Nikon

عربي

Български

Čeština

Dansk

Deutsch

Ελληνικά

English

Español

Eesti

Suomi

Français

हिन्दी

Magyar

Indonesia

Italiano

日本語

Қазақ

한글

Lietuvių

Latviski

Nederlands

Norsk

Polski

Português

Română

Русский

Slovenčina

Slovenščina

Српски

Svenska

ภาษาไทย

Türkçe

Українська

简体中文

繁體中文

Select language

Google Translate

BU HİZMETTE GOOGLE TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇEVİRİLER BULUNABİLİR. GOOGLE, ÇEVİRİLERLE İLGİLİ DOĞRULUK VE GÜVENİLİRLİK GARANTİLERİ DAHİL OLMAK ÜZERE AÇIK VEYA ZIMNİ TÜM GARANTİLERİ VE TÜM TİCARİ ELVERİŞLİLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VE HAK İHLALİNDE BULUNULMAMASI ZIMNİ GARANTİLERİNİ REDDEDER.

Nikon Corporation (aşağıda “Nikon” olarak anılmaktadır) başvuru kaynakları, Google Translate tarafından işletilen çeviri yazılımı kullanılarak size kolaylık sağlamak üzere çevrilmiştir. Doğru bir çeviri sağlamak için makul seviyede çaba gösterilmiştir ancak hiçbir otomatik çeviri mükemmel değildir ya da insan çevirmenlerin yerini almak üzere tasarlanmamıştır. Çeviriler, Nikon’un başvuru kaynaklarının kullanıcılarına bir hizmet olarak sağlanmaktadır ve “olduğu gibi” sağlanır. İngilizceden herhangi bir dile yapılan tüm çevirilerin doğruluğu, güvenilirliği veya doğruluğu konusunda açık veya zımni hiçbir garanti verilmez. Bazı içerikler (resimler, videolar, Flash vb. gibi), çeviri yazılımının sınırlamaları nedeniyle doğru çevrilmemiş olabilir.

Resmi metin, başvuru kaynaklarının İngilizce versiyonudur. Çeviride oluşturulan hiçbir tutarsızlık veya farklılık bağlayıcı değildir ve mevzuata uyum veya yargı hükümleri açısından hukuki bir etkisi yoktur. Çevrilen başvuru kaynaklarında bulunan bilgilerin doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, kaynakların resmi versiyonu olan İngilizce versiyonuna başvurun.

IPTC

G düğmesi U B ayarlar menüsü

IPTC ön ayarlar kamerada oluşturulabilir veya düzenlenebilir ve aşağıda açıklandığı gibi yeni fotoğraflara yerleştirilebilir.

 • Bir bilgisayarda oluşturulan IPTC ön ayarlarını da yükleyebilirsiniz.
 • IPTC ön ayarları oluşturmak ve bunları daha sonra içe aktarmak üzere bellek kartlarına kaydetmek için IPTC Preset Manager ( 0 IPTC Preset Manager ) kullanın.

Hazır Ayarları Oluşturma, Yeniden Adlandırma, Düzenleme ve Kopyalama

[ Düzenle/kaydet ] öğesini vurgulayın ve mevcut ön ayarların [ Düzenlemek veya kaydetmek için ön ayarı seçin ] listesini görüntülemek için 2 basın.

 • Bir ön ayarı düzenlemek veya yeniden adlandırmak için ön ayarı vurgulayın ve 2 düğmesine basın. Yeni bir ön ayar oluşturmak için "Kullanılmamış" öğesini vurgulayın ve 2 düğmesine basın.

  • [ Yeniden Adlandır ]: Ön ayarı yeniden adlandırın.
  • [ IPTC bilgilerini düzenle ]: Seçilen ön ayarı görüntüleyin ( 0 Dikkat: IPTC Bilgileri ). Seçilen alanlar istenildiği gibi düzenlenebilir.
 • Bir ön ayarı kopyalamak için onu vurgulayın ve X düğmesine basın. Hedefi vurgulayın, J düğmesine basın ve kopyayı adlandırın.

Ön Ayarları Silme

Ön ayarları silmek için [ Sil ] öğesini vurgulayın ve 2 tuşuna basın.

Gömme Hazır Ayarları

[ Çekim sırasında otomatik gömme ] öğesinin vurgulanması ve 2 basılması ön ayarların bir listesini görüntüler. Bir ön ayarı vurgulayın ve J düğmesine basın; seçilen ön ayar sonraki tüm fotoğraflara gömülür. Gömmeyi devre dışı bırakmak için [ Kapalı ] öğesini seçin.

IPTC Verilerini Görüntüleme

 • Katıştırılmış ön ayarlar, fotoğraf bilgi ekranındaki [ IPTC verileri ] sayfasında görüntülenebilir.
 • [ IPTC verileri ] sayfasını görüntülemek için, oynatma menüsünde [ Oynatma görüntüleme seçenekleri ] için hem [ Çekim verileri ] hem de [ IPTC verileri ] seçeneğini ( M ) seçin.

Ön Ayarları Bellek Kartına Kopyalama

IPTC ön ayarlarını kameradan bir hafıza kartına kopyalamak için [ Yükle/kaydet ] > [ Yuva 1 ] veya [ Yuva 2 ] öğesini seçin, ardından [ Karta kopyala ] öğesini vurgulayın ve 2 düğmesine basın. İstenen ön ayarı ve hedefi (1–99) seçin ve ön ayarı karta kopyalamak için J düğmesine basın.

Ön Ayarları Kameraya Kopyalama

Kamera on adede kadar ön ayar saklayabilir; IPTC ön ayarlarını bir hafıza kartından kamerada seçilen bir hedefe kopyalamak için [ Yükle/kaydet ] > [ Yuva 1 ] veya [ Yuva 2 ]'yi seçin, ardından [ Kameraya kopyala ]'yı vurgulayın ve 2 basın.

 • Bir ön ayarı vurgulayın ve [ Hedef seç ] listesine ilerlemek için J düğmesine basın. Vurgulanan ön ayarın önizlemesini yapmak için J düğmesine basmak yerine W ( Q ) düğmesine basın. Ön ayarın ön izlemesini yaptıktan sonra, [ Hedef seç ] listesine ilerlemek için J düğmesine basın.
 • Bir hedefi vurgulayın ve ön ayarı adlandırabileceğiniz bir diyalog görüntülemek için J düğmesine basın. Ön ayarı istediğiniz gibi adlandırın ve ön ayarı kameraya kopyalamak için X düğmesine basın.
 • Yukarıda belirtilen on ön ayara ek olarak, kamera bir bilgisayarda oluşturulan ve XMP formatında kaydedilen en fazla üç XMP/IPTC ön ayarını saklayabilir. Oynatma sırasında XMP/IPTC ön ayarları görüntülenmez. Kameradan hafıza kartına da kopyalanamazlar.

Dikkat: IPTC Bilgileri

 • Kamera yalnızca standart romen alfasayısal karakterleri destekler. Diğer karakterler, bilgisayar dışında düzgün görüntülenmez.
 • Ön ayar adları ( 0 Ön Ayarları Oluşturma, Yeniden Adlandırma, Düzenleme ve Kopyalama ) en fazla 18 karakter uzunluğunda olabilir. Bilgisayar kullanılarak daha uzun ada sahip bir ön ayar oluşturulursa, on sekizinci karakterden sonraki tüm karakterler silinecektir.
 • Her alanda görünebilecek karakter sayısı aşağıda verilmiştir. Limiti aşan karakterler silinecektir.

  Alan Maks. uzunluk
  Altyazı 2000
  Etkinlik Kimliği 64
  Başlık 256
  Nesne adı 256
  Şehir 256
  Durum 256
  Ülke 256
  Kategori 3
  ek Kedi. (tamamlayıcı kategoriler) 256
  İmza 256
  Yazar adı 256
  yazar/editör 256
  Kredi 256
  Kaynak 256

IPTC

IPTC International Press Telecommunications Council ( IPTC ) tarafından, fotoğrafların çeşitli yayınlarda paylaşılması durumunda gereken bilgileri açıklamak ve basitleştirmek amacıyla oluşturulmuş bir standarttır.

IPTC Preset Manager

IPTC ön ayarları bir bilgisayarda oluşturulabilir ve IPTC Preset Manager yazılımı kullanılarak hafıza kartlarına kaydedilebilir. IPTC Preset Manager aşağıdaki URL'den ücretsiz olarak indirilebilir.

https://downloadcenter.nikonimglib.com/