Nikon

عربي

Български

Čeština

Dansk

Deutsch

Ελληνικά

English

Español

Eesti

Suomi

Français

हिन्दी

Magyar

Indonesia

Italiano

日本語

Қазақ

한글

Lietuvių

Latviski

Nederlands

Norsk

Polski

Português

Română

Русский

Slovenčina

Slovenščina

Српски

Svenska

ภาษาไทย

Türkçe

Українська

简体中文

繁體中文

Select language

Google Translate

BU HİZMETTE GOOGLE TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇEVİRİLER BULUNABİLİR. GOOGLE, ÇEVİRİLERLE İLGİLİ DOĞRULUK VE GÜVENİLİRLİK GARANTİLERİ DAHİL OLMAK ÜZERE AÇIK VEYA ZIMNİ TÜM GARANTİLERİ VE TÜM TİCARİ ELVERİŞLİLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VE HAK İHLALİNDE BULUNULMAMASI ZIMNİ GARANTİLERİNİ REDDEDER.

Nikon Corporation (aşağıda “Nikon” olarak anılmaktadır) başvuru kaynakları, Google Translate tarafından işletilen çeviri yazılımı kullanılarak size kolaylık sağlamak üzere çevrilmiştir. Doğru bir çeviri sağlamak için makul seviyede çaba gösterilmiştir ancak hiçbir otomatik çeviri mükemmel değildir ya da insan çevirmenlerin yerini almak üzere tasarlanmamıştır. Çeviriler, Nikon’un başvuru kaynaklarının kullanıcılarına bir hizmet olarak sağlanmaktadır ve “olduğu gibi” sağlanır. İngilizceden herhangi bir dile yapılan tüm çevirilerin doğruluğu, güvenilirliği veya doğruluğu konusunda açık veya zımni hiçbir garanti verilmez. Bazı içerikler (resimler, videolar, Flash vb. gibi), çeviri yazılımının sınırlamaları nedeniyle doğru çevrilmemiş olabilir.

Resmi metin, başvuru kaynaklarının İngilizce versiyonudur. Çeviride oluşturulan hiçbir tutarsızlık veya farklılık bağlayıcı değildir ve mevzuata uyum veya yargı hükümleri açısından hukuki bir etkisi yoktur. Çevrilen başvuru kaynaklarında bulunan bilgilerin doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, kaynakların resmi versiyonu olan İngilizce versiyonuna başvurun.

ISO Hassasiyeti

Hakkında ISO Hassasiyeti

Kameranın ışığa duyarlılığı (ISO duyarlılığı), mevcut ışık miktarına göre ayarlanabilir. Genel olarak, daha yüksek değerlerin seçilmesi, aynı diyafram açıklığında daha hızlı deklanşör hızlarına izin verir. ISO 64 ila 25600 arasındaki ayarlardan birini seçin. ISO 64'ün altında yaklaşık 0,3 ila 1 EV (ISO 32 eşdeğeri) ve ISO 25600'ün üzerinde 0,3 ila 2 EV (ISO 102400 eşdeğeri) arasında genişletilmiş ayarlar da mevcuttur.

ISO Hassasiyetini Ayarlama

Şunu tut S ( Q ) düğmesi ve ana ayar kadranını döndürün.

 • Seçiminiz çekim ekranında ve kontrol panelinde gösterilir.
 • Varsayılan ayarlarda, ISO hassasiyetindeki değişiklikler 1 / 3 EV'lik artışlarla yapılır. Artımların boyutu, Özel Ayar b1 [ ISO duyarlılığı adım değeri ] kullanılarak değiştirilebilir.

Yüksek ISO Hassasiyetleri

ISO duyarlılığı ne kadar yüksek olursa, pozlama yapmak için o kadar az ışık gerekir, bu da ışıklandırmanın zayıf olduğu durumlarda fotoğraf çekilmesine olanak tanır ve konu hareket halindeyken bulanıklığın önlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, hassasiyet ne kadar yüksek olursa, resmin rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler biçimindeki "parazit"ten etkilenme olasılığının o kadar yüksek olduğunu unutmayın.

 • "Gürültü", yüksek ISO gürültü azaltma etkinleştirilerek azaltılabilir. Yüksek ISO gürültü azaltma, fotoğraf çekimi ve video kayıt menülerindeki [ Yüksek ISO KA ] öğeleri kullanılarak etkinleştirilebilir.

Fotoğraf Çekimi Menüsü [ ISO Duyarlılık Ayarları ] Seçeneği

ISO duyarlılığı, fotoğraf çekimi menüsündeki [ ISO duyarlılığı ayarları ] öğesi kullanılarak da ayarlanabilir.

MERHABA 0,3– MERHABA 2.0

[ Hi 0.3 ] ayarı, ISO 25600'den (ISO 32000 eşdeğeri) yaklaşık 0,3 EV daha yüksek bir ISO duyarlılığına ve [ Hi 2.0 ], yaklaşık 2 EV daha yüksek bir ISO hassasiyetine (ISO 102400 eşdeğeri) karşılık gelir. Bu ayarlarda çekilen resimlerin özellikle rastgele dağılmış parlak pikseller, sis veya çizgiler şeklinde "parazite" eğilimli olduğunu unutmayın.

Lo 0,3– Lo 1.0

[ Lo 0.3 ], ISO 64'ün (ISO 50 eşdeğeri) yaklaşık 0,3 EV altında bir ISO duyarlılığına karşılık gelir. [ Lo 1.0 ] kabaca ISO 64'ün (ISO 32 eşdeğeri) 1 EV altındadır. Aydınlatma parlak olduğunda daha büyük diyaframlar veya daha yavaş deklanşör hızları için kullanın. Vurgular aşırı pozlanmış olabilir. Çoğu durumda, ISO [ 64 ] veya üzeri ISO hassasiyetleri önerilir.

Otomatik ISO Hassasiyet Kontrolü

Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü, kullanıcı tarafından seçilen değerde optimum pozlama elde edilemezse, ISO duyarlılığını otomatik olarak ayarlar. ISO duyarlılığının çok yükselmesini önlemek için otomatik ISO duyarlılığı kontrolü (100–Hi 2.0) için bir üst sınır seçebilirsiniz.

Otomatik ISO Hassasiyet Kontrolünü Etkinleştirme

 • ISO AUTO (otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkin) ve ISO (otomatik ISO duyarlılığı kontrolü devre dışı) arasından seçim yapmak için S düğmesini basılı tutun ve alt ayar kadranını çevirin.

 • Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkinleştirildiğinde, çekim ekranında ISO AUTO ve kontrol panelinde ISO-A gösterilir. Hassasiyet, kullanıcı tarafından seçilen değerden değiştirildiğinde, ekranlarda ISO hassasiyeti gösterilecektir.

  monitör

  Kontrol Paneli

 • Fotoğraf çekimi menüsündeki [ ISO duyarlılığı ayarları ] öğesi kullanılarak maksimum hassasiyet ayarlanabilir.

Dikkat: Otomatik ISO Duyarlılık Kontrolü

 • [ ISO duyarlılığı ] için seçili olan değer [ Maksimum duyarlılık ] için seçilen değerden yüksekse, [ ISO duyarlılığı ] için seçilen değer, otomatik ISO duyarlılığı kontrolü için üst sınır görevi görür.
 • Flaşlı çekim sırasında deklanşör hızı, Özel Ayarlar e1 [ Flaş senkron hızı ] ve e2 [ Flaş deklanşör hızı ] için seçilen değerlerle tanımlanan aralıkla sınırlıdır. [ Minimum deklanşör hızı ] için seçilen değer bu aralıkta değilse, Özel Ayar e2 [ Flaş deklanşör hızı ] için seçilen değer etkin minimum deklanşör hızı olur.
 • M modu dışında, videolar otomatik ISO duyarlılığı kontrolü kullanılarak kaydedilir. Video kayıt menüsünde [ ISO duyarlılığı ayarları ] > [ Otomatik ISO kontrolü (M modu) ] için [ AÇIK ] seçilerek M modunda video kaydı için otomatik ISO duyarlılığı kontrolü etkinleştirilebilir.