Yüksek kontrastlı nesnelerle kullanılan Yüksek Dinamik Aralık (HDR), farklı pozlamalarda çekilen iki çekimi birleştirerek açık tonlardaki ve gölgelerdeki ayrıntıları korur. HDR, matris ölçümüyle kullanıldığında en etkilidir (nokta veya merkez ağırlıklı ölçümle, Otomatik pozlama farkı yaklaşık 2 EV'ye eşittir). NEF (RAW) veya NEF (RAW)+ görüntü kalitesi ayarları, flaşlı fotoğrafçılık, basamaklama, çoklu pozlama, Bulb and Time deklanşör hızları veya aralıklı zamanlayıcı veya hızlandırılmış kayıt gibi bazı kamera özellikleriyle birleştirilemez.

İlk pozlama (daha koyu)

+

İkinci pozlama (daha parlak)

Birleşik HDR görüntüsü

Aşağıdaki seçenekler mevcuttur:

 • HDR modu : Açık (dizi) ( Kapalı seçildiğinde biten bir dizi HDR fotoğrafı çekin), Açık (tek fotoğraf) (bir HDR fotoğrafı çekin) ve Kapalı (ek HDR fotoğrafı çekmeden çıkın) arasından seçim yapın.
 • Pozlama farkı : Bir HDR fotoğrafı oluşturmak için birleştirilen iki çekim arasındaki poz farkını seçin. Yüksek kontrastlı nesneler için daha büyük değerler seçin veya kameranın poz farkını sahneye göre ayarlamasına izin vermek için Otomatik öğesini seçin.
 • Yumuşatma : Her bir HDR fotoğrafını oluşturan çekimler arasındaki sınırların ne kadar yumuşatılacağını seçin.
 • Tek tek görüntüleri kaydet (NEF) : HDR görüntüsünü oluşturmak için kullanılan tek tek çekimlerin her birini kaydetmek için Açık'ı seçin. Fotoğraflar, fotoğraf çekimi menüsünde görüntü kalitesi için seçilen seçeneklerden bağımsız olarak NEF (RAW) dosyaları olarak kaydedilir.

HDR Fotoğraflar Çekme

HDR fotoğraflar çekmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. HDR'yi (yüksek dinamik aralık) seçin.

  Fotoğraf çekimi menüsünde HDR'yi (yüksek dinamik aralık) vurgulayın ve 2 düğmesine basın.

 2. Bir mod seçin.

  HDR modunu vurgulayın ve 2 basın.

  Aşağıdakilerden birini vurgulayın ve J düğmesine basın.

  • Bir dizi HDR fotoğrafı çekmek için 0 Açık (dizi) öğesini seçin. HDR çekim, siz HDR modu için Kapalı'yı seçene kadar devam edecektir.
  • Bir HDR fotoğrafı çekmek için Açık (tek fotoğraf) öğesini seçin. Tek bir HDR fotoğrafı oluşturduktan sonra normal çekim otomatik olarak devam edecektir.
  • Ek HDR fotoğrafları oluşturmadan çıkmak için Kapalı'yı seçin.

  Açık (seri) veya Açık (tek fotoğraf) seçilirse, ekranda bir simge belirecektir.

 3. Pozlama farkını seçin.

  İki çekim arasındaki poz farkını seçmek için Pozlama farkı'nı vurgulayın ve 2 basın.

  Bir seçeneği vurgulayın ve J düğmesine basın. Yüksek kontrastlı konular için daha yüksek değerler seçin, ancak gerekenden daha yüksek bir değer seçmenin istenen sonuçları vermeyebileceğini unutmayın; Otomatik seçilirse, kamera pozlamayı sahneye uyacak şekilde otomatik olarak ayarlayacaktır.

 4. Yumuşatma miktarını seçin.

  İki görüntü arasındaki sınırların ne kadar yumuşatılacağını seçmek için Düzgünleştirme'yi vurgulayın ve 2 basın.

  Bir seçeneği vurgulayın ve J düğmesine basın. Daha yüksek değerler daha pürüzsüz bir bileşik görüntü üretir. Bazı konularda düzensiz gölgeleme görünebilir.

 5. Bireysel maruziyetlerin saklanıp saklanmayacağını seçin.

  HDR fotoğrafını oluşturan tek tek NEF (RAW) görüntülerini kaydedip kaydetmemeyi seçmek için Tek görüntüleri kaydet (NEF) öğesini vurgulayın ve 2 düğmesine basın, ardından istediğiniz seçeneği seçmek için 1 veya 3 düğmesine ve seçmek için J düğmesine basın.

 6. Bir fotoğrafı çerçeveleyin, odaklanın ve çekin.

  Deklanşöre sonuna kadar basıldığında fotoğraf makinesi iki poz çeker. Deklanşör modu için o anda seçili olan seçeneğe bakılmaksızın, deklanşöre her basıldığında yalnızca bir fotoğraf çekilecektir.

  Açık (seri) seçilirse, HDR yalnızca HDR modu için Kapalı seçildiğinde kapanacaktır; Açık (tek fotoğraf) seçilirse, fotoğraf çekildikten sonra HDR otomatik olarak kapanır.

HDR Fotoğrafları Çerçeveleme

Resmin kenarları kırpılacaktır. Çekim sırasında fotoğraf makinesi veya konu hareket ederse istenen sonuçlar elde edilemeyebilir. Tripod kullanılması tavsiye edilir. Sahneye bağlı olarak, parlak nesnelerin etrafında gölgeler görünebilir veya karanlık nesnelerin etrafında haleler görünebilir; bu etki, yumuşatma miktarı ayarlanarak azaltılabilir.