“Deklanşör modu”, deklanşöre basıldığında ne olacağını belirler. Bir deklanşör modu seçmek için c (E) düğmesini basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin. İstediğiniz seçenek vurgulandığında J düğmesine basın, seçtiğiniz seçenek çekim ekranında ve kontrol panelinde simgelerle gösterilir.

Ekran

Kontrol paneli

Aşağıdaki seçenekler fotoğraf modunda kullanılabilir.

Seçenek Açıklama
U Tek kare Fotoğraf makinesi deklanşöre her basıldığında bir fotoğraf çeker.
V Sürekli L Deklanşör basılı tutulurken fotoğraf makinesi 1–5 kare/saniye hızda kayıt yapar. Kare hızı, deklanşör modu menüsünde Sürekli L vurgulandığında alt-ayar kadranı döndürülerek seçilebilir.
W Sürekli H Deklanşör basılı tutulurken fotoğraf makinesi en fazla yaklaşık 5,5 kare/saniye hızda kayıt yapar.
X Sürekli H (genişletilmiş) Deklanşör basılı tutulurken fotoğraf makinesi yaklaşık 9 kare/saniye (Z 7) hıza veya 12 kare/saniye (Z 6) hıza kadar kayıt yapar. Opsiyonel flaş birimleri kullanılamaz. Işık titremesi azaltmanın etkisi yoktur.
E Otomatik zamanlama Otomatik zamanlama ile resimler çekin (0 Otomatik zamanlama).

Çekim Ekranı

Sürekli düşük hız ve sürekli yüksek hız modlarında ekran çekim devam ederken bile gerçek zamanlı olarak güncellenir.

Kare İlerleme Hızı

Kare ilerleme hızı fotoğraf makinesi ayarlarına göre değişir. Farklı ayarlardaki yaklaşık maksimum hızlar aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Deklanşör modu Resim kalitesi Bit derinliği Sessiz çekim
Kapalı Açık
Sürekli L JPEG/TIFF 5 fps

Z 7: 4 fps

Z 6: 4,5 fps

NEF (RAW)/
NEF (RAW) + JPEG
12
14

Z 7: 3,5 fps

Z 6: 4 fps

Sürekli H JPEG/TIFF 5,5 fps

Z 7: 4 fps

Z 6: 4,5 fps

NEF (RAW)/
NEF (RAW) + JPEG
12
14

Z 7: 5 fps

Z 6: 5,5 fps

Z 7: 3,5 fps

Z 6: 4 fps

Sürekli H
(genişletilmiş)
JPEG/TIFF

Z 7: 9 fps

Z 6: 12 fps

Z 7: 8 fps

Z 6: 12 fps

NEF (RAW)/
NEF (RAW) + JPEG
12
14

Z 7: 8 fps

Z 6: 9 fps

Z 7: 6,5 fps

Z 6: 8 fps

Sürekli H (Genişletilmiş)

Fotoğraf makinesi ayarlarına bağlı olarak, pozlama her arka arkaya çekim sırasında dengesiz olarak değişebilir. Bu, pozlamayı kilitleyerek önlenebilir (0 Netleme ve Pozlamayı Kilitleme).

Hafıza Tamponlama

Fotoğraf makinesi, fotoğraflar hafıza kartına kaydedilirken çekimin devam edebilmesi için geçici depolamaya ayrılmış bir hafıza tamponlamaya sahiptir. Geçerli ayarlarda arabellekte kaydedilebilecek yaklaşık görüntü sayısı, deklanşöre yarım basılırken pozlama sayısı ekranlarında gösterilir.

Ekran

Kontrol paneli

Fotoğraflar hafıza kartına kaydedilirken, hafıza kartına erişim lambası yanacaktır. Çekim koşullarına ve hafıza kartı performansına bağlı olarak, kayıt işlemi birkaç saniye ila birkaç dakika sürebilir. Erişim lambası sönmeden hafıza kartını çıkarmayın ya da güç kaynağını çıkarmayın veya bağlantısını kesmeyin. Fotoğraf makinesi veriler arabellekteyken kapatılırsa arabellekteki tüm görüntüler kaydedilene kadar güç kesilmeyecektir. Görüntüler arabellekteyken pil biterse deklanşör devre dışı kalır ve görüntüler hafıza kartına aktarılır.

Film modunda deklanşöre basıldığında gerçekleştirilecek işlemi seçebilirsiniz (0 Filmler Çekme (b Modu)).

Seçenek Açıklama
U Tek kare Fotoğraf makinesi deklanşöre her basıldığında bir adet fotoğraf çeker. Seçilen seçeneğe bakılmaksızın her filmle maksimum 50 fotoğraf çekilebilir.
c Sürekli Fotoğraf makinesi, deklanşöre basılı tutulurken tek seferde en fazla 3 (Z 7) veya 2 (Z 6) saniyede bir fotoğraf çeker. Kare hızı, film çekimi menüsünde Çerçeve boyutu/kare hızı için seçilen seçeneğe göre değişir. Film kaydı devam ederken tek seferde yalnızca bir adet fotoğraf çekilebilir.

Otomatik Zamanlama

Otomatik zamanlama modunda deklanşöre basmak bir zamanlayıcı başlatır ve zamanlayıcı sona erdiğinde bir fotoğraf çekilir.

 1. Otomatik zamanlama modunu seçin.

  c (E) düğmesini basılı tutarak E (otomatik zamanlama) simgesini vurgulamak için ana ayar kadranını çevirin.

 2. Deklanşör gecikmesini seçin.

  Deklanşör gecikmesini seçmek için alt-ayar kadranını çevirin ve J düğmesine basın.

 3. Fotoğrafı çerçeveleyin ve netleme yapın.

  Netleme modu için AF-S seçilmişse zamanlayıcı fotoğraf makinesi netleme yapabilir duruma gelene kadar başlamayacaktır.

 4. Zamanlayıcıyı başlatın.

  Zamanlayıcıyı başlatmak için deklanşöre sonuna kadar basın. Ekranda bir E simgesi görünecek, otomatik zamanlama lambası yanıp sönmeye başlayacak ve fotoğraf çekilmeden önce iki saniye önce duracaktır.

Birden Fazla Çekim Yapma

Otomatik zamanlama geri sayımı bitirdiğinde çekilen çekim sayısını ve çekilen pozlar arasındaki aralığı seçmek için Özel Ayar c2’yi (Otomatik zamanlama) kullanın.