Fotoğraf makinesini yüksek çözünürlüklü video cihazlarına bağlamak için opsiyonel High-Definition Multimedia Interface (HDMI) (Yüksek Tanımlı Çoklu Ortam Arabirimi) kablosu (0 Diğer Aksesuarlar) veya bir C tipi HDMI kablosu (üçüncü parti tedarikçilerden ayrıca edinilebilir) kullanılabilir. Bir HDMI kablosu bağlamadan veya HDMI kablosunun bağlantısını kesmeden önce her zaman fotoğraf makinesini kapatın.

Fotoğraf makinesine bağlayın

Yüksek tanımlı cihaza bağlayın (HDMI cihazı için konektörü olan bulunan kabloyu seçin)

HDMI Ekranlar

Fotoğraf makinesini bir HDMI televizyona veya başka bir ekrana bağladıktan sonra cihazı HDMI kanalına ayarlayın, ardından fotoğraf makinesine açın ve K düğmesine basın. İzleme sırasında, resimler televizyon ekranında gösterilecektir. Televizyon kontrolleri kullanılarak ses düzeyi ayarlanabilir; fotoğraf makinesi kontrolleri kullanılamaz.

HDMI Kayıt Cihazları

Fotoğraf makinesi bağlı HDMI kayıt cihazlarından doğrudan video kaydedebilir. Bazı kayıt cihazları fotoğraf makinesi kontrollerine tepki vererek kaydı başlatacak ve durduracaktır. HDMI çıkışı için ayarları yapmak üzere ayarlar menüsündeki HDMI seçeneğini kullanın.

 • Çıkış Çözünürlüğü: HDMI cihazına gönderilen görüntülerin formatını seçin. Otomatik seçilirse fotoğraf makinesi otomatik olarak uygun formatı seçecektir.
 • Gelişmiş: Aşağıdaki ayarları değiştirin.

  • Çıktı aralığı: Çoğu durumda Otomatik seçeneği önerilir. Fotoğraf makinesi HDMI cihaz için doğru RGB video sinyali çıktı aralığını belirleyemiyorsa 16 ila 235 aralığında bir RGB video sinyali girişine sahip cihazlar için Sınırlı aralık öğesini veya 0 ila 255 aralığında RGB video sinyali girişine sahip cihazlar için Tam aralık öğesini seçebilirsiniz. Gölgelerde ayrıntı kaybı fark ederseniz Sınırlı aralık öğesini, gölgeler “soluk” veya çok parlaksa Tam aralık öğesini seçin.
  • Harici kayıt kontrolü: Harici kayıt kontrolünü etkinleştirmek, fotoğraf makinesi HDMI üzerinden Atomos Open Protocol’ü (Atomos SHOGUN, NINJA veya SUMO serisi Ekran kayıt cihazları) destekleyen üçüncü parti bir kayıt cihazına bağlıyken kaydı başlatmak ve durdurmak için fotoğraf makinesi kontrollerinin kullanılmasına olanak sağlar. Fotoğraf makinesi ekranında bir simge görüntülenecektir: Film canlı görüntüsünde A görüntülenirken film kaydı sırasında B görüntülenir. Kayıt sırasında, metrajın cihaza kaydedildiğinden emin olmak için kayıt cihazını ve kayıt cihazı ekranını kontrol edin (harici kayıt kontrolü etkinken cihaza yapılan metraj çıkışının aksayabileceğini unutmayın). Bekleme zamanlayıcısı sona erdiğinde fotoğraf makinesi ekranı otomatik olarak kapanacak ve HDMI çıktısını sona erdirecektir; filmleri harici bir cihaza kaydederken Özel Ayar c3 (Kapanma gecikmesi) için Bekleme zamanlayıcısı öğesini seçin ve Limitsiz öğesini veya tahmin edilen kayıt süresinden daha uzun bir süre seçin. Cihaz özellikleri ve kullanımı hakkında daha fazla bilgi için kayıt cihazı ile sağlanan elkitabına bakın.
  • Çıktı verisi derinliği: 8 bit ile 10 bit arasından seçim yapın.
  • N-Log ayarı: Filmler kaydederken parlak noktalarda ayrıntıları korumak ve aşırı doygun renkleri engellemek için Açık (karta kaydedilemiyor) öğesini seçin. Daha sonra renk düzeltmesine tabi tutulacak metraj kaydederken bu seçeneği (yalnızca Çıktı verisi derinliği için 10 bit seçildiğinde kullanılabilir) tercih edin. Metraj doğrudan harici cihaza kaydedilecektir ve fotoğraf makinesi hafıza kartına kaydedilemez. Film çekimi modundaki ISO duyarlılığı ayarları > Maksimum duyarlılık ve ISO duyarlılığı (mod M) seçenekleri, sırasıyla ISO 1600 ila 25600 (Z 7) veya 51200 (Z 6) ve ISO 800 ila 25600 (Z 7) veya 51200 (Z 6) değerlerine ayarlanabilir.
  • Görüntüleme yardımı: N-Log ayarı için Açık (karta kaydedilemiyor) öğesi seçili halde kaydedilen video metrajının canlı bir önizlemesi için Açık öğesini seçin. Önizlemedeki renkler son filmdekilerden farkı olacaktır ancak bunun kaydedilen gerçek metraj üzerinde etkisi yoktur.

HDMI Çıkışı

HDMI çıkışı, filmler 1920 × 1080 120p, 1920 × 1080 100p veya 1920 × 1080 ağır çekim film çerçeve boyutlarında kaydedilirken ya da fotoğraf makinesi Camera Control Pro 2’yi çalıştıran bir bilgisayara bağlandığında kullanılamaz.

10 Bit Çıktı Verisi Derinliği

10 bit yalnızca uyumlu kayıt cihazları ile kullanılabilir. Seçilen ekran moduna bakılmaksızın fotoğraf makinesi ekranı açılacak ve vizör boş kalacaktır. Fotoğraf çekilemez; film kaydı sırasında çerçeve boyutu için 3840 × 2160 seçildiğinde aşağıdaki ek kısıtlamalar geçerli hale gelir:

 • Filmler fotoğraf makinesine takılı hafıza kartlarına kaydedilemez.
 • Ekrandaki simgeler ve karakterler düşük çözünürlükte görüntülenecektir.
 • Z 7’de DX görüntü alanını seçmek, görüş açısını yaklaşık %90 oranında düşürecektir. Z 6’daki görüş açısı her zaman yaklaşık %90’dır.

Zoom

3840 × 2160 çerçeve boyutunda çekilen filmlere yakınlaştırıldığında filmler 1920 × 1080 boyutunda görüntülenecektir.