Bir resim çekildiğinde fotoğraf makinesi dosyayı kullanılan son dosya numarasına bir ekleyerek adlandırır. Bu seçenek, yeni bir klasör oluşturulduğunda, hafıza kartı formatlandığında ya da fotoğraf makinesine yeni bir hafıza kartı takıldığında dosya numaralandırma işleminin kullanılan son numaradan devam edip etmeyeceğini kontrol eder.

Seçenek Açıklama
Açık Dosya numaralandırma kullanılan son numaradan devam eder. Bu, yinelenen dosya adlarının meydana gelmesini en aza indirgeyerek dosya yönetimini basitleştirir.
Kapalı Dosya numaralandırma 0001'den veya mevcut klasördeki en büyük numaradan yeniden başlar (sıralı dosya numaralandırmayı kapatıp tekrar açarsanız dosya numaralandırma kullanılan son numaradan devam edecektir).
Sıfırla Açık seçeneğinde olduğu gibidir; ancak Sıfırla seçildikten sonra çekilen bir sonraki resme geçerli klasördeki en büyük dosya numarasına bir eklenerek bir dosya numarası verilir. Klasör boşsa dosya numaralandırma 0001’e sıfırlanır.

Dosya Numarası Sırası

Mevcut klasörde 5000 resim veya 9999 numaralı bir resim varken bir resim çekilirse yeni bir klasör oluşturulacak ve dosya numaralandırma 0001’den yeniden başlayacaktır. Yeni klasöre, mevcut klasör numarasından bir numara daha yüksek bir numara veya o numaraya sahip bir klasör zaten varsa mevcut en düşük klasör numarası verilir. Geçerli klasör numarası 999 ise fotoğraf makinesi yeni bir klasör oluşturamaz ve deklanşör devre dışı bırakılır (ayrıca fotoğraf makinesi maksimum uzunluğa sahip bir film için gereken dosya sayısının 5000'den fazla dosya içeren bir klasöre veya numarası 9999'dan büyük bir dosyaya yol açacağını hesapladığında film kaydı devre dışı bırakılabilir). Çekime devam etmek için Özel Ayar d7 (Dosya numarası sırası) için Sıfırla öğesini seçin ve ardından geçerli hafıza kartını formatlayın ya da yeni bir hafıza kartı takın.

A Özel Ayarlar: Fotoğraf Makinesi Ayarlarını İnce Ayarlama

a: Otomatik netleme

b: Ölçüm/Pozlama

c: Zamanlayıcılar/AE Kilidi

d: Çekim/Ekran

e: Basamaklama/Flaş

f: Kontroller

g: Film