Fotoğraf makinesi, sessiz bir hızlandırılmış film oluşturmak için seçilen aralıklarla otomatik olarak fotoğraf çeker.

Hızlandırılmış film seçildiğinde aşağıdaki seçenekler görüntülenir.

 • Başlat : Hızlandırılmış kaydı başlatın. Çekim yaklaşık 3 s sonra başlar ve seçilen çekim süresi için seçilen aralıkta devam eder.
 • Aralık : Çekimler arasındaki aralığı dakika ve saniye olarak seçin.
 • Çekim süresi : Kameranın ne kadar süreyle fotoğraf çekmeye devam edeceğini seçin (saat ve dakika).
 • Pozlama yumuşatma : Açık öğesinin seçilmesi, M dışındaki modlarda pozlamadaki ani değişiklikleri yumuşatır (pozlama yumuşatmanın yalnızca otomatik ISO duyarlılığı kontrolü açıksa M modunda etkili olduğunu unutmayın). Çekim sırasında konunun parlaklığındaki büyük değişiklikler, pozlamada belirgin değişikliklere neden olabilir, bu durumda çekimler arasındaki aralığı kısaltmak gerekebilir.
 • Sessiz fotoğrafçılık : Çekim sırasında deklanşörü susturmak için Açık'ı seçin.
 • Çerçeve boyutu/kare hızı : Son film için çerçeve boyutunu ve hızını seçin.
 • Aralık önceliği : P ve A modlarında çekilen karelerin seçilen aralıkta çekildiğinden emin olmak için Açık'ı , fotoğrafların doğru şekilde pozlandığından emin olmak için Kapalı'yı seçin. Açık seçilirse, bir MF veya AF-C odak modu seçin ve fotoğraf çekimi menüsünde ISO duyarlılığı ayarları > Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü için seçilen minimum deklanşör hızının aralıktan daha hızlı olduğunu kontrol edin. Netleme modu için AF-C seçilirse, Özel Ayar a1 ( AF-C öncelik seçimi ) için Serbest Bırak seçeneğinin seçildiğini kontrol edin.

Hızlandırılmış Filmler Kaydetme

Çekimden Önce

Hızlandırılmış bir film çekmeden önce, ayarlar menüsünde Saat dilimi ve tarih öğesini seçin ve fotoğraf makinesi saatinin doğru saat ve tarihe ayarlandığından emin olun ve ardından mevcut ayarlarda bir deneme çekimi yapın ve sonuçları görüntüleyin. Hızlandırılmış filmler, film kırpma kullanılarak çekilir; kompozisyonu kontrol etmek için Hızlandırılmış film ekranında X düğmesine dokunun ( Hızlandırılmış film ekranına geri dönmek için W düğmesine dokunun). Tutarlı renklendirme için 4 (otomatik) veya D (doğal ışıkta otomatik) dışında bir beyaz dengesi ayarı seçin.

Çekimin kesintiye uğramamasını sağlamak için fotoğraf makinesi pilinin tam olarak şarj edilmiş olduğundan emin olun. Şüpheniz varsa, kullanmadan önce pili şarj edin.

 1. Hızlandırılmış film öğesini seçin.

  Fotoğraf çekimi menüsünde Hızlandırılmış film'i vurgulayın ve 2 düğmesine basın.

  Hızlandırılmış film seçenekleri görüntülenecektir.

 2. Hızlandırılmış film ayarlarını yapın.

  Aşağıdaki ayarları yapın:

  • Aralık : Aralık (dakika ve saniye olarak), beklenen en düşük deklanşör hızından daha uzun olmalıdır.

   Aralık'ı vurgulayın ve 2 basın.

   Bir aralık seçin ve J düğmesine basın.

  • Çekim süresi : Toplam çekim süresi (saat ve dakika olarak) 7 saat 59 dakikaya kadar çıkabilir.

   Çekim süresi'ni vurgulayın ve 2 basın.

   Bir çekim süresi seçin ve J düğmesine basın.

  • Poz yumuşatma : Poz yumuşatmayı etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

   Pozlama yumuşatma'yı vurgulayın ve 2 basın.

   Bir seçeneği vurgulayın ve J düğmesine basın.

  • Sessiz fotoğrafçılık : Sessiz fotoğrafçılığı etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

   Sessiz fotoğrafçılık öğesini vurgulayın ve 2 düğmesine basın.

   Bir seçeneği vurgulayın ve J düğmesine basın.

  • Çerçeve boyutu/kare hızı : Son filmin oynatılacağı çerçeve boyutunu ve hızını seçin.

   Çerçeve boyutu/kare hızı öğesini vurgulayın ve 2 düğmesine basın.

   Bir seçeneği vurgulayın ve J düğmesine basın.

  • Aralık önceliği : Aralık önceliğini etkinleştirin veya devre dışı bırakın .

   Aralık önceliği'ni vurgulayın ve 2 basın.

   Bir seçeneği vurgulayın ve J düğmesine basın.

 3. Ateş etmeye başla.

  Başlat'ı vurgulayın ve J düğmesine basın. Çekim yaklaşık 3 s sonra başlar. Ekran kapanır ve fotoğraf makinesi seçilen çekim süresi için seçilen aralıkta fotoğraf çeker.

çekim sırasında

Çekim sırasında hafıza kartı erişim lambası yanacaktır. Özel Ayar c3 ( Kapanma gecikmesi , 0 c3: Kapanma Gecikmesi ) > Bekleme zamanlayıcısı için seçilen seçeneğe bakılmaksızın, çekim sırasında bekleme zamanlayıcısının süresi dolmaz.

Çekimler Arasında Ayarların Yapılması

Çekim ve menü ayarları çekimler arasında ayarlanabilir. Ancak, bir sonraki çekim yapılmadan yaklaşık 2 s önce monitörün kapanacağını unutmayın.

Çekimi Bitirmek

Tüm fotoğraflar çekilmeden çekimi bitirmek için çekimler arasında J düğmesine basın. Ayrıca Hızlandırılmış film menüsünü görüntülemek için G düğmesine basıp Kapalı öğesini vurgulama ve J düğmesine basma seçeneğiniz de vardır. Ancak Aralık için seçilen süre çok kısaysa, çekimler arasında J düğmesine basılmasının hiçbir etkisi olmayabilir veya G düğmesine basıldığında Zaman aralıklı film menüsü görüntülenmeyebilir, bu durumda fotoğraf makinesini kapatmanız gerekir. .

 • Çekim bittiğinde o noktaya kadar çekilen karelerden bir film oluşturulacak ve fotoğraf makinesi çekim moduna geçecektir. Pil çıkarılırsa veya bellek kartı çıkarılırsa çekimin sona ereceğini (ancak bip sesi duyulmayacağını) ve hiçbir filmin kaydedilmeyeceğini unutmayın.

Son Filmin Uzunluğunu Hesaplama

Son filmdeki toplam kare sayısı, çekim süresinin aralığa bölünmesi, yuvarlanması ve 1 eklenmesiyle hesaplanabilir. Daha sonra, son filmin uzunluğu, çekim sayısının seçilen kare hızına bölünmesiyle hesaplanabilir. Çerçeve boyutu/kare hızı . 1920 × 1080'de kaydedilmiş 48 karelik bir film; Örneğin 24p, yaklaşık iki saniye uzunluğunda olacaktır. Hızlandırılmış filmler için maksimum uzunluk 20 dakikadır.

Çerçeve boyutu/kare hızı

Hafıza kartı göstergesi

Kaydedilen uzunluk/maksimum uzunluk

Hızlandırılmış Filmler

Hızlandırılmış çekim, film kaydı, uzun süreli pozlama (bulb veya zaman fotoğrafçılığı), otomatik zamanlama, basamaklama, HDR (yüksek dinamik aralık), çoklu pozlama ve aralıklı çekim gibi bazı fotoğraf makinesi özellikleriyle birleştirilemez. Aktif D-Lighting otomatik olarak devre dışı bırakılır. Deklanşör hızı ve görüntüyü bellek kartına kaydetmek için gereken süre çekimden çekime değişebileceğinden, kaydedilen çekim ile sonraki çekimin başlangıcı arasındaki sürenin değişebileceğini unutmayın. Geçerli ayarlarda zaman aralıklı bir film kaydedilemezse (örneğin, bellek kartı doluysa, aralık veya çekim süresi sıfırsa veya aralık, belirtilen süreden uzunsa), ayarlarda yapılan değişiklikler uygulanmaz ve çekim başlamaz. Atış vakti).

Fotoğraf makinesi kontrolleri kullanılırsa veya ayarlar değiştirilirse veya HDMI kablosu bağlanırsa çekim sona erebilir. Çekilen karelerden çekimin bittiği noktaya kadar bir film oluşturulacaktır.

Görüntü incelemesi

Çekim devam ederken resimleri görüntülemek için K düğmesi kullanılamaz, ancak izleme menüsünde Resim inceleme için Açık veya Açık (yalnızca monitör) seçilirse geçerli çerçeve her çekimden sonra birkaç saniye görüntülenir (çerçeve değişebilir). aralık çok kısaysa görüntülenmez). Çerçeve görüntülenirken diğer oynatma işlemleri gerçekleştirilemez.

Sessiz Fotoğraf

Sessiz fotoğrafçılık için Açık'ı seçmek, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı kamera özelliklerini devre dışı bırakır:

 • Hi 1 ve Hi 2'nin ISO duyarlılıkları
 • Flaşlı fotoğrafçılık
 • Uzun pozlama gürültü azaltma
 • Titreme azalması