Nikon

عربي

Български

Čeština

Dansk

Deutsch

Ελληνικά

English

Español

Eesti

Suomi

Français

हिन्दी

Magyar

Indonesia

Italiano

日本語

Қазақ

한글

Lietuvių

Latviski

Nederlands

Norsk

Polski

Português

Română

Русский

Slovenčina

Slovenščina

Српски

Svenska

ภาษาไทย

Türkçe

Українська

简体中文

繁體中文

Select language

Google Translate

BU HİZMETTE GOOGLE TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇEVİRİLER BULUNABİLİR. GOOGLE, ÇEVİRİLERLE İLGİLİ DOĞRULUK VE GÜVENİLİRLİK GARANTİLERİ DAHİL OLMAK ÜZERE AÇIK VEYA ZIMNİ TÜM GARANTİLERİ VE TÜM TİCARİ ELVERİŞLİLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VE HAK İHLALİNDE BULUNULMAMASI ZIMNİ GARANTİLERİNİ REDDEDER.

Nikon Corporation (aşağıda “Nikon” olarak anılmaktadır) başvuru kaynakları, Google Translate tarafından işletilen çeviri yazılımı kullanılarak size kolaylık sağlamak üzere çevrilmiştir. Doğru bir çeviri sağlamak için makul seviyede çaba gösterilmiştir ancak hiçbir otomatik çeviri mükemmel değildir ya da insan çevirmenlerin yerini almak üzere tasarlanmamıştır. Çeviriler, Nikon’un başvuru kaynaklarının kullanıcılarına bir hizmet olarak sağlanmaktadır ve “olduğu gibi” sağlanır. İngilizceden herhangi bir dile yapılan tüm çevirilerin doğruluğu, güvenilirliği veya doğruluğu konusunda açık veya zımni hiçbir garanti verilmez. Bazı içerikler (resimler, videolar, Flash vb. gibi), çeviri yazılımının sınırlamaları nedeniyle doğru çevrilmemiş olabilir.

Resmi metin, başvuru kaynaklarının İngilizce versiyonudur. Çeviride oluşturulan hiçbir tutarsızlık veya farklılık bağlayıcı değildir ve mevzuata uyum veya yargı hükümleri açısından hukuki bir etkisi yoktur. Çevrilen başvuru kaynaklarında bulunan bilgilerin doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, kaynakların resmi versiyonu olan İngilizce versiyonuna başvurun.

f2: Özel Kontroller (Çekim)

G düğmesi U A Özel Ayarlar menüsü

Fotoğraf modunda gerçekleştirilen işlemleri seçin kamera düğmeleri ve alt seçici ve lens kontrol halkası dahil olmak üzere kamera veya lens kontrollerini kullanarak.

 • Aşağıdaki kontrollerin oynadığı rolleri seçin. İstediğiniz kontrolü vurgulayın ve J düğmesine basın.

  Seçenek
  w [ Fn1 düğmesi ]
  y [ Fn2 düğmesi ]
  1 [ Fn3 düğmesi ]
  n [ Dikey çekim için Fn düğmesi ]
  S [ Dikey ISO duyarlılığı düğmesi ]
  V [ AF-AÇMA düğmesi ]
  b [ Koru/Fn4 düğmesi ]
  D [ EKRAN düğmesi ]
  8 [ Alt seçici merkezi ]
  p [ Tamam düğmesi ]
  W [ Ses düğmesi ]
  B [ QUAL düğmesi ]
  F [ Dikey çoklu seçici merkezi ]
  j [ Dikey çekim için AF-ON düğmesi ]
  z [ Video kayıt düğmesi ]
  Q [ Pozlama telafisi düğmesi ]
  R [ ISO duyarlılığı düğmesi ]
  y [ Komut kadranları ]
  S [ Mercek Fn düğmesi ]
  3 [ Mercek Fn2 düğmesi ]
  S [ Lens Fn halkası (saat yönünün tersine) ]
  R [ Mercek Fn halkası (saat yönünde) ]
  T [ Lens belleği ayar düğmesi ]
  l [ Mercek kontrol halkası ]
 • Atanabilecek roller aşağıda listelenmiştir. Kullanılabilir roller kontrole göre değişir.

  rol Tanım
  A [ Önceden ayarlanmış netleme noktası ]

  Kontrole basmak, önceden ayarlanmış bir netleme noktası seçer.

  • Noktayı seçmek için vurgulayın, kontrolü basılı tutun ve odak noktası yanıp sönene kadar odak modu düğmesine basın.
  • Özel Ayar a5 [ Noktaları yöne göre sakla ] için [ Kapalı ] dışında bir seçenek seçilirse, "geniş" (manzara) yönlendirme ve iki "dikey" (portre) yönlendirmenin her biri için ayrı netleme noktaları seçilebilir.
  • Seçilen kontrolün davranışı, [ Ön ayarlı netleme noktası ] vurgulandığında 2 basılarak seçilebilir.

   • [ Odak noktasını geri çağırmak için basın ]: Kontrole basmak, önceden ayarlanmış odak noktasını geri getirir.
   • [ Odak noktasını geri çağırmak için basılı tutun ]: Kontrole basılırken önceden ayarlanmış odak noktası seçilir. Kontrolün bırakılması, kontrole basılmadan önce seçilen netleme noktasını geri yükler.
  K [ Merkez netleme noktasını seçin ] Kontrole basmak merkez netleme noktasını seçer.
  F [ Odak konumunu kaydet ]

  Kontrolün basılı tutulması mevcut odak konumunu kaydeder.

  • Kaydedilen konum, [ Odak konumunu geri çağır ] atanan bir kontrol ("bellek geri çağırma") kullanılarak geri yüklenebilir.
  • Odak konumunu kaydederken, [ Odak konumunu geri çağır ] ([ Tümüne kaydet ]) atanan kontrollerden herhangi biri kullanılarak mı yoksa yalnızca belirli bir kontrol kullanılarak mı ([ Tek tek kaydet ]) geri çağrılabileceğini seçebilirsiniz.
  • Daha fazla bilgi için bkz. "Odak Konumlarını Kaydetme ve Geri Çağırma" ( 0 Odak Konumlarını Kaydetme ve Geri Çağırma ).
  H [ Odak konumunu hatırla ]

  Kontrole basmak, [ Odak pozisyonunu kaydet ]'in atandığı bir kontrol kullanılarak kaydedilmiş bir odak konumunu geri çağırır.

  d [ AF alanı modu ]

  Kontrolü basılı tutmak, önceden ayarlanmış bir AF alanı modunu seçer. Kontrol serbest bırakıldığında daha önce etkin olan AF alanı modu geri yüklenir.

  • AF alanı modunu seçmek için, [ AF alanı modu ] vurgulandığında 2 düğmesine basın.
  5 [ AF alanı modu + AF-AÇIK ]

  Kontrolü basılı tutmak, önceden ayarlanmış bir AF alanı modunu seçer ve otomatik odaklamayı başlatır. Kontrol serbest bırakıldığında daha önce etkin olan AF alanı modu geri yüklenir.

  • AF alanı modunu seçmek için, [ AF alanı modu + AF-AÇIK ] vurgulandığında 2 düğmesine basın.
  A [ AF-AÇIK ] Kontrole basmak, AF-ON düğmesinin işlevini çoğaltarak otomatik netlemeyi başlatır.
  F [ Yalnızca AF kilidi ] Kontrole basıldığında odak kilitlenir.
  E [ AE kilidi (Basılı tutun) ] Kontrole basıldığında pozlama kilitlenir. Deklanşör serbest bırakıldığında pozlama kilidi sona ermez. Kontrole ikinci kez basılana veya bekleme zamanlayıcısı sona erene kadar pozlama kilitli kalır.
  N [ AWB kilidi (basılı tutun) ] Beyaz dengesi için [ Otomatik ] veya [ Otomatik doğal ışık ] seçilirse, kontrole basıldığında beyaz dengesi kilitlenir (beyaz dengesi kilidi). Deklanşör serbest bırakıldığında beyaz dengesi kilidi sona ermez. Ancak, kontrole ikinci kez basıldığında veya bekleme zamanlayıcısı sona erdiğinde kilit açılır.
  O [ AE/AWB kilidi (basılı tutun) ] Kontrole basıldığında pozlama kilitlenir. Beyaz dengesi için [ Otomatik ] veya [ Doğal ışık otomatik ] seçildiğinde de beyaz dengesi kilitlenir. Pozlama ve beyaz dengesi kilidi, deklanşör serbest bırakıldığında sona ermez. Ancak, kontrole ikinci kez basıldığında veya bekleme zamanlayıcısı sona erdiğinde kilit açılır.
  D [ AE kilidi (Bırakıldığında sıfırla) ] Kontrole basıldığında pozlama kilitlenir. Kontrole ikinci kez basılana, deklanşör serbest bırakılana veya bekleme zamanlayıcısı sona erene kadar pozlama kilitli kalır.
  C [ Yalnızca AE kilidi ] Kontrole basıldığında pozlama kilitlenir.
  B [ AE/AF kilidi ] Kontrole basılırken odak ve pozlama kilidi.
  r [ FV kilidi ] İsteğe bağlı flaş üniteleri için flaş değerini kilitlemek üzere kontrole basın; FV kilidini iptal etmek için tekrar basın.
  h [ c Devre dışı bırak/etkinleştir ] Flaş o anda etkinse, kontrole basıldığında devre dışı bırakılır. Flaş o anda kapalıysa, kontrole basılırken ön perde senk seçilecektir.
  K [ FX / DX Değiştir ] Görüntü alanı için [ FX (36×24) ] seçildiğinde [ DX (24×16) ] seçeneğine geçmek için kontrole basın. Görüntü alanı için [ FX (36×24) ] dışında bir seçenek seçildiğinde kontrole basıldığında [ FX (36×24) ] seçilir.
  a [ Fotoğraf titremesini azaltma ] Fotoğraf çekimi menüsünde [ Fotoğraf titremesini azaltma ] için [ AÇIK ] öğesini seçmek üzere kontrole basın. [ KAPALI ] öğesini seçmek için tekrar basın.
  q [ Önizleme ] Kontrole basıldığında, çekim ekranı rengin, pozlamanın ve alan derinliğinin mevcut fotoğraf ayarlarından nasıl etkilendiğini gösterecektir.
  o [ Çekim işlevlerini geri çağırın ]

  Daha önce seçilen ayarları geri çağırmak için kontrolü basılı tutun.

  • Geri çağrılan ayarları seçmek için [ Çekim işlevlerini geri çağır ] vurgulandığında 2 düğmesine basın.

   • 1 veya 3 kullanarak öğeleri vurgulayın ve ( M ) öğesini seçmek veya seçimi kaldırmak ( U ) için J düğmesine basın. Düğmeye basıldığında yalnızca onay işareti ( M ) ile işaretlenen öğeler geri çağrılacaktır.
   • 1 veya 3 kullanarak öğeleri vurgulayın ve seçenekleri görüntülemek için 2 basın. Değişiklikleri kaydetmek ve çıkmak için J düğmesine basın.
   • Bu seçeneği kullanarak daha sonra geri çağırmak üzere geçerli kamera ayarlarını saklamak için [ Geçerli ayarları kaydet ] öğesini seçin.
  • Deklanşör hızı ve diyafram açıklığı gibi ayarlar, kontrol basılı tutularak ve ayar kadranı döndürülerek değiştirilebilir.

   • P modunda, esnek program ayarlarını yapabilirsiniz.
   • Özel Ayar b3 [ Kolay poz telafisi ] için [ Kapalı ] dışında bir seçenek seçilirse, poz telafisi bir ayar kadranı döndürülerek ayarlanabilir.
  L [ Çekim işlevlerini geri çağırın (basılı tutun) ]

  Durağan fotoğrafçılık için önceden kaydedilmiş ayarları (çekim modu ve ölçüm dahil) geri çağırmak için kontrole basın. Kontrole ikinci kez basmak, saklanan ayarlar geri çağrılmadan önceki geçerli ayarları geri yükler.

  • Geri çağrılan ayarları seçmek için [ Çekim işlevlerini geri çağır (basılı tutun) ] vurgulandığında 2 düğmesine basın. Saklanabilecek ayarlar [ Çekim işlevlerini geri çağır ] ile aynıdır. [ Çekim işlevlerini geri çağır (basılı tutun) ], [ AF‑ON ] ayarlarını kaydetmek veya geri çağırmak için kullanılamaz.
  • Kayıtlı ayarlar etkinken çekim ekranında bir o simgesi görünecektir.
  • Deklanşör hızı ve diyafram, saklanan ayarlar etkinken ayar kadranları döndürülerek değiştirilebilir.

   • P modunda, esnek program ayarlarını yapabilirsiniz.
   • Özel Ayar b3 [ Kolay poz telafisi ] için [ Kapalı ] dışında bir seçenek seçilirse, poz telafisi bir ayar kadranı döndürülerek ayarlanabilir.
  E [ Yüksek frekanslı titreşim azaltma ]

  Kontrole basmak, deklanşör hızına daha küçük artışlarla ince ayar yapılmasını sağlar. Normal deklanşör hızı seçimini geri yüklemek için kontrole ikinci kez basın.

  1 [ Basamaklama patlaması ]
  • Sürekli deklanşör modunda fotoğraf çekimi menüsünde [ Otmtk basamaklama ] > [ Otmtk basamaklama ayarı ] için [ WB basamaklama ] dışında bir seçenek seçildiğinde kontrole basılırsa, kamera mevcut basamaklama programındaki tüm çekimleri yapar ve deklanşöre basılıyken basamaklama patlamasını tekrarlayın. Tek kare serbest bırakma modunda, çekim ilk basamaklama patlamasından sonra sona erecektir.
  • [ Otmtk basamaklama ayarı ] için [ WB basamaklama ] seçilirse, fotoğraf makinesi deklanşöre basılıyken resimler çeker ve her çekime beyaz dengesi basamaklama uygular.
  c [ Senk. serbest bırakma seçimi ]

  Ağ menüsünde [ Diğer kameralara bağlan ] için [ Senkronize serbest bırakma ] seçildiğinde veya senkronize serbest bırakma için bir kablosuz uzaktan kumanda kullanıldığında, uzaktan serbest bırakma ile ana veya senkronize serbest bırakma arasında geçiş yapmak için seçilen kontrol kullanılabilir. Kullanılabilir seçenekler, Özel Ayar d5 [ Senk. serbest bırakma modu seçenekleri ].

  • [ Senk ] için [ Senk ] seçildiğinde aşağıdaki seçenekler kullanılabilir. serbest bırakma modu seçenekleri ]:

   • [ Yalnızca ana yayın ] ( c ): Yalnızca ana kamerayla fotoğraf çekmek için kontrolü basılı tutun.
   • [ Yalnızca uzaktan serbest bırakma ] ( d ): Yalnızca uzak kameralarla fotoğraf çekmek için kontrolü basılı tutun.
  • [ Senkronizasyon yok ] seçildiğinde aşağıdaki seçenekler kullanılabilir . serbest bırakma modu seçenekleri ]:

   • [ Senkronize bırakma ] ( 6 ): Ana ve uzak kameralardaki yayınları senkronize etmek için kontrolü basılı tutun.
   • [ Yalnızca uzaktan serbest bırakma ] ( d ): Yalnızca uzak kameralarla fotoğraf çekmek için kontrolü basılı tutun.
  L [ Diğer kameraları geçersiz kıl ]

  Senkronize serbest bırakma sırasında uzak kameralara komuta eden bir ana kamera olarak işlev gören başka bir kameradan ana kamera rolünü uzaktan devralmak için kontrole basın.

  • Bu seçenek, ağ menüsündeki [ Diğer kameralara bağlan ] kullanılarak aynı gruptaki birden fazla kamera ana kamera olarak atandığında etkinleşir.
  • Uzak rolde çalışan kameraları ana kamera rolüne yükseltmek için kullanılamaz.
  4 [ + RAW ]
  • Görüntü kalitesi için geçerli olarak bir JPEG seçeneği seçilmişse, çekim ekranında “ RAW ” görüntülenecek ve kontrole basıldıktan sonra çekilen bir sonraki fotoğrafla birlikte bir NEF ( RAW ) kopyası kaydedilecektir. Parmağınızı deklanşörden çektiğinizde veya kontrole tekrar bastığınızda orijinal görüntü kalitesi ayarı geri yüklenecek ve [ + RAW ] iptal edilecektir.
  • NEF ( RAW ) kopyalar, fotoğraf çekimi menüsündeki [ RAW kaydı ] için seçili olan ayarlarda kaydedilir.
  L [ Sessiz mod ] Sessiz modu etkinleştirmek için kontrole basın. Devre dışı bırakmak için tekrar basın.
  M [ Canlı görüntü bilgi ekranı döngüsü ] Çekim ekranı arasında geçiş yapmak için kumandaya basın. Mevcut ekranların türü ve içeriği, Özel Ayarlar d18 [ Özel monitör çekim ekranı ] ve d19 [ Özel vizör çekim ekranı ] kullanılarak seçilebilir.
  b [ Canlı görüntü bilgisi gösterimi kapalı ] Çekim ekranındaki simgeleri ve diğer bilgileri gizlemek için kontrole basın. görüntülemek için tekrar basın.
  b [ Çerçeveleme ızgarası ] Bir çerçeveleme ızgarasını görüntülemek için kontrole basın. Izgarayı gizlemek için kontrole tekrar basın. Ekran tipi, Özel Ayar d16 [ Kılavuz tipi ] kullanılarak seçilebilir.
  p [ Yakınlaştır/kapat ] Ekranı mevcut netleme noktasının etrafındaki alana yakınlaştırmak için kontrole basın. Yakınlaştırmayı iptal etmek için tekrar basın.
  D [ Sanal ufuk ] Sanal ufuk görüntüsünü etkinleştirmek için kontrole basın. Ekranı gizlemek için tekrar basın. Ekran tipi, Özel Ayar d17 [ Sanal ufuk tipi ] kullanılarak seçilebilir.
  k [ Yıldız ışığı görünümü (fotoğraf Lv) ] Yıldız ışığı görünümünü açmak için kumandaya basın. Yıldız ışığı görünümünü sonlandırmak için tekrar basın.
  m [ İzleme modu (fotoğraf Lv) ] Özel Ayar d9 [ İzleme modu (fotoğraf Lv) ] için seçilen seçeneği [ Ayarların efektlerini göster ]'den [ Görüntüleme kolaylığı için ayarla ]'ya veya tam tersine geçmek için kontrole basın.
  W [ Odak zirvesi ekranı ] Odak modu için MF seçildiğinde odak pikini etkinleştirmek için kontrole bir kez basın. Odak zirvesine son vermek için tekrar basın.
  O [ MENÜM ] “MENÜM”ü görüntülemek için kontrole basın.
  3 [ MENÜM'deki en üst öğeye erişin ] "MENÜM"de en üst öğeye atlamak için kontrole basın. Sık kullanılan bir menü öğesine hızlı erişim için bu seçeneği seçin.
  K [ Oynatma ] Oynatmayı başlatmak için kumandaya basın.
  l [ Filtrelenmiş oynatma ] Yalnızca izleme menüsünde [ Filtrelenmiş oynatma kriterleri ] için seçilen kriterleri karşılayan resimleri görüntülemek için kontrole basın.
  N [ Filtrelenmiş oynatma (kriterleri seçin) ] Oynatma menüsünde [ Filtrelenmiş oynatma kriterleri ] öğesine atlamak için kontrole basın.
  e [ AF-ON düğmesiyle aynı ] Kontrol , AF-ON düğmesi için seçili olan rolü oynar.
  T [ exp ile aynı komp. düğme ] Kontrol, E düğmesi için seçili olan rolü oynar.
  U [ ISO duyarlılığı düğmesiyle aynı ] Kumanda, S ( Q ) düğmesi için seçili olan rolü oynar.
  n [ Çekim menüsü bankası ] Kontrole basın ve bir çekim menüsü bankası seçmek için bir ayar kadranını çevirin.
  v [ Çekim modu ] Kontrole basın ve bir çekim modu seçmek için ana ayar kadranını çevirin.
  J [ Görüntü alanını seçin ] Kontrole basın ve görüntü alanını seçmek için bir ayar kadranını çevirin.
  8 [ Görüntü kalitesi/boyutu ] Kontrole basın ve bir görüntü kalitesi seçeneği belirlemek için ana ayar kadranını ve görüntü boyutunu seçmek için alt ayar kadranını çevirin.
  m [ Beyaz dengesi ] Bir beyaz dengesi seçeneği belirlemek için kontrolü basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin. Bazı seçenekler, alt ayar kadranı döndürülerek seçilebilen alt seçenekler sunar.
  h [ Picture Control Ayarla ] Bir Picture Control seçmek için kontrole basın ve bir ayar kadranını çevirin.
  y [ Etkin D-Lighting ] Kontrole basın ve Etkin D-Lighting'i ayarlamak için bir ayar kadranını çevirin.
  w [ Ölçüm ] Kontrole basın ve bir ölçüm seçeneği belirlemek için bir ayar kadranını çevirin.
  I [ Flaş modu/telafi ] Kontrole basın ve bir flaş modu seçmek için ana ayar kadranını ve flaş çıkışını ayarlamak için alt ayar kadranını çevirin.
  v [ Serbest bırakma modu ] Bir serbest bırakma modu seçmek için kontrolü basılı tutun ve ana ayar kadranını çevirin. Varsa, seçilen mod için seçenekler, kontrol basılı tutularak ve alt ayar kadranı döndürülerek seçilebilir.
  z [ Odak modu/AF alanı modu ] Kontrolü basılı tutun ve odak modunu seçmek için ana ayar kadranını, AF alanı modunu seçmek için alt ayar kadranını çevirin.
  t [ Otomatik basamaklama ] Kontrole basın ve çekim sayısını seçmek için ana ayar kadranını ve basamaklama artışını veya Etkin D-Lighting miktarını seçmek için alt ayar kadranını çevirin.
  $ [ Çoklu pozlama ] Kontrole basın ve modu seçmek için ana ayar kadranını ve çekim sayısını seçmek için alt ayar kadranını çevirin.
  2 [ HDR yerleşimi ] Kontrole basın ve modu seçmek için ana ayar kadranını ve HDR gücünü ayarlamak için alt ayar kadranını çevirin.
  a [ Kontrol kilidi ]
  • Deklanşör hızını kilitlemek için kontrole basın ve ana ayar kadranını çevirin ( S ve M modları). Apertürü kilitlemek için ( A ve M modları), kontrole basın ve alt-ayar kadranını çevirin.
  • Netleme noktası seçimini kilitlemek için kontrolü basılı tutun ve 1 , 3 , 4 veya 2 düğmesine basın.
  v [ 1 adım hız/açıklık ]

  Özel Ayar b2 [ pozlama kontrolü için EV adımları ] için seçilen seçeneğe bakılmaksızın, deklanşör hızı ve diyaframı 1 EV'lik artışlarla yapın.

  • S ve M modlarında, deklanşör hızı, kontrol basılı tutularak ve ana ayar kadranı döndürülerek 1 EV'lik artışlarla ayarlanabilir.
  • A ve M modlarında, diyafram, kontrol basılı tutularak ve alt-ayar kadranı döndürülerek 1 EV'lik artışlarla ayarlanabilir.
  w [ CPU olmayan lens numarasını seçin ] Kurulum menüsündeki [ CPU olmayan lens verileri ] öğesi kullanılarak kaydedilen bir lens numarasını seçmek için kontrole basın ve bir ayar kadranını çevirin.
  X [ Odak (M/A) ] Mercek kontrol halkası döndürülerek otomatik netleme geçersiz kılınabilir (manuel geçersiz kılma ile otomatik netleme). Kontrol halkası, deklanşöre yarım basıldığında manuel netleme için kullanılabilir. Otomatik netlemeyi kullanarak yeniden netleme yapmak için parmağınızı deklanşörden kaldırın ve ardından yeniden yarım basın.
  q [ Diyafram ] Diyaframı ayarlamak için lens kontrol halkasını çevirin.
  t [ Diyafram (açık) ] Mercek açıklığını genişletmek için mercek Fn halkasını saat yönünün tersine çevirin. Bu seçenek, [ Lens Fn halkası (saat yönünde) ] için [ Diyafram (kapatma) ] seçildiğinde otomatik olarak etkinleştirilir.
  q [ Diyafram (kapat) ] Mercek açıklığını daraltmak için mercek Fn halkasını saat yönünde döndürün. Bu seçenek, [ Lens Fn halkası (saat yönünün tersine) ] için [ Diyafram (açık) ] seçildiğinde otomatik olarak etkinleştirilir.
  E [ Pozlama telafisi ]
  • Dikey çekim için bu işlevin Fn düğmesine atanması, düğme basılı tutularak ve bir ayar kadranı döndürülerek pozlama telafisinin ayarlanmasına olanak tanır.
  • Bu işlevin lens kontrol halkasına atanması, halka döndürülerek poz telafisinin ayarlanmasına olanak tanır.
  i [ Pozlama telafisi + ] Daha fazla pozlama telafisi için lensin Fn halkasını saat yönünde çevirin. Bu seçenek, [ Lens Fn halkası (saat yönünün tersine) ] için [ Pozlama telafisi − ] seçildiğinde otomatik olarak etkinleştirilir.
  h [ Pozlama telafisi − ] Pozlama telafisini azaltmak için lens Fn halkasını saat yönünün tersine çevirin. [ Lens Fn halkası (saat yönünde) ] için [ Pozlama telafisi + ] seçildiğinde bu seçenek otomatik olarak etkinleştirilir.
  9 [ ISO hassasiyeti ] ISO hassasiyetini ayarlamak için lens kontrol halkasını çevirin.
  B [ ISO hassasiyeti (artırma) ] ISO duyarlılığını artırmak için lensin Fn halkasını saat yönünde çevirin. Bu seçenek, [ Lens Fn halkası (saat yönünün tersine) ] için [ ISO duyarlılığı (azaltma) ] seçildiğinde otomatik olarak etkinleştirilir.
  C [ ISO duyarlılığı (azaltma) ] ISO hassasiyetini azaltmak için lensin Fn halkasını saat yönünün tersine çevirin. Bu seçenek, [ Lens Fn halkası (saat yönünde) ] için [ ISO duyarlılığı (artırma) ] seçildiğinde otomatik olarak etkinleştirilir.
  [ Yok ] Kontrolün hiçbir etkisi yoktur.

Komut Kadranları

Aşağıdaki roller ayar kadranlarına atanabilir. Seçenekleri görüntülemek için öğeleri vurgulayın ve 2 düğmesine basın.

rol Tanım
[ Pozlama ayarı ] Seçilen modlarda ana ve alt ayar kadranlarının rollerini tersine çevirin. Bir modu vurgulamak için 4 veya 2 ve rolleri değiştirmek için 1 veya 3 basın.
[ Odak/AF alanı modu seçimi ] Odak modu düğmesine basıldığında ana ve alt ayar kadranlarını çevirerek oynanan rolleri değiştirin.
[ Alt komut kadranı yakınlaştırma rolü ]

Yakınlaştırma ekranında alt ayar kadranının oynadığı rolü seçin.

 • Her modda alt ayar kadranının oynadığı rolü değiştirmek için [ Pozlama ayarı ] öğesini seçin.
 • Yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için alt ayar kadranını kullanmak için [ Yakınlaştır ] öğesini seçin.

Odak Konumlarını Kaydetme ve Geri Çağırma

[ Odak konumunu kaydet ]. Kaydedilen odak konumu, atanan özel bir kontrole basılarak anında geri yüklenebilir [ Odak konumunu hatırla ] (“ bellek geri çağırma ”). Sabit bir odak mesafesindeki konulara sık sık dönüyorsanız, bunu yararlı bulabilirsiniz.

 • [ Odak konumunu geri çağır ] birden fazla kontrole atanabilir. [ Odak konumunu kaydet ] için [ Tümüne kaydet ] seçilerek kaydedilen odak konumları, atanan kontrollerden herhangi biri kullanılarak geri çağrılabilir. [ Odak konumunu kaydet ] için [ Tek tek kaydet ] seçilerek kaydedilenler bunun yerine yalnızca belirli bir kontrol aracılığıyla geri çağrılabilir.
 • Odak konumları herhangi bir odak modunda kaydedilebilir.
 • Ancak, saklanan mesafe lens çıkarıldığında sıfırlanır.

Dikkat: Odak Konumlarını Kaydetme ve Geri Çağırma

 • Çekim bilgileri görüntülenirken odak konumları kaydedilemez.
 • Kaydedilen bir değer geri çağrıldığında seçilen odak konumu, ortam sıcaklığındaki değişiklikler nedeniyle kaydedilen konumdan farklı olabilir.
 • Bir odak konumu kaydedildikten sonra yakınlaştırmada yapılan değişiklikler, değer geri çağrıldığında seçilen konumu değiştirme eğilimindedir.

"Herkese Kaydet"

 1. Bir kontrole [ Odak konumunu geri çağır ] atayın.

  Hafızayı geri çağırmak için kullanmayı düşündüğünüz kontrollerin her biri için bu adımı tekrarlayın.

 2. Özel kontrol listesinde başka bir kontrol seçin ve bir rol seçmeniz istendiğinde [ Odak konumunu kaydet ] öğesini vurgulayın ve 2 tuşuna basın.

  Kaydetme seçenekleri görüntülenecektir.

 3. [ Tümüne kaydet ] öğesini vurgulayın ve J düğmesine basın.

 4. Çekim ekranında istenen konuya odaklanın ve [ Odak konumunu kaydet ] atanan kontrolü basılı tutun.

  İşlem başarılı olursa çekim ekranında bir F simgesi görünür.

 5. Adım 1'de [ Odak konumunu geri çağır ] atanan kontrollerden herhangi birine basın.

  • Kaydedilen odak konumu geri yüklenecektir.
  • [ Odak konumunu geri çağır ] birden çok kontrole atanabilse de, kullanılan kontrolden bağımsız olarak aynı odak konumu geri yüklenir.
  • [ Netleme konumunu geri çağır ] atanan bir kontrolün tutulması, manuel netlemeyi ( MF ) etkinleştirir ve kontrol basılıyken deklanşöre yarım basılırsa fotoğraf makinesi yeniden netleme yapmaz.

“Bireysel Olarak Kaydet”

 1. Birden çok kontrole [ Odak konumunu geri çağır ] atayın.

 2. Özel kontrol listesinde başka bir kontrol seçin ve bir rol seçmeniz istendiğinde [ Odak konumunu kaydet ] öğesini vurgulayın ve 2 tuşuna basın.

  Kaydetme seçenekleri görüntülenecektir.

 3. [ Tek tek kaydet ] öğesini vurgulayın ve J düğmesine basın.

 4. Çekim ekranında istenen konuya odaklanın ve [ Odak konumunu kaydet ] atanan kontrolü basılı tutun.

  Çekim ekranında bir F simgesi yanıp sönecektir.

 5. Adım 4'te kaydedilen odak konumunu geri çağırmak için kullanmayı düşündüğünüz düğmeye basın.

  • Adım 1'de [ Odak konumunu geri çağır ] atanan kontrollerden, Adım 4'te kaydedilen odak konumunu geri çağırmak için kullanmayı düşündüğünüz kontrole basın.
  • İşlem başarılı olursa çekim ekranında bir mesaj görüntülenecektir.
  • [ Odak konumunu geri çağır ]'ın atandığı diğer kontrollere ek odak konumları kaydetmek için Adım 4 ila 5'i tekrarlayın.

 6. İstenen odak konumu için kumandaya basın.

  • Söz konusu kontrole kaydedilen odak konumu geri yüklenecektir.
  • [ Netleme konumunu geri çağır ] atanan bir kontrolün tutulması, manuel netlemeyi ( MF ) etkinleştirir ve kontrol basılıyken deklanşöre yarım basılırsa fotoğraf makinesi yeniden netleme yapmaz.