Nikon fotoğraf makineniz için oldukça çeşitli aksesuarlar mevcuttur.

Güç kaynakları
 • EN-EL15b Şarj Edilebilir Li-ion Pil: Ek EN-EL15b piller yerel satıcılardan ve Nikon servis temsilcilerinden edinilebilir. EN-EL15c/EN-EL15a/EN-EL15 piller de kullanılabilir. Ancak EN-EL15a/EN-EL15 pilleri kullanarak tek bir şarjla aynı sayıda resim çekemeyebileceğinizi unutmayın (0 Pil Dayanıklılığı).
 • MH-25a Pil Şarj Cihazı: MH-25a, EN-EL15b pilleri şarj etmek için kullanılabilir. Ayrıca MH-25 pil şarj cihazları da kullanılabilir.
 • MB-N10 Pil Paketi: Nikon aynasız fotoğraf makineleri için bir pil paketi. Fotoğraf makinesine takılan bu pil paketi, bir güç kaynağı olarak iki adet EN-EL15b şarj edilebilir Li-ion pilin kullanılmasına olanak sağlar.
 • EH-7P AC Şarj Adaptörü: EH-7P, fotoğraf makinesine takılı EN-EL15c/EN-EL15b pilleri şarj etmek için kullanılabilir (pil yalnızca fotoğraf makinesi kapalıyken şarj olur). EN-EL15a/EN-EL15 pilleri şarj etmek için kullanılamaz.
 • EP-5B Güç Konektörü, EH-5c ve EH-5b AC Adaptörleri: Bu aksesuarlar fotoğraf makinesini uzun süre çalıştırmak için kullanılabilir. Fotoğraf makinesini EH-5c/EH-5b’ye bağlamak için EP-5B gerekir; ayrıntılar için bkz. “Bir Güç Konektörü ve AC Adaptörü Takma” (0 Bir Güç Konektörü ve AC Adaptörü Takma).
Filtreler
 • Nötr Renkli (NC) filtreler objektifi korumak için kullanılabilir.
 • Konu parlak bir ışığa karşı çerçevelendiğinde veya parlak bir ışık kaynağı çerçevede olduğunda gölgelenmeyi önlenmek için filtreler kullanmaktan kaçının.
 • Matris ölçümü pozlama faktörleri (filtre faktörleri) 1×’in üzerinde olan filtreler için istenen sonuçları oluşturamazsa (Y44, Y48, Y52, O56, R60, X0, X1, C-PL, ND2S, ND4, ND4S, ND8, ND8S, ND400, A2, A12, B2, B8, B12) merkez ağırlıklı ölçüm tavsiye edilir. Ayrıntılar için filtre elkitabına bakın.
 • Özel efektli çekim için tasarlanan filtreler, otomatik netlemeyi veya net görüntü işaretini (I) engelleyebilir.
Objektif yuvası adaptörleri FTZ Objektif Yuvası Adaptörü (0 FTZ Objektif Yuvası Adaptörü)
Uzaktan kumanda kablosu MC-DC2 Uzaktan Kumanda Kablosu (uzunluk 1 m): Fotoğraf makinesi aksesuar bağlantısına bağlandığında MC-DC2 deklanşörü uzaktan serbest bırakmak için kullanılabilir.
GPS üniteleri GP-1/GP-1A GPS Ünitesi: Fotoğraf makinesi aksesuar bağlantısına bağlandığında mevcut GP-1/GP-1A üniteleri geçerli enlem, boylam, yükseklik ve UTC (Düzenlenmiş Uluslararası Zaman) değerlerini fotoğraf makinesi ile çekilen resimlerle kaydetmek için kullanılabilir. GP-1/GP-1A ünitelerinin üretiminin sona erdiğini unutmayın.
USB kabloları
 • UC-E24 USB kablosu: Fotoğraf makinesine bağlantı için C tipi konektörlü ve USB cihazına bağlantı için A tipi konektörlü bir USB kablosu.
 • UC-E25 USB kablosu: İki tip C konektörlü bir USB kablosu.
HDMI kabloları HC-E1 HDMI Kablosu: Fotoğraf makinesine bağlantı için C tipi bir konektöre ve HDMI cihazlara bağlantı için A tipi bir konektöre sahip bir HDMI kablosu.
Aktif kontak adaptörleri AS-15 Senk Terminal Adaptörü: Stüdyo çakar aydınlatmalarını veya diğer flaş ekipmanlarını bir senk terminali üzerinden bağlamak için AS-15'i fotoğraf makinesi aktif kontağına takın.
Aksesuar kızağı kapakları BS-1 Aksesuar Kızağı Kapağı: Bir flaş ünitesi takılı değilken aksesuar kızağını koruyan bir kapaktır.
Gövde kapakları BF-N1 Gövde Kapağı: Gövde kapağı, objektif yerinde değilken fotoğraf makinesinin içine toz girmesini engeller.
Kablosuz vericiler

WT-7 Kablosuz Verici: Bir kablosuz ağ üzerinden resimler yüklemek, Camera Control Pro 2 (ayrıca edinilebilir) yüklü bir bilgisayardan fotoğraf makinesini kontrol etmek veya bir bilgisayar veya akıllı cihazdan uzaktan resim çekmek ve resimlere göz atmak için WT-7’yi kullanın.

Not: Bir kablosuz verici kullanırken bir kablosuz ağ ve bazı temel ağ bilgileri gerekir. Kablosuz verici yazılımını en son sürüme güncellediğinizden emin olun.

Kablosuz uzaktan kumandalar
 • WR-R10 Kablosuz Uzaktan Kumanda/WR-T10 Kablosuz Uzaktan Kumanda: Aksesuar bağlantısına bir WR-R10 kablosuz uzaktan kumanda takıldığında fotoğraf makinesi bir WR-T10 kablosuz uzaktan kumanda kullanılarak kablosuz olarak kontrol edilebilir. (WR-R10’u bağlarken aksesuar bağlantısının ve USB ile HDMI konektörlerinin kapağının tamamen açık olduğundan emin olun). WR-R10 ayrıca radyo kontrollü flaş ünitelerini kontrol etmek için de kullanılabilir. Birden fazla fotoğraf makinesinin yer aldığı senkronize serbest bırakma için eşleştirilmiş WR-R10 üniteleri takılı birden fazla fotoğraf makinesini hazırlayın.
 • WR-1 Kablosuz Uzaktan Kumanda: WR-1 üniteleri WR-R10 veya WR-T10 kablosuz uzaktan kumandalarla ya da diğer WR-1 uzaktan kumandalarla birlikte kullanılır ve WR-1 üniteleri bir verici veya alıcı olarak çalışabilir. WR-1 bir verici olarak, fotoğraf makinesi aksesuar bağlantısına bağlı bir alıcıya (bir WR-R10 veya ikinci bir WR-1) iletilen sinyaller üzerinden fotoğraf makinesini kontrol etmek ve resimler çekmek için kullanılabilirken bir alıcı olarak, bir WR-T10 veya ayrı bir WR-1 vericiden gelen uzak komutları alır.

Not: WR-R10 ve WR-1 donanım yazılımlarının en son sürüme güncellendiğinden emin olun (WR-R10 donanım yazılımı sürümü 3.0 veya üzeri ve WR-1 donanım yazılımı sürümü 1.0.1 veya üzeri). Donanım yazılımı güncellemeleri ile ilgili bilgi için bölgenizdeki Nikon web sitesini ziyaret edin. WR-R10 donanım yazılımını, sürüm 2.0'den önceki sürümlerde sürüm 3.0 veya üzerine güncellerken yetkili Nikon servis temsilcisine danışın.

Vizör göz merceği aksesuarları

DK-29 vizör lastiği: DK-29 görüntünün vizörde daha kolay görünmesini sağlayarak göz yorulmasını önler.

Mikrofonlar
 • ME-1 Stereo Mikrofonu: Stereo ses kaydetmek ve ekipman gürültüsünü (otomatik netleme sırasında objektifin çıkardığı sesler gibi) alma şansını azaltmak için ME-1’i fotoğraf makinesi mikrofon jakına bağlayın.
 • ME-W1 Kablosuz Mikrofon: Fotoğraf makinesinden uzakta kayıt yapmak için bu kablosuz Bluetooth mikrofonu kullanın.
Yazılım

Camera Control Pro 2: Fotoğraf makinesini bir bilgisayardan uzaktan kontrol edin ve fotoğrafları doğrudan bilgisayarın sabit diskine kaydedin. Camera Control Pro 2, fotoğrafları doğrudan bilgisayara kaydetmek için kullanıldığında, bir PC bağlantı göstergesi (PC) kontrol panelinde görünecektir.

Not: Nikon yazılımının en son sürümlerini kullanın; desteklenen işletim sistemleri hakkında en son bilgiler için bölgenizdeki Nikon web sitesini ziyaret edin. Varsayılan ayarlarda, Nikon Message Center 2, bilgisayarda bir hesaba oturum açtığınızda ve bilgisayar İnternet’e bağlandığında düzenli olarak Nikon yazılımındaki ve donanım yazılımındaki güncellemeleri kontrol edecektir. Bir güncelleme bulunduğunda otomatik olarak bir mesaj görüntülenir.

Bulunabilirliği ülke veya bölgeye göre farklılık gösterebilir. En güncel bilgiler için web sitemize veya broşürlerimize bakın.

Aksesuar Kızağı Kapağını Takma ve Çıkarma

BS-1 aksesuar kızağı kapağı gösterildiği gibi aksesuar kızağının içine kayar. Kapağı çıkarmak için fotoğraf makinesini sıkıca tutun kapağı başparmağınızla aşağı bastırın ve gösterilen yönde kaydırın.

HDMI/USB Kablo Klipsi

Bağlantının kazara kesilmesini engellemek için birlikte verilen klipsi HDMI kablolarına takın ya da gösterildiği gibi birlikte verilen USB kablosuna takın (resimde USB kablosu gösterilmektedir; klipsin tüm üçüncü parti HDMI kablolarına uymayabileceğini unutmayın). Kablo klipsini kullanırken ekranı depolama konumunda tutun.

HDMI kablosu buraya girer

HDMI kablosu buraya girer

HDMI kablosu buraya girer

Tırnağı fotoğraf makinesi üzerindeki eşleşen yuvasına yerleştirin ve kablo klipsini takın

USB kablosu

HDMI kablosu ve USB kablosu aynı anda kullanılır

Bir Güç Konektörü ve AC Adaptörü Takma

Opsiyonel bir güç konektörü ve AC adaptörü takmadan önce fotoğraf makinesini kapatın.

 1. Fotoğraf makinesini hazırlayın.

  Pil yuvası (q) ve güç konektörü (w) kapaklarını açın.

 2. EP-5B güç konektörünü takın.

  Turuncu pil mandalını bir tarafa basılı tutmak için konektörü kullanarak konektörü gösterilen yönde taktığınızdan emin olun. Mandal, konektör tamamen yerleştirildiğinde konektörü yerine kilitler.

 3. Pil yuvası kapağını kapatın.

  Güç konektörü kablosunu güç konektörü yuvasından geçecek şekilde konumlandırın ve pil yuvası kapağını kapatın.

 4. EH-5c/EH-5b AC adaptörünü bağlayın.

  AC adaptörü güç kablosunu AC adaptöründeki AC soketine (e) ve güç kablosunu DC soketine (r) bağlayın. Fotoğraf makinesi AC adaptörü ve güç konektörü ile çalışırken bir P simgesi görüntülenir.