Alt seçiciyi netleme noktasını seçmek için bir joystick gibi kullanın ya da netlemeyi ve/veya pozlamayı kilitlemek için alt seçicinin ortasına basın.

Netleme Noktası Seçimi

Çekim ekranında netleme noktasını seçmek için alt seçiciyi kullanın. AF alanı modu için otomatik alan AF seçildiğinde netleme noktası seçimi kullanılamaz (0 AF Alanı Modu).

Netleme noktası

Otomatik Pozlama (AE) Kilidi

Alt seçicinin ortasına basmak pozlamayı geçerli ayarda kilitler. Son kompozisyonda seçilen netleme alanında olmayacak bir konuyu ölçtükten sonra çekimleri yeniden düzenlemek için AE kilidi kullanılabilir ve AE kilidi özellikle noktasal veya merkez ağırlıklı ölçümle kullanıldığında etkilidir.

Netleme Kilidi

Netleme modu için AF-C seçildiğinde netlemeyi geçerli konuda kilitlemek için alt seçicinin ortasına basın. Netleme kilidini kullanırken otomatik alan AF dışında bir AF alanı modu seçin.

Netleme ve Pozlamayı Kilitleme

Netleme ve pozlama kilidini kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Netleme ve pozlamayı ayarlayın.

  Konuyu seçtiğiniz netleme noktasında konumlandırın ve netleme ile pozlamayı ayarlamak için deklanşöre yarım basın.

 2. Netlemeyi ve pozlamayı kilitleyin.

  Deklanşöre yarım basarken hem netlemeyi hem de pozlamayı kilitlemek için alt seçicinin ortasına basın (bir AE-L simgesi görüntülenecektir).

  Deklanşör

  Alt seçici

 3. Fotoğrafı yeniden düzenleyin ve çekin.

  Deklanşörü yarım basılı tutarsanız (AF-S) veya alt seçicinin ortasını basılı tutarsanız netleme çekimler arasında kilitli kalacaktır; bu da birçok fotoğrafın aynı netleme ayarıyla art arda çekilmesini sağlar.

Netleme kilidi devredeyken fotoğraf makinesi ve konu arasındaki mesafeyi değiştirmeyin. Konu hareket edecek olursa yeni mesafeden yeniden netleme yapın.

AF-S

Netleme modu için AF-S seçildiğinde, netleme deklanşöre yarım basıldığında kilitlenecektir (netleme aynı zamanda alt seçicinin ortasına basıldığında da kilitlenecektir).

Pozlama Kilidi için Deklanşörü Kullanma

Özel Ayar c1 (Deklanşör AE-L) için Açık (yarı basma) seçilirse deklanşöre yarım basılırken pozlama kilitlenecektir.