenja, se pojavi okoli obrazov človeških subjektov, ki jih zazna fotoaparat. Če se zaznajo oči, se namesto tega prikaže rumena točka ostrenja nad enim ali drugim očesom (AF z zaznavanjem obraza/oči). To vas osvobodi, da se osredotočite na kadriranje in izraz vašega motiva med fotografiranjem aktivnih portretnih motivov ( 0 AF z zaznavanjem obrazov/oči ).
  • Če je za nastavitev po meri a2 ( Samodejno zaznavanje AF obraza/oči ) izbrano Zaznavanje živali vklopljeno, se bo na obrazih psov ali mačk, ki jih zazna fotoaparat, pojavila rumena točka ostrenja. Če so zaznane oči, se bo namesto enega ali drugega očesa pojavila rumena točka ostrenja ( 0 AF z zaznavanjem živali ).
  • Sledenje subjektu ( 0 Sledenje predmetu ) lahko zaženete s pritiskom na gumb J Nastavitev po meri f2 ( Kontrole po meri (snemanje) ) ali g2 ( Kontrole po meri ) lahko uporabite za konfiguracijo gumba Fn1 ali Fn2 za začetek AF sledenja motivu ( 0 f2: Kontrole po meri (Snemanje) , g2: Kontrole po meri ). AF za sledenje motivu lahko dodelite tudi gumbu Fn ali Fn2 na objektivu z nastavitvijo po meri f2 ( kontrole po meri (snemanje) ).

s : osrednja točka ostrenja

V vseh načinih AF-območja, razen Auto-area AF , se v točki ostrenja pojavi pika, ko je v središču okvirja.

Hitra izbira točke ostrenja

Za hitrejšo izbiro točke ostrenja izberite Vsaka druga točka za nastavitev po meri a3 ( uporabljene fokusne točke ), da uporabite samo četrtino razpoložljivih točk ostrenja. Število točk, ki so na voljo za Pinpoint AF in Wide-area AF (L), se ne spremeni.

AF z zaznavanjem obraza/oči

Ko fotografirate portretne motive s samodejnim AF , uporabite nastavitev po meri a2 ( samodejno AF zaznavanje obraza/oči ), da izberete, ali fotoaparat zazna obraze in oči (AF z zaznavanjem obrazov/oči) ali samo obraze (AF z zaznavanjem obrazov). ) človeških portretov.

Fokusna točka

  • Če je vklopljeno zaznavanje obrazov in oči in je zaznan človeški obraz, se bo okoli obraza motiva pojavila rumena obroba, ki označuje točko ostrenja. Če kamera zazna oči subjekta, se namesto tega prikaže rumena točka ostrenja nad enim ali drugim očesom. Vklopljeno zaznavanje obrazov in oči je vedno omogočeno v b (samodejnem) načinu.
  • Obrazi, zaznani, ko je izbrano zaznavanje obrazov vklopljeno , so podobno označeni z rumena točka ostrenja.
  • Če je za način ostrenja izbran AF-C ali če fotoaparat snema z AF-C, ko je AF-A izbran za način ostrenja, bo točka ostrenja zasvetila rumeno, ko zazna obraze ali oči.
  • Če je za način ostrenja izbran AF-S ali če fotoaparat snema z uporabo AF-S, ko je AF-A izbran za način ostrenja, bo točka ostrenja postala zelena, ko fotoaparat izostri.
  • Če je zaznan več kot en človeški obraz ali oko, se na točki ostrenja prikažeta ikoni e in f Točko ostrenja boste lahko postavili na drug obraz ali oko s pritiskom na 4 ali 2 .
  • Če motiv pogleda stran, potem ko je zaznan njegov obraz, se bo točka ostrenja premaknila in sledila njegovemu gibanju.
  • Med predvajanjem lahko povečate obraz ali oko, ki se uporablja za ostrenje, tako da pritisnete J

AF z zaznavanjem obraza/oči

  • Zaznavanje oči ni na voljo v načinu filma.
  • Oči ali obrazi morda ne bodo zaznani po pričakovanjih, če:

    • obraz osebe zavzema zelo velik ali zelo majhen delež okvirja,
    • obraz osebe je presvetlo ali preslabo osvetljen,
    • subjekt nosi očala ali sončna očala,
    • obraz ali oči subjekta so zakriti z lasmi ali drugimi predmeti, oz
    • predmet se med fotografiranjem pretirano premika.

AF za zaznavanje živali

V načinih, ki niso b , bo fotoaparat zaznal obraze in oči psov in mačk (AF z zaznavanjem živali), ko je za nastavitev po meri a2 izbrano Zaznavanje živali vklopljeno (Samodejno zaznavanje AF obraza/oči ). Zaznavanje živali je vklopljeno ves čas omogočeno v f (portret hišnih ljubljenčkov).

Fokusna točka

  • Ko fotoaparat zazna obraz psa ali mačke, se okoli obraza motiva prikaže rumena obroba, ki označuje točko ostrenja. Če kamera zazna oči subjekta, se namesto tega prikaže rumena točka ostrenja nad enim ali drugim očesom.
  • Če je za način ostrenja izbran AF-C ali če fotoaparat snema z AF-C, ko je AF-A izbran za način ostrenja, bo točka ostrenja zasvetila rumeno, ko zazna obraze ali oči.
  • Če je za način ostrenja izbran AF-S ali če fotoaparat snema z uporabo AF-S, ko je AF-A izbran za način ostrenja, bo točka ostrenja postala zelena, ko fotoaparat izostri.
  • Če zazna več kot en obraz ali oko psa ali mačke, se na točki ostrenja prikažeta ikoni e in f Točko ostrenja boste lahko postavili na drug obraz ali oko s pritiskom na 4 ali 2 .
  • Med predvajanjem lahko povečate obraz ali oko, ki se uporablja za ostrenje, tako da pritisnete J

AF za zaznavanje živali

  • Odvisno od pogojev fotografiranja fotoaparat morda ne bo zaznal obrazov ali oči nekaterih pasem, če je omogočeno zaznavanje živali. Druga možnost je, da fotoaparat lahko prikaže obrobo okoli subjektov, ki niso obrazi ali oči psov ali mačk.
  • Oči ali obrazi morda ne bodo zaznani po pričakovanjih, če:

    • obraz osebe zavzema zelo velik ali zelo majhen delež okvirja,
    • obraz osebe je presvetlo ali preslabo osvetljen,
    • obraz ali oči subjekta so zakriti s krznom ali drugimi predmeti,
    • oči subjekta so po barvi podobne preostalemu delu obraza, oz
    • predmet se med fotografiranjem pretirano premika.
  • Zaznavanje oči ni na voljo v načinu filma.
  • Svetloba pomožne osvetlitve AF lahko škodljivo vpliva na oči nekaterih živali; priporočamo, da izberete Izklopljeno za nastavitev po meri a8 ( Vgrajena pomožna luč za AF ).

Sledenje predmetom

Ko je za način AF območje izbrano samodejno AF , lahko fotoaparat sledi motivu v izbrani točki ostrenja.

  • Pritisnite J da omogočite sledenje fokusa; točka ostrenja se bo spremenila v namerilni križ.
  • Namerilni križ postavite nad tarčo in J , da začnete slediti; točka ostrenja bo sledila izbranemu motivu, ko se premika skozi okvir. Če želite končati sledenje in izbrati osrednjo točko ostrenja, znova J Upoštevajte, da če pritisnete sprožilec do polovice, da začnete slediti med fotografiranjem, ko je za način ostrenja izbran AF-C ali AF-A , bo fotoaparat sledil motivu samo, ko je sprožilec pritisnjen do polovice; ko spustite gumb, se bo sledenje končalo in točka ostrenja, ki je veljala pred začetkom sledenja, bo obnovljena.
  • Za izhod iz načina sledenja motivu pritisnite gumb W

Sledenje predmetom

Fotoaparat morda ne bo mogel slediti motivom, če se hitro premikajo, zapustijo okvir ali so zakriti z drugimi predmeti, se vidno spremenijo v velikosti, barvi ali svetlosti ali so premajhni, preveliki, presvetli, pretemni ali podobni. barvo ali svetlost ozadja.

Zaklop na dotik

Za izostritev in sprostitev zaklopa lahko uporabite krmilnike na dotik. Dotaknite se zaslona za izostritev in dvignite prst, da sprostite zaklop.

Tapnite ikono, prikazano na ilustraciji, da izberete operacijo, ki jo izvedete tako, da tapnete zaslon v načinu fotografiranja. Izbirajte med naslednjimi možnostmi:

W
  • Dotaknite se zaslona, da se osredotočite na izbrano točko, in dvignite prst, da sprostite zaklop. Če je za nastavitev po meri a2 ( samodejno zaznavanje obraza/oči AF ) izbrana možnost, ki ni Izklopljeno, in fotoaparat zazna človeške obraze ali oči ali obraze ali oči psov ali mačk, bo fotoaparat izostril na obraz ali oko * najbližje izbrani točki.
  • Na voljo samo v foto načinu.
V
  • Dotaknite se zaslona, da se osredotočite na izbrano točko. Če dvignete prst z zaslona, se zaklop ne sprosti.
  • Če je za način AF območje izbrano samodejno AF, bo fotoaparat sledil izbranemu motivu, ko se premika skozi okvir. Če želite preklopiti na drugo temo, jo tapnite na zaslonu. Če je za nastavitev po meri a2 ( Auto-area AF zaznavanje obraza/oči ) izbrana druga možnost kot Izklopljeno in fotoaparat zazna človeške obraze ali oči ali obraze ali oči psov ali mačk, bo fotoaparat izostril in sledil obrazu oz. oko * najbližje izbrani točki.
X Zaklop na dotik je onemogočen.

Ko izbirate oko z upravljanjem na dotik, upoštevajte, da kamera morda ne bo izostrila očesa na strani, ki jo nameravate. Z večnamenskim izbirnikom izberite želeno oko.

Fotografiranje z možnostmi fotografiranja na dotik

  • Upravljalnikov na dotik ni mogoče uporabiti za ročno ostrenje.
  • Sprožilec lahko uporabite za fotografiranje, ko je prikazana ikona W
  • Upravljalnikov na dotik ni mogoče uporabiti za fotografiranje med snemanjem filma.
  • Med zaporednim fotografiranjem lahko upravljalnike na dotik uporabite samo za snemanje ene slike naenkrat. Za zaporedne fotografije uporabite sprožilec.
  • V načinu samosprožilca se izostritev zaklene na izbranem predmetu, ko se dotaknete zaslona, zaklop pa se sprosti približno 10 sekund po tem, ko dvignete prst z zaslona. Če je število izbranih posnetkov večje od 1, bodo preostali posnetki posneti v enem zaporedju.

Ročno ostrenje

Ročno ostrenje lahko uporabite, če samodejno ostrenje ne daje želenih rezultatov. Postavite točko ostrenja nad motivom in zavrtite ostrenje ali kontrolni obroč, dokler motiv ni izostren.

Za večjo natančnost tapnite X da povečate pogled skozi objektiv.

Ko je motiv izostren, bo točka ostrenja zasvetila zeleno in indikator izostritve ( I ) se bo prikazal na zaslonu (elektronsko iskanje razdalje).

Indikator razdalje ostrenja

Indikator izostritve

Indikator izostritve Opis
I Predmet v fokusu.
F Točka ostrenja je med kamero in motivom.
H Fokusna točka je za motivom.
F H Kamera ne more ugotoviti, ali je motiv izostren.
(utripa)

Če uporabljate ročno ostrenje s motivi, ki niso primerni za samodejno ostrenje, upoštevajte, da I ), ko motiv ni izostren. Povečajte pogled skozi objektiv in preverite fokus. Če ima fotoaparat težave z ostrenjem, priporočamo uporabo stojala.

Leče z izbiro načina ostrenja

Ročno ostrenje lahko izberete s kontrolniki na objektivu.

Položaj goriščne ravnine

Če želite določiti razdaljo med motivom in fotoaparatom, izmerite od oznake goriščne ravnine ( E ) na ohišju fotoaparata. Razdalja med prirobnico za namestitev objektiva in goriščno ravnino je 16 mm (0,63 in.).

16 mm

Oznaka goriščne ravnine

Poudarek na vrhuncu

Če je izostritev ostrenja omogočena z nastavitvijo po meri d9 ( Poudarki izostritve ), bodo predmeti, ki so izostreni, označeni z barvnimi obrisi v načinu ročnega ostrenja. Upoštevajte, da najvišji poudarki morda ne bodo prikazani, če kamera ne more zaznati obrisov, v tem primeru lahko izostritev preverite s pogledom skozi objektiv na zaslonu.

Območje v fokusu