Bu özellik flaş çıktısını kilitlemek için kullanılır, fotoğrafların flaş seviyesi değiştirilmeden yeniden düzenlenmesine imkan verir ve konu karenin ortasına konumlandırılmadığında bile flaş çıktısının konuya uygun olmasını sağlar. Flaş çıktısı ISO duyarlılığı ve diyaframdaki herhangi bir değişime göre otomatik olarak ayarlanır. FV kilidi b modunda kullanılamaz.

FV kilidini kullanmak için:

 1. FV kilidi öğesini bir fotoğraf makinesi kontrolüne atayın.

  Özel Ayar f2’yi (Özel kontrol atama) kullanarak FV kilidi seçeneğini bir kontrole atayın.

 2. CLS uyumlu bir flaş ünitesi takın.

  Fotoğraf makinesinin aksesuar kızağına CLS uyumlu bir flaş ünitesi yerleştirin.

 3. Flaş ünitesini uygun moda ayarlayın.

  Flaş ünitesini açın ve Flaş kontrolü > Flaş kontrolü modu için TTL veya Otomatik harici flaş öğesini seçin (SB-5000, SB-500, SB-400 veya SB-300) ya da flaş kontrolü modunu TTL, monitör ön flaşları qA, monitör ön flaşları A olarak ayarlayın (diğer flaş üniteleri; ayrıntılar için flaş ünitesi ile birlikte verilen dokümanlara bakın).

 4. Netleme yapın.

  Konuyu karenin merkezine konumlandırın ve netleme yapmak için deklanşöre yarım basın.

 5. Flaş seviyesini kilitleyin.

  Flaş hazır göstergesinin (c) fotoğraf makinesi ekranında görüntülendiğini onayladıktan sonra, 1. Adımda seçilen kontrole basın. Flaş ünitesi uygun flaş seviyesini belirlemek için bir monitör ön flaşı yayacaktır. Flaş çıktısı bu seviyede kilitlenecek ve fotoğraf makinesi ekranında FV kilidi simgesi (r) görünecektir.

 6. Fotoğrafı yeniden düzenleyin.

  Flaş çıktısı 5. adımda ölçülen değerde kilitli kalacaktır.

 7. Fotoğrafı çekin.

  Fotoğrafı çekmek için deklanşöre sonuna kadar basın. İsterseniz FV kilidi serbest bırakılmadan ek fotoğraflar çekilebilir.

 8. FV kilidini serbest bırakın.

  FV kilidini serbest bırakmak için 1. Adımda seçilen kontrole basın. FV kilidi simgesinin (r) artık görüntülenmediğini onaylayın.