Skrb za fotoaparat in baterijo: previdnostni ukrepi
Ne spusti : izdelek lahko pokvari delovanje, če je izpostavljen močnim udarcem ali vibracijam.
Naj ostane suh : Ta izdelek ni vodoodporen in lahko pokvari delovanje, če ga potopite v vodo ali izpostavite visoki vlažnosti. Rjanje notranjega mehanizma lahko povzroči nepopravljivo škodo.
Izogibajte se nenadnim spremembam temperature : Nenadne spremembe temperature, kot so tiste, ki se pojavijo ob vstopu ali izstopu iz ogrevane stavbe v hladnem dnevu, lahko povzročijo kondenzacijo v napravi. Da preprečite kondenzacijo, napravo položite v torbico ali plastično vrečko, preden jo izpostavite nenadnim temperaturnim spremembam.
Hranite stran od močnih magnetnih polj : Te naprave ne uporabljajte in ne shranjujte v bližini opreme, ki ustvarja močno elektromagnetno sevanje ali magnetna polja. Statični naboji ali magnetna polja, ki jih proizvaja oprema, kot so radijski oddajniki, lahko motijo zaslon, poškodujejo podatke, shranjene na pomnilniški kartici, ali vplivajo na notranja vezja izdelka.
Ne puščajte objektiva usmerjenega proti soncu : objektiva ne puščajte dalj časa usmerjenega proti soncu ali drugemu močnemu viru svetlobe. Intenzivna svetloba lahko povzroči poslabšanje slikovnega senzorja ali povzroči učinek zamegljenosti bele barve na fotografijah.
Laserji in drugi viri svetle svetlobe : ne usmerjajte laserjev ali drugih izredno svetlih svetlobnih virov proti objektivu, saj lahko poškodujete slikovni senzor fotoaparata.
Preden odstranite baterijo, izklopite izdelek : baterije ne odstranjujte, ko je izdelek vklopljen ali med snemanjem ali brisanjem slik. Prisilno prekinitev napajanja v teh okoliščinah lahko povzroči izgubo podatkov ali poškodbo pomnilnika izdelka ali notranjega vezja.
Čiščenje : Ko čistite ohišje fotoaparata, uporabite puhalo, da nežno odstranite prah in vlakna, nato pa ga nežno obrišite z mehko, suho krpo. Po uporabi fotoaparata na plaži ali morju obrišite pesek ali sol s krpo, rahlo navlaženo v čisti vodi, in nato fotoaparat temeljito posušite.
Leče, iskala in drugi stekleni elementi se zlahka poškodujejo. Prah in vlakna je treba nežno odstraniti s puhalom. Pri uporabi aerosolnega puhala naj bo pločevinka navpična, da preprečite izpust tekočine. Če želite odstraniti prstne odtise in druge madeže s steklenih površin, nanesite majhno količino čistila za leče na mehko krpo in steklo previdno obrišite.
Ne dotikajte se slikovnega senzorja : V nobenem primeru ne pritiskajte na slikovni senzor, ga ne prebadajte s čistilnimi orodji ali ga izpostavljajte močnim zračnim tokovom iz puhala. Ta dejanja lahko opraskajo ali kako drugače poškodujejo senzor. Za informacije o čiščenju slikovnega senzorja glejte »Čiščenje slikovnega senzorja« ( 0 Čiščenje slikovnega senzorja ).
Kontakti leč : kontakti leč naj bodo čisti in pazite, da se jih ne dotaknete s prsti ali z orodjem ali drugimi predmeti.
Shranjevanje : Da preprečite nastanek plesni ali plesni, hranite fotoaparat v suhem, dobro prezračevanem prostoru. Če izdelka dalj časa ne boste uporabljali, odstranite baterijo, da preprečite puščanje, in shranite fotoaparat v plastično vrečko, ki vsebuje sušilno sredstvo. Vendar ohišja fotoaparata ne shranjujte v plastični vrečki, saj se lahko material pokvari. Upoštevajte, da sušilno sredstvo postopoma izgublja svojo sposobnost vpijanja vlage in ga je treba v rednih časovnih presledkih zamenjati.
Da preprečite nastanek plesni ali plesni, vsaj enkrat na mesec odstranite fotoaparat iz skladišča. Vklopite fotoaparat in nekajkrat sprostite zaklop, preden ga odložite.
Baterijo hranite na hladnem in suhem mestu. Preden baterijo odložite, zamenjajte pokrov priključka.
Opombe o monitorju in iskalu : Ti zasloni so izdelani z izjemno visoko natančnostjo; vsaj 99,99 % slikovnih pik je učinkovitih, pri čemer največ 0,01 % manjka ali je okvarjenih. Čeprav lahko ti zasloni vsebujejo slikovne pike, ki so vedno osvetljene (bele, rdeče, modre ali zelene) ali vedno izklopljene (črne), to ni okvara in ne vpliva na slike, posnete z napravo.
Slike na monitorju je morda težko videti pri močni svetlobi. Ne pritiskajte na monitor, saj lahko to povzroči poškodbe ali okvaro. Prah ali vlakna je mogoče odstraniti s pihalo. Madeže lahko odstranite z rahlim brisanjem z mehko krpo ali gamsovim usnjem. Če se monitor zlomi, je treba paziti, da se izognete poškodbam zaradi razbitega stekla in preprečite, da bi se tekoči kristali iz monitorja dotaknili kože ali prišli v oči in usta.
Če se med kadriranjem posnetkov v iskalu počutite slabo ali imate katerega od naslednjih simptomov, prekinite uporabo, dokler se vaše stanje ne izboljša: slabost, bolečine v očeh, utrujenost oči, omotica, glavobol, togost v vratu ali ramenih, slabost v avtomobilu ali izguba roke - koordinacija oči. Enako velja, če se začnete počutiti slabo, ko opazujete, kako zaslon za fotografiranje hitro utripa in ugasne med fotografiranjem zaporedno.
Hrup v obliki črt se lahko v redkih primerih pojavi na slikah, ki vključujejo močne luči ali osvetljene predmete.
Baterija in polnilnik : Baterije lahko puščajo ali eksplodirajo, če z njimi ne ravnate pravilno. Pri rokovanju z baterijami in polnilniki upoštevajte naslednje varnostne ukrepe:
- Uporabljajte samo baterije, odobrene za uporabo v tej opremi.
- Baterije ne izpostavljajte ognju ali prekomerni vročini.
- Pole akumulatorja naj bodo čiste.
- Pred zamenjavo baterije izklopite izdelek.
- Baterija se lahko med uporabo segreje. Pri rokovanju z baterijo takoj po uporabi bodite previdni.
- Odstranite baterijo iz fotoaparata ali polnilnika, ko ni v uporabi, in namestite pokrov priključkov. Te naprave porabijo majhne količine polnjenja, tudi ko so izklopljene, in lahko izpraznijo baterijo do te mere, da ne bo več delovala. Če baterije nekaj časa ne boste uporabljali, jo vstavite v fotoaparat in jo izpraznite, preden jo odstranite iz fotoaparata za shranjevanje. Baterijo hranite na hladnem mestu s temperaturo okolice od 15 °C do 25 °C (od 59 °F do 77 °F; izogibajte se vročim ali zelo hladnim mestom). Ta postopek ponovite vsaj enkrat na šest mesecev.
- Če fotoaparat večkrat vklopite ali izklopite, ko je baterija popolnoma izpraznjena, se bo življenjska doba baterije skrajšala. Baterije, ki so bile popolnoma izpraznjene, je treba pred uporabo napolniti.
- Notranja temperatura baterije se lahko med uporabo baterije dvigne. Poskus polnjenja baterije, ko je notranja temperatura povišana, bo poslabšal delovanje baterije in baterija se morda ne bo napolnila ali napolnila le delno. Pred polnjenjem počakajte, da se baterija ohladi.
- Baterijo polnite v zaprtih prostorih pri temperaturah okolice od 5 °C do 35 °C (41 °F do 95 °F). Baterije ne uporabljajte pri temperaturah okolice pod 0 °C (32 °F) ali nad 40 °C (104 °F); Neupoštevanje tega previdnostnega ukrepa lahko poškoduje baterijo ali poslabša njeno delovanje. Zmogljivost se lahko zmanjša in čas polnjenja se poveča pri temperaturah baterije od 0 °C (32 °F) do 15 °C (59 °F) in od 45 °C (113 °F) do 60 °C (140 °F). Baterija se ne polni, če je njena temperatura pod 0 °C (32 °F) ali nad 60 °C (140 °F).
- Če lučka za polnjenje med polnjenjem hitro utripa (približno osemkrat na sekundo), preverite, ali je temperatura v pravilnem območju, nato izključite polnilnik ter odstranite in ponovno vstavite baterijo. Če težave ne odpravite, nemudoma prenehajte z uporabo ter odnesite baterijo in polnilnik pri prodajalcu ali pooblaščenemu Nikonovemu serviserju.
- Med polnjenjem ne premikajte polnilnika in se ne dotikajte baterije. Neupoštevanje tega previdnostnega ukrepa lahko v zelo redkih primerih povzroči, da polnilnik pokaže, da je polnjenje končano, ko je baterija le delno napolnjena. Odstranite in ponovno vstavite baterijo, da se ponovno začne polniti.
- Zmogljivost baterije se lahko začasno zmanjša, če baterijo polnite pri nizkih temperaturah ali uporabljate pri temperaturi pod temperaturo, pri kateri je bila polnjena.
- Nadaljnje polnjenje baterije, potem ko je popolnoma napolnjena, lahko poslabša delovanje baterije.
- Znaten padec časa, ko popolnoma napolnjena baterija obdrži napolnjenost pri sobni temperaturi, pomeni, da jo je treba zamenjati. Kupite novo baterijo.
- Polnilnik uporabljajte samo z združljivimi baterijami. Odklopite, ko ni v uporabi.
- Ne kratite sponk polnilnika. Neupoštevanje tega previdnostnega ukrepa lahko povzroči pregrevanje in poškodbe polnilnika.
- Pred uporabo napolnite baterijo. Ko fotografirate ob pomembnih priložnostih, pripravite rezervno baterijo in jo imejte popolnoma napolnjeno. Odvisno od vaše lokacije bo morda težko kupiti nadomestne baterije v kratkem času. Upoštevajte, da se v mrzlih dneh zmogljivost baterij ponavadi zmanjša. Pred fotografiranjem zunaj v hladnem vremenu se prepričajte, da je baterija popolnoma napolnjena. Rezervno baterijo hranite na toplem in po potrebi zamenjajte obe. Ko se segreje, lahko hladna baterija povrne nekaj napolnjenosti.
- Baterije za ponovno polnjenje reciklirajte v skladu z lokalnimi predpisi, pri čemer morate najprej izolirati priključke s trakom.
- Ne uporabljajte polnilnikov s poškodbami, zaradi katerih je notranjost izpostavljena ali ki ob uporabi oddajajo nenavadne zvoke.
Napajalnik za polnjenje : Pri uporabi napajalnika za polnjenje upoštevajte spodnje previdnostne ukrepe.
- Ne premikajte kamere med polnjenjem. Če tega previdnostnega ukrepa ne upoštevate, lahko v zelo redkih primerih fotoaparat pokaže, da je polnjenje končano, ko je baterija le delno napolnjena. Odklopite in znova priključite adapter, da začnete znova polniti.
- Ne skrajšajte priključkov adapterja. Neupoštevanje tega previdnostnega ukrepa lahko povzroči pregrevanje in poškodbo adapterja.
- Odklopite adapter, ko ga ne uporabljate.
- Ne uporabljajte adapterjev s poškodbami, zaradi katerih je notranjost izpostavljena ali ki ob uporabi oddajajo nenavadne zvoke.