Ayarların çoğunluğunun çekim koşullarına göre fotoğraf makinesi tarafından kontrol edildiği otomatik bir “bas ve çek” modu olan b (otomatik) modda fotoğraflar çekmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Geri Çekilebilir Çerçevelere Sahip Objektifler

Geri çekilebilir çerçevelere sahip objektifler kullanımdan önce uzatılmalıdır. Objektif uzatılmış konuma klik sesiyle yerine oturana kadar objektif zoom halkasını gösterildiği gibi döndürün.

 1. Fotoğraf makinesini açın.

  Ekran ve kontrol paneli aydınlanacaktır.

 2. Fotoğraf modunu seçin.

  Fotoğraf/film seçiciyi C konumuna döndürün.

 3. b modunu seçin.

  Fotoğraf makinesinin üst kısmındaki çevirmeli ayar düğmesi kilit açma tuşuna basarak çevirmeli ayar düğmesini b konumuna döndürün.

  Çevirmeli ayar düğmesi

  Çevirmeli ayar düğmesi kilit açma tuşu

 4. Fotoğraf makinesini hazırlayın.

  Tutma yerini sağ elinizle tutun ve fotoğraf makinesi gövdesini veya objektifi sol elinize yerleştirin. Dirseklerinizi göğsünüzün kenarlarına doğru getirin.

  Fotoğrafları vizörde çerçevelendirme

  Manzara (geniş) yönü

  Portre (dikey) yönü

  Fotoğrafları ekranda çerçevelendirme

  Manzara (geniş) yönü

  Portre (dikey) yönü

 5. Fotoğrafı çerçeveleyin.

  Çekimi çerçeveleyin ve netleme noktasını konunuz üzerine konumlandırmak için alt seçiciyi veya çoklu seçiciyi kullanın.

  Netleme noktası

 6. Netleme yapın.

  Netleme yapmak için deklanşöre yarım basın veya AF-ON düğmesine basın (konu yetersiz aydınlatılmışsa AF yardımcı aydınlatması yanabilir). Netleme modu için AF-S seçilirse fotoğraf makinesi netleme yapabiliyorsa netleme noktası yeşil görüntülenecektir; fotoğraf makinesi netleme yapamıyorsa netleme noktası kırmızı yanıp sönecektir.

  AF Yardımcı Aydınlatması

  AF yardımcı aydınlatması yanarken AF yardımcı aydınlatmasını engellemeyin.

 7. Çekin.

  Fotoğrafı çekmek için deklanşöre sonuna kadar akıcı bir şekilde basın (aynı zamanda ekrana dokunarak da bir fotoğraf çekebilirsiniz: netlemek için konunuza dokunun ve deklanşörü serbest bırakmak için parmağınızı kaldırın). Fotoğraf hafıza kartına kaydedilirken hafıza kartına erişim lambası yanacaktır. Lamba sönmeden ve kayıt tamamlanmadan hafıza kartını çıkarmayın veya güç kaynağını çıkarmayın veya bağlantısını kesmeyin.

  Hafıza kartına erişim lambası

Bekleme Zamanlayıcısı

Yaklaşık 30 saniye boyunca hiçbir işlem gerçekleştirilmezse ekran, vizör ve kontrol paneli pilin boşalmasını yavaşlatmak için kapanmadan önce ekran birkaç saniyeliğine kararacaktır. Ekranı yeniden etkinleştirmek için deklanşöre yarım basın. Bekleme zamanlayıcısının otomatik olarak sona ermesinden önce geçen süre uzunluğu, Özel Ayar c3 (Kapanma gecikmesi) > Bekleme zamanlayıcısı kullanılarak ayarlanabilir.