b (otomatik) mod ayrıca basit “bas ve çek” film kaydı için de kullanılabilir.

 1. Fotoğraf makinesini açın.

  Ekran ve kontrol paneli aydınlanacaktır.

 2. Bir film modu seçin.

  Fotoğraf/film seçiciyi 1 konumuna döndürün. Fotoğraf makinesi film modundayken opsiyonel flaş birimlerinin kullanılamadığını unutmayın.

 3. b modunu seçin.

  Fotoğraf makinesinin üst kısmındaki çevirmeli ayar düğmesi kilit açma tuşuna basarak çevirmeli ayar düğmesini b konumuna döndürün.

  Çevirmeli ayar düğmesi

  Çevirmeli ayar düğmesi kilit açma tuşu

 4. Kayda başlayın.

  Kaydı başlatmak için film kayıt düğmesine basın. Kayıt devam ederken fotoğraf makinesinde bir kayıt göstergesi ve kalan süre görüntülenecektir. Fotoğraf makinesi kayıt sırasında her an AF-ON düğmesine basarak veya ekranda konunuza dokunarak yeniden netlenebilir. Ses dahili mikrofon aracılığıyla kaydedilir; kayıt sırasında mikrofonun üzerini örtmeyin.

  Film kayıt düğmesi

  Kayıt göstergesi

  Kalan süre

 5. Kaydı sonlandırın.

  Kaydı sonlandırmak için film kayıt düğmesine tekrar basın. Fotoğraf makinesi filmi hafıza kartına kaydetmeyi bitirirken hafıza kartına erişim lambası yanacaktır. Lamba sönmeden ve kayıt tamamlanmadan hafıza kartını çıkarmayın veya güç kaynağını çıkarmayın veya bağlantısını kesmeyin.

  Hafıza kartına erişim lambası

0 Simgesi

0 simgesi filmlerin kaydedilemeyeceğini gösterir.

Film modunda, deklanşörü sonuna kadar basarak kaydı kesintiye uğratmadan fotoğraflar çekilebilir. Bir fotoğraf çekilirken ekranda bir C simgesi yanıp sönecektir.

Film Modunda Fotoğraf Çekme

Konu netlemede olmadığında bile fotoğrafların çekilebileceğini unutmayın. Fotoğraflar iyim kalite JPEG formatında film çerçeve boyutu için geçerli olarak seçili boyutlarda kaydedilir. Sürekli deklanşör modlarında, kayıt duraklatıldığındaki kare ilerleme hızı Çerçeve boyutu/kare hızı için seçilen seçeneğe göre değişir ancak kayıt devam ederken deklanşöre her basıldığında yalnızca bir adet fotoğraf çekilebilir. Her filmle en fazla 50 fotoğraf çekilebilir.

Çekim Sırasında

Özellikle fotoğraf makinesi yatay pan yapılmışsa veya çerçeveden yüksek hızla geçen bir nesne varsa; floresan, cıva buharı veya sodyum lambaları altında ya da hareketli konularla ekranda ve çekilen fotoğraflarda ve filmlerde ışık titremesi, kuşaklanma veya dağılma görünebilir. Pürüzlü kenarlar, renk karışması, hare ve parlak noktalar da görünebilir. Yanıp sönen işaretler ve diğer kesintili ışık kaynakları ile veya konu elektronik flaş veya diğer parlak, anlık ışık kaynağıyla kısa bir süre aydınlatıldığında çerçevenin bazı alanlarında parlak bölgeler veya şeritler görülebilirken, objektiften gelen görüntüye yakınlaştırırsanız kumlanma (rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler) ve beklenmeyen renkler görünebilir. Film kaydı sırasında elektrikli diyafram kullanıldığında ışık titremesi meydana gelebilir.

Fotoğraf makinesini güneşe veya diğer güçlü ışık kaynaklarına doğrultmaktan kaçının. Bu önlemin alınmaması fotoğraf makinesinin iç devrelerinin hasar görmesine neden olabilir.

Filmleri Kaydetme

Maksimum uzunluğa erişildiğinde veya hafıza kartı dolduğunda ya da objektif çıkarılırsa, başka bir mod seçilirse veya fotoğraf/film seçici C konumuna döndürülürse kayıt otomatik olarak sona erer. Dahili mikrofonun titreşim azaltma, otomatik netleme veya diyafram değişiklikleri sırasında fotoğraf makinesi veya objektifin çıkarttığı sesleri kaydedebileceğini unutmayın.