Elektronik deklanşörü etkinleştirmek ve mekanik deklanşör işlemlerinin neden olduğu gürültü ve titreşimi ortadan kaldırmak için fotoğraf çekimi menüsünde Sessiz çekim için Açık öğesini seçin. Ayarlar menüsünde Uyarı sesi seçenekleri için seçilen seçeneğe bakılmaksızın, fotoğraf makinesi netleme yaptığında veya otomatik zamanlama geri sayım yaparken uyarı sesi çıkmayacaktır. Özel Ayar d5 (Deklanşör tipi) için seçilen seçeneğe bakılmaksızın elektronik deklanşörün kullanılacağını unutmayın.

Sessiz çekim etkinken bir simge görüntülenir. Sürekli H (genişletilmiş) dışındaki deklanşör modlarında, bir fotoğraf çekildiğini göstermek üzere deklanşör serbest bırakıldığında ekran kısa bir süreliğine kararacaktır.

Sessiz çekimi etkinleştirmek, sürekli deklanşör modları (0 Kare İlerleme Hızı) için kare ilerleme hızlarını değiştirir ve flaş, uzun pozlama kumlanma azaltma ve ışık titremesi azaltma dahil olmak üzere bazı özellikleri devre dışı bırakır.

Sessiz Çekim

Sessiz çekim için Açık seçmek, deklanşörün sesini keser ancak bu, fotoğrafçıları konularının gizliliğine ve imaj haklarına saygı gösterme gerekliliğinden kurtarmaz. Mekanik deklanşör gürültüsünün sesi kesilmesine rağmen örneğin otomatik netleme veya diyafram ayarı ya da Titreşim azaltma için Kapalı dışında bir seçenek seçildiğinde G veya K düğmesine basıldığında olduğu gibi diğer sesler hala duyulabilir. Sessiz çekim sırasında, floresan, cıva buharı veya sodyum lambaları altında ya da fotoğraf makinesi veya konu çekim sırasında hareket ederse son resimde ışık titremesi, kuşaklanma veya dağılma görülebilir. Pürüzlü kenarlar, renk karışması, hare ve parlak noktalar da görünebilir. Yanıp sönen işaretler ve diğer kesintili ışık kaynakları ile veya konu elektronik flaş veya diğer parlak, anlık ışık kaynağıyla kısa bir süre aydınlatıldığında çerçevenin bazı alanlarında parlak bölgeler veya şeritler görülebilir.