b dışındaki modlarda pozlama telafisi, pozlamayı fotoğraf makinesinin önerdiği değerlerden farklılaştırarak, resimlerin daha parlak veya karanlık yapılması için kullanılabilir. –5 EV (az pozlama) ve +5 EV (fazla pozlama) arasındaki değerlerden 1/3 EV’lik artışlarda seçim yapın (yalnızca fotoğraflar; filmler için aralık –3 ila + 3 EV). Genelde, pozitif değerler konuyu daha parlak, negatif değerler ise daha koyu hale getirir.

−1 EV

Pozlama telafisi yok

+1 EV

Pozlama telafisi için bir değer seçmek için E düğmesine basın ve istenen değer görüntülenene kadar ana ayar kadranını döndürün.

E düğmesi

Ana ayar kadranı

Kontrol paneli

±0,0’dan farklı değerlerde, siz E düğmesini serbest bıraktıktan sonra fotoğraf makinesinde bir E simgesi (film modu) veya bir E simgesi ve pozlama göstergesi (fotoğraf modu) görüntülenecektir. Pozlama telafisi için geçerli değer E düğmesine basılarak onaylanabilir.

Ekran

Vizör

Normal pozlama, pozlama telafisi ±0 olarak ayarlanarak geri yüklenebilir. Fotoğraf makinesi kapatıldığında, pozlama telafisi sıfırlanmaz.

M Modu

M modunda, pozlama telafisi yalnızca pozlama göstergesi ve deklanşör hızını etkiler; diyafram ise değişmez (ancak ISO duyarlılığı otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkinleştirildiğinde seçilen pozlama telafisi değerine göre otomatik olarak ayarlanacaktır; 0 Otomatik ISO Duyarlılığı Kontrolü). Pozlama göstergesi ve pozlama telafisi için geçerli değer, E düğmesine basılarak görüntülenebilir.

Flaşlı Çekim

Opsiyonel bir flaş birimi kullanıldığında, pozlama telafisi ana konunun ve arka planın parlaklığını değiştirerek hem flaş seviyesini hem de pozlamayı etkiler. Pozlama telafisinin etkilerini sadece arka planla sınırlandırmak için Özel Ayar e3 (Flaş için pozlama telafisi) kullanılabilir.