Fotoğraf makinenizi nasıl depolayacağınızı, temizleyeceğinizi ve fotoğraf makinenize nasıl bakım yapacağınızı öğrenin.

Depolama

Fotoğraf makinesi uzun süre kullanılmayacaksa pili çıkarın ve terminal kapağını takarak serin, kuru bir alanda depolayın. Küflenmeyi önlemek için fotoğraf makinesini kuru, iyi havalandırılan bir yerde saklayın. Fotoğraf makinenizi neft yağı veya güve naftalin topları ile birlikte veya aşağıdaki yerlerde saklamayın:

 • yetersiz havalandırılan veya %60’ın üzerinde neme maruz kalan yerlerde,
 • televizyon veya radyo gibi güçlü elektromanyetik alanlar oluşturan cihazların yanında ya da
 • 50 °C üzerindeki veya –10 °C altındaki sıcaklıklara maruz kalan yerlerde

Temizleme

Alkol, tiner ya da diğer uçucu kimyasalları kullanmayın.

 • Fotoğraf makinesi gövdesi: Toz ve iplik kalıntılarını temizlemek için bir havalı fırça kullanın, ardından yumuşak, kuru bir bezle nazikçe silin. Fotoğraf makinesini plaj ya da deniz kıyısında kullandıktan sonra, kum veya tuzu damıtılmış suyla hafif nemlendirilmiş bir bez kullanarak silin ve iyice kurulayın. Önemli: Fotoğraf makinesinin içine giren toz ya da diğer yabancı maddeler garanti belgesi kapsamında olmayan hasara yol açabilir.
 • Objektifler, vizör: Cam yüzeyler kolayca hasar görür. Toz ve iplik parçalarını bir havalı fırça ile temizleyin. Aerosol havalı fırçası kullanılıyorsa sıvının boşalmasını önlemek için kutuyu dik tutun. Parmak izi ve diğer lekeleri çıkarmak için az miktarda objektif temizleyicisini yumuşak bir beze uygulayın ve itina ile temizleyin.
 • Ekran: Toz ve iplik parçalarını bir havalı fırça ile temizleyin. Parmak izi ve diğer lekeleri çıkarırken, yüzeyi yumuşak bir bezle ya da güderi ile hafifçe silin. Basınç uygulamayın çünkü bu, hasara ya da arızalanmaya yol açabilir.

Görüntü Sensörünün Temizlenmesi

Fotoğraflarda görüntü sensörü üzerinde kir ya da tozun göründüğünden şüpheleniyorsanız ayarlar menüsündeki Görüntü sensörünü temizle seçeneğini kullanarak görüntü sensörünü temizleyebilirsiniz. Sensör, Şimdi temizle seçeneği kullanılarak her an temizlenebilir veya temizlik fotoğraf makinesi kapatıldığında otomatik olarak gerçekleştirilebilir. Görüntü sensörü temizliği sorunu çözemezse yetkili bir Nikon servis temsilcisi ile iletişim kurun.

“Şimdi Temizle”

Fotoğraf makinesini tabanı aşağıya gelecek şekilde tutarak, ayarlar menüsünde Görüntü sensörünü temizle öğesini seçin, ardından Şimdi temizle öğesini vurgulayın ve J düğmesine basın. Fotoğraf makinesi görüntü sensörünü kontrol edecek ve temizleyecektir. Temizleme tamamlanana kadar başka hiçbir işlem gerçekleştirilemez; temizleme sona erene ve ayarlar menüsü görüntüleninceye kadar güç kaynağını çıkarmayın veya bağlantısını kesmeyin.

Görüntü Sensörünün Temizlenmesi

Kapanış sırasında fotoğraf makinesi kontrollerinin kullanılması görüntü sensörü temizliğini kesintiye uğratır.

Görüntü sensörü temizliği arka arkaya birkaç kez yapılırsa fotoğraf makinesinin iç devrelerini korumak için görüntü sensörü temizliği geçici süreyle devre dışı bırakılabilir. Temizlik kısa süre beklendikten sonra tekrar yapılabilir.

“Otomatik Temizleme”

Aşağıdaki seçenekler arasından seçim yapın:

6 Kapanışta temizle Görüntü sensörü fotoğraf makinesi her kapandığında, kapanma sırasında otomatik olarak temizlenir.
  Temizleme kapalı Otomatik görüntü sensörü temizleme kapalı.
 1. Otomatik Temizleme öğesini seçin.

  “Şimdi Temizle” (0 “Şimdi Temizle”) bölümünde açıklandığı gibi Görüntü sensörünü temizle menüsünü görüntüleyin. Otomatik Temizleme seçeneğini vurgulayın ve 2 düğmesine basın.

 2. Bir seçenek seçin.

  Bir seçeneği vurgulayın ve J düğmesine basın.

Manuel Temizleme

Yabancı maddeler görüntü sensörü temizleme işlemi kullanılarak görüntü sesnöründen temizlenemiyorsa sensör aşağıda tarif edildiği gibi manuel olarak temizlenebilir. Ancak sensörün son derece narin olduğunu ve kolayca hasar görebileceğini unutmayın; manuel temizleme işleminin yalnızca yetkili Nikon servis temsilcisi tarafından gerçekleştirilmesini öneririz.

 1. Objektifi çıkarın.

  Fotoğraf makinesini kapatın ve objektifi veya gövde kapağını çıkarın.

 2. Görüntü sensörünü inceleyin.

  Fotoğraf makinesini ışık görüntü sensörü üzerine düşecek şekilde tutarak sensörün üzerinde toz veya iplik parçaları olup olmadığını kontrol edin. Yabancı nesneler yoksa 4. Adıma ilerleyin.

 3. Sensörü temizleyin.

  Tüm toz ve iplik parçalarını bir havalı fırça ile sensörden temizleyin. Kılları sensöre zarar verebileceğinden kıllı bir havalı fırça kullanmayın. Bir havalı fırça ile temizlenemeyen kirler yalnızca Nikon yetkili servis personeli tarafından temizlenebilir. Hiçbir koşulda sensöre dokunmayın veya sensörü silmeyin.

 4. Objektifi veya gövde kapağını yerine takın.

Görüntü Sensörü Üzerinde Yabancı Madde

Objektifler veya gövde kapakları çıkarıldığında ve değiştirildiğinde fotoğraf makinesine giren yabancı madde (veya çok nadir durumlarda yağlayıcı veya fotoğraf makinesinin kendisinden gelen ince parçacıklar) görüntü sensörüne yapışabilir ve burada belirli koşullar altında çekilen fotoğraflarda görünebilir. Objektif takılı değilken fotoğraf makinesini korumak için öncelikle fotoğraf makinesi montajı, objektif montajı ve gövde kapağına yapışabilecek tüm toz ve diğer yabancı maddeleri temizlemeye dikkat ederek, makine ile birlikte verilen gövde kapağını yerleştirdiğinizden emin olun. Tozlu ortamlarda gövde kapağını takmaktan veya objektifleri değiştirmekten kaçının.

Yabancı maddeler bir şekilde görüntü sensörü üzerine gelecek olursa “Görüntü Sensörünün Temizlenmesi” (0 Görüntü Sensörünün Temizlenmesi) bölümünde tarif edildiği gibi görüntü sensörü temizleme seçeneğini kullanın. Sorun devam ederse sensörü manuel olarak temizleyin (0 Manuel Temizleme) veya sensörü yetkili Nikon servis personeline temizlettirin. Sensördeki yabancı maddenin varlığından etkilenen fotoğraflar bazı görüntüleme uygulamalarında mevcut olan resim temizleme seçenekleri kullanılarak rötuşlanabilir.

Fotoğraf Makinesi ve Aksesuarlarının Servis İşlemleri

Fotoğraf makinesi hassas bir cihazdır ve düzenli servis gerektirir. Nikon her yıl veya iki yılda bir fotoğraf makinesinin alındığı yetkili satıcı veya yetkili Nikon servis temsilcisi tarafından muayene edilmesini ve üç ila beş yılda bir servis uygulanmasını önerir (bu servislerin ücretli olduğunu unutmayın). Fotoğraf makinesi profesyonel olarak kullanılıyorsa sık aralıklarla kontrol ve servis özellikle tavsiye edilir. Objektifler veya opsiyonel flaş üniteleri gibi fotoğraf makinesi ile birlikte düzenli olarak kullanılan aksesuarlar, fotoğraf makinesi ile birlikte kontrol veya bakıma alınmalıdır.