Wybór trybu ostrości

Obróć wybierak trybu ostrości w położenie AF , aby wybrać autofokus, lub w położenie M , aby wybrać ręczne ustawianie ostrości.

Podczas fotografowania z użyciem wizjera aparat ustawia ostrość, korzystając z 51 punktów ostrości.

Tryb autofokusa

Wybierz sposób, w jaki aparat ustawia ostrość w trybie autofokusa.

Fotografia z wizjerem

Opcja

Opis

AF-A

[ Automatyczne przełączanie trybu AF ]

Aparat korzysta z AF-S podczas fotografowania obiektów nieruchomych i AF-C podczas fotografowania obiektów w ruchu.

AF-S

[ Pojedynczy AF ]

Dla obiektów stacjonarnych. Ostrość blokuje się po naciśnięciu spustu migawki do połowy. Przy ustawieniach domyślnych migawkę można wyzwolić tylko wtedy, gdy wyświetlany jest wskaźnik ostrości ( I ) ( priorytet ostrości ).

AF-C

[ Ciągły AF ]

Do poruszających się obiektów. Aparat ustawia ostrość w sposób ciągły, dopóki spust migawki jest wciśnięty do połowy; jeśli obiekt się poruszy, aparat włączy predykcyjne śledzenie ostrości , aby przewidzieć ostateczną odległość do obiektu i w razie potrzeby dostosować ostrość. Przy ustawieniach domyślnych migawkę można wyzwolić niezależnie od tego, czy obiekt jest ostry, czy nie ( priorytet zwolnienia ).

Predykcyjne śledzenie ostrości

Jeśli w trybie AF wybrano AF-C lub jeśli wybrano AF-A, a aparat fotografuje w trybie AF-C , aparat zainicjuje wyprzedzające śledzenie ostrości, jeśli obiekt zbliży się do aparatu lub od niego oddala, gdy spust migawki jest naciśnięty zostanie naciśnięty do połowy lub naciśnięty zostanie przycisk AF-ON . Umożliwia to aparatowi śledzenie ostrości i przewidywanie, gdzie znajdzie się obiekt po zwolnieniu migawki.

Fotografia z podglądem na żywo

Opcja

Opis

AF-A

[ Automatyczne przełączanie trybu AF ]

Aparat automatycznie wybiera AF-S, gdy obiekt jest nieruchomy, i AF-C , gdy obiekt jest w ruchu.

  • Ta opcja jest dostępna tylko podczas fotografowania.

AF-S

[ Pojedynczy AF ]

Dla obiektów stacjonarnych. Naciśnij spust migawki do połowy, aby ustawić ostrość. Jeśli aparat będzie w stanie ustawić ostrość, punkt ostrości zmieni kolor z czerwonego na zielony; ostrość zostanie zablokowana po naciśnięciu spustu migawki do połowy. Jeśli aparat nie ustawi ostrości, punkt ostrości zacznie migać na czerwono.

  • Przy ustawieniach domyślnych migawkę można wyzwolić tylko wtedy, gdy aparat jest w stanie ustawić ostrość (priorytet ostrości).

AF-C

[ Ciągły AF ]

Do poruszających się obiektów. Aparat ustawia ostrość w sposób ciągły, dopóki spust migawki jest wciśnięty do połowy; jeśli obiekt się poruszy, aparat przewidzi ostateczną odległość do obiektu i w razie potrzeby dostosuje ostrość.

  • Przy ustawieniach domyślnych migawkę można wyzwolić niezależnie od tego, czy obiekt jest ostry, czy nie (priorytet wyzwalania).

AF-F

[ Stały AF ]

Aparat reguluje ostrość w sposób ciągły w odpowiedzi na ruch obiektu lub zmiany kompozycji. Po naciśnięciu spustu migawki do połowy punkt ostrości zmieni się z czerwonego na zielony, a ostrość zostanie zablokowana.

  • Ta opcja jest dostępna tylko podczas filmowania.

Wybór trybu autofokusa

Aby wybrać tryb autofokusa, przytrzymaj przycisk trybu AF i obracaj głównym pokrętłem sterowania.

  • Podczas fotografowania z użyciem wizjera wybrany tryb AF jest wyświetlany na panelu kontrolnym i w wizjerze.

  • Podczas fotografowania i filmowania w trybie podglądu na żywo wybrany tryb AF jest wyświetlany na monitorze.

Tryb pola AF

Wybierz sposób, w jaki aparat wybiera punkt ostrości dla autofokusa.

Fotografia z wizjerem

Opcja

Opis

[ Jednopunktowy AF ]

Wybierz punkt ostrości ( Wybór punktu ostrości ); aparat ustawi ostrość na obiekcie znajdującym się tylko w wybranym punkcie ostrości. Używaj w przypadku obiektów nieruchomych.

[ AF z dynamicznym wyborem pola (9 punktów) ]/[ AF z dynamicznym wyborem pola (21 punktów) ]/ [ AF z dynamicznym wyborem pola (51 punktów) ]

Wybierz punkt ostrości. W trybach ustawiania ostrości AF-A i AF-C aparat ustawi ostrość na podstawie informacji z otaczających punktów ostrości, jeśli obiekt na krótko opuści wybrany punkt. Liczba punktów ostrości różni się w zależności od wybranego trybu:

  • [ Dynamiczny obszar AF (9 punktów) ]: wybierz, kiedy jest czas na komponowanie zdjęcia lub podczas fotografowania obiektów poruszających się w przewidywalny sposób (np. biegaczy lub samochodów wyścigowych na torze).

  • [ Dynamiczny obszar AF (21 punktów) ]: wybierz w przypadku fotografowania obiektów poruszających się w nieprzewidywalny sposób (np. graczy na meczu piłki nożnej).

  • [ AF z dynamicznym obszarem (51 punktów) ]: wybierz w przypadku fotografowania obiektów, które szybko się poruszają i których nie da się łatwo skadrować w wizjerze (np. ptaków).

[ Śledzenie 3D ]

Wybierz punkt ostrości. Gdy spust migawki jest naciśnięty do połowy w trybach ustawiania ostrości AF-A i AF-C , aparat będzie wykorzystywać wszystkie 51 punktów ostrości do śledzenia obiektów, które opuszczają wybrany punkt, i w razie potrzeby wybiera nowe punkty.

  • Służy do szybkiego komponowania zdjęć z obiektami poruszającymi się chaotycznie z boku na bok (np. tenisiści).

  • Jeśli obiekt opuści wizjer, zdejmij palec ze spustu migawki i ponownie skomponuj zdjęcie, tak aby obiekt znajdował się w wybranym punkcie ostrości.

[ Obszar grupowy AF ]

Aparat ustawia ostrość, korzystając z grupy punktów ostrości wybranych przez użytkownika, co zmniejsza ryzyko, że aparat ustawi ostrość na tle zamiast na głównym obiekcie.

  • Używaj do migawek lub zdjęć poruszających się obiektów, które trudno skadrować przy użyciu opcji [ Jednopunktowy AF ].

  • Wykrywanie twarzy jest włączone. Aparat daje pierwszeństwo wykrytym twarzom.

[ Automatyczny wybór pola AF ]

Aparat automatycznie wykrywa obiekt i wybiera punkt ostrości.

  • W przypadku wykrycia twarzy aparat nada priorytet fotografowanej osobie (AF z wykrywaniem twarzy). Dzięki temu możesz skoncentrować się na kompozycji i wyrazie twarzy, nawet jeśli obiekt jest w ruchu ( AF z wykrywaniem twarzy/oczu ).

  • Używaj go, gdy nie masz czasu na samodzielne wybranie punktu ostrości, w przypadku portretów, migawek i innych spontanicznych zdjęć.

  • Jeśli w trybie autofokusa wybrano opcję AF-S , aktywne punkty ostrości zostaną na chwilę podświetlone po ustawieniu ostrości przez aparat. Po wybraniu AF-C lub AF-A i zrobieniu zdjęć z użyciem AF-C wyświetlany jest tylko główny punkt ostrości.

Tryb pola AF

Tryb pola AF jest wyświetlany na panelu kontrolnym i w wizjerze.

Tryb pola AF

Panel sterowania

Wizjer

Wyświetlanie punktu ostrości w wizjerze (podczas wyboru)

[ Jednopunktowy AF ]

[ Dynamiczny obszar AF (9 punktów) ] *

[ Dynamiczny obszar AF (21 punktów) ] *

[ AF z dynamicznym obszarem (51 punktów) ] *

[ Śledzenie 3D ]

[ AF z obszarem grupowym ]

[ Automatyczny wybór pola AF ]

  • W wizjerze wyświetlany jest tylko aktywny punkt ostrości. Pozostałe punkty ostrości dostarczają informacji ułatwiających ustawianie ostrości.

Śledzenie 3D

Jeśli w trybie pola AF wybrano opcję [ Śledzenie 3D ], aparat zapisuje kolory w obszarze otaczającym punkt ostrości w momencie naciśnięcia spustu migawki do połowy. W związku z tym śledzenie 3D może nie dać pożądanych rezultatów w przypadku obiektów o kolorze podobnym do tła lub zajmujących bardzo mały obszar kadru.

Szybki wybór punktu ostrości

Aby przyspieszyć wybór punktu ostrości, wybierz opcję [ Co drugi punkt ] w ustawieniu osobistym a6 [ Wykorzystane punkty ostrości ], aby wykorzystać tylko jedną czwartą dostępnych punktów ostrości.

Telekonwertery AF-S/AF-I

Jeśli w trybie pola AF wybrano opcję [ Śledzenie 3D ] lub [ Automatyczny wybór pola AF ], gdy używany jest telekonwerter AF-S/AF-I, opcja [ Jednopolowy AF ] zostanie wybrana automatycznie przy łącznej wartości przysłony mniejszej niż f/ 5.6.

Fotografia z podglądem na żywo

Opcja

Opis

3

[ Dokładny AF ]

Zalecany do zdjęć obiektów statycznych, takich jak budynki, fotografii produktów w studiu lub zbliżeń. Służy do precyzyjnego ustawiania ostrości na wybranym punkcie kadru mniejszym niż punkt ostrości w przypadku opcji [ Pojedynczy punkt AF ]. Ta opcja jest dostępna tylko wtedy, gdy podczas fotografowania wybrano tryb AF-S . Ustawianie ostrości może być wolniejsze niż w przypadku opcji [ Jednopunktowy AF ].

d

[ Jednopunktowy AF ]

Kamera ustawia ostrość na punkt wybrany przez użytkownika. Używaj w przypadku obiektów nieruchomych.

f

[ Szerokokątny AF (S) ]

Podobnie jak w przypadku [ Jednopunktowy AF ], z wyjątkiem tego, że aparat ustawia ostrość na szerszym obszarze, a pola ostrości w przypadku [ Szerokiego pola AF (L) ] są większe niż w przypadku [ Szerokopolowego AF (S) ]. Używaj do robienia migawek lub zdjęć poruszających się obiektów, które trudno skadrować przy użyciu opcji [ Jednopunktowy AF ], lub podczas nagrywania filmu, aby uzyskać płynną ostrość podczas wykonywania ujęć z panoramowaniem lub pochyleniem lub filmowania poruszających się obiektów. Jeśli wybrane pole ostrości zawiera obiekty znajdujące się w różnych odległościach od aparatu, aparat przypisze priorytet najbliższemu obiektowi.

g

[ Szeroki obszar AF (L) ]

e

[ AF z dynamicznym obszarem ]

Kamera ustawia ostrość na punkt wybrany przez użytkownika. Jeśli obiekt na krótko opuści wybrany punkt, aparat ustawi ostrość na podstawie informacji z sąsiadujących punktów ostrości.

  • Używaj do zdjęć sportowców i innych aktywnych obiektów, które są trudne do wykadrowania przy użyciu opcji [ Jednopunktowy AF ].

  • Ta opcja jest dostępna tylko wtedy, gdy podczas fotografowania wybrano tryb autofokusa AF-A lub AF-C .

h

[ Automatyczny wybór pola AF ]

Aparat automatycznie wykrywa obiekt i wybiera pole ostrości.

  • Używaj go, gdy nie masz czasu na samodzielne wybranie punktu ostrości, w przypadku portretów, migawek i innych spontanicznych zdjęć.

  • Jeśli podczas fotografowania w trybie podglądu na żywo zostanie wykryty obiekt portretowy, wokół twarzy obiektu pojawi się bursztynowa ramka wskazująca punkt ostrości. Jeśli aparat wykryje oczy obiektu, wokół oka pojawi się bursztynowa ramka (AF z wykrywaniem twarzy/oczu). Dzięki temu możesz skoncentrować się na kompozycji i wyrazie fotografowanej osoby podczas fotografowania aktywnych osób portretowych ( AF z wykrywaniem twarzy/oczu ).

  • Śledzenie tematu ( Śledzenie obiektu AF ) można włączyć, naciskając przycisk J

Korzystanie z autofokusa w trybie podglądu na żywo
  • Aparat może nie być w stanie ustawić ostrości, jeśli:

    • Obiekt zawiera linie równoległe do dłuższej krawędzi kadru

    • Obiektowi brakuje kontrastu

    • Obiekt w punkcie ostrości zawiera obszary o ostro kontrastującej jasności

    • Punkt ostrości obejmuje nocne oświetlenie punktowe, neon lub inne źródło światła o zmiennej jasności

    • Migotanie lub pasy pojawiają się w oświetleniu fluorescencyjnym, rtęciowym, sodowym lub podobnym

    • Stosowany jest filtr krzyżowy (gwiazdowy) lub inny specjalny filtr

    • Obiekt wydaje się mniejszy niż punkt ostrości

    • W temacie dominują regularne wzory geometryczne (np. rolety czy rząd okien w wieżowcu)

    • Obiekt się porusza

  • Monitor może rozjaśnić się lub przyciemnić, gdy aparat ustawia ostrość.

  • Punkt ostrości może czasami być wyświetlany na zielono, gdy aparat nie może ustawić ostrości.

  • Użyj obiektywu AF-S lub AF-P. Pożądane rezultaty mogą nie zostać osiągnięte w przypadku innych obiektywów lub telekonwerterów.

s : Środkowy punkt ostrości

We wszystkich trybach pola AF z wyjątkiem [ Automatyczny wybór pola AF ], w punkcie ostrości pojawia się kropka, gdy znajduje się on na środku kadru.

Szybki wybór punktu ostrości

Aby przyspieszyć wybór punktu ostrości, wybierz opcję [ Co drugi punkt ] dla ustawienia osobistego a6 [ Wykorzystane punkty ostrości ], aby wykorzystać tylko jedną czwartą dostępnych punktów ostrości (liczba punktów dostępnych dla opcji [ Punktowy AF ] i [ Szerokie pole AF ( L) ] nie zmienia się).

Wybieranie trybu pola AF

Aby wybrać tryb pola AF, przytrzymaj przycisk trybu AF i obracaj pomocniczym pokrętłem sterującym.

  • Podczas fotografowania z użyciem wizjera wybrany tryb pola AF jest wyświetlany na panelu kontrolnym i w wizjerze.

  • Podczas fotografowania i filmowania w trybie podglądu na żywo wybrany tryb pola AF jest wyświetlany na monitorze.

AF z wykrywaniem twarzy/oczu

Jeśli w trybie pola AF wybrano opcję [ Automatyczny wybór pola AF ], można włączyć AF z wykrywaniem twarzy, dzięki czemu aparat będzie mógł wykrywać twarze portretowanych osób. Podczas fotografowania w trybie podglądu na żywo dostępny jest AF z wykrywaniem twarzy/oczu, w którym aparat wykrywa zarówno twarze, jak i oczy. AF z wykrywaniem twarzy i oczu można skonfigurować przy użyciu ustawienia osobistego a5 [ Automatyczny wybór pola AF z wykrywaniem twarzy/oczu ].

Fotografia z wizjerem

  • Jeśli wybrano opcję [ Wykrywanie twarzy i oczu włączone ] lub [ Wykrywanie twarzy włączone ], aparat przypisze priorytet ostrości twarzom wszystkich wykrytych obiektów portretowych.

  • Jeśli obiekt odwróci wzrok po wykryciu jego twarzy, punkt ostrości przesunie się, śledząc jego ruch.

  • Podczas odtwarzania możesz przybliżyć twarz, na której ustawiana jest ostrość, naciskając przycisk J

Fotografia z podglądem na żywo

  • Jeśli wybrano opcję [ Wykrywanie twarzy i oczu włączone ] i wykryta zostanie osoba portretowana, wokół twarzy fotografowanej osoby pojawi się bursztynowa ramka wskazująca punkt ostrości. Jeśli aparat wykryje oczy obiektu podczas fotografowania w trybie podglądu na żywo, wokół jednego lub drugiego oka zostanie wyświetlona ramka.

  • Twarze wykryte po wybraniu opcji [ Wykrywanie twarzy włączone ] są podobnie oznaczone bursztynową ramką.

  • Jeśli dla trybu AF wybrano AF-S lub jeśli wybrano AF-A, a aparat fotografuje w trybie AF-S , punkt ostrości zmieni kolor na zielony, gdy aparat ustawi ostrość.

  • Jeśli wykryty zostanie więcej niż jeden portretowany obiekt lub więcej niż jedno oko, w punkcie ostrości pojawią się ikony e i f , a punkt ostrości będzie można ustawić na inną twarz lub oko, naciskając 4 lub 2 .

  • Jeśli obiekt odwróci wzrok po wykryciu jego twarzy, punkt ostrości przesunie się, śledząc jego ruch.

  • Podczas odtwarzania możesz przybliżyć twarz lub oko używane do ustawiania ostrości, naciskając J .

AF z wykrywaniem twarzy/oczu
  • Wykrywanie oczu nie jest dostępne podczas nagrywania filmu.

  • Wykrywanie oczu i twarzy może nie działać zgodnie z oczekiwaniami, jeśli:

    • twarz fotografowanej osoby zajmuje bardzo dużą lub bardzo małą część kadru,

    • twarz fotografowanej osoby jest oświetlona zbyt jasno lub zbyt słabo,

    • osoba nosi okulary lub okulary przeciwsłoneczne,

    • twarz lub oczy obiektu są zasłonięte włosami lub innymi przedmiotami, lub

    • obiekt porusza się nadmiernie podczas fotografowania.

Śledzenie obiektu AF

Jeśli w trybie podglądu na żywo wybrano opcję [ Automatyczny wybór pola AF ], możesz nacisnąć J , aby włączyć śledzenie ostrości. Punkt ostrości zmieni się w siatkę celowniczą; umieść celownik nad celem i naciśnij przycisk AF-ON lub naciśnij ponownie J , aby rozpocząć śledzenie. Punkt ostrości będzie śledził wybrany obiekt poruszający się w kadrze. Aby zakończyć śledzenie, naciśnij J po raz trzeci. Aby wyjść z trybu śledzenia obiektu, naciśnij przycisk W ( Y ).

Śledzenie tematu

Aparat może nie być w stanie śledzić obiektów, jeśli poruszają się szybko, opuszczają kadr lub są zasłonięte przez inne obiekty, zmieniają w widoczny sposób rozmiar, kolor lub jasność, są za małe, za duże, za jasne, za ciemne lub mają podobny kolor lub jasność tła.

Wybór punktu ostrości

Z wyjątkiem sytuacji, gdy w trybie pola AF wybrano opcję [ Automatyczny wybór pola AF ], punkt ostrości można wybrać ręcznie, co pozwala na komponowanie zdjęć z obiektem umieszczonym niemal w dowolnym miejscu kadru.

  1. Cofnij blokadę wybieraka ostrości.

    Obróć blokadę wybieraka ostrości w I .

  2. Użyj wybieraka wielofunkcyjnego, aby wybrać punkt ostrości, gdy licznik czasu czuwania jest włączony.

    • Podczas fotografowania z użyciem wizjera można wybierać spośród 51 punktów ostrości.

    • Podczas podglądu na żywo punkt ostrości można umieścić w dowolnym miejscu kadru.

    • Środkowy punkt ostrości można wybrać, naciskając J

    • Blokadę wybieraka ostrości można obrócić do pozycji zablokowanej ( L ) po dokonaniu wyboru, aby zapobiec zmianie wybranego punktu ostrości po naciśnięciu wybieraka wielofunkcyjnego.

Blokada ostrości

Jeśli fotografowanego obiektu nie będzie w wybranym punkcie ostrości w ostatecznej kompozycji lub jeśli aparat nie będzie w stanie ustawić ostrości na wybranym obiekcie, naciśnij przycisk A , aby zablokować ostrość na żądanej odległości przed zmianą kompozycji zdjęcia ( Blokada ostrości ).

Uzyskiwanie dobrych wyników dzięki autofokusowi

Aparat może nie być w stanie ustawić ostrości w warunkach wymienionych poniżej. W takim przypadku spust migawki może zostać wyłączony lub zdjęcia mogą być nieostre, co może być spowodowane wyświetlaniem przez aparat wskaźnika ostrości ( I ) — lub w trybie podglądu na żywo punkt ostrości jest wyświetlany na zielono, gdy obiekt nie jest ostry. Ustaw ostrość ręcznie lub użyj blokady ostrości, aby ustawić ostrość na innym obiekcie w tej samej odległości.

  • Kontrast między obiektem a tłem jest niewielki, co może mieć miejsce w przypadku fotografowania obiektu na tle pozbawionej wyrazu ściany lub gdy tło ma ten sam kolor co obiekt.

  • Punkt ostrości zawiera obiekty znajdujące się w różnych odległościach od aparatu, co może mieć miejsce w przypadku, gdy obiekt znajduje się w klatce.

  • W temacie dominują regularne wzory geometryczne, takie jak rzędy okien w wieżowcu.

  • Punkt ostrości zawiera obszary o silnie kontrastującej jasności, co może mieć miejsce w przypadku, gdy obiekt znajduje się w połowie w cieniu.

  • Obiekty w tle wydają się większe niż główny obiekt, co może mieć miejsce w przypadku, gdy w kadrze za obiektem znajduje się budynek.

  • Obiekt zawiera wiele drobnych szczegółów, co może mieć miejsce w przypadku pola kwiatów.

Ręczne ustawianie ostrości

Ręczne ustawianie ostrości jest dostępne w przypadku obiektywów, które nie obsługują autofokusa (obiektywy NIKKOR inne niż AF) lub gdy autofokus nie zapewnia pożądanych rezultatów.

  • Obiektywy AF : Ustaw przełącznik trybu ostrości obiektywu (jeśli jest obecny) i wybierak trybu ostrości aparatu w pozycji M .

  • Obiektywy z ręczną regulacją ostrości : Ostrość ręczna.

Aby ustawić ostrość ręcznie, reguluj pierścień ostrości obiektywu, aż obraz wyświetlany na przezroczystym matowym polu w wizjerze będzie ostry.

Obiektywy AF

Nie używaj obiektywów AF, gdy przełącznik trybu ostrości obiektywu jest ustawiony w pozycji M , a wybierak trybu ostrości aparatu jest ustawiony w pozycji AF . Nieprzestrzeganie tego środka ostrożności może spowodować uszkodzenie aparatu lub obiektywu. Nie dotyczy to obiektywów AF-S i AF-P, których można używać w trybie M bez ustawiania wybieraka trybu ostrości aparatu w położeniu M .

Dalmierz elektroniczny

Wskaźniki ostrości ( I ) w wizjerze i na monitorze umożliwiają sprawdzenie, czy obiekt w wybranym punkcie ostrości jest ostry.

  • Wskaźniki ostrości ( I ) są wyświetlane, gdy obiekt jest ostry.

    Wskaźnik ostrości

    Status

    (stały)

    Obiekt jest ostry.

    (stały)

    Punkt ostrości znajduje się przed obiektem.

    (stały)

    Punkt ostrości znajduje się za obiektem.

    (stały)

    Aparat nie może ustawić ostrości.

  • Należy pamiętać, że w przypadku obiektów wymienionych w części „Uzyskiwanie dobrych wyników przy użyciu autofokusa” ( Uzyskiwanie dobrych wyników przy użyciu autofokusa ) wskaźnik ostrości ( I ) może czasami zostać wyświetlony, gdy obiekt nie jest ostry. Przed zrobieniem zdjęcia potwierdź ostrość w wizjerze. Podczas podglądu na żywo można sprawdzić ostrość, przybliżając widok przez obiektyw.

  • W przypadku problemów z ustawieniem ostrości zaleca się użycie statywu.

Obiektywy AF-P

Gdy obiektyw AF-P jest używany w trybie ręcznego ustawiania ostrości, wskaźnik ostrości będzie migać w wizjerze (lub w trybie podglądu na żywo punkt ostrości będzie migać na monitorze), aby ostrzec, że dalsze obracanie pierścienia ostrości w bieżącym trybie kierunku nie sprawi, że obiekt będzie ostry.

Znak płaszczyzny ogniskowej i odległość kołnierza od tyłu

Odległość ostrzenia mierzy się od znacznika płaszczyzny ogniskowej ( E ) na korpusie aparatu, który wskazuje położenie płaszczyzny ogniskowej wewnątrz aparatu ( q ). Użyj tego znaku podczas pomiaru odległości do obiektu w przypadku ręcznego ustawiania ostrości lub makrofotografii. Odległość pomiędzy płaszczyzną ogniskową a kołnierzem mocującym obiektyw nazywana jest „odległością tylnego kołnierza” ( w ). W tym aparacie odległość między kołnierzem a tyłem wynosi 46,5 mm (1,83 cala).

Maksymalne skupienie

Jeśli w ustawieniu niestandardowym d11 [ Podświetlenia szczytu] włączono funkcję maksymalnej ostrości, obiekty, które są ostre, będą oznaczone kolorowymi konturami wyświetlanymi po ręcznej regulacji ostrości podczas podglądu na żywo. Należy pamiętać, że najjaśniejsze obszary mogą nie zostać wyświetlone, jeśli aparat nie jest w stanie wykryć konturów. W takim przypadku ostrość można sprawdzić, powiększając widok przez obiektyw na wyświetlaczu.