Düşürmeyin: Ürün güçlü darbe ya da titreşimlere maruz kalırsa arızalanabilir.

Kuru tutun: Bu ürün su geçirmez değildir ve suya batırılırsa veya yüksek nem seviyelerine maruz kalırsa arızalanabilir. Dahili mekanizmanın paslanması tamiri mümkün olmayan hasara yol açabilir.

Ani sıcaklık değişimlerinden kaçının: Soğuk bir günde ısıtılan bir binaya girerken ya da binadan çıkarken olduğu gibi, ani sıcaklık değişiklikleri aygıt içinde yoğunlaşmaya sebep olabilir. Yoğunlaşmayı önlemek için makineyi ani sıcaklık değişikliklerine maruz bırakmadan önce bir taşıma kılıfına veya plastik bir poşete koyun.

Güçlü manyetik alanlardan uzak tutun: Bu cihazı güçlü elektromanyetik radyasyon ya da manyetik alan oluşturan cihazların yakınında kullanmayın ya da saklamayın. Radyo vericileri gibi cihazların ürettiği statik yükler ya da manyetik alanlar ekranda parazitlenme yapabilir, hafıza kartında depolanan verilere zarar verebilir ya da ürünün iç devrelerini olumsuz etkileyebilir.

Objektifi güneşe doğru dönük bir şekilde bırakmayın: Objektifi uzun süreyle güneşe ya da diğer güçlü ışık kaynaklarına dönük şekilde bırakmayın. Şiddetli ışık, görüntü sensörünün bozulmasına neden olabilir ya da fotoğraflar üzerinde beyaz bir bulanıklık efekti oluşturabilir.

Güç kaynağını çıkarmadan veya bağlantısını kesmeden önce ürünü kapatın: Ürün açıkken veya resimler kaydedilirken ya da silinirken ürünün fişini çekmeyin ya da pili çıkarmayın. Bu durumlarda gücün zorla kesilmesi veri kaybına veya ürün belleği ya da iç devrelerinde hasara yol açabilir. Gücün kazayla kesilmesini önlemek için bir AC adaptörü takılıyken ürünü bir yerden başka bir yere taşımaktan kaçının.

Lazerler ve diğer parlak ışık kaynakları: Fotoğraf makinesinin görüntü sensörü hasar görebileceğinden lazerler ve diğer aşırı derecede parlak ışık kaynaklarını objektife yöneltmeyin.

Taşıma ve nakliye sırasında dikkat edilecek hususlar: Taşıma ve nakliye işlemini ürünün orijinal kutusu ile yapınız ve ambalajın tamamen kapalı olduğuna emin olunuz. Taşıma ve nakliye sırasında ürüne maksimum dikkat gösterilmelidir. Ambalaja ve pakete zarar verebilecek dış etkenlere (nem, su, darbe, vb.) karşı koruyunuz. Taşıma sırasında oluşacak çarpma, düşürme vb. etkiler karşısında cihaz çalışmayabilir veya kalıcı hasarlar oluşabilir. Bu tip hasarlara maruz kalmış ürünler garanti kapsamında işlem görmeyecektir.

Temizlik: Fotoğraf makinesi gövdesini temizlerken, toz ve iplik parçalarını hafifçe temizlemek için bir havalı fırça kullanın, ardından yumuşak, kuru bir bezle hafifçe silin. Fotoğraf makinesini plaj ya da deniz kıyısında kullandıktan sonra, kum veya tuzu saf suyla hafif nemlendirilmiş bir bez kullanarak silin ve fotoğraf makinesini iyice kurulayın. Nadiren, statik elektrik LCD ekranların aydınlanmasına ya da kararmasına yol açabilir. Bu bir arıza göstergesi değildir ve ekran kısa süre sonra normale dönecektir.

Objektifler, vizörler ve diğer cam bileşenler kolayca hasar görür. Toz ve iplik parçaları bir havalı fırça kullanılarak nazikçe temizlenmelidir. Bir aerosol havalı fırça kullanırken, sıvının boşalmasını önlemek için kutuyu dik tutun. Cam yüzeylerden parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarmak için az miktarda objektif temizleyicisini yumuşak bir beze uygulayın ve camı dikkatli bir şekilde temizleyin.

Görüntü sensörüne dokunmayın: Hiçbir şekilde, görüntü sensörü üzerine basınç uygulamayın, temizlik gereçleriyle kurcalamayın ya da havalı fırçadan gelen kuvvetli hava akımlarına maruz bırakmayın. Bu eylemler sensörü çizebilir ya da sensöre başka bir şekilde zarar verebilir. Görüntü sensörünü temizlemeye ilişkin bilgiler için bkz. “Görüntü Sensörü Temizliği” (0 Görüntü Sensörü Temizliği).

Görüntü sensörü

Objektif kontakları: Objektif kontaklarını temiz tutun ve parmaklarınızla veya aletler ya da diğer cisimlerle kontaklara dokunmamaya dikkat edin.

Depolama: Küflenmeyi önlemek için fotoğraf makinesini kuru, iyi havalandırılan bir yerde saklayın. Bir AC adaptörü kullanıyorsanız yangını önlemek için adaptörün fişini prizden çekin. Ürün uzun süre kullanılmayacaksa sızıntıyı önlemek için pili çıkartın ve fotoğraf makinesini kurutucu içeren plastik bir torbada saklayın. Ancak fotoğraf makinesi kılıfını plastik bir torbada saklamayın, çünkü bu işlem malzemenin bozulmasına sebep olabilir. Kurutucunun zamanla nemi emme kapasitesini yitireceğini ve düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerektiğini unutmayın.

Küflenmeyi önlemek için fotoğraf makinesini en az ayda bir kez depodan çıkarın. Yerine koymadan önce fotoğraf makinesini açın ve deklanşöre birkaç kez basın.

Pili serin, kuru bir yerde saklayın. Pili yerine koymadan önce terminal kapağını yerine yerleştirin.

Ekranla ve vizörle ilgili notlar: Bu ekranlar son derece yüksek bir hassasiyetle üretilmiştir; piksellerin en az %99,99’u etkilidir ve %0,01’den fazlası kayıp veya bozuk değildir. Bu ekranlarda daima açık olan (beyaz, kırmızı, mavi veya yeşil) veya daima kapalı olan (siyah) pikseller bulunabilir, ancak bu bir arıza değildir ve cihazla kaydedilen görüntüler üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Parlak ışıkta ekrandaki resimlerin görülmesi güçleşebilir. Hasara ya da arızalanmaya yol açabileceğinden ekrana basınç uygulamayın. Toz ve iplik parçaları bir havalı fırça ile temizlenebilir. Lekeler yumuşak bir bez ya da güderi ile hafifçe silinerek temizlenebilir. Ekranın kırılması halinde, kırılan camlardan dolayı yaralanmalardan kaçınmak ve ekrandan çıkan sıvı kristalin cilde temasını veya gözlere ya da ağza girmesini engellemek için itina gösterilmelidir.

Vizörde çekimleri çerçevelendirirken kendinizi kötü hissetmeniz ya da aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşamanız halinde durumunuz normale dönene kadar kullanmayı hemen bırakın: mide bulantısı, göz ağrısı, göz yorulması, baş dönmesi, baş ağrısı, boynunuzda veya omuzlarınızda sertlik, araba tutması veya el-göz koordinasyonunun kaybı. Aynı koşullar arka arkaya çekim sırasında çekim ekranının hızlı bir şekilde açılıp kapanmasını izlerken kendinizi kötü hissetmeye başlamanız halinde de geçerlidir.

Nadir durumlarda, parlak ışıklar veya arkadan aydınlatmalı konular içeren resimlerde çizgi şeklinde kumlanma görünebilir.

Pil ve şarj cihazı: Uygun şekilde kullanılmadığında piller sızıntı yapabilir ya da patlayabilir. Pilleri ve şarj cihazlarını kullanırken aşağıdaki önlemlere uyun:

 • Sadece bu ekipmanda kullanılması için onaylanmış pilleri kullanın.
 • Pili ateşe veya aşırı ısıya maruz bırakmayın.
 • Pil terminallerini temiz tutun.
 • Pili değiştirmeden önce ürünü kapatın.
 • Pil kullanımdayken ısınabilir. Kullanımdan hemen sonra pile dokunurken dikkatli olun.
 • Kullanmadığınızda pili fotoğraf makinesinden veya şarj cihazından çıkarın ve terminal kapağını yerleştirin. Bu cihazlar kapalıyken çok az bir miktar olsa da şarj tüketir; bu da pili artık çalışmayacağı bir noktaya düşürebilir. Pil bir süre kullanılmayacaksa fotoğraf makinesine takın ve depolamak için çıkarmadan önce bitirin. Pil, ortam sıcaklığı 15 °C ila 25 °C arasındaki serin yerlerde saklanmalıdır (sıcak veya aşırı soğuk yerlerden kaçının). Bu işlemi en az altı ayda bir tekrarlayın.
 • Pil tam olarak boşaldığında fotoğraf makinesini sürekli açmak veya kapatmak pil ömrünü kısaltacaktır. Tam olarak boşalan piller kullanımdan önce şarj edilmelidir.
 • Pilin iç sıcaklığı pil kullanılırken artabilir. İç sıcaklık yükselmişken, pili şarj etmeye kalkışmak pil performansını olumsuz etkileyecektir ve pil şarj edilemeyebilir veya yalnızca kısmi olarak şarj edilebilir. Şarj işlemi öncesinde pilin soğumasını bekleyin.
 • Pili 5 °C ila 35 °C ortam sıcaklıklarında iç mekanlarda şarj edin. Pili 0 °C’den düşük veya 40 °C’den yüksek ortam sıcaklıklarında kullanmayın; bu önlemin alınmaması pile zarar verebilir veya performansını düşürebilir. Pil sıcaklığı 0 °C ila 15 °C ve 45 °C ila 60 °C arasındayken kapasite düşebilir ve şarj süreleri uzayabilir. Pilin sıcaklığı 0 °C’nin altındaysa veya 60 °C’nin üzerindeyse pil şarj olmayacaktır.
 • CHARGE (ŞARJ) lambası şarj sırasında hızlı bir şekilde yanıp sönüyorsa (yaklaşık saniyede sekiz defa) sıcaklığın doğru aralıkta olduğunu onaylayın ve ardından şarj cihazını prizden çekin ve pili çıkarıp yeniden takın. Sorun devam ederse kullanmayı hemen bırakın ve pili ve şarj cihazını satıcınıza veya bir yetkili Nikon servis temsilcisine götürün.
 • Şarj sırasında şarj cihazını hareket ettirmeyin veya pile dokunmayın. Bu önlemin alınmaması çok nadir durumlarda, pil yalnızca kısmen şarj olmasına rağmen şarj cihazının şarjın tamamlandığını göstermesine neden olabilir. Tekrar şarj etmeye başlamak için pili çıkarıp yeniden takın.
 • Pil düşük sıcaklıklarda şarj edilirse veya şarj edildiği sıcaklığın altındaki bir sıcaklıkta kullanılırsa pil kapasitesi geçici olarak düşebilir. Pil 5 °C’nin altında bir sıcaklıkta şarj edilirse Pil bilgisi ekranındaki pil ömrü göstergesi geçici olarak bir düşüş gösterebilir.
 • Pil tam dolduktan sonra şarjı etmeye devam etmek pil performansını olumsuz etkileyebilir.
 • Oda sıcaklığında kullanılırken tam şarjlı bir pilin şarjını koruma süresinde dikkat çekici bir düşme olması değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Yeni bir EN-EL15b pil satın alın.
 • Birlikte verilen güç kablosu ve AC duvar adaptörü yalnızca MH-25a ile kullanım içindir. Şarj cihazını sadece uyumlu piller ile kullanın. Kullanılmadığında fişini çekin.
 • Şarj cihazının terminallerine kısa devre yaptırmayın. Bu önlemin alınmaması aşırı ısınmaya ve şarj cihazının hasar görmesine neden olabilir.
 • Pili kullanmadan önce şarj edin. Önemli olaylarda fotoğraf çekerken yanınızda yedek bir pil bulundurun ve tam şarjlı tutun. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, kısa süre içinde yedek pil satın almanız zor olabilir. Soğuk günlerde, pillerin kapasitesinin düşme eğiliminde olduğunu unutmayın. Dışarıda soğuk hava koşullarında fotoğraf çekmeden önce pilin tam şarjlı olduğundan emin olun. Yedek bir pili sıcak bir yerde saklayın ve gerektiğinde ikisini değiştirin. Soğuk pil ısındığında şarjının bir kısmını geri kazanabilir.
 • Terminallerin bantla yalıtıldığından emin olduktan sonra, şarj edilebilir pilleri yerel düzenlemelere uygun bir şekilde geri dönüştürün.

AC şarj adaptörü: AC şarj adaptörünü kullanırken aşağıdaki önlemlere uyun.

 • Şarj sırasında fotoğraf makinesini hareket ettirmeyin. Bu önlemin alınmaması çok nadir durumlarda, pil yalnızca kısmen şarj olmasına rağmen fotoğraf makinesinin şarjın tamamlandığını göstermesine neden olabilir. Tekrar şarj etmeye başlamak için adaptörün bağlantısını kesip tekrar bağlayın.
 • Adaptör terminallerine kısa devre yaptırmayın. Bu önlemin alınmaması aşırı ısınmaya ve adaptörün hasar görmesine neden olabilir.
 • Kullanımda değilken adaptörü prizden çekin.