Fotoğraf makinesinin ışığa hassasiyetini mevcut ışık miktarına göre ayarlamak için S düğmesini basılı tutun ve ana ayar kadranını döndürün. Geçerli ayar, çekim ekranında ve kontrol panelinde gösterilir. ISO 64 ila ISO 25600 arasındaki (veya Z 6 kullanılması durumunda ISO 100 ila ISO 51200 arasındaki) ayarlardan seçim yapın; özel durumlar için bu değerler arasından en düşük değerin yaklaşık 0,3 ila 1 EV altındaki ve en yüksek değerin 0,3 ila 2 EV üzerindeki ayarlar da kullanılabilir. b modunda ek bir ISO-A (otomatik) seçeneği sunulmaktadır.

S düğmesi

Ana ayar kadranı

ISO Duyarlılığı

ISO duyarlılığı ne kadar yüksekse pozlama yapmak için o kadar az ışık gerekir; bu da daha kısa deklanşör hızlarına veya daha küçük diyaframlara olanak sağlar; ancak resmin kumlanmadan (rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler) etkilenme olasılığı daha yüksektir. Kumlanmanın özellikle Yüksek 0,3 ve Yüksek 2 arasındaki ayarlarda görülmesi muhtemeldir.

Yüksek 0,3–Yüksek 2

Yüksek 0,3 ila Yüksek 2 en yüksek sayısal değerin 0,3–2 EV üzerindeki ISO duyarlılıklarına karşılık gelir. Yüksek 0,3, ISO 32000 (Z 7) veya 64000 (Z 6), Yüksek 2 ise ISO 102400 (Z 7) veya 204800 (Z 6) değerlerine eşdeğerdir.

Düşük 0,3–Düşük 1

Düşük 0,3 ila Düşük 1 en düşük sayısal değerin 0,3–1 EV altındaki ISO duyarlılıklarına karşılık gelir. Düşük 0,3, ISO 50 (Z 7) veya 80 (Z 6), Düşük 1 ise ISO 32 (Z 7) veya 50 (Z 6) değerlerine eşdeğerdir. Aydınlatma parlak olduğu zaman daha geniş diyaframlar veya daha yavaş enstantane hızları için kullanın. Parlak noktalarda bazı ayrıntılar kaybedebilir; çoğu durumda en düşük sayısal değerdeki veya bu değerin üzerindeki ISO duyarlılıkları önerilir.

Otomatik ISO Duyarlılığı Kontrolü

P, S, A ve M modlarında otomatik ISO duyarlılığı kontrolü, S düğmesini basılı tutarak ve alt-ayar kadranını döndürerek etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir. Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkinleştirildiğinde en elverişli pozlama S düğmesi ve ana ayar kadranı ile seçilen değerde elde edilemiyorsa ISO duyarlılığı otomatik olarak ayarlanacaktır. ISO duyarlılığının çok yükselmesini önlemek için fotoğraf çekimi menüsündeki ISO duyarlılığı ayarları > Maksimum duyarlılık öğesini kullanarak ISO 100 (Z 7) veya 200 (Z 6) değerinden Yüksek 2’ye kadar bir üst limit seçebilirsiniz.

Alt-ayar kadranı

S düğmesi

Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkinleştirildiğinde çekim ekranında ISO AUTO, kontrol panelinde ise ISO-A gösterilecektir. Duyarlılık kullanıcı tarafından seçilen değerden değiştirilirse değiştirilen değer ekranda gösterilir.

Ekran

Kontrol paneli

Otomatik ISO Duyarlılığı Kontrolü

Kullanıcı tarafından seçilen ISO duyarlılığı değeri, otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkinken Maksimum duyarlılık için seçilen değerden yüksekse bu değerin yerine kullanıcı tarafından seçilen değer kullanılacaktır. Bir flaş kullanıldığında deklanşör hızı, Özel Ayar e1 (Flaş senkronizasyon hızı) için seçilen hız ile Özel Ayar e2 (Flaş enstantane hızı) için seçilen hız arasındaki değerlere sınırlandırılacaktır.