Dowiedz się, jak przechowywać, czyścić i dbać o aparat.

Przechowywanie

Jeśli aparat nie będzie używany przez dłuższy czas, wyjmij baterię i przechowuj ją w chłodnym, suchym miejscu z założoną osłoną styków. Aby zapobiec pleśni lub pleśni, przechowuj aparat w suchym, dobrze wentylowanym miejscu. Nie przechowuj aparatu z kulkami naftowymi lub kamforowymi ani w miejscach, które:

 • są słabo wentylowane lub narażone na wilgotność powyżej 60%,
 • znajdują się w pobliżu urządzeń wytwarzających silne pola elektromagnetyczne, takich jak telewizory lub radia, lub
 • są narażone na temperatury powyżej 50 °C (122 °F) lub poniżej –10 °C (14 °F)

Czyszczenie

Nie używaj alkoholu, rozcieńczalników ani innych lotnych chemikaliów.

 • Korpus aparatu : Użyj gruszki, aby usunąć kurz i kłaczki, a następnie wytrzyj delikatnie miękką, suchą szmatką. Po użyciu aparatu na plaży lub nad morzem zetrzyj piasek lub sól szmatką lekko zwilżoną wodą destylowaną i dokładnie wysusz. Ważne : Kurz lub inne ciała obce wewnątrz aparatu mogą spowodować uszkodzenia nieobjęte gwarancją.
 • Soczewki, wizjer : Powierzchnie szklane łatwo ulegają uszkodzeniu. Usuń kurz i kłaczki za pomocą gruszki. Jeśli używasz dmuchawy aerozolowej, trzymaj puszkę pionowo, aby zapobiec wyciekowi cieczy. Aby usunąć odciski palców i inne plamy, nałóż niewielką ilość środka do czyszczenia obiektywów na miękką szmatkę i ostrożnie wyczyść.
 • Monitor : Usuń kurz i kłaczki za pomocą gruszki. Podczas usuwania odcisków palców i innych plam delikatnie przetrzyj powierzchnię miękką szmatką lub irchą. Nie wywieraj nacisku, ponieważ może to spowodować uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie.

Czyszczenie przetwornika obrazu

Brud lub kurz dostający się do aparatu podczas wymiany obiektywów lub zdjęcia osłony bagnetu może przylgnąć do matrycy i wpłynąć na zdjęcia. Przetwornik obrazu można czyścić w sposób opisany poniżej. Należy jednak pamiętać, że czujnik jest niezwykle delikatny i łatwo ulega uszkodzeniu; zalecamy, aby czyszczenie ręczne przeprowadzał wyłącznie autoryzowany serwis firmy Nikon.

 1. Zdejmij soczewkę.

  Wyłącz aparat i zdejmij osłonę obiektywu lub bagnetu.

 2. Sprawdź czujnik obrazu.

  Trzymając aparat w taki sposób, aby światło padało na przetwornik obrazu, sprawdź, czy nie ma kurzu lub kłaczków. Jeśli nie ma żadnych ciał obcych, przejdź do kroku 4.

 3. Wyczyść czujnik.

  Usuń kurz i kłaczki z czujnika za pomocą gruszki. Nie używaj gruszki z pędzelkiem, ponieważ włosie może uszkodzić czujnik. Brud, którego nie można usunąć gruszką, może usunąć wyłącznie personel autoryzowanego serwisu firmy Nikon. W żadnym wypadku nie należy dotykać ani wycierać czujnika.

 4. Wymień obiektyw lub pokrywkę korpusu.

Ciała obce na przetworniku obrazu

Ciała obce dostające się do aparatu podczas zdejmowania lub wymiany obiektywów lub pokrywek korpusu (lub w rzadkich przypadkach smar lub drobne cząsteczki z samego aparatu) mogą przylgnąć do przetwornika obrazu i mogą pojawić się na zdjęciach zrobionych w określonych warunkach. Aby chronić aparat, gdy nie ma obiektywu, należy założyć osłonę bagnetu dostarczoną z aparatem, uważając, aby najpierw usunąć cały kurz i inne ciała obce, które mogą przylegać do mocowania aparatu, mocowania obiektywu i osłony bagnetu. Unikaj zakładania osłony korpusu lub wymiany obiektywów w zakurzonym otoczeniu.

Jeśli ciała obce dostaną się do matrycy, wyczyść matrycę ręcznie ( 0 Czyszczenie matrycy ) lub zleć czyszczenie matrycy autoryzowanemu personelowi serwisowemu firmy Nikon. Zdjęcia, na które ma wpływ obecność ciał obcych na matrycy, można retuszować, korzystając z opcji czystego obrazu dostępnych w niektórych aplikacjach do przetwarzania obrazu.

Serwisowanie aparatu i akcesoriów

Kamera jest urządzeniem precyzyjnym i wymaga regularnego serwisowania. Firma Nikon zaleca, aby aparat był sprawdzany przez pierwszego sprzedawcę lub autoryzowany serwis firmy Nikon raz na rok do dwóch lat, a także poddawany przeglądowi raz na trzy do pięciu lat (zwróć uwagę, że za te usługi są naliczane opłaty). Częste przeglądy i serwis są szczególnie zalecane, jeśli kamera jest używana profesjonalnie. Wszelkie akcesoria regularnie używane z aparatem, takie jak obiektywy lub opcjonalne lampy błyskowe, należy dołączyć do przeglądu lub serwisu aparatu.