Nikon

عربي

Български

Čeština

Dansk

Deutsch

Ελληνικά

English

Español

Eesti

Suomi

Français

हिन्दी

Magyar

Indonesia

Italiano

日本語

Қазақ

한글

Lietuvių

Latviski

Nederlands

Norsk

Polski

Português

Română

Русский

Slovenčina

Slovenščina

Српски

Svenska

ภาษาไทย

Türkçe

Українська

简体中文

繁體中文

Select language

Google Translate

BU HİZMETTE GOOGLE TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇEVİRİLER BULUNABİLİR. GOOGLE, ÇEVİRİLERLE İLGİLİ DOĞRULUK VE GÜVENİLİRLİK GARANTİLERİ DAHİL OLMAK ÜZERE AÇIK VEYA ZIMNİ TÜM GARANTİLERİ VE TÜM TİCARİ ELVERİŞLİLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VE HAK İHLALİNDE BULUNULMAMASI ZIMNİ GARANTİLERİNİ REDDEDER.

Nikon Corporation (aşağıda “Nikon” olarak anılmaktadır) başvuru kaynakları, Google Translate tarafından işletilen çeviri yazılımı kullanılarak size kolaylık sağlamak üzere çevrilmiştir. Doğru bir çeviri sağlamak için makul seviyede çaba gösterilmiştir ancak hiçbir otomatik çeviri mükemmel değildir ya da insan çevirmenlerin yerini almak üzere tasarlanmamıştır. Çeviriler, Nikon’un başvuru kaynaklarının kullanıcılarına bir hizmet olarak sağlanmaktadır ve “olduğu gibi” sağlanır. İngilizceden herhangi bir dile yapılan tüm çevirilerin doğruluğu, güvenilirliği veya doğruluğu konusunda açık veya zımni hiçbir garanti verilmez. Bazı içerikler (resimler, videolar, Flash vb. gibi), çeviri yazılımının sınırlamaları nedeniyle doğru çevrilmemiş olabilir.

Resmi metin, başvuru kaynaklarının İngilizce versiyonudur. Çeviride oluşturulan hiçbir tutarsızlık veya farklılık bağlayıcı değildir ve mevzuata uyum veya yargı hükümleri açısından hukuki bir etkisi yoktur. Çevrilen başvuru kaynaklarında bulunan bilgilerin doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, kaynakların resmi versiyonu olan İngilizce versiyonuna başvurun.

g2: Özel Kontroller

G düğmesi U A Özel Ayarlar menüsü

Video modunda gerçekleştirilen işlemleri seçin kamera düğmeleri ve alt seçici ve lens kontrol halkası dahil olmak üzere kamera veya lens kontrollerini kullanarak.

 • Aşağıdaki kontrollerin oynadığı rolleri seçin. İstediğiniz kontrolü vurgulayın ve J düğmesine basın.

  Seçenek
  w [ Fn1 düğmesi ]
  y [ Fn2 düğmesi ]
  1 [ Fn3 düğmesi ]
  n [ Dikey çekim için Fn düğmesi ]
  S [ Dikey ISO duyarlılığı düğmesi ]
  u [ Odak modu düğmesi ]
  b [ Koru/Fn4 düğmesi ]
  V [ AF-AÇMA düğmesi ]
  8 [ Alt seçici merkezi ]
  D [ EKRAN düğmesi ]
  X [ Ses düğmesi ]
  p [ Tamam düğmesi ]
  F [ Dikey çoklu seçici merkezi ]
  A [ QUAL düğmesi ]
  z [ Video kayıt düğmesi ]
  j [ Dikey çekim için AF-ON düğmesi ]
  R [ ISO duyarlılığı düğmesi ]
  Q [ Pozlama telafisi düğmesi ]
  G [ Deklanşör düğmesi ]
  y [ Komut kadranları ]
  S [ Mercek Fn düğmesi ]
  3 [ Mercek Fn2 düğmesi ]
  S [ Lens Fn halkası (saat yönünün tersine) ]
  R [ Mercek Fn halkası (saat yönünde) ]
  T [ Lens belleği ayar düğmesi ]
  l [ Mercek kontrol halkası ]
 • Atanabilecek roller aşağıda listelenmiştir. Kullanılabilir roller kontrole göre değişir.

  rol Tanım
  A [ Önceden ayarlanmış netleme noktası ]

  Kontrole basmak, önceden ayarlanmış bir netleme noktası seçer.

  • Noktayı seçmek için vurgulayın, kontrolü basılı tutun ve odak noktası yanıp sönene kadar odak modu düğmesine basın.
  • Seçilen kontrolün davranışı, [ Ön ayarlı netleme noktası ] vurgulandığında 2 basılarak seçilebilir.

   • [ Odak noktasını geri çağırmak için basın ]: Kontrole basmak, önceden ayarlanmış odak noktasını geri getirir.
   • [ Odak noktasını geri çağırmak için basılı tutun ]: Kontrole basılırken önceden ayarlanmış odak noktası seçilir. Kontrolün bırakılması, kontrole basılmadan önce seçilen netleme noktasını geri yükler.
  K [ Merkez netleme noktasını seçin ] Kontrole basmak merkez netleme noktasını seçer.
  F [ Odak konumunu kaydet ]

  Kontrolün basılı tutulması mevcut odak konumunu kaydeder.

  • Kaydedilen konum, [ Odak konumunu geri çağır ] atanan bir kontrol kullanılarak geri yüklenebilir (“bellek geri çağırma”).
  • Odak konumunu kaydederken, [ Odak konumunu geri çağır ] ([ Tümüne kaydet ]) atanan kontrollerden herhangi biri kullanılarak mı yoksa yalnızca belirli bir kontrol kullanılarak mı ([ Tek tek kaydet ]) geri çağrılabileceğini seçebilirsiniz.
  • Daha fazla bilgi için bkz. "Odak Konumlarını Kaydetme ve Geri Çağırma" ( 0 Odak Konumlarını Kaydetme ve Geri Çağırma ).
  H [ Odak konumunu hatırla ]

  Kontrole basmak, [ Odak pozisyonunu kaydet ]'in atandığı bir kontrol kullanılarak kaydedilmiş bir odak konumunu geri çağırır.

  A [ AF-AÇIK ]

  Kontrole basmak, AF-ON düğmesinin işlevini çoğaltarak otomatik netlemeyi başlatır.

  • Odak modu için AF-C seçildiğinde, fotoğraf makinesi Özel Ayar g6 [ AF hızı ] için seçilen hızda odaklanır.
  G [ Hızlı AF‑AÇIK ]

  Kontrole basmak, AF-ON düğmesinin işlevini çoğaltarak otomatik netlemeyi başlatır.

  • Odak modu için AF-C seçildiğinde, Özel Ayar g6 [ AF hızı ] için seçilen seçeneğe bakılmaksızın fotoğraf makinesi maksimum hızda odaklanacaktır.
  F [ Yalnızca AF kilidi ] Kontrole basıldığında odak kilitlenir.
  E [ AE kilidi (Basılı tutun) ] Kontrole basıldığında pozlama kilitlenir. Pozlama kilidi, kayıt başladığında sona ermez. Kontrole ikinci kez basılana veya bekleme zamanlayıcısı sona erene kadar pozlama kilitli kalır.
  N [ AWB kilidi (basılı tutun) ] Beyaz dengesi için [ Otomatik ] veya [ Otomatik doğal ışık ] seçilirse, kontrole basıldığında beyaz dengesi kilitlenir (beyaz dengesi kilidi). Beyaz dengesi kilidi, kayıt başladığında sona ermez. Ancak, kontrole ikinci kez basıldığında veya bekleme zamanlayıcısı sona erdiğinde kilit açılır.
  O [ AE/AWB kilidi (basılı tutun) ] Kontrole basıldığında pozlama kilitlenir. Beyaz dengesi için [ Otomatik ] veya [ Doğal ışık otomatik ] seçildiğinde de beyaz dengesi kilitlenir. Pozlama ve beyaz dengesi kilidi, kayıt başladığında sona ermez. Ancak, kontrole ikinci kez basıldığında veya bekleme zamanlayıcısı sona erdiğinde kilit açılır.
  C [ Yalnızca AE kilidi ] Kontrole basıldığında pozlama kilitlenir.
  B [ AE/AF kilidi ] Kontrole basılırken odak ve pozlama kilidi.
  K [ FX / DX Değiştir ] [ FX ] ve [ DX ] görüntü alanları arasında geçiş yapmak için kontrole basın.
  p [ Yardımı görüntüle ] Özel Ayar g11 [ İzleme yardımı ] için [ AÇIK ] öğesini seçmek üzere kontrole basın. [ KAPALI ] öğesini seçmek için tekrar basın.
  E [ Yüksek frekanslı titreşim azaltma ]

  Kontrole basmak, deklanşör hızına daha küçük artışlarla ince ayar yapılmasını sağlar. Normal deklanşör hızı seçimini geri yüklemek için kontrole ikinci kez basın.

  L [ Sessiz mod ] Sessiz modu etkinleştirmek için kontrole basın. Devre dışı bırakmak için tekrar basın.
  M [ Canlı görüntü bilgi ekranı döngüsü ] Çekim ekranı arasında geçiş yapmak için kumandaya basın. Mevcut ekranların türü ve içeriği, Özel Ayarlar g16 [ Özel monitör çekim ekranı ] ve g17 [ Özel vizör çekim ekranı ] kullanılarak seçilebilir.
  b [ Canlı görüntü bilgisi gösterimi kapalı ] Çekim ekranındaki simgeleri ve diğer bilgileri gizlemek için kontrole basın. görüntülemek için tekrar basın.
  b [ Çerçeveleme ızgarası ] Bir çerçeveleme ızgarasını görüntülemek için kontrole basın. Izgarayı gizlemek için kontrole tekrar basın. Ekran tipi, Özel Ayar g14 [ Kılavuz tipi ] kullanılarak seçilebilir.
  p [ Yakınlaştır/kapat ] Ekranı mevcut netleme noktasının etrafındaki alana yakınlaştırmak için kontrole basın. Yakınlaştırmayı iptal etmek için tekrar basın.
  D [ Sanal ufuk ] Sanal ufuk görüntüsünü etkinleştirmek için kontrole basın. Ekranı gizlemek için tekrar basın. Ekran tipi, Özel Ayar d17 [ Sanal ufuk tipi ] kullanılarak seçilebilir.
  W [ Odak zirvesi ekranı ] Odak modu için MF seçildiğinde odak pikini etkinleştirmek için kontrole bir kez basın. Odak zirvesine son vermek için tekrar basın.
  O [ MENÜM ] “MENÜM”ü görüntülemek için kontrole basın.
  3 [ MENÜM'deki en üst öğeye erişin ] “MENÜM”de en üst öğeye atlamak için kontrole basın. Sık kullanılan bir menü öğesine hızlı erişim için bu seçeneği seçin.
  K [ Oynatma ] Oynatmayı başlatmak için kumandaya basın.
  l [ Filtrelenmiş oynatma ] Yalnızca izleme menüsünde [ Filtrelenmiş oynatma kriterleri ] için seçilen kriterleri karşılayan resimleri görüntülemek için kontrole basın.
  N [ Filtrelenmiş oynatma (kriterleri seçin) ] Oynatma menüsünde [ Filtrelenmiş oynatma kriterleri ] öğesine atlamak için kontrole basın.
  t [ Elektrikli diyafram (açık) ]
  • Düğmeye basıldığında diyafram genişler. [ Fn2 düğmesi ] için [ Güçlü diyafram (kapat) ] seçildiğinde bu seçenek otomatik olarak etkinleştirilir.
  • Mercek açıklığını genişletmek için mercek Fn halkasını saat yönünün tersine çevirin. [ Lens Fn halkası (saat yönünde) ] için [ Elektrikli diyafram (kapat) ] seçildiğinde bu seçenek otomatik olarak etkinleştirilir.
  q [ Elektrikli diyafram (kapat) ]
  • Düğmeye basıldığında diyafram daralır. [ Fn1 düğmesi ] için [ Elektrikli diyafram (açık) ] seçildiğinde bu seçenek otomatik olarak etkinleştirilir.
  • Mercek açıklığını daraltmak için mercek Fn halkasını saat yönünde döndürün. Bu seçenek, [ Lens Fn halkası (saat yönünün tersine) ] için [ Elektrikli diyafram (açık) ] seçildiğinde otomatik olarak etkinleştirilir.
  i [ Pozlama telafisi + ]
  • Düğmeye basıldığında pozlama telafisi artar. [ Fn2 düğmesi ] için [ Pozlama telafisi − ] seçildiğinde bu seçenek otomatik olarak etkinleştirilir.
  • Daha fazla pozlama telafisi için lensin Fn halkasını saat yönünde çevirin. Bu seçenek, [ Lens Fn halkası (saat yönünün tersine) ] için [ Pozlama telafisi − ] seçildiğinde otomatik olarak etkinleştirilir.
  h [ Pozlama telafisi − ]
  • Düğmeye basıldığında pozlama telafisi azalır. [ Fn1 düğmesi ] için [ Pozlama telafisi + ] seçildiğinde bu seçenek otomatik olarak etkinleştirilir.
  • Pozlama telafisini azaltmak için lens Fn halkasını saat yönünün tersine çevirin. [ Lens Fn halkası (saat yönünde) ] için [ Pozlama telafisi + ] seçildiğinde bu seçenek otomatik olarak etkinleştirilir.
  I [ Yüksek Çözünürlüklü Yakınlaştırma + ]
  • Hi-Res Zoom kullanarak yakınlaştırın; kontrole basıldığında yakınlaştırma oranı artar. [ Fn2 düğmesi ] için [ Hi-Res Zoom − ] seçildiğinde bu seçenek otomatik olarak etkinleştirilir.
  • Hi-Res Zoom kullanarak yakınlaştırmak için lensin Fn halkasını saat yönünde çevirin. [ Mercek Fn halkası (saat yönünün tersine) ] için [ Hi-Res Zoom − ] seçildiğinde bu seçenek otomatik olarak etkinleştirilir.
  J [ Yüksek Çözünürlüklü Yakınlaştırma - ]
  • Yüksek Çözünürlüklü Yakınlaştırmayı kullanarak uzaklaştırma; kontrole basıldığında yakınlaştırma oranı azalır. [ Fn1 düğmesi ] için [ Hi-Res Zoom + ] seçildiğinde bu seçenek otomatik olarak etkinleştirilir.
  • Yüksek Çözünürlüklü Yakınlaştırmayı kullanarak uzaklaştırmak için lensin Fn halkasını saat yönünün tersine çevirin. Bu seçenek, [ Mercek Fn halkası (saat yönünde) ] için [ Yüksek Çözünürlüklü Zum + ] seçildiğinde otomatik olarak etkinleştirilir.
  B [ ISO hassasiyeti (artırma) ] ISO duyarlılığını artırmak için lensin Fn halkasını saat yönünde çevirin. Bu seçenek, [ Lens Fn halkası (saat yönünün tersine) ] için [ ISO duyarlılığı (azaltma) ] seçildiğinde otomatik olarak etkinleştirilir.
  C [ ISO duyarlılığı (azaltma) ] ISO hassasiyetini azaltmak için lensin Fn halkasını saat yönünün tersine çevirin. Bu seçenek, [ Lens Fn halkası (saat yönünde) ] için [ ISO duyarlılığı (artırma) ] seçildiğinde otomatik olarak etkinleştirilir.
  9 [ Desen tonu aralığı ] Zebra deseni ton aralığı seçenekleri arasında geçiş yapmak için kontrole basın.
  1 [ Videoları kaydet ] Kaydı başlatmak için kumandaya basın. Kaydı bitirmek için tekrar basın.
  e [ AF-ON düğmesiyle aynı ] Kontrol , AF-ON düğmesi için seçili olan rolü oynar.
  n [ Çekim menüsü bankası ] Kontrole basın ve bir çekim menüsü bankası seçmek için bir ayar kadranını çevirin.
  v [ Çekim modu ] Kontrole basın ve bir çekim modu seçmek için ana ayar kadranını çevirin.
  J [ Görüntü alanını seçin ] Kontrole basın ve videolar için görüntü alanını seçmek üzere bir ayar kadranını çevirin. Kayıt devam ederken görüntü alanının değiştirilemeyeceğini unutmayın.
  E [ Pozlama telafisi ] Kontrolü basılı tutup ayar kadranını çevirerek veya lens kontrol halkasını çevirerek pozlama telafisini ayarlayın.
  9 [ ISO hassasiyeti ] Kontrolü basılı tutup bir ayar kadranını çevirerek veya lens kontrol halkasını çevirerek ISO hassasiyetini ayarlayın.
  m [ Beyaz dengesi ] Videolar için beyaz dengesini ayarlamak üzere kontrolü basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin. Bazı seçenekler, alt ayar kadranı döndürülerek seçilebilen alt seçenekler sunar.
  h [ Picture Control Ayarla ] Bir Picture Control seçmek için kontrole basın ve bir ayar kadranını çevirin.
  y [ Etkin D-Lighting ] Videolar için Etkin D-Lighting'i ayarlamak üzere kontrole basın ve bir ayar kadranını çevirin.
  w [ Ölçüm ] Video kaydı sırasında kullanmak üzere bir ölçüm seçeneği belirlemek için kontrole basın ve bir ayar kadranını çevirin.
  z [ Odak modu/AF alanı modu ] Kontrolü basılı tutun ve odak modunu seçmek için ana ayar kadranını, AF alanı modunu seçmek için alt ayar kadranını çevirin.
  a [ Kontrol kilidi ]
  • Deklanşör hızını kilitlemek için kontrole basın ve ana ayar kadranını çevirin ( M modu). Apertürü kilitlemek için ( A ve M modları), kontrole basın ve alt-ayar kadranını çevirin.
  • Netleme noktası seçimini kilitlemek için kontrolü basılı tutun ve 1 , 3 , 4 veya 2 düğmesine basın.
  H [ Mikrofon hassasiyeti ] Kontrole basın ve mikrofon hassasiyetini ayarlamak için bir ayar kadranını çevirin.
  X [ Odak (M/A) ] Mercek kontrol halkası, odak modu için seçilen seçeneğe bakılmaksızın manuel odak için kullanılabilir. Otomatik netlemeyi kullanarak yeniden netleme yapmak için deklanşöre yarım basın veya AF-ON'un atandığı bir kontrole basın.
  q [ Güçlü diyafram ] Diyaframı ayarlamak için lens kontrol halkasını çevirin.
  H [ Yüksek Çözünürlüklü Yakınlaştırma ] Hi-Res Zoom kullanarak yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için lens kontrol halkasını döndürün.
  [ Yok ] Kontrolün hiçbir etkisi yoktur.

Güç Açıklığı

 • Elektrikli diyafram yalnızca A ve M modlarında mevcuttur.
 • Diyafram ayarlanırken ekran titreyebilir.

Komut Kadranları

Aşağıdaki roller ayar kadranlarına atanabilir. Seçenekleri görüntülemek için öğeleri vurgulayın ve 2 düğmesine basın.

rol Tanım
[ Pozlama ayarı ] Seçilen modlarda ana ve alt ayar kadranlarının rollerini tersine çevirin. Bir modu vurgulamak için 4 veya 2 ve rolleri değiştirmek için 1 veya 3 basın.
[ Odak/AF alanı modu seçimi ] Odak modu düğmesine basıldığında ana ve alt ayar kadranlarını çevirerek oynanan rolleri değiştirin.
[ Alt komut kadranı yakınlaştırma rolü ]

Yakınlaştırma ekranında alt ayar kadranının oynadığı rolü seçin.

 • Her modda alt ayar kadranının oynadığı rolü değiştirmek için [ Pozlama ayarı ] öğesini seçin.
 • Yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için alt ayar kadranını kullanmak için [ Yakınlaştır ] öğesini seçin.