NX Studio’daki Görüntüden Toz Giderme Özelliği seçeneği için referans verilerini elde edin. Görüntüden Toz Giderme Özelliği, fotoğraf makinesi görüntü sensörünün önüne yapışan tozun neden olduğu etkileri hafifletmek için NEF (RAW) resimleri işler. Daha fazla bilgi için NX Studio’nun çevrimiçi yardımına başvurun. Görüntüden Toz Giderme Özelliği küçük veya orta boy NEF (RAW) resimlerle kullanılamaz.

Görüntüden Toz Giderme özelliği referans verilerini kaydederken en az 50 mm odak uzaklığına sahip bir FX objektif önerilir. Bir zoom objektif kullanırken, sonuna kadar yakınlaştırın.

 1. Bir başlangıç seçeneği seçin.

  Aşağıdaki seçeneklerden birini vurgulayın ve J düğmesine basın. Görüntüden toz giderme özelliği verilerini elde etmeden çıkmak için G düğmesine basın.

  • Başlat: Bir mesaj görüntülenecektir.
  • Sensörü temizleyip başlat: Başlatmadan önce görüntü sensörünü temizlemek için bu öğeyi seçin. Temizlik işlemi tamamlandığında bir mesaj görüntülenecektir.

 2. Ekranda özelliksiz beyaz bir nesne çerçevelendirin.

  Objektif iyi aydınlatılmış, özelliksiz bir beyaz nesneden yaklaşık on santimetre mesafedeyken, nesneyi ekranı dolduracak şekilde çerçevelendirin ve daha sonra deklanşöre yarım basın.

  Otomatik netleme modunda netleme otomatik olarak sonsuza ayarlanır; manuel netleme modunda ise netlemeyi manuel olarak sonsuza ayarlayın.

 3. Resimden toz giderme verilerini edinin.

  Görüntüden Toz Giderme Özelliği referans verilerini elde etmek için deklanşöre sonuna kadar basın. Ekran deklanşöre basıldığında kapanır.

  Referans nesne çok parlak veya çok koyuysa fotoğraf makinesi Görüntüden Toz Giderme Özelliği referans verilerini edinemeyebilir ve bir mesaj görüntülenir. Başka bir referans nesne seçin ve 1. Adımdan itibaren işlemleri tekrarlayın.

Görüntü Sensörünün Temizlenmesi

Görüntü sensörü temizliği yapılmadan önce kaydedilen toz giderme referans verileri, görüntü sensörü temizliği yapıldıktan sonra çekilen fotoğraflar ile kullanılamaz. Sensörü temizleyip başlat öğesini sadece resimden toz giderme referans verileri mevcut fotoğraflarda kullanılmayacaksa seçin.

Görüntüden Toz Giderme Özelliği Referans Verileri

Aynı referans veriler, farklı objektiflerle veya farklı diyaframlarda çekilen fotoğraflarla da kullanılabilir. Referans resimler, bilgisayar görüntüleme yazılımı kullanılarak görüntülenemez. Referans resimler fotoğraf makinesinde görüntülenirken kılavuz çizgileri şekli görüntülenir.