Dostępnych jest wiele akcesoriów do aparatu Nikon.

Kompatybilne akcesoria
 • Dostępność może się różnić w zależności od kraju lub regionu.

 • Najnowsze informacje można znaleźć na naszej stronie internetowej lub w broszurach.

Źródła energii
 • Akumulator litowo-jonowy EN‑EL15c: Akumulatory EN‑EL15c mogą być używane z aparatami cyfrowymi Nikon Z 7II/Z 6II.

  • Można również używać akumulatorów EN‑EL15b/EN‑EL15a/EN‑EL15. Należy jednak pamiętać, że na jednym ładowaniu można zrobić mniej zdjęć niż w przypadku akumulatora EN‑EL15c ( Żywotność akumulatora ).

 • Ładowarka akumulatorów MH‑25a: Ładowarka MH‑25a może być używana do ładowania akumulatorów EN‑EL15c.

 • MB-N11 Power Battery Pack/MB-N10 Battery Pack : Akumulatory do aparatów bezlusterkowych Nikon. Oba dołączone do aparatu umożliwiają korzystanie z maksymalnie dwóch akumulatorów litowo-jonowych EN‑EL15c jako źródła zasilania.

  • MB-N11 jest wyposażony w spust migawki, główne i pomocnicze pokrętło sterujące, wybierak wielofunkcyjny oraz przyciski Fn i AF-ON , których można używać, gdy aparat jest obracany w celu robienia zdjęć w orientacji pionowej („pionowej”).

  • Akumulatory EN-EL15b/EN-EL15a/EN-EL15 mogą być używane zamiast akumulatorów EN‑EL15c. Liczba zdjęć, które można wykonać na jednym ładowaniu (tj. wytrzymałość akumulatora) zmniejszy się jednak w porównaniu z EN-EL15c ( Wytrzymałość akumulatora ).

  • Zasilacz sieciowy EH-7P podłączony do złącza ładowania zestawu akumulatorów może być używany do ładowania akumulatorów włożonych do zestawu. Po podłączeniu do MB-N11 może również zasilać kamerę.

  • Informacje na temat podłączania i wyjmowania zestawu akumulatorów oraz instrukcje dotyczące jego użytkowania i konserwacji są dostępne w instrukcji dołączonej do MB-N10 lub w przypadku MB-N11 w „Opcjonalnych zestawach akumulatorów MB-N11 Power” ( Opcjonalnie MB-N11 Power Battery Packs ).

 • Ładowarka sieciowa EH‑7P: Ładowarka EH‑7P może być używana do ładowania akumulatorów włożonych do aparatu.

  • Bateria nie będzie się ładować, gdy aparat jest włączony.

  • Nie można go używać do ładowania akumulatorów EN‑EL15a/EN‑EL15.

  • Ładowarka może być używana do zasilania aparatu; w tym celu wybierz opcję [ Włącz ] dla opcji [ Zasilanie USB ] w menu ustawień. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz „Dostarczanie zasilania USB” ( Dostarczanie zasilania USB ).

 • Złącze zasilania EP‑5B, zasilacz sieciowy EH‑5d/EH‑5c/EH‑5b : Używaj zasilacza sieciowego do zasilania kamery przez dłuższy czas.

Filtry
 • Filtry neutralne (NC) mogą być używane do ochrony obiektywu.

 • Filtry mogą powodować efekt zjawy, gdy obiekt jest kadrowany w jasnym świetle lub gdy w kadrze znajduje się jasne źródło światła. Filtry można usunąć, jeśli wystąpi efekt zjawy.

 • Pomiar matrycowy może nie dawać oczekiwanych rezultatów w przypadku filtrów o współczynnikach ekspozycji (współczynnikach filtra) powyżej 1× (Y44, Y48, Y52, O56, R60, X0, X1, C‑PL, ND2S, ND4, ND4S, ND8, ND8S, ND400 , A2, A12, B2, B8, B12); sugerujemy, aby zamiast tego wybrać opcję [ Pomiar centralnie ważony ]. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji filtra.

 • Filtry przeznaczone do fotografowania z efektami specjalnymi mogą zakłócać działanie autofokusa lub wskaźnika ostrości ( I ).

Zdalne przewody

Przewód zdalnego sterowania MC‑DC2 (długość 1 m/3 stopy 4 cale): Po podłączeniu do złącza akcesoriów aparatu MC‑DC2 może służyć do zdalnego zwalniania migawki.

Kable USB
 • Kabel USB UC‑E24: Kabel USB ze złączem typu C do podłączenia do aparatu i złączem typu A do podłączenia do urządzenia USB.

 • Kabel USB UC‑E25: Kabel USB z dwoma złączami typu C.

Kable HDMI

Kabel HDMI HC‑E1 : Kabel HDMI ze złączem typu C do podłączenia do aparatu i złączem typu A do podłączenia do urządzeń HDMI.

Adaptery gorącej stopki

Adapter złącza synchronizacyjnego AS‑15 : Zamocuj AS‑15 na gorącej stopce aparatu, aby podłączyć studyjne lampy stroboskopowe lub inny sprzęt błyskowy za pośrednictwem złącza synchronizacyjnego.

Akcesoria na buty

Osłona na akcesoria BS‑1 : Osłona chroniąca nakładkę na akcesoria, gdy nie jest zamontowana lampa błyskowa.

Czapki na ciało

BF‑N1 Pokrywka korpusu : Pokrywka korpusu zapobiega dostawaniu się kurzu do aparatu, gdy obiektyw nie jest założony.

Akcesoria do wizjera

DK‑29 Gumowa muszla oczna : Gumowa muszla oczna, którą można przymocować do wizjera aparatu. DK‑29 sprawia, że obraz w wizjerze jest lepiej widoczny, zapobiegając zmęczeniu oczu.

Usunąć

Zastępować

Lampy błyskowe
 • Lampy błyskowe SB-5000, SB-910, SB-900, SB-800, SB-700, SB-600, SB-500, SB-400, SB-300 i SB-R200 : Te lampy można zamontować na aparacie do fotografii z lampą błyskową. Niektóre obsługują również bezprzewodowe zdalne sterowanie do fotografowania z lampą błyskową poza aparatem z wieloma lampami błyskowymi.

  • Informacje na temat montażu urządzenia na aparacie można znaleźć w instrukcji dołączonej do każdej lampy błyskowej.

  • Więcej informacji na temat fotografowania z lampą błyskową można znaleźć w rozdziałach „Fotografowanie z lampą błyskową w aparacie” ( Fotografowanie z lampą błyskową w aparacie ), „Fotografowanie z lampą błyskową zdalną” ( Fotografowanie z lampą błyskową ) i „Zgodne lampy błyskowe” ( Zgodne lampy błyskowe ).

 • Bezprzewodowy sterownik lampy błyskowej SU-800: bezprzewodowy sterownik do użytku z lampami błyskowymi SB-5000, SB-910, SB-900, SB-800, SB-700, SB-600, SB-500 i SB-R200. Lampy błyskowe można podzielić na maksymalnie trzy grupy w celu zdalnego sterowania lampą błyskową. Sam SU-800 nie jest wyposażony w lampę błyskową.

Adaptery do montażu

Adapter mocowania FTZ II/FTZ : Adapter umożliwiający używanie obiektywów NIKKOR z mocowaniem F z aparatami cyfrowymi obsługującymi wymienne obiektywy z mocowaniem Z.

 • Informacje na temat podłączania, zdejmowania, konserwacji i używania adapterów montażowych można znaleźć w dokumentacji produktu.

  • Zaktualizuj oprogramowanie sprzętowe adaptera do najnowszej wersji, jeśli zostanie wyświetlony monit po podłączeniu adaptera. Informacje na temat przeprowadzania aktualizacji oprogramowania sprzętowego są dostępne w witrynie internetowej firmy Nikon dla Twojego kraju lub regionu.

Mikrofony
 • Mikrofon stereofoniczny ME‑1 : Podłącz ME‑1 do gniazda mikrofonowego aparatu, aby nagrywać dźwięk stereo. Korzystanie z mikrofonu zewnętrznego zmniejsza również ryzyko wychwytywania dźwięków sprzętu, takich jak dźwięki wytwarzane podczas nagrywania filmu, gdy ostrość jest uzyskiwana za pomocą autofokusa.

 • Mikrofon bezprzewodowy ME‑W1 : bezprzewodowy mikrofon Bluetooth. Używaj ME‑W1 do nagrywania poza kamerą.

Nadajniki bezprzewodowe

Nadajnik bezprzewodowy WT-7 : Użyj WT-7 do przesyłania zdjęć przez sieć bezprzewodową lub sterowania aparatem z komputera z uruchomionym programem Camera Control Pro 2 (dostępnym osobno). Możesz także robić i przeglądać zdjęcia zdalnie z komputera lub urządzenia inteligentnego.

 • Wymaga sieci bezprzewodowej i podstawowej wiedzy o sieci. Pamiętaj, aby zaktualizować oprogramowanie nadajnika bezprzewodowego do najnowszej wersji.

Bezprzewodowe piloty zdalnego sterowania
 • Bezprzewodowe piloty zdalnego sterowania WR-R11b, WR-R10 i WR-T10

  • Gdy bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania WR-R11b/WR-R10 jest podłączony do gniazda akcesoriów, aparatem można sterować bezprzewodowo za pomocą bezprzewodowego pilota zdalnego sterowania WR‑T10.

  • Bezprzewodowe piloty zdalnego sterowania WR-R11b/WR-R10 mogą być również używane do sterowania lampami błyskowymi sterowanymi radiowo.

  • Aby zsynchronizować wyzwalanie obejmujące więcej niż jeden aparat, przygotuj wiele aparatów z podłączonymi sparowanymi modułami WR-R11b/WR-R10.

  • Podłączając WR-R11b/WR-R10, upewnij się, że pokrywa złącza akcesoriów oraz złączy USB i HDMI jest całkowicie otwarta.

 • Bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania WR‑1: Urządzenia WR‑1 są używane z bezprzewodowymi pilotami zdalnego sterowania WR-R11b/WR-R10 lub WR‑T10 lub z innymi pilotami zdalnego sterowania WR‑1, przy czym urządzenia WR‑1 działają jako nadajniki lub odbiorniki. Gdy WR-R11b/WR-R10 lub WR‑1 skonfigurowany jako odbiornik jest podłączony do złącza akcesoriów aparatu, drugi WR‑1 skonfigurowany jako nadajnik może być używany do robienia zdjęć i zdalnego dostosowywania ustawień aparatu.

  • Korzystając z bezprzewodowego pilota zdalnego sterowania z WR-R10, upewnij się, że oprogramowanie układowe WR-R10 i WR-1 zostało zaktualizowane do najnowszych wersji (oprogramowanie układowe WR-R10 w wersji 3.0 lub nowszej oraz oprogramowanie układowe WR-1 w wersji 1.0.1 lub później). Aby uzyskać informacje o aktualizacjach oprogramowania sprzętowego, odwiedź witrynę internetową firmy Nikon w swoim regionie. Skonsultuj się z przedstawicielem autoryzowanego serwisu firmy Nikon w przypadku aktualizacji oprogramowania układowego WR-R10 z wersji wcześniejszych niż 2.0 do wersji 3.0 lub nowszej.

Zacisk kabla HDMI/USB

Aby zapobiec przypadkowemu rozłączeniu, przymocuj dostarczony klips do kabli USB lub opcjonalnych kabli HDMI, jak pokazano (pamiętaj, że klips może nie pasować do wszystkich kabli HDMI innych firm).

 • Ilustracje przedstawiają kabel USB. Przeprowadź kable HDMI przez drugi kanał.

 • Podczas korzystania z zacisku kablowego monitor należy przechowywać w pozycji przechowywania.

 • Włóż projekcję na zacisku kabla HDMI/USB do odpowiedniego wgłębienia w aparacie przed podłączeniem kabla.

Kabel USB

Kabel HDMI i kabel USB używane jednocześnie

Zakładanie i zdejmowanie osłony na stopkę akcesoriów

Pokrowiec wsuwa się do buta, jak pokazano. Aby zdjąć osłonę, mocno przytrzymaj aparat, naciśnij osłonę kciukiem i przesuń ją we wskazanym kierunku.

Opcjonalne zestawy akumulatorów MB-N11 Power Battery Pack

Części MB-N11: Nazwy i funkcje

Poniżej wymieniono nazwy i funkcje każdej części MB-N11.

1

Czapka kontaktowa

Chroni styki zasilania/sygnału MB-N11.

2

Styki sygnałowe

3

Styki zasilania

4

Wybierak wielofunkcyjny do fotografowania w pionie

Wykonuje rolę wybraną za pomocą ustawienia osobistego f9 [ Przypisz przyciski MB-N11 ].

5

Przycisk AF-ON do fotografowania w pionie

Wykonuje rolę wybraną za pomocą ustawienia osobistego f9 lub g7 [ Przypisz przyciski MB-N11 ].

6

Główne pokrętło sterowania do fotografowania w pionie

Pełni tę samą rolę, co kontrola dopasowania w aparacie.

7

Zatrzask komory uchwytu

Patrz „Wkładanie baterii do MB-N11” ( Wkładanie baterii do MB-N11 ) i „Jeśli pokrywa komory uchwytu odczepi się” ( Jeśli pokrywa komory uchwytu odczepi się ).

8

Pokrywa komory uchwytu

9

Osłona złącza ładowania

Używany podczas podłączania opcjonalnego zasilacza sieciowego do ładowania EH-7P.

10

Złącze ładowania

11

Lampa LED (×2)

Świeci podczas ładowania akumulatorów.

12

Śruba mocująca

Używany podczas mocowania MB-N11 do aparatu.

13

Koło do mocowania

14

Komora na baterię

Miejsce włożenia uchwytu baterii.

15

Zatrzask uchwytu baterii

Blokuje uchwyt baterii na miejscu po włożeniu.

16

Osłona złącza zasilania

Do użytku z opcjonalnymi złączami zasilania EP‑5B.

17

Gniazdo statywu

18

Uchwyt pokrywy komory baterii

Przytrzymuje pokrywę komory akumulatora aparatu, gdy jest wyjęta z aparatu.

19

Pomocnicze pokrętło sterowania do fotografowania w pionie

Pełni tę samą rolę, co kontrola dopasowania w aparacie.

20

Blokada sterowania

Blokuje elementy sterujące na MB-N11, aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu.

 • Blokada sterowania nie jest wyłącznikiem zasilania. Użyj przełącznika zasilania na aparacie, aby włączyć lub wyłączyć aparat.

21

Spust migawki do fotografowania w pionie

Pełni tę samą rolę, co kontrola dopasowania w aparacie.

22

Przycisk Fn do fotografowania w pionie

Wykonuje rolę wybraną za pomocą ustawienia osobistego f9 lub g7 [ Przypisz przyciski MB-N11 ].

23

Komora baterii A

Mieści jeden akumulator litowo-jonowy EN-EL15c.

24

Zaciski zasilania akumulatora (×2)

Zobacz „Wkładanie baterii do MB-N11” ( Wkładanie baterii do MB-N11 ).

25

Komora baterii B

Mieści jeden akumulator litowo-jonowy EN-EL15c.

26

Zaciski zasilania uchwytu baterii

Zobacz „Wkładanie baterii do MB-N11” ( Wkładanie baterii do MB-N11 )

27

Zatrzask baterii

Blokuje baterię w komorze A po włożeniu.

28

Uchwyt baterii

Zobacz „Wkładanie baterii do MB-N11” ( Wkładanie baterii do MB-N11 ).

Mocowanie MB-N11

Przed zamontowaniem MB-N11 wyłącz aparat. Aby zapobiec niezamierzonemu działaniu podczas mocowania, pozostaw blokadę sterowania na MB-N11 w pozycji L (zablokowana) do czasu zakończenia procesu.

 1. Zdejmij nasadkę stykową z akumulatora.

  Przechowuj nasadkę kontaktową w bezpiecznym miejscu.

 2. Zdejmij pokrywę komory baterii z dolnej części aparatu i umieść ją w uchwycie pokrywy komory baterii na MB-N11.

  Jeśli do aparatu jest włożona bateria, wyjmij ją.

 3. Przymocuj MB-N11 do aparatu.

  Obróć koło mocujące w kierunku wskazywanym przez strzałkę F LOCK , aby zabezpieczyć akumulator na miejscu.

Demontaż MB-N11

Aby zdjąć MB-N11, wyłącz aparat, a następnie poluzuj kółko mocujące, obracając je w kierunku przeciwnym do pokazanego strzałką. Po wyjęciu MB-N11 zdejmij pokrywę komory akumulatora z uchwytu pokrywy komory akumulatora i załóż ją na kamerę.

 • Pamiętaj, aby założyć nasadkę stykową MB-N11, gdy akumulator nie jest używany.

Wkładanie baterii do MB-N11

MB-N11 może być używany z maksymalnie dwoma akumulatorami litowo-jonowymi ENEL15c. Przed włożeniem baterii wyłącz aparat. Aby zapobiec niezamierzonemu działaniu podczas wymiany baterii, należy również pozostawić blokadę sterowania na MB-N11 w pozycji L (zablokowana) do czasu zakończenia wymiany.

 1. Trzymając wciśnięty zatrzask komory uchwytu, przesuń pokrywę komory uchwytu w pokazanym kierunku, a następnie otwórz pokrywę.

 2. Naciśnij zatrzask uchwytu baterii we wskazanym kierunku i wyjmij uchwyt baterii.

 3. Włóż baterie do uchwytu baterii.

  Włóż baterie zgodnie z ilustracją. Zatrzask akumulatora zatrzaśnie się na swoim miejscu, gdy akumulator w komorze A zostanie całkowicie włożony.

 4. Najpierw włóż zaciski uchwytu baterii.

  Używając dolnej części uchwytu baterii, naciśnij zatrzask uchwytu baterii, wsuń uchwyt baterii do zacisków komory – najpierw. Zatrzask zatrzaśnie się z powrotem na swoim miejscu po całkowitym włożeniu uchwytu.

 5. Zamknij pokrywę komory uchwytu i zatrzaśnij ją, naciskając i przesuwając w pokazanym kierunku.

Wyjmowanie baterii

Wyjmij uchwyt, a następnie wyjmij baterie, jak pokazano.

Wymiana baterii w komorze A
 • Baterię w komorze A można wymienić bez wyjmowania uchwytu baterii. Wsuń baterię do komory, zatrzymując się, gdy zatrzask zatrzaśnie się na swoim miejscu.

 • Baterię można wyjąć, naciskając zatrzask, jak pokazano, i wysuwając baterię z uchwytu.

Wymiana baterii podczas fotografowania

Po włożeniu dwóch baterii można wymienić baterię w komorze A bez wyłączania aparatu. Może się to przydać w przypadku ciągłego korzystania z aparatu przez dłuższy czas. Należy uważać, aby nie naciskać zatrzasku uchwytu baterii ani nie wyjmować uchwytu baterii podczas wymiany baterii.

Zamówienie baterii
 • Jeśli używasz tylko jednej baterii, można ją włożyć do dowolnej komory.

 • Po włożeniu dwóch baterii bateria w komorze A zostanie użyta jako pierwsza. Kamera przełączy się na akumulator w komorze B, gdy akumulator w komorze A zostanie wyczerpany.

Ładowanie baterii przy użyciu ładowarki sieciowej

Do ładowania akumulatorów włożonych do MB-N11 można użyć opcjonalnych zasilaczy ładujących AC EH-7P.

 1. Podłącz ładowarkę AC EH‑7P do złącza ładowania na MB‑N11.

  • Wyłącz aparat. Baterie nie będą się ładować, gdy aparat jest włączony.

  • Baterie można ładować w MB-N11 nawet po wyjęciu opakowania z aparatu. Przed przystąpieniem do dalszych czynności załóż nasadkę kontaktową na MB-N11.

 2. Podłącz ładowarkę AC do domowego gniazdka elektrycznego.

  • Akumulatory są ładowane, gdy aparat jest wyłączony.

  • W trakcie ładowania zaświeci się dioda LED aktualnie ładowanego akumulatora. Dioda LED wyłącza się po zakończeniu ładowania.

  • Czas potrzebny do naładowania dwóch całkowicie rozładowanych akumulatorów to około 5 godzin i 30 minut.

  • Jeśli włożone są dwa akumulatory, akumulator w komorze B zostanie naładowany jako pierwszy.

  • Kształt EH-7P różni się w zależności od kraju lub regionu sprzedaży.

 3. Po zakończeniu ładowania odłącz zasilacz sieciowy i odłącz go od MB-N11.

Ładowanie baterii
 • EH‑7P nie będzie ładować akumulatorów, jeśli jest podłączony do portu USB aparatu, gdy podłączony jest MB-N11. Podłącz EH-7P do złącza ładowania na MB-N11.

 • EH‑7P może być używany wyłącznie do ładowania akumulatorów EN‑EL15c i EN‑EL15b. Akumulatorów EN‑EL15a i EN‑EL15 nie można ładować za pomocą EH‑7P. Zamiast tego użyj ładowarki MH-25a.

 • Jeśli akumulatora nie można naładować za pomocą ładowarki, na przykład z powodu niezgodności akumulatora lub podwyższonej temperatury akumulatora, dioda LED będzie szybko migać przez 30 sekund, a następnie zgaśnie.

Używanie ładowarki AC jako źródła zasilania

Opcjonalne zasilacze sieciowe EH-7P do ładowania mogą zasilać aparat, gdy jest podłączony do złącza ładowania MB-N11.

Zasilacz
 • Ładowarka sieciowa będzie zasilać kamerę tylko wtedy, gdy bateria zostanie włożona do jednej lub obu komór A i B. EH-7P będzie zasilać, gdy EN-EL15c, EN-EL15b, EN-EL15a lub EN-EL15 baterie są włożone.

 • Baterie w zestawie akumulatorów nie będą się ładować, gdy aparat jest zasilany z zewnętrznego źródła zasilania. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz „Dostarczanie energii a ładowanie” ( „Dostarczanie energii” a „ładowanie” ).

 1. Podłącz ładowarkę AC EH-7P do złącza ładowania MB-N11.

  Wyłącz aparat przed kontynuowaniem.

 2. Podłącz ładowarkę sieciową do domowego gniazdka elektrycznego.

  Kształt EH-7P różni się w zależności od kraju lub regionu sprzedaży.

 3. Aby rozpocząć zasilanie aparatu, włącz aparat i wybierz [ Włącz ] dla [ Zasilanie USB ] w menu ustawień.

 4. Aby zakończyć zasilanie kamery, odłącz ładowarkę i odłącz ją od MB-N11.

Korzystanie z opcjonalnego zasilacza sieciowego i złącza zasilania

Opcjonalny zasilacz sieciowy EH-5d i złącze zasilania EP-5B zapewniają stałe zasilanie, gdy kamera musi być włączona przez dłuższy czas. Używając adaptera z MB-N11, włóż EP-5B do komory A przed podłączeniem go do EH-5d.

 • Zamiast EH-5d można użyć EH-5c lub EH-5b.

 • EP‑5B można włożyć tylko do komory A.

 • Po podłączeniu EP‑5B otwórz pokrywę złącza zasilania na MB-N11, umieść kabel złącza zasilania tak, aby przechodził przez gniazdo złącza zasilania i zamknij pokrywę komory uchwytu.

 • Nie ma potrzeby wkładania baterii do komory B. Baterie włożone do komory B nie są używane, gdy kamera jest zasilana przez zasilacz sieciowy i złącze zasilania.

 • Jeśli EP-5B zostanie włożony, gdy bateria jest włożona do komory B, bateria nie będzie się ładować, a EP-5B nie będzie zasilać aparatu, gdy podłączony jest ładujący zasilacz sieciowy.

Sprawdzanie poziomu baterii w MB-N11

Po podłączeniu MB-N11 poziom naładowania akumulatora aktualnie zasilającego aparat jest wyświetlany na ekranie fotografowania i panelu sterowania, gdy aparat jest włączony ( Poziom akumulatora ).

 • Komora zawierająca aktualnie używaną baterię jest oznaczona ikoną obok poziomu baterii na ekranie fotografowania.

 • Dodatkowe informacje, w tym wiek i dokładny poziom naładowania baterii, można wyświetlić za pomocą pozycji [ Informacje o baterii ] w menu ustawień.

Środki ostrożności dotyczące stosowania

Podczas korzystania z MB-N11 należy przestrzegać następujących środków ostrożności.

 • Dotknięcie styków zasilania/sygnału metalowymi przedmiotami może spowodować zwarcie; założyć nasadkę stykową przed przechowywaniem lub transportem akumulatora.

 • Lampka dostępu do karty pamięci aparatu może świecić, gdy pojemnik MB‑N11 jest podłączony do aparatu lub z niego wyjęty.

 • W przypadku korzystania z aparatu z zamocowanym zarówno MB-N11, jak i opcjonalnym adapterem do mocowania FTZ, należy podłączyć statywy do mocowania statywu na obiektywie lub MB-N11, a nie do mocowania statywu na FTZ.

  Obiektyw

  MB-N11

  FTZ

 • MB-N11 nie jest wyposażony w wyłącznik zasilania. Użyj przełącznika zasilania aparatu, aby włączyć i wyłączyć aparat.

Komunikaty ostrzegawcze kamery

Jeśli aparat wyświetla jeden z poniższych komunikatów, wykonaj czynności opisane poniżej.

 • Jeśli aparat wyświetli komunikat [ Spust migawki wyłączony. Naładuj baterię. ], włóż zapasową baterię. Wyłącz kamerę przed kontynuowaniem, jeśli dana bateria jest włożona do komory B lub jeśli w uchwycie znajduje się tylko jedna bateria i jest ona włożona do komory A.

 • Jeśli aparat wyświetla komunikat [ Błąd. Naciśnij spust migawki, aby zresetować. ], naciśnij spust migawki. Jeśli problem nadal występuje lub często się powtarza, skonsultuj się z autoryzowanym serwisem firmy Nikon.

Jeśli pokrywa komory uchwytu odczepi się

W celu ochrony pokrywy komory uchwytu przed uszkodzeniem, może ona oderwać się pod wpływem siły, gdy jest otwarta. Pokrywę komory uchwytu można ponownie założyć, jak pokazano.

 • Przed ponownym zamontowaniem pokrywy komory uchwytu przesuń pokrywę tak, aby widoczny był zawias.

Specyfikacje

Źródło prądu

Maksymalnie dwa akumulatory litowo-jonowe EN‑EL15c *

 • Można również używać akumulatorów EN‑EL15b/EN‑EL15a/EN‑EL15, ale należy pamiętać, że liczba zdjęć, które można zrobić, lub długość materiału filmowego, który można nagrać na jednym ładowaniu (wytrzymałość akumulatora) jest mniejsza niż w przypadku EN-EL15c.

Czas ładowania

Około. 5 godzin i 30 minut

 • Czas wymagany do naładowania dwóch akumulatorów EN‑EL15c przy użyciu ładowarki sieciowej EH‑7P. Przyjmuje się, że temperatura otoczenia wynosi 25°C (77°F) i że baterie są wyczerpane.

 • Akumulatorów EN‑EL15a i EN‑EL15 nie można ładować za pomocą EH‑7P. Użyj kompatybilnej ładowarki.

Złącze ładowania

USB typu C. Można go używać wyłącznie do podłączenia ładowarki sieciowej EH‑7P, a nie do przesyłania zdjęć lub do innych celów.

Temperatura robocza

0°C–40°C (+32°F–104°F)

Wymiary (szer. × wys. × gł.)

Około. 138,5 × 113,5 × 76 mm/5,5 × 4,5 × 3 cale, bez wystających

Waga

 • Około. 455 g/1 funt 0,1 uncji (z dwoma akumulatorami EN‑EL15c)

 • Około. 295 g/10,5 uncji (bez baterii)

 • Firma Nikon zastrzega sobie prawo do zmiany wyglądu, specyfikacji i działania produktu opisanego w tej instrukcji w dowolnym momencie i bez wcześniejszego powiadomienia.

Niskie temperatury otoczenia

Aparat może nie działać w niskich temperaturach (około 10°C/50°F lub niższych), gdy jest zasilany częściowo naładowanymi bateriami. W chłodne dni naładuj jeden zestaw akumulatorów przed użyciem, a drugi przechowuj w ciepłym miejscu, gotowym do wymiany w razie potrzeby. Po ogrzaniu zimne akumulatory mogą odzyskać część swojego ładunku.

Wytrzymałość baterii z pakietem baterii

Założenie opcjonalnego akumulatora z dwoma w pełni naładowanymi akumulatorami EN-EL15c zwiększa liczbę ujęć i długość materiału filmowego, który można nagrać (wytrzymałość akumulatora) około 1,9 razy w stosunku do liczby, którą można zarejestrować samym aparatem.

Podłączanie złącza zasilania i zasilacza sieciowego

Wyłącz aparat przed podłączeniem opcjonalnego złącza zasilania i zasilacza sieciowego.

 1. Otwórz pokrywę komory akumulatora ( q ) i złącza zasilania ( w ).
 2. Włóż złącze zasilania EP‑5B.
  • Pamiętaj, aby włożyć złącze we właściwej orientacji.

  • Używając złącza, aby przytrzymać pomarańczowy zatrzask akumulatora wciśnięty w jedną stronę, wsuń złącze do komory akumulatora, aż zatrzask zablokuje złącze na miejscu.

 3. Zamknij pokrywę komory akumulatora.

  Umieść kabel złącza zasilania tak, aby przechodził przez gniazdo złącza zasilania i zamknij pokrywę komory akumulatora.

 4. Podłącz zasilacz sieciowy EH-5d/EH-5c/EH-5b do złącza zasilania EP-5B.

  • Podłącz kabel zasilający zasilacza sieciowego do gniazda zasilacza sieciowego ( e ).

  • Włóż wtyczkę prądu stałego do złącza DC IN ( r ).

  • Ikona P jest wyświetlana, gdy aparat jest zasilany przez zasilacz sieciowy i złącze zasilania.