Nikon

عربي

Български

Čeština

Dansk

Deutsch

Ελληνικά

English

Español

Eesti

Suomi

Français

हिन्दी

Magyar

Indonesia

Italiano

日本語

Қазақ

한글

Lietuvių

Latviski

Nederlands

Norsk

Polski

Português

Română

Русский

Slovenčina

Slovenščina

Српски

Svenska

ภาษาไทย

Türkçe

Українська

简体中文

繁體中文

Select language

Google Translate

BU HİZMETTE GOOGLE TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇEVİRİLER BULUNABİLİR. GOOGLE, ÇEVİRİLERLE İLGİLİ DOĞRULUK VE GÜVENİLİRLİK GARANTİLERİ DAHİL OLMAK ÜZERE AÇIK VEYA ZIMNİ TÜM GARANTİLERİ VE TÜM TİCARİ ELVERİŞLİLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VE HAK İHLALİNDE BULUNULMAMASI ZIMNİ GARANTİLERİNİ REDDEDER.

Nikon Corporation (aşağıda “Nikon” olarak anılmaktadır) başvuru kaynakları, Google Translate tarafından işletilen çeviri yazılımı kullanılarak size kolaylık sağlamak üzere çevrilmiştir. Doğru bir çeviri sağlamak için makul seviyede çaba gösterilmiştir ancak hiçbir otomatik çeviri mükemmel değildir ya da insan çevirmenlerin yerini almak üzere tasarlanmamıştır. Çeviriler, Nikon’un başvuru kaynaklarının kullanıcılarına bir hizmet olarak sağlanmaktadır ve “olduğu gibi” sağlanır. İngilizceden herhangi bir dile yapılan tüm çevirilerin doğruluğu, güvenilirliği veya doğruluğu konusunda açık veya zımni hiçbir garanti verilmez. Bazı içerikler (resimler, videolar, Flash vb. gibi), çeviri yazılımının sınırlamaları nedeniyle doğru çevrilmemiş olabilir.

Resmi metin, başvuru kaynaklarının İngilizce versiyonudur. Çeviride oluşturulan hiçbir tutarsızlık veya farklılık bağlayıcı değildir ve mevzuata uyum veya yargı hükümleri açısından hukuki bir etkisi yoktur. Çevrilen başvuru kaynaklarında bulunan bilgilerin doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, kaynakların resmi versiyonu olan İngilizce versiyonuna başvurun.

AF İnce Ayar Seçenekleri

G düğmesi U B ayarlar menüsü

İnce ayar geçerli lens için odaklama yapın.

 • Sadece gerektiği gibi kullanın.
 • Sık kullandığınız bir odak mesafesinde ince ayar yapmanızı öneririz. Örneğin, odak ayarını kısa bir odak mesafesinde yaparsanız, daha uzun mesafelerde daha az etkili olabilirsiniz.
Seçenek Tanım
[ AF ince ayarı ] İnce ayarı açmak için [ ON ] öğesini seçin.
[ İnce ayar yapın ve merceği kaydedin ]

Mevcut lens için odakta ince ayar yapın. Öğeleri vurgulamak için 1 veya 3 basın ve +20 ile -20 arasındaki değerler arasından seçim yapmak için 4 veya 2 basın.

 • İnce ayar değeri ne kadar büyük olursa, odak noktası mercekten o kadar uzaktadır; değer ne kadar küçükse, odak noktası o kadar yakındır.
 • Ekran mevcut ve önceki değerleri gösterir.
 • Kamera, 40 adede kadar lens tipi için değer saklayabilir.
 • Geçerli mercek için zaten bir değer varsa, yeni bir değer eklemeyi veya mevcut değerin üzerine yazmayı seçebilirsiniz.
[ Varsayılan ] [ İnce ayar yap ve merceği kaydet ] seçeneğini kullanarak daha önce hiçbir değeri kaydedilmemiş mercekler için ince ayar değerlerini seçin. +20 ile -20 arasındaki değerler arasından seçim yapmak için 4 veya 2 basın.
[ Kayıtlı değerleri listele ]

[ İnce ayar yap ve merceği kaydet ] kullanılarak kaydedilen değerleri listeleyin. Listede bir merceğin vurgulanması ve 2 basılması bir [ Mercek numarası seç ] iletişim kutusunu görüntüler.

 • [ Lens numarası seç ] iletişim kutusu lens tanımlayıcısını girmek için kullanılır.
 • Z mount lensler ve bazı F mount lensler söz konusu olduğunda, lens seri numarası otomatik olarak girilir.
[ Mevcut lens için değer seçin ] Aynı türdeki lensler için kaydedilen birden çok ince ayar değeri arasından seçim yapın.

Kayıtlı Değerleri Silme

[ Mercek ince ayarını yap ve kaydet ] kullanılarak kaydedilen değerleri silmek için [ Kaydedilmiş değerleri listele ] listesinde istenen merceği vurgulayın ve O ( Q ) düğmesine basın.

İnce Ayar Değerleri Oluşturma ve Kaydetme

 1. Lensi kameraya takın.

 2. Kurulum menüsünde [ AF ince ayar seçenekleri ] öğesini seçin, ardından [ İnce ayar yap ve merceği kaydet ] öğesini vurgulayın ve 2 düğmesine basın.

  Bir AF ince ayar iletişim kutusu görüntülenecektir.

 3. Otomatik netlemeye ince ayar yapmak için 4 veya 2 basın.

  • +20 ile -20 arasındaki değerler arasından seçim yapın.
  • Mevcut değer g ile, önceden seçilen değer ise o ile gösterilir.
  • Bir yakınlaştırma merceği takılıysa, maksimum açı (GENİŞ) ve maksimum yakınlaştırma (TELE) için ayrı ince ayar değerleri seçebilirsiniz. İkisi arasında seçim yapmak için 1 ve 3 kullanın.
  • İnce ayar değeri ne kadar büyük olursa, odak noktası mercekten o kadar uzaktadır; değer ne kadar küçükse, odak noktası o kadar yakındır.
 4. Yeni değeri kaydetmek için J düğmesine basın.

Bir Varsayılan İnce Ayar Değeri Seçme

 1. Kurulum menüsünde [ AF ince ayar seçenekleri ] öğesini seçin, ardından [ Varsayılan ] öğesini vurgulayın ve 2 düğmesine basın.

 2. Otomatik netlemeye ince ayar yapmak için 4 veya 2 basın.

  • +20 ile -20 arasındaki değerler arasından seçim yapın.
  • Mevcut değer g ile, önceden seçilen değer ise o ile gösterilir.
  • İnce ayar değeri ne kadar büyük olursa, odak noktası mercekten o kadar uzaktadır; değer ne kadar küçükse, odak noktası o kadar yakındır.
 3. Yeni değeri kaydetmek için J düğmesine basın.