Ana ve alt ayar kadranlarının çalışmasını özelleştirin.

Ters Döndürme

Pozlama telafisi ve deklanşör hızı/diyafram seçimi için ayar kadranlarının dönüş yönünü ters çevirin.

  • [ Pozlama telafisi ] veya [ Deklanşör hızı/diyafram ] öğesini vurgulayın ve ( M ) öğesini seçmek veya ( U ) seçimini kaldırmak için 2 düğmesine basın.

  • Değişiklikleri kaydetmek ve çıkmak için J düğmesine basın.

  • Değişiklikler, dikey çekim için ayar kadranları için de geçerlidir.

Ana/Alt Değiştir

Ana ve alt ayar kadranlarının rollerini tersine çevirin. Değişiklikler, dikey çekim için ayar kadranları için de geçerlidir.

Seçenek

Tanım

[ Pozlama ayarı ]

[ Açık ] seçilirse, ana ayar kadranı diyaframı ve alt ayar kadranı deklanşör hızını kontrol edecektir. [ Açık (Mod A) ] seçilirse, sadece A modunda diyaframı ayarlamak için ana ayar kadranı kullanılacaktır.

[ Otomatik odak ayarı ]

[ Açık ] seçilirse, AF modu düğmesini basılı tutup ana ayar kadranını çevirerek AF alanı modu, AF modu düğmesini basılı tutup alt ayar kadranını çevirerek otomatik netleme modu seçilebilir.

Diyafram Ayarı

A ve M modlarında CPU lenslerdeki diyafram halkası kullanılarak diyaframın ayarlanıp ayarlanamayacağını seçin.

Seçenek

Tanım

[ Alt komut kadranı ]

Diyafram yalnızca alt ayar kadranı ile (veya [ Ana/alt değiştir ] > [ Pozlama ayarı ] için [ Açık ] seçilmişse ana ayar kadranı ile ayarlanabilir).

[ Diyafram halkası ]

Diyafram, lens diyafram halkası ile ayarlanabilir. Açıklık halkası kullanılarak 1 EV'lik fraksiyonlar seçilebilmesine rağmen, kamera açıklık ekranı açıklığı 1 EV'lik artışlarla gösterir.

  • [ Diyafram ayarı ] için seçilen seçeneğe bakılmaksızın, bir diyafram halkası ile donatılmamış objektifler (G ve E tipi objektifler) için diyafram alt-ayar kadranı kullanılarak ayarlanmalıdır.

  • [ Diyafram ayarı ] için seçilen seçeneğe bakılmaksızın, CPU olmayan lensler için diyafram lens diyafram halkası kullanılarak ayarlanmalıdır.

İzleme ve menüde gezinme sırasında çoklu seçici ve ayar kadranları tarafından oynanan rolleri seçin.

Seçenek

Tanım

[ Açık ]

Oynatma :

  • Tam çerçeve izleme sırasında görüntülenen resmi seçmek için ana ayar kadranı kullanılabilir. Alt-ayar kadranı, [ Alt kadran çerçevesi ilerlemesi ] için seçilen seçeneğe göre ileri veya geri atlamak için kullanılabilir.

  • Küçük resim oynatma sırasında, küçük resimleri vurgulamak için ana ayar kadranı ve sayfa yukarı veya aşağı gitmek için alt ayar kadranı kullanılabilir.

Menüler * :

Menü öğelerini vurgulamak için ana ayar kadranını kullanın. Alt ayar kadranını saat yönünde döndürmek, vurgulanan seçeneğin alt menüsünü görüntüler. Saat yönünün tersine döndürmek önceki menüyü görüntüler.

2

[ Açık (görüntü incelemesi hariç) ]

Görüntü incelemesi sırasında oynatma için ayar kadranlarının kullanılamaması dışında [ Açık ] ile ilgilidir.

[ Kapalı ]

Tam çerçeve izleme sırasında görüntülenen resmi seçmek veya resimleri veya menü öğelerini vurgulamak için çoklu seçiciyi kullanın.

  • Vurgulanan öğeleri seçmek için alt ayar kadranı kullanılamaz. Vurgulanan öğeleri seçmek için J , 2 veya çoklu seçicinin ortasına basın.

Alt Kadran Çerçevesi İlerlemesi

Tam çerçeve izleme sırasında alt ayar kadranını çevirerek atlanabilecek kare sayısını seçin. Bu seçenek yalnızca [ Menüler ve oynatma ] için [ Açık ] veya [ Açık (görüntü inceleme hariç) ] seçildiğinde etkili olur.

Seçenek

Tanım

[ 10 kare ]

Bir seferde 10 kare ileri veya geri atlayın.

[ 50 kare ]

Bir seferde 50 kare ileri veya geri atlayın.

c

[ Derecelendirme ]

Seçilen derecelendirme ile sonraki veya önceki resimlere atlayın. Derecelendirmeyi seçmek için [ Derecelendirme ] öğesini vurgulayın ve 2 tuşuna basın.

P

[ Koru ]

Sonraki veya önceki korumalı resme atlayın.

C

[ Yalnızca durağan görüntüler ]

Sonraki veya önceki fotoğrafa atlayın.

1

[ Yalnızca filmler ]

Sonraki veya önceki filme atlayın.

u

[ Klasör ]

Klasörler arasında geçiş yapmak için alt ayar kadranını çevirin.

A Özel Ayarlar: Kamera Ayarlarının İnce Ayarlanması

a: Otomatik odaklama

b: Ölçüm/Pozlama

c: Zamanlayıcılar/AE Kilidi

d: Çekim/Görüntüleme

e: Basamaklama/Flaş

f: Kontroller

g: Film