Nikon

عربي

Български

Čeština

Dansk

Deutsch

Ελληνικά

English

Español

Eesti

Suomi

Français

हिन्दी

Magyar

Indonesia

Italiano

日本語

Қазақ

한글

Lietuvių

Latviski

Nederlands

Norsk

Polski

Português

Română

Русский

Slovenčina

Slovenščina

Српски

Svenska

ภาษาไทย

Türkçe

Українська

简体中文

繁體中文

Select language

Google Translate

BU HİZMETTE GOOGLE TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇEVİRİLER BULUNABİLİR. GOOGLE, ÇEVİRİLERLE İLGİLİ DOĞRULUK VE GÜVENİLİRLİK GARANTİLERİ DAHİL OLMAK ÜZERE AÇIK VEYA ZIMNİ TÜM GARANTİLERİ VE TÜM TİCARİ ELVERİŞLİLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VE HAK İHLALİNDE BULUNULMAMASI ZIMNİ GARANTİLERİNİ REDDEDER.

Nikon Corporation (aşağıda “Nikon” olarak anılmaktadır) başvuru kaynakları, Google Translate tarafından işletilen çeviri yazılımı kullanılarak size kolaylık sağlamak üzere çevrilmiştir. Doğru bir çeviri sağlamak için makul seviyede çaba gösterilmiştir ancak hiçbir otomatik çeviri mükemmel değildir ya da insan çevirmenlerin yerini almak üzere tasarlanmamıştır. Çeviriler, Nikon’un başvuru kaynaklarının kullanıcılarına bir hizmet olarak sağlanmaktadır ve “olduğu gibi” sağlanır. İngilizceden herhangi bir dile yapılan tüm çevirilerin doğruluğu, güvenilirliği veya doğruluğu konusunda açık veya zımni hiçbir garanti verilmez. Bazı içerikler (resimler, videolar, Flash vb. gibi), çeviri yazılımının sınırlamaları nedeniyle doğru çevrilmemiş olabilir.

Resmi metin, başvuru kaynaklarının İngilizce versiyonudur. Çeviride oluşturulan hiçbir tutarsızlık veya farklılık bağlayıcı değildir ve mevzuata uyum veya yargı hükümleri açısından hukuki bir etkisi yoktur. Çevrilen başvuru kaynaklarında bulunan bilgilerin doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, kaynakların resmi versiyonu olan İngilizce versiyonuna başvurun.

Fotoğraf Makinesi ve Pilin Bakımı: Uyarılar

Dikkat: Kamerayı Kullanma

Düşürme
Fotoğraf makinesini veya merceği düşürmeyin veya darbelere maruz bırakmayın. Ürün güçlü darbelere veya titreşime maruz kalırsa arızalanabilir.
Kuru tut
Kamerayı kuru tutun. Fotoğraf makinesinin içindeki suyun neden olduğu dahili mekanizmanın paslanması yalnızca onarımı pahalı olmakla kalmaz, aynı zamanda onarılamaz hasara da neden olabilir.
Ani Sıcaklık Değişikliklerinden Kaçının
Kamerayı sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama veya tersi yönde çekmek, kameranın içinde ve dışında zararlı yoğuşmaya neden olabilir. Kamerayı bir sıcaklık sınırından geçirmeden önce kapalı bir torbaya veya plastik bir kutuya koyun. Kamera, yeni sıcaklığa alışmak için yeterli zamanı bulduktan sonra çantasından veya kutusundan alınabilir.
Güçlü Manyetik Alanlardan Uzak Tutun
Radyo vericileri gibi ekipmanların ürettiği statik yükler veya manyetik alanlar monitörle etkileşime girebilir, hafıza kartında saklanan verileri bozabilir veya ürünün dahili devrelerini etkileyebilir.
Lensi Güneşe Doğru Tutmayın
Merceği güneşe veya diğer güçlü ışık kaynaklarına doğrultmayın. Yoğun ışık görüntü sensörüne zarar verebilir veya solmaya veya "yanmaya" neden olabilir. Fotoğraf makinesiyle çekilen fotoğraflar beyaz bulanıklık efekti sergileyebilir.
Kredi Kartlarını ve Diğer Bu Tür Manyetik Depolama Cihazlarını Fotoğraf Makinesinden ve Lensten Uzak Tutun
Cihazda saklanan veriler bozulmuş olabilir.
Lazerler ve Diğer Parlak Işık Kaynakları
Kameranın görüntü sensörüne zarar verebileceğinden, lazerleri veya diğer aşırı parlak ışık kaynaklarını merceğe yönlendirmeyin.
Temizlik
Kamera gövdesini temizlerken, toz ve tüyleri nazikçe temizlemek için bir üfleyici kullanın ve ardından yumuşak, kuru bir bezle hafifçe silin. Fotoğraf makinesini kumsalda veya deniz kenarında kullandıktan sonra, tatlı suyla hafifçe nemlendirilmiş bir bezle kum veya tuzu silin ve ardından fotoğraf makinesini iyice kurulayın. Nadir durumlarda, statik elektrik LCD ekranların aydınlanmasına veya kararmasına neden olabilir; bu bir arıza olduğunu göstermez. Ekran yakında normale dönecektir.
Lensi ve Vizörü Temizleme
Bu cam elemanlar kolayca zarar görebilir: toz ve tüyleri bir üfleyici ile temizleyin. Bir aerosol üfleyici kullanıyorsanız, cam parçalara zarar verebilecek sıvının dışarı akmasını önlemek için kutuyu dikey tutun. Mercekteki parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarmak için, az miktarda mercek temizleyiciyi yumuşak bir beze uygulayın ve merceği dikkatlice silin.
Görüntü Sensörüne Dokunmayın

Hiçbir koşulda görüntü sensörüne baskı uygulamayın, temizleme araçlarıyla kurcalamayın veya bir üfleyiciden gelen güçlü hava akımlarına maruz bırakmayın. Bu işlemler sensörü çizebilir veya başka şekilde zarar verebilir.

Görüntü Sensörünü Temizleme
Görüntü sensörünü temizleme hakkında bilgi için bkz. “Görüntü Sensörü Temizleme” ( 0 Görüntü Sensörü Temizleme ) ve “Manuel Temizleme” ( 0 Manuel Temizleme ).
Sensör Kalkanına Dokunmayın

Ayarlar menüsünde [ Güç kapalıyken sensör kalkanı davranışı ] için [ Sensör kalkanı kapanır ] seçilirse, fotoğraf makinesi kapandığında görüntü sensörünün önündeki sensör kalkanı kapanır. Sensör kalkanını asla delmeyin veya basınç uygulamayın. Bu önleme uyulmaması, kalkanı çizebilir veya başka şekilde hasar verebilir.

Mercek Temas Noktaları
Mercek temas noktalarını temiz tutun. Onlara parmaklarınızla dokunmaktan kaçının.
İyi Havalandırılan Bir Alanda Depolayın
Küflenmeyi önlemek için kamerayı kuru, iyi havalandırılan bir alanda saklayın. Fotoğraf makinesini nafta veya kafur naftalin topları ile birlikte, güçlü elektromanyetik alanlar üreten ekipmanların yanında veya aşırı yüksek sıcaklıklara maruz kalacağı yerlerde, örneğin bir ısıtıcının yanında veya sıcak bir günde kapalı bir araçta saklamayın. Bu önlemlere uyulmaması ürünün arızalanmasına neden olabilir.
Uzun süreli depolama
Örneğin sızan pil sıvısının neden olduğu hasarı önlemek için, ürün uzun süre kullanılmayacaksa pili çıkarın. Kamerayı nem giderici içeren plastik bir torbada saklayın. Ancak, malzemenin bozulmasına neden olabileceğinden, deri kamera kılıfını plastik bir torba içinde saklamayın. Pili serin ve kuru bir yerde saklayın. Kurutucunun nemi emme kapasitesini kademeli olarak kaybettiğini ve düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerektiğini unutmayın. Küflenmeyi önlemek için, fotoğraf makinesini en az ayda bir kez depodan çıkarın, pili takın ve deklanşörü birkaç kez bırakın.
Güç Kaynağını Çıkarmadan veya Bağlantısını Kesmeden Önce Ürünü Kapatın
Kamera açıkken güç kaynağının çıkarılması veya bağlantısının kesilmesi ürüne zarar verebilir. Resimler kaydedilirken veya silinirken güç kaynağını çıkarmamak veya bağlantısını kesmemek için özel dikkat gösterilmelidir.
Monitör/Vizör
 • Monitörler (vizör dahil) son derece yüksek hassasiyetle yapılmıştır; piksellerin en az %99,99'u etkin, %0,01'den fazlası eksik veya bozuk değil. Bu nedenle, bu ekranlar her zaman yanan (beyaz, kırmızı, mavi veya yeşil) veya her zaman kapalı (siyah) pikseller içerebilirken, bu bir arıza değildir. Cihazla kaydedilen resimler etkilenmez. Anlayışınız rica olunur.
 • Parlak ışıkta monitördeki resimleri görmek zor olabilir.
 • Monitöre baskı uygulamayın. Monitör arızalanabilir veya hasar görebilir. Monitördeki toz veya tüy, bir üfleyici ile temizlenebilir. Lekeler, monitör yumuşak bir bezle veya güderi ile hafifçe silinerek çıkarılabilir. Monitör kırılırsa, kırık camdan kaynaklanan yaralanmaları önlemek için özen gösterilmelidir. Monitörden çıkan likit kristalin cilde temas etmemesine veya gözlere veya ağza girmemesine dikkat edin.
 • Vizörde çekimleri çerçevelerken aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, durumunuz düzelene kadar kullanmayı bırakın:

  • mide bulantısı, göz ağrısı, göz yorgunluğu,
  • baş dönmesi, baş ağrısı, boynunuzda veya omuzlarınızda sertlik,
  • mide bulantısı veya el-göz koordinasyonunun kaybı veya
  • yol tutması.
 • Seri çekim sırasında ekran hızla yanıp sönebilir. Titreşen ekranı izlemek kendinizi iyi hissetmenize neden olabilir. Durumunuz düzelene kadar kullanmayı bırakın.
Parlak Işıklar ve Arkadan Aydınlatmalı Konular
Nadir durumlarda, parlak ışıklar veya arkadan aydınlatmalı konular içeren resimlerde çizgiler şeklinde parazit görünebilir.

Dikkat: Pilleri Kullanma

Kullanım Önlemleri
 • Yanlış kullanılırsa, piller patlayabilir veya akarak ürünün paslanmasına neden olabilir. Pilleri kullanırken aşağıdaki önlemleri alın:

  • Pili değiştirmeden önce ürünü kapatın.
  • Uzun süreli kullanımdan sonra piller sıcak olabilir.
  • Pil terminallerini temiz tutun.
  • Yalnızca bu ekipmanda kullanılması onaylanmış pilleri kullanın.
  • Pilleri kısa devre yaptırmayın veya parçalarına ayırmayın ya da aleve veya aşırı ısıya maruz bırakmayın.
  • Pil fotoğraf makinesine veya şarj cihazına takılı değilken terminal kapağını değiştirin.
 • Pil sıcaksa, örneğin kullanımdan hemen sonra, şarj etmeden önce soğumasını bekleyin. Pili dahili sıcaklığı yüksekken şarj etmeye çalışmak pil performansını bozar ve pil şarj olmayabilir veya yalnızca kısmen şarj olabilir.
 • Pil bir süre kullanılmayacaksa, fotoğraf makinesinden çıkarın ve 15 °C ila 25 °C (59 °F ila 77 °F) ortam sıcaklığında serin ve kuru bir yerde saklayın. Sıcak veya aşırı soğuk yerlerden kaçının.
 • Uzun süreli depolamada piller yılda en az bir kez yaklaşık %50 oranında şarj edilmelidir. Pili saklama yerine geri koymadan önce %100 şarj etmeyin. Tamamen boşalmış bir pil, %100'e kadar şarj etmek için gereken sürenin yaklaşık yarısında %50'ye kadar şarj olur.
 • Kullanılmadığında pili fotoğraf makinesinden veya şarj cihazından çıkarın. Fotoğraf makinesi ve şarj cihazı, kapalıyken bile çok az miktarda şarj çeker ve pili artık çalışmayacak kadar aşağı çekebilir.
 • Pili -10 °C'nin (14 °F) altındaki veya 40 °C'nin (104 °F) üzerindeki ortam sıcaklıklarında kullanmayın. Bu önleme uyulmaması pile zarar verebilir veya performansını bozabilir. Pili iç mekanlarda 5 °C–35 °C (41 °F–95 °F) ortam sıcaklığında şarj edin. Pil, sıcaklığı 0 °C'nin (32 °F) altında veya 60 °C'nin (140 °F) üzerindeyse şarj olmaz.
 • 0 °C'den (32 °F) 15 °C'ye (59 °F) ve 45 °C'den (113 °F) 60 °C'ye (140 °F) kadar olan pil sıcaklıklarında kapasite düşebilir ve şarj süreleri artabilir.
 • Genel olarak piller, düşük ortam sıcaklıklarında kapasitede bir düşüş sergiler. Yaklaşık 5 °C'nin (41 °F) altındaki sıcaklıklarda şarj edilen yeni piller bile kurulum menüsü [ Pil bilgisi ] yaş ekranında "0"dan "1"e geçici bir artış gösterebilir, ancak pil bittiğinde ekran normale dönecektir. yaklaşık 20 °C (68 °F) veya daha yüksek bir sıcaklıkta şarj edilmiştir.
 • Pil kapasitesi düşük sıcaklıklarda düşer. Sıcaklıkla kapasitedeki değişiklik, fotoğraf makinesinin pil seviyesi göstergesine yansır. Sonuç olarak, pil tamamen şarj edilmiş olsa bile, sıcaklık düştükçe pil ekranı kapasitede bir düşüş gösterebilir.
 • Piller kullanımdan sonra sıcak olabilir. Pilleri fotoğraf makinesinden çıkarırken gereken özeni gösterin.
Kullanmadan Önce Pilleri Şarj Edin
Kullanmadan önce pili şarj edin. Ürünle birlikte verilen pil nakliye sırasında tam olarak şarj edilmemiştir.
Hazır Yedek Piller
Fotoğraf çekmeden önce yedek bir pil hazırlayın ve tam şarjlı tutun. Bulunduğunuz yere bağlı olarak, kısa sürede yedek pil satın almak zor olabilir.
Soğuk Günlerde Tam Dolu Yedek Piller Hazır Olun
Kısmen şarj edilmiş piller soğuk günlerde çalışmayabilir. Soğuk havalarda, kullanmadan önce bir pili şarj edin ve gerektiğinde değiştirilmek üzere diğerini sıcak bir yerde saklayın. Soğuk piller ısındıktan sonra şarjlarının bir kısmını geri kazanabilir.
Pil seviyesi
 • Pil tamamen boşaldığında fotoğraf makinesini tekrar tekrar açıp kapamak pil ömrünü kısaltır. Tamamen boşalmış piller kullanımdan önce şarj edilmelidir.
 • Tam olarak şarj edilmiş bir pilin oda sıcaklığında kullanıldığında şarjını koruma süresinde belirgin bir düşüş, değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Yeni bir şarj edilebilir pil satın alın.
Tam Dolu Pilleri Şarj Etmeye Çalışmayın
Tam olarak şarj olduktan sonra pili şarj etmeye devam etmek pil performansını bozabilir.
Kullanılmış Pillerin Geri Dönüşümü
Şarj edilebilir pilleri, önce terminalleri bantla izole ettiğinizden emin olarak, yerel düzenlemelere uygun olarak geri dönüştürün.

Dikkat: Şarj Cihazını Kullanma

 • Şarj sırasında şarj cihazını hareket ettirmeyin veya pile dokunmayın; Bu önlemin alınmaması, çok ender durumlarda pil kısmen şarj olduğunda şarj cihazının şarjın tamamlandığını göstermesine neden olabilir. Yeniden şarj etmeye başlamak için pili çıkarıp yeniden takın.
 • Şarj terminallerini kısa devre yapmayın. Bu önleme uyulmaması aşırı ısınmaya ve şarj cihazının hasar görmesine neden olabilir.
 • Şarj cihazı kullanımda değilken şarj cihazının fişini çekin veya AC şarj adaptörünün bağlantısını kesin.
 • MH-33 yalnızca uyumlu pillerle kullanın.
 • İç kısmı açıkta bırakan veya kullanıldığında olağandışı sesler çıkaran hasarlı şarj cihazlarını kullanmayın.
 • Bu üründeki semboller aşağıdakileri temsil eder:

  p DC

Dikkat: AC Şarj Adaptörünü Kullanma

 • Pili AC şarj adaptörüyle şarj etmeden önce pil yuvası kapağını kilitleyin.
 • Şarj sırasında kamerayı hareket ettirmeyin veya pile dokunmayın; Bu önlemin alınmaması çok ender durumlarda pil kısmen şarj olduğunda fotoğraf makinesinin şarjın tamamlandığını göstermesine neden olabilir. Yeniden şarj etmeye başlamak için adaptörün bağlantısını kesin ve yeniden takın.
 • Adaptör terminallerini kısa devre yapmayın. Bu önleme uyulmaması adaptörün aşırı ısınmasına ve hasar görmesine neden olabilir.
 • Kullanılmadığı zaman adaptörü fişten çekin.
 • İç kısmını açıkta bırakan veya kullanıldığında olağan dışı sesler çıkaran hasarlı adaptörleri kullanmayın.
 • Bu üründeki semboller aşağıdakileri temsil eder:

  m AC, p DC, q Class II ekipman (ürünün yapısı çift izolasyonludur)