Nikon

عربي

Български

Čeština

Dansk

Deutsch

Ελληνικά

English

Español

Eesti

Suomi

Français

हिन्दी

Magyar

Indonesia

Italiano

日本語

Қазақ

한글

Lietuvių

Latviski

Nederlands

Norsk

Polski

Português

Română

Русский

Slovenčina

Slovenščina

Српски

Svenska

ภาษาไทย

Türkçe

Українська

简体中文

繁體中文

Select language

Google Translate

BU HİZMETTE GOOGLE TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇEVİRİLER BULUNABİLİR. GOOGLE, ÇEVİRİLERLE İLGİLİ DOĞRULUK VE GÜVENİLİRLİK GARANTİLERİ DAHİL OLMAK ÜZERE AÇIK VEYA ZIMNİ TÜM GARANTİLERİ VE TÜM TİCARİ ELVERİŞLİLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VE HAK İHLALİNDE BULUNULMAMASI ZIMNİ GARANTİLERİNİ REDDEDER.

Nikon Corporation (aşağıda “Nikon” olarak anılmaktadır) başvuru kaynakları, Google Translate tarafından işletilen çeviri yazılımı kullanılarak size kolaylık sağlamak üzere çevrilmiştir. Doğru bir çeviri sağlamak için makul seviyede çaba gösterilmiştir ancak hiçbir otomatik çeviri mükemmel değildir ya da insan çevirmenlerin yerini almak üzere tasarlanmamıştır. Çeviriler, Nikon’un başvuru kaynaklarının kullanıcılarına bir hizmet olarak sağlanmaktadır ve “olduğu gibi” sağlanır. İngilizceden herhangi bir dile yapılan tüm çevirilerin doğruluğu, güvenilirliği veya doğruluğu konusunda açık veya zımni hiçbir garanti verilmez. Bazı içerikler (resimler, videolar, Flash vb. gibi), çeviri yazılımının sınırlamaları nedeniyle doğru çevrilmemiş olabilir.

Resmi metin, başvuru kaynaklarının İngilizce versiyonudur. Çeviride oluşturulan hiçbir tutarsızlık veya farklılık bağlayıcı değildir ve mevzuata uyum veya yargı hükümleri açısından hukuki bir etkisi yoktur. Çevrilen başvuru kaynaklarında bulunan bilgilerin doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, kaynakların resmi versiyonu olan İngilizce versiyonuna başvurun.

Kamera Bakımı

Uzun süreli depolama

Kamera uzun bir süre kullanılmayacaksa, pili çıkarın. Pili çıkarmadan önce, kameranın kapalı olduğundan emin olun.

Kamerayı şu konumlarda saklamayın:

 • kötü havalandırılan veya %60'ın üzerinde neme maruz kalan yerler,
 • televizyon veya radyo gibi güçlü elektromanyetik alanlar oluşturan ekipmanların yanında veya
 • 50 °C'nin (122 °F) üzerindeki veya -20 °C'nin (-4 °F) altındaki sıcaklıklara maruz kalıyor.

Temizlik

Prosedür, temizlik gerektiren kısma göre değişir. Prosedürler aşağıda detaylandırılmıştır.

 • Alkol, tiner veya diğer uçucu kimyasalları kullanmayın.

Kamera Gövdesi

Toz ve tüyleri temizlemek için bir üfleyici kullanın, ardından yumuşak, kuru bir bezle hafifçe silin. Fotoğraf makinesini kumsalda veya deniz kenarında kullandıktan sonra, saf suyla hafifçe nemlendirilmiş bir bezle kumu veya tuzu silin ve fotoğraf makinesini iyice kurulayın.

Önemli : Kameranın içindeki toz veya diğer yabancı maddeler ürünün arızalanmasına neden olabilir. Kameranın içinde yabancı madde bulunmasından kaynaklanan hasarlar garanti kapsamında değildir.

Objektif ve Vizör

Bu cam elemanlar kolayca zarar görebilir: toz ve tüyleri bir üfleyici ile temizleyin. Bir aerosol üfleyici kullanıyorsanız, cam parçalara zarar verebilecek sıvının dışarı akmasını önlemek için kutuyu dikey tutun. Parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarmak için, yumuşak bir beze az miktarda lens temizleyici uygulayın ve dikkatli bir şekilde temizleyin.

Ekran

Toz ve tüyleri bir üfleyici ile temizleyin. Lekeleri, parmak izlerini ve diğer yağlı lekeleri çıkarırken, yüzeyi yumuşak bir bez veya güderi ile hafifçe silin. Hasara veya arızaya neden olabileceğinden baskı uygulamayın.

Görüntü Sensörü Temizleme

Mercekler değiştirilirken veya gövde kapağı çıkarıldığında fotoğraf makinesine giren kir veya toz, görüntü sensörünün yüzeyine yapışabilir ve fotoğraflarınızı etkileyebilir. "Görüntü sensörünü temizle" seçeneği, tozu temizlemek için sensörü titretir.

Görüntü sensörü, menülerden istenildiği zaman temizlenebilir veya fotoğraf makinesi kapatıldığında temizleme işlemi otomatik olarak gerçekleştirilebilir. Görüntü sensörünün temizlenmesi sorunu çözmezse, yetkili bir Nikon servis temsilcisiyle iletişime geçin.

Menüleri Kullanma

 • Maksimum etki için, kamerayı normal yönde tutun (taban aşağıda).

 • Kurulum menüsünde [ Görüntü sensörünü temizle ] öğesini seçin, ardından [ Başlat ] öğesini vurgulayın ve temizlemeye başlamak için J düğmesine basın.
 • Temizlik devam ederken kamera kontrolleri kullanılamaz. Güç kaynağını çıkarmayın veya bağlantısını kesmeyin.
 • Temizlik tamamlandığında kurulum menüsü görüntülenecektir.

Kapatma Sırasında Görüntü Sensörünün Temizlenmesi

Seçenek Tanım
6 [ Kapanışta temizle ] Görüntü sensörü, kamera her kapatıldığında kapatma sırasında otomatik olarak temizlenir.
[ Temizleme ] Otomatik görüntü sensörü temizleme kapalı.
 1. [ Görüntü sensörünü temizle] için [ Otomatik temizleme ]'yi seçin.

  [ Otomatik temizleme ] vurgulandığında 2 basıldığında [ Otomatik temizleme ] seçenekleri görüntülenir.

 2. Bir seçeneği vurgulayın.

  Vurgulanan seçeneği seçmek için J düğmesine basın.

Dikkat: Görüntü Sensörü Temizleme

 • Kamera kontrollerinin kullanılması, açma/kapama düğmesinin çalıştırılmasına yanıt olarak başlatılan herhangi bir görüntü sensörü temizliğini kesintiye uğratır.
 • Görüntü sensörü temizliği art arda birkaç kez gerçekleştirilirse, fotoğraf makinesinin dahili devresini korumak için görüntü sensörü temizliği geçici olarak devre dışı bırakılabilir. Kısa bir bekleyişin ardından tekrar temizlik yapılabilir.

Manuel Temizleme

Görüntü sensörü temizliği kullanılarak yabancı madde görüntü sensöründen çıkarılamazsa, sensör aşağıda açıklandığı gibi manuel olarak temizlenebilir. Ancak sensörün son derece hassas olduğunu ve kolayca zarar görebileceğini unutmayın; manuel temizliğin yalnızca Nikon yetkili servis temsilcisi tarafından yapılmasını öneririz.

 • Kurulum menüsünde [ Güç kapatıldığında sensör kalkanı davranışı ] için [ Sensör kalkanı açık kalır ] öğesini seçin.
 1. Fotoğraf makinesini kapatın ve merceği çıkarın.

 2. Kamerayı ışığın girebileceği şekilde tutarak görüntü sensöründe toz veya tüy olup olmadığını inceleyin.

  Yabancı cisim yoksa Adım 4'e geçin.

 3. Bir üfleyici ile sensördeki toz ve tüyleri giderin.

  • Üfleme fırçası kullanmayın. Kıllar sensöre zarar verebilir.
  • Üfleyici ile çıkarılamayan kirler yalnızca Nikon yetkili servis personeli tarafından temizlenebilir. Hiçbir koşulda sensöre dokunmamalı veya silmemelisiniz.

 4. Merceği veya birlikte verilen gövde kapağını değiştirin.

Görüntü Sensöründe Yabancı Madde

Mercekler veya gövde kapakları çıkarıldığında veya değiştirilirken fotoğraf makinesine giren yabancı maddeler (veya nadir durumlarda fotoğraf makinesinin kendisinden gelen yağlayıcı veya ince parçacıklar), belirli koşullar altında çekilen fotoğraflarda görünebileceği görüntü sensörüne yapışabilir. Gövde kapağını takarken veya lensleri değiştirirken yabancı madde girişini önlemek için tozlu ortamlardan kaçının ve kamera montajı, lens montajı veya gövde kapağına yapışmış olabilecek tüm tozu ve diğer yabancı maddeleri çıkardığınızdan emin olun. Objektif takılı değilken kamerayı korumak için verilen gövde kapağını taktığınızdan emin olun. Görüntü sensörü temizleme seçeneği ( 0 Menülerin Kullanılması ) kullanılarak çıkarılamayan yabancı bir maddeyle karşılaşırsanız, görüntü sensörünü "Manuel Temizleme" ( 0 Manuel Temizleme ) bölümünde açıklandığı gibi temizleyin veya sensörü yetkili Nikon servis personeline temizletin. Sensörde yabancı madde bulunmasından etkilenen fotoğraflar, bazı görüntüleme uygulamalarında bulunan temiz görüntü seçenekleri kullanılarak rötuşlanabilir.

Kamera ve Aksesuarlara Servis Verme

Kamera hassas bir cihazdır ve düzenli bakım gerektirir; Nikon fotoğraf makinesinin bir ila iki yılda bir kontrol edilmesini ve her üç ila beş yılda bir servise gönderilmesini önerir (bu hizmetler için ücret alındığını unutmayın).

 • Kamera profesyonel olarak kullanılıyorsa, özellikle sık kontrol ve bakım yapılması önerilir.
 • Lensler veya isteğe bağlı flaş üniteleri gibi, fotoğraf makinesiyle düzenli olarak kullanılan tüm aksesuarlar, fotoğraf makinesi incelenirken veya servise götürülürken dahil edilmelidir.