Fotoğraf makinesinin üzerine birleşik flaş kontrolünü destekleyen bir flaş ünitesi (bir SB-5000, SB-500, SB-400 veya SB-300) takıldığında flaş kontrolü modu, flaş seviyesi ve diğer flaş ayarları, fotoğraf çekimi menüsündeki Flaş kontrolü > Flaş kontrolü modu öğesi kullanılarak ayarlanabilir (SB-5000 olması durumunda, bu ayarlar ayrıca flaş ünitesi üzerindeki kontroller kullanılarak da ayarlanabilir). Kullanılabilen seçenekler kullanılan flaşa göre değişirken, Flaş kontrolü modu altında görüntülenen seçenekler seçilen mod ile değişir. Diğer flaş üniteleri için ayarlar yalnızca flaş ünitesi kontrolleri kullanılarak ayarlanabilir.

  • TTL: i-TTL modu. SB-500, SB-400 ve SB-300 olması durumunda, flaş telafisi fotoğraf çekimi menüsündeki Flaş telafisi seçeneği kullanılarak ayarlanabilir.
  • Otomatik harici flaş: Bu modda, çıktı konudan yansıyan ışık miktarına göre otomatik olarak ayarlanır; aynı zamanda flaş telafisi de kullanılabilir. Otomatik harici flaş “otomatik diyaframı” (qA) ve “TTL olamayan otomatik” (A) modlarını destekler. Ayrıntılar için flaş ünitesi elkitabına bakın.
  • Mesafe öncelikli manuel: Konuya olan mesafeyi seçin; flaş çıktısı otomatik olarak ayarlanacaktır. Aynı zamanda flaş telafisi de kullanılabilir.
  • Manuel: Flaş seviyesini manuel olarak seçin.
  • Tekrarlı flaş: Flaş deklanşör açıkken arka arkaya patlar, bu da bir çoklu pozlama etkisi oluşturur. Flaş seviyesini (Çıktı), ünitenin maksimum patlama sayısını (Sayı) ve flaşın saniyedeki patlama sayısını (Sıklık, Hertz cinsinden ölçülür) seçin. Sayı için kullanılabilen seçenekler Çıktı ve Sıklık için seçilen seçeneklere göre değişebilir; ayrıntılar için flaş ünitesi ile birlikte verilen dokümanlara bakın.

Birleşik Flaş Kontrolü

Birleşik flaş kontrolü fotoğraf makinesi ve flaş ünitesinin ayarları paylaşmasına olanak sağlar. Birleşik flaş kontrolünü destekleyen bir flaş ünitesi fotoğraf makinesine takılırsa fotoğraf makinesi veya flaş ünitesi ile flaş ayarlarına yapılan değişikliklerin yanı sıra opsiyonel Camera Control Pro 2 yazılımı ile yapılan değişiklikler de her iki cihaza da yansıtılır.

i-TTL Flaş Kontrolü

Fotoğraf makinesi, CLS uyumlu bir flaş birimi TTL’ye ayarlandığında aşağıda yer alan flaş kontrolü türlerinden birini otomatik olarak seçer:

  • i-TTL dengeli dolgu flaşı: Flaş ünitesi, ana flaşın hemen öncesinde bir dizi neredeyse görünmez ön flaşlar (kılavuz ön flaşlar) çıkarır. Fotoğraf makinesi çerçevenin tüm alanlarındaki cisimlerden yansıyan ön flaşları analiz eder ve flaş çıktısını ana konu ile ortam arka plan aydınlatması arasında doğal bir denge oluşturmak için ayarlar.
  • Standart i-TTL dolgu flaşı: Flaş çıktısı çerçevedeki aydınlatmayı standart seviyeye getirmek için ayarlanır; arka planın parlaklığı hesaba katılmaz. Ana konunun arka plandaki ayrıntıların kaybedilmesi pahasına vurgulandığı çekimler için veya pozlama telafisi kullanıldığında tavsiye edilir. Standart i-TTL dolgu flaşı, noktasal ölçüm seçildiğinde otomatik olarak etkinleştirilir.