Избор на режим на фокусиране

Завъртете селектора за режим на фокусиране към AF , за да изберете автоматично фокусиране, или към M , за да изберете ръчен фокус.

По време на фотография с визьор, фотоапаратът фокусира с помощта на 105 фокусни точки.

Режим на автофокус

Изберете как камерата фокусира в режим на автоматично фокусиране.

Снимка с визьор

Опция

Описание

AF-S

[ Единичен AF ]

Използвайте с неподвижни обекти. Фокусът се заключва, докато бутонът за освобождаване на затвора е натиснат наполовина. Затворът не може да бъде освободен, освен ако фотоапаратът не е на фокус.

  • При настройките по подразбиране затворът може да се освободи само когато камерата е на фокус (приоритет на фокуса).

AF-C

[ Непрекъснат AF ]

Използвайте за снимки на спортисти и други движещи се обекти. Ако обектът се движи, докато спусъкът е натиснат наполовина, фотоапаратът ще включи проследяване на предсказуем фокус, за да предвиди крайното разстояние до обекта и да коригира фокуса, ако е необходимо.

  • Фокусът не се заключва, когато е показан индикаторът за фокусиране ( I ); вместо това камерата настройва фокуса непрекъснато, докато затворът не бъде освободен.

  • При настройките по подразбиране затворът може да бъде освободен, независимо дали обектът е на фокус (приоритет на освобождаване).

Проследяване на предсказуем фокус

В режим на автофокус AF-C , фотоапаратът ще инициира предсказуемо проследяване на фокуса, ако обектът се придвижи към или отдалече от фотоапарата, докато спусъкът е натиснат наполовина или бутонът AF-ON . Това позволява на камерата да проследява фокуса, докато се опитва да предвиди къде ще бъде обектът, когато затворът бъде освободен.

Снимане и заснемане на изглед на живо

Опция

Описание

AF-S

[ Единичен AF ]

Използвайте с неподвижни обекти. Фокусът се заключва, докато бутонът за освобождаване на затвора е натиснат наполовина.

AF-F

[ AF на пълен работен ден ]

Използвайте с движещи се обекти. Фотоапаратът настройва фокуса непрекъснато в отговор на движението на обекта, докато спусъкът не бъде натиснат наполовина. Фокусът се заключва, когато бутонът за освобождаване на затвора е натиснат наполовина.

Избор на режим на автофокус

За да изберете режим на автоматично фокусиране, задръжте бутона за AF-режим и завъртете главния диск за управление.

  • По време на снимане с визьор, избраната опция се показва във визьора и горния контролен панел.

  • По време на изглед на живо или докато се заснемат филми, избраната опция се показва на монитора.

Режим на AF зона

Изберете как камерата избира точката на фокусиране за автофокус.

Снимка с визьор

Опция

Описание

[ AF с една точка ]

Потребителят избира точката на фокусиране ( Избор на фокусна точка ). Камерата ще фокусира само върху обекта в избраната точка на фокусиране.

  • Използвайте с неподвижни обекти.

[ AF с динамична зона (9 точки) ]/[ AF с динамична зона (25 точки) ]/[ AF с динамична зона (49 точки) ]/[ AF с динамична зона (105 точки) ]

Потребителят избира точката на фокусиране, но ако обектът за кратко напусне избраната точка, камерата ще фокусира въз основа на информация от околните точки на фокусиране. AF с динамична зона е наличен, когато AF-C е избран за режим на автоматично фокусиране.

  • Изберете за обекти, които се движат непредвидимо. Колкото по-голям е броят на фокусните точки, толкова по-широка е зоната, използвана за фокусиране.

  • [ AF с динамична зона (9 точки) ]/[ AF с динамична зона (25 точки) ]: Изберете кога има време за композиране на снимката или когато снимате обекти, които се движат предвидимо (напр. бегачи или състезателни коли на писта) .

  • [ AF с динамична зона (49 точки) ]: Изберете, когато снимате обекти, които се движат непредсказуемо (напр. играчи на футболен мач).

  • [ Dynamic-area AF (105 точки) ]: Изберете, когато снимате обекти, които се движат бързо и не могат лесно да бъдат кадрирани в избраната точка на фокусиране (напр. птици).

[ 3D-проследяване ]

Камерата проследява обекта, използвайки всичките 105 точки на фокусиране. Ако задържите бутона за освобождаване на затвора натиснат наполовина, след като фокусирате обекта в избраната точка на фокусиране, фотоапаратът ще проследи обекта, докато се движи през рамката, и ще избере нови точки на фокусиране според нуждите. 3D проследяването е налично, когато AF-C е избран за режим на автоматично фокусиране.

  • Използвайте за бързо композиране на снимки с обекти, които се движат неравномерно от страна на страна (напр. тенисисти).

  • Ако обектът напусне визьора, махнете пръста си от бутона за освобождаване на затвора и прекомпозирайте снимката с обекта в избраната точка на фокусиране.

[ AF групова зона ]/[ AF групова зона (C1) ]/[ AF групова зона (C2) ]

Камерата фокусира с помощта на група точки за фокусиране, избрани от потребителя. Фокусът се разпределя върху по-широка област, намалявайки риска от фокусиране на камерата върху фона.

  • Изберете за моментни снимки, обекти, които са в движение, и други обекти, които са трудни за снимане с помощта на [ Single-point AF ].

  • Използвайте [ Group-area AF (C1) ] и [ Group-area AF (C2) ], за да създадете персонализирани групи, в които броят на фокусните точки във всяко измерение може да бъде избран с помощта на мултиселектора ( Custom Focus Groups ). Това може да се използва, например, ако размерът и формата на зоната, използвана за фокусиране, могат да бъдат определени предварително с достатъчна степен на точност.

[ Автоматична зона AF ]

Камерата автоматично разпознава обекта и избира точката на фокусиране. Ако бъде разпознато лице, камерата ще даде приоритет на обекта на портрета.

  • Използвайте в случаите, когато нямате време сами да изберете точката на фокусиране, за портрети или за моментни снимки и други моментни снимки.

  • Когато AF-S е избран за режим на автоматично фокусиране, активните точки на фокус се маркират за кратко, след като фотоапаратът фокусира. Когато е избран AF-C , фотоапаратът показва активните фокусни точки.

Режим на AF зона

Режимът на AF зона се показва във визьора и горния контролен панел.

Режим на AF зона

Горен контролен панел

Визьор

Показване на фокусната точка на визьора (по време на избор)

[ AF с една точка ]

[ AF с динамична зона (9 точки) ] *

[ AF с динамична зона (25 точки) ] *

[ AF с динамична зона (49 точки) ] *

[ AF с динамична зона (105 точки) ] *

[ 3D-проследяване ]

[ AF групова зона ]

[ AF групова зона (C1) ]

[ AF групова зона (C2) ]

[ Автоматична зона AF ]

  • Във визьора се показва само активната точка на фокусиране. Останалите фокусни точки предоставят информация за подпомагане на фокусирането.

3D проследяване

Когато [ 3D-проследяване ] е избрано за режим AF-област, фотоапаратът съхранява цветовете в областта около точката на фокусиране в момента на натискане на бутона за освобождаване на затвора наполовина. Следователно 3D проследяването може да не даде желаните резултати с обекти, които са сходни по цвят с фона или които заемат много малка площ от кадъра.

Бърз избор на фокусна точка

Изборът на [ 27 точки ] или [ 15 точки ] за персонализирана настройка a4 [ Използвани фокусни точки ] намалява броя на точките за фокусиране, налични чрез мултиселектора, ускорявайки избора на точка за фокусиране.

Начална точка за автофокус на зоната

Избирането на [ Enable ] за персонализирана настройка a12 [ Auto-area AF starting point ] ви позволява да изберете началната точка на фокусиране, когато AF-C е избран за AF режим. След като фокусирате върху обекта в избраната точка, фотоапаратът ще възобнови нормалния автофокус на зоната. Тази функция се препоръчва, когато позицията на вашия обект в кадъра може да бъде предвидена с известна степен на увереност.

Телеконвертори AF-S/AF-I

Ако [ 3D-tracking ] или [ Auto-area AF ] е избран за режим AF-area, когато се използва телеконвертор AF-S/AF-I, [ Single-point AF ] автоматично ще бъде избран при комбинирани диафрагми, по-бавни от f/ 5.6.

Снимане и заснемане на изглед на живо

Опция

Описание

!

[ AF с приоритет на лицето ]

Камерата автоматично разпознава и фокусира портретни обекти; избраният обект е обозначен с жълта рамка. Ако бъдат открити няколко лица (до максимум 16), можете да изберете обект с помощта на мултиселектора.

  • Използвайте за портрети.

  • Ако камерата вече не може да открие обекта, например защото е обърнал поглед, тя ще спре да показва жълтата рамка.

5

[ Широкообхватен AF ]

Що се отнася до [ Normal-area AF ] с изключение на това, че камерата фокусира върху по-широка област.

6

[ AF с нормална зона ]

Камерата фокусира върху точка, избрана от потребителя.

  • Препоръчва се използването на статив.

n

[ AF за проследяване на обекта ]

Позиционирайте точката на фокусиране върху вашия обект и натиснете центъра на мултиселектора; точката на фокусиране ще проследява избрания обект, докато се движи през кадъра. За да прекратите проследяването, натиснете отново центъра на мултиселектора.

  • Използвайте за проследяване на фокуса върху избран обект.

AF за проследяване на обекта

Камерата може да не е в състояние да проследи обекти, които:

  • са сходни по цвят с фона,

  • промяна видимо по размер, цвят или яркост,

  • са твърде големи или твърде малки,

  • са твърде ярки или твърде тъмни,

  • движете се бързо или

  • са затъмнени от други обекти или напускат рамката.

Използване на автофокус в Live View
  • Фотоапаратът може да отнеме повече време, за да фокусира в изглед на живо, отколкото по време на фотография с визьор. Камерата може да не може да фокусира, ако:

    • Обектът съдържа линии, успоредни на дългия ръб на рамката

    • На темата липсва контраст

    • Обектът в точката на фокусиране съдържа области с рязко контрастираща яркост

    • Точката на фокусиране включва нощно точково осветление или неонов знак или друг източник на светлина, който променя яркостта си

    • Появяват се трептене или ивици при флуоресцентно осветление, живачни пари, натриеви пари или подобно осветление

    • Използва се кръстосан (звезден) филтър или друг специален филтър

    • Обектът изглежда по-малък от точката на фокусиране

    • Темата е доминирана от правилни геометрични шарки (напр. щори или ред прозорци в небостъргач)

    • Обектът се движи

  • Мониторът може да се освети или потъмнее, докато камерата фокусира.

  • Точката на фокусиране понякога може да се показва в зелено, когато камерата не може да фокусира.

  • Използвайте обектив AF-S или AF-P, тъй като е възможно желаните резултати да не бъдат постигнати с други обективи или телеконвертори.

f : Централна фокусна точка

Във всички режими на AF зона, с изключение на [ AF с проследяване на обекта], точка се появява в точката на фокусиране, когато е в центъра на кадъра.

Избор на режим на AF зона

За да изберете режим на AF-област, задръжте бутона за AF-режим и завъртете диска за подкоманди.

  • По време на снимане с визьор, избраната опция се показва във визьора и горния контролен панел.

  • По време на изглед на живо или докато се заснемат филми, избраната опция се показва на монитора.

Избор на фокусна точка

С изключение на случаите, когато [ Auto-area AF ] или [ Subject tracking AF ] е избрано за режим AF-area, точката на фокусиране може да бъде избрана ръчно, което позволява на снимките да бъдат композирани с обект, разположен почти навсякъде в кадъра.

  1. Отменете заключването на селектора за фокусиране.

    Завъртете заключването на селектора за фокусиране към I .

  2. Използвайте мултиселектора, за да изберете точката на фокусиране, докато таймерът за готовност е включен.

    • По време на фотография с визьор можете да избирате от 105 точки на фокусиране в скобите за AF зона.

    • По време на изглед на живо фокусната точка може да бъде позиционирана навсякъде в кадъра.

    • Централната точка на фокусиране може да бъде избрана чрез натискане на центъра на мултиселектора.

    • Изборът на фокусна точка може да се заключи чрез завъртане на ключалката на селектора за фокусиране в позиция L.

Подселекторът
  • Подселекторът може да се използва за избор на точка на фокусиране вместо мултиселектора.

  • Заключване на експозицията и фокуса, докато центъра на подселектора е натиснат.

  • Внимавайте да не поставите пръсти в очите си, докато използвате подселектора.

Портретна ориентация

Може да ви е удобно да използвате вертикалния мултиселектор, когато правите снимки в портретна ориентация. Вижте персонализирана настройка f3 [ Персонализирани контроли ] > [ Мултиселектор за вертикално снимане ].

Използване на подселектор и вертикален мултиселектор

Можете да натиснете центровете на подселектора и вертикалния мултиселектор или да ги наклоните, както е показано. Органите за управление може да не функционират както се очаква, когато се натискат отстрани.

Персонализирани фокусни групи

Можете да изберете размерите на използваните фокусни групи, когато [ Group-area AF (C1) ] и [ Group-area AF (C2) ] са избрани за режим AF-area. Могат да се използват персонализирани фокусни групи, ако размерът и формата на зоната, използвана за фокусиране, могат да бъдат определени предварително с достатъчна степен на точност.

  1. Изберете [ Group-area AF (C1) ] или [ Group-area AF (C2) ] за режим AF-area.
  2. Изберете размерите на персонализираната фокусна група.

    • Задръжте бутона за AF режим и използвайте мултиселектора, за да изберете размерите на избраната персонализирана група.

    • Натиснете 1 или 3 , за да изберете височината, 4 или 2 , за да изберете ширината. Формата на текущата група AF зони се обозначава с число в горния контролен панел. Формите на различните групи AF зони са показани по-долу.

    • Промените се запазват, когато освободите бутона за AF режим.

Избор на персонализирани фокусни групи

Размерите на персонализираните фокусни групи за [ Group-area AF (C1) ] и [ Group-area AF (C2) ] също могат да бъдат избрани чрез персонализирана настройка a10 [ Custom groupings (C1/C2) ]. Изберете желания режим на персонализирана група за AF зона и оразмерете групата с помощта на мултиселектора. Натиснете J , за да запазите промените.

Заключване на фокуса

Използвайте заключване на фокуса с обекти, които няма да са в избраната точка на фокусиране в крайната композиция или за фокусиране в случаите, в които фотоапаратът не може да фокусира с помощта на автофокус ( Получаване на добри резултати с автофокус ). Преди да използвате заключване на фокуса, изберете опция, различна от [ Auto-area AF ] за режим AF-area.

  1. Позиционирайте обекта в избраната точка на фокусиране и натиснете спусъка наполовина.

    Индикаторът за фокусиране ( I ) ще се покаже, когато фотоапаратът фокусира.

  2. Заключване на фокуса.

    AF-C избран за режим на автоматично фокусиране:

    Като държите бутона за освобождаване на затвора натиснат наполовина ( q ), натиснете центъра на подселектора ( w ), за да заключите фокуса. Фокусът и експозицията ще останат заключени, докато центъра на подселектора е натиснат, дори ако махнете пръста си от бутона за освобождаване на затвора.

    Икона AE-L ще се покаже във визьора, докато центъра на подселектора е натиснат.

    AF-S избран за режим на автоматично фокусиране:

    Фокусът се заключва, докато бутонът за освобождаване на затвора е натиснат наполовина. Можете също да заключите фокуса, като натиснете центъра на подселектора.

  3. Без да освобождавате заключването на фокуса, композирайте снимката отново и натиснете бутона за освобождаване на затвора до края, за да снимате.

    Не променяйте разстоянието между камерата и обекта. Ако разстоянието до обекта се промени, освободете фиксатора и фокусирайте отново на новото разстояние.

Правене на множество снимки на едно и също фокусно разстояние
  • Ако сте заключили фокуса чрез натискане на бутона за освобождаване на затвора наполовина, фокусът ще остане заключен, ако държите спусъка натиснат наполовина между снимките.

  • Ако сте заключили фокуса чрез натискане на центъра на подселектора, фокусът ще остане заключен между снимките, ако държите центъра на подселектора натиснат.

Заключване на фокуса с бутона AF-ON
  • Бутонът AF-ON може да се използва за фокусиране вместо бутона за освобождаване на затвора.

  • Ако [ AF-ON only ] е избрано за персонализирана настройка a6 [ AF activation ] по време на фотография с визьора, фокусирането може да се стартира само чрез натискане на бутона AF-ON ; фотоапаратът няма да фокусира, когато бутонът за освобождаване на затвора е натиснат наполовина. Фокусът ще остане заключен след освобождаване на бутона AF-ON . За да прекратите заключването на фокуса, натиснете отново бутона AF-ON .

Получаване на добри резултати с автофокус

Фотоапаратът може да не е в състояние да фокусира при условията, изброени по-долу, в който случай освобождаването на затвора може да бъде деактивирано или снимките може да не са на фокус, като последното е в резултат на това, че камерата показва индикатора за фокусиране ( I ) или, в изглед на живо, показвайки точката на фокусиране в зелено — когато обектът не е на фокус. Фокусирайте ръчно или използвайте заключване на фокуса, за да фокусирате върху друг обект на същото разстояние.

  • Има малък контраст между обекта и фона, какъвто може да се случи, ако обектът е заснет срещу стена без черти или фонът е със същия цвят като обекта.

  • Фокусната точка съдържа обекти на различни разстояния от камерата, какъвто може да е случаят, ако обектът е в клетка.

  • Темата е доминирана от правилни геометрични шарки като редовете прозорци в небостъргач.

  • Фокусната точка съдържа области с рязко контрастираща яркост, какъвто може да е случаят, ако обектът е наполовина в сянка.

  • Фоновите обекти изглеждат по-големи от основния обект, какъвто може да е случаят, ако сградата е в рамката зад обекта.

  • Темата съдържа много фини детайли, какъвто може да бъде случаят, когато обектът е поле от цветя.

Ръчен фокус

Процедурата за избор на ръчно фокусиране варира в зависимост от обектива. Следвайте стъпките по-долу.

  • AF обективи : Завъртете селектора на режима на фокусиране на камерата на M. Ако обективът е снабден с превключвател за режим на фокусиране, задайте и него в положение M.

    • Ако използвате AF-S обектив или AF-P обектив с превключвател за режим на фокусиране, задайте превключвателя за режим на фокусиране в положение M. В този случай няма нужда да избирате ръчно фокусиране на камерата.

  • Обективи с ръчно фокусиране : Ръчният фокус е наличен по всяко време.

За да фокусирате ръчно, завъртете пръстена за фокусиране на обектива, докато изображението във визьора е на фокус.

Използване на ръчно фокусиране с AF обективи (без обективи AF-S и AF-P)

Не забравяйте да завъртите селектора за режим на фокусиране на фотоапарата към M , когато използвате ръчно фокусиране с AF обективи (с изключение на обективи AF-S и AF-P). Опитът за ръчно фокусиране със селектора за режим на фокусиране, зададен на AF , може да повреди фотоапарата или обектива.

Електронният далекомер

Когато фокусирате ръчно, можете да използвате индикатора за фокусиране ( I ) във визьора, за да проверите дали обектът в избраната точка на фокусиране е на фокус.

  • Индикаторът за фокусиране ( I ) се показва, когато обектът е на фокус.

    Индикатор за фокусиране

    Състояние

    (стабилно)

    Обектът е на фокус.

    (стабилно)

    Фокусната точка е пред обекта.

    (стабилно)

    Фокусната точка е зад обекта.

    (мига)

    Камерата не може да фокусира.

  • Имайте предвид, че с темите, изброени в „Получаване на добри резултати с автофокус“ ( Получаване на добри резултати с автофокус ), индикаторът за фокусиране ( I ) понякога може да се покаже, когато обектът не е на фокус. Потвърдете фокуса във визьора, преди да снимате.

  • Препоръчва се статив, ако имате проблеми с фокусирането.

AF-P обективи

Когато AF-P обектив се използва в режим на ръчно фокусиране, индикаторът за фокусиране ще мига във визьора (или в изглед на живо фокусната точка ще мига в монитора), за да предупреди, че продължаването на въртенето на пръстена за фокусиране в текущата посоката няма да доведе обекта във фокус.

Маркировката на фокалната равнина и разстоянието между фланеца и гърба

Фокусното разстояние се измерва от маркировката на фокалната равнина ( E ) на тялото на фотоапарата, която показва позицията на фокусната равнина вътре в камерата ( q ). Използвайте този знак, когато измервате разстоянието до вашия обект за ръчно фокусиране или макро фотография. Разстоянието между фокалната равнина и фланеца за монтиране на обектива е известно като „разстояние от фланеца назад“ ( w ). При тази камера разстоянието между фланеца и гърба е 46,5 мм (1,83 инча).

Пик на фокуса
  • Ако е избрана опция, различна от [ Off ] за персонализирана настройка d10 [ Peaking highlights ] > [ Peaking level ], обектите, които са на фокус, ще бъдат обозначени с цветни контури, които се появяват, когато фокусът се регулира ръчно по време на изглед на живо.

  • Имайте предвид, че пиковите акценти може да не се показват, ако камерата не може да открие очертания. В този случай фокусът може да се провери чрез приближаване на изгледа през обектива на дисплея.