Beyaz dengesi, ışık kaynağının rengine bakılmaksızın beyaz cisimlerin beyaz görünmesini sağlar. Birçok ışık kaynağıyla varsayılan ayar (j) tavsiye edilir. Otomatik beyaz dengesi ile arzu edilen sonuçlar elde edilemezse aşağıda tarif edildiği gibi başka bir seçenek seçin.

Beyaz dengesi, i menüsündeki ve fotoğraf ve film çekimi menülerindeki Beyaz dengesi öğeleri (0 Beyaz Dengesi, Beyaz Dengesi, Beyaz Dengesi) kullanılarak seçilebilir.

Varsayılan ayarlarda, beyaz dengesi ayrıca Fn1 düğmesini basılı tutarak ve ana ayar kadranını (0 İşlev Düğmeleri (Fn1 ve Fn2)) döndürerek de seçilebilir.

4 (Otomatik) veya I (Floresan), K (Renk sıcaklığı seç) veya L (Önceden belirl. beyaz ayarı) seçildiğinde Fn1 düğmesini basılı tutarak ve alt-ayar kadranını çevirerek bir alt seçenek seçebilirsiniz.

Seçenek K * Açıklama
4 Otomatik Beyaz dengesi çoğu ışık kaynağı ile en elverişli sonuçlar için otomatik olarak ayarlanır. Opsiyonel flaş birimi kullanıldığında, beyaz dengesi flaş tarafından üretilen aydınlatmaya göre ayarlanacaktır.
  Beyazı koru (sıcak renkleri azalt) 3500–8000 Ampul ışığı aydınlatmalar tarafından üretilen sıcak renk tonunu ortadan kaldırın.
Genel atmosferi koru Ampul ışığı aydınlatmalar tarafından üretilen sıcak renk tonunu kısmen koruyun.
Sıcak ışık renklerini koru Ampul ışığı aydınlatmalar tarafından üretilen sıcak renk tonunu koruyun.
D Doğal ışık otomatik 4500–8000 Bu seçenek, doğal ışık altında kullanıldığında çıplak gözle görünenlere daha yakın renkler oluşturur.
H Doğrudan güneş ışığı 5200 Doğrudan güneş ışığıyla aydınlanmış nesnelerde kullanın.
G Bulutlu 6000 Kapalı havalarda gündüz kullanın.
M Gölge 8000 Gündüz gölgedeki konularla kullanın.
J Ampul ışığı 3000 Ampul ışığı altında kullanın.
I Floresan Floresan aydınlatma altında kullanın; uzun pozlama türünü ışık kaynağına göre seçin.
  Sodyum buharlı lambalar 2700
Ilık beyaz floresan 3000
Beyaz floresan 3700
Soğuk beyaz floresan 4200
Gündüz beyazı floresan 5000
Gün ışığı floresan 6500
Yüksek ısılı cıva buharı 7200
5 Flaş 5400 Stüdyo çakar aydınlatmaları ve diğer büyük flaş üniteleri ile kullanın.
K Renk sıcaklığı seç 2500-10.000 Değer listesinden veya Fn1 düğmesini basılı tutarak ve alt-ayar kadranını döndürerek renk sıcaklığını seçin.
L Önceden belirlenmiş beyaz ayarı Konu veya ışık kaynağı için beyaz dengesini ölçün (doğrudan ölçüm moduna girmek için Fn1 düğmesini basılı tutun, 0 Önceden Belirlenmiş Beyaz Ayarı), beyaz dengesini mevcut fotoğraflarda kopyalayın ya da Fn1 düğmesini basılı tutarak ve alt-ayar kadranını döndürerek mevcut bir değer seçin.

Renk sıcaklığı. Tüm değerler yaklaşıktır ve (geçerliyse) ince ayarı yansıtmaz.

D (“Doğal Işık Otomatik”)

D (Doğal ışık otomatik) yapay ışık altında istediğiniz sonuçları vermeyebilir. 4 (Otomatik) veya ışık kaynağınızla eşleşen bir seçenek seçin.

Stüdyo Flaş Aydınlatması

4 (Otomatik) büyük stüdyo flaş birimleri ile arzu edilen sonuçları üretemeyebilir. Ön ayarlı beyaz dengesini kullanın veya beyaz dengesini 5 (Flaş) olarak ayarlayın ve beyaz dengesini ayarlamak için ince ayarı kullanın.

Beyaz Dengesi İnce Ayarı

Renk sıcaklığı seç dışındaki ayarlarda, beyaz dengesi i menüsü ve fotoğraf ve film çekimi menülerindeki Beyaz dengesi öğeleri (0 Beyaz Dengesi İnce Ayarı) kullanılarak ince ayarlanabilir.

4 (“Otomatik”)

Otomatik beyaz dengesi kullanılarak çekilen resimler için fotoğraf bilgilerinde resim çekildiği sırada fotoğraf makinesi tarafından seçilen renk sıcaklığı değeri listelenir. Renk sıcaklığı seç için bir değer seçerken bunu referans olarak kullanabilirsiniz. İzleme sırasında çekim verilerini görüntülemek için izleme menüsünde İzleme görüntü seçenekleri öğesine gidin ve Çekim verileri öğesini seçin.

Renk Sıcaklığı

Bir ışık kaynağının algılanan rengi, kaynağa bakana ve diğer koşullara göre farklılık gösterir. Renk sıcaklığı, bir ışık kaynağının rengine ilişkin nesnel bir ölçüdür ve bir nesnenin aynı dalga boyunda ışık yayması için ısıtılması gereken sıcaklığı referans alarak tanımlanır. Yaklaşık 5000–5500 K renk sıcaklığına sahip ışık kaynakları beyaz görünürken, akkor ampul ışığı gibi daha düşük bir renk sıcaklığına sahip ışık kaynakları, hafifçe sarı veya kırmızı gözükür. Daha yüksek renk sıcaklıklarına sahip ışık kaynakları ise maviye çalar şekilde görünür.

“Daha sıcak” (daha kırmızı) renkler

“Daha soğuk” (daha mavi) renkler

Genellikle resimlerinizde kırmızı bir ton varsa veya renkleri kasıtlı olarak daha soğuk hale getirmek için daha düşük değerler, resimlerinizde mavi bir ton varsa ya da renkleri kasıtlı olarak daha sıcak hale getirmek için daha yüksek değerler seçin.