Nikon

عربي

Български

Čeština

Dansk

Deutsch

Ελληνικά

English

Español

Eesti

Suomi

Français

हिन्दी

Magyar

Indonesia

Italiano

日本語

Қазақ

한글

Lietuvių

Latviski

Nederlands

Norsk

Polski

Português

Română

Русский

Slovenčina

Slovenščina

Српски

Svenska

ภาษาไทย

Türkçe

Українська

简体中文

繁體中文

Select language

Google Translate

BU HİZMETTE GOOGLE TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇEVİRİLER BULUNABİLİR. GOOGLE, ÇEVİRİLERLE İLGİLİ DOĞRULUK VE GÜVENİLİRLİK GARANTİLERİ DAHİL OLMAK ÜZERE AÇIK VEYA ZIMNİ TÜM GARANTİLERİ VE TÜM TİCARİ ELVERİŞLİLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VE HAK İHLALİNDE BULUNULMAMASI ZIMNİ GARANTİLERİNİ REDDEDER.

Nikon Corporation (aşağıda “Nikon” olarak anılmaktadır) başvuru kaynakları, Google Translate tarafından işletilen çeviri yazılımı kullanılarak size kolaylık sağlamak üzere çevrilmiştir. Doğru bir çeviri sağlamak için makul seviyede çaba gösterilmiştir ancak hiçbir otomatik çeviri mükemmel değildir ya da insan çevirmenlerin yerini almak üzere tasarlanmamıştır. Çeviriler, Nikon’un başvuru kaynaklarının kullanıcılarına bir hizmet olarak sağlanmaktadır ve “olduğu gibi” sağlanır. İngilizceden herhangi bir dile yapılan tüm çevirilerin doğruluğu, güvenilirliği veya doğruluğu konusunda açık veya zımni hiçbir garanti verilmez. Bazı içerikler (resimler, videolar, Flash vb. gibi), çeviri yazılımının sınırlamaları nedeniyle doğru çevrilmemiş olabilir.

Resmi metin, başvuru kaynaklarının İngilizce versiyonudur. Çeviride oluşturulan hiçbir tutarsızlık veya farklılık bağlayıcı değildir ve mevzuata uyum veya yargı hükümleri açısından hukuki bir etkisi yoktur. Çevrilen başvuru kaynaklarında bulunan bilgilerin doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, kaynakların resmi versiyonu olan İngilizce versiyonuna başvurun.

Uyumlu Aksesuarlar

Nikon fotoğraf makineniz için çeşitli aksesuarlar mevcuttur.

Uyumlu Aksesuarlar

 • Kullanılabilirlik ülke veya bölgeye göre değişebilir.
 • En son bilgiler için web sitemize veya broşürlerimize bakın.
Güç kaynakları
 • EN-EL18d Şarj Edilebilir Li-ion Pil : EN-EL18d piller, Nikon Z 9 dijital fotoğraf makineleriyle kullanılabilir.

  • EN-EL18c , EN-EL18b , EN-EL18a ve EN-EL18 pilleri de kullanılabilir. Ancak, tek bir şarjla EN-EL18d ( 0 Pil Dayanıklılığı ) göre daha az fotoğraf çekilebileceğini unutmayın.
 • MH-33 Pil Şarj Cihazı : MH-33 EN-EL18d pilleri şarj etmek için kullanılabilir. Piller, şarj cihazı EH-7P AC şarj adaptörü aracılığıyla bir güç kaynağına bağlıyken şarj edilebilir.
 • EH-7P AC Şarj Adaptörü : EH-7P fotoğraf makinesine takılı pilleri şarj etmek için kullanılabilir.

  • Kamera açıkken pil şarj olmaz.
  • AC şarj adaptörleri EN-EL18a veya EN-EL18 pilleri şarj etmek için kullanılamaz.
  • AC şarj adaptörü kamerayı çalıştırmak için kullanılabilir; bunun için kurulum menüsünde [ USB güç iletimi ] için [ AÇIK ] öğesini seçin. Daha fazla bilgi için bkz. “ USB Güç Dağıtımı” ( 0 USB Güç Dağıtımı ).
 • EP-6a Güç Konektörü, EH-6d AC Adaptörü : Kamerayı uzun süre çalıştırmak için AC adaptörleri kullanın.

  • EH-6d kameraya bağlamak için EP-6a gereklidir. Ayrıntılar için bkz. "Bir Güç Konektörü ve AC Adaptörü Takma" ( 0 Bir Güç Konektörü ve AC Adaptörü Takma ).
  • EH-6d yerine EH-6b EH-6c , EH-6a ve EH-6 AC adaptörleri kullanılabilir.
Filtreler
 • Merceği korumak için Nötr Renk (NC) filtreleri kullanılabilir.
 • Konu parlak bir ışığa karşı çerçevelendiğinde veya çerçeve içinde parlak bir ışık kaynağı olduğunda filtreler gölgelenmeye neden olabilir. Gölgelenme meydana gelirse filtreler kaldırılabilir.
 • Matris ölçümü, 1× ( Y44 , Y48 , Y52 , O56 , R60 , X0 , X1 , C‑PL, ND2S , ND4 , ND4 , ND4S , ND8 , ND8S ) üzerindeki pozlama ND400 (filtre faktörleri) sahip filtrelerle istenen sonuçları vermeyebilir , A2 , A12 , B2 , B8 , B12 ); bunun yerine [ Merkez ağırlıklı ölçüm ] seçeneğinin seçilmesini öneririz. Ayrıntılar için filtreyle sağlanan belgelere bakın.
 • Özel efektli fotoğrafçılık için tasarlanan filtreler, otomatik odaklamayı veya odak içi göstergesini ( I ) engelleyebilir.
Uzak Terminal Aksesuarları

Kamera, uzaktan kumanda ve otomatik fotoğrafçılık için on pimli bir uzak terminal ile donatılmıştır.

Terminal kullanılmadığında terminal kapağını değiştirdiğinizden emin olun. Terminal kontaklarında biriken toz veya diğer yabancı maddeler kameranın arızalanmasına neden olabilir.

 • MC-22 / MC-22A Uzak Kablolar (uzunluk yaklaşık 1 m/3,3 ft) : Uzaktan deklanşör tetikleme cihazlarına bağlantı için mavi, sarı ve siyah terminallere sahip uzaktan deklanşör, ses veya elektronik sinyallerle kontrole izin verir.
 • MC-30 / MC-30A Uzak Kablolar (uzunluk yaklaşık 80 cm/2,7 ft) : Uzaktan deklanşör; kamera sarsıntısını azaltmak için kullanılabilir.
 • MC-36 / MC-36A Uzaktan Kumanda Kabloları (uzunluk yaklaşık 85 cm/2,8 ft ): Aralıklı fotoğrafçılık için zamanlayıcılı uzaktan deklanşör.
 • MC-21 / MC-21A Uzatma Kabloları (uzunluk yaklaşık 3 m/9,9 ft) : ML-3 veya MC serisi 20, 22, 22A, 23, 23A, 25, 25A, 30, 30A, 36, veya 36A, ancak iki veya daha fazla uzatma kablosunun birbirine bağlanamayacağını unutmayın.
 • MC-23 / MC-23A Bağlantı Kabloları (uzunluk yaklaşık 40 cm/1,4 ft) : Eşzamanlı çalışma için iki kamerayı on pimli terminalleri aracılığıyla bağlamak için bir MC-23 veya 23A kullanın.
 • MC-25 / MC-25A Adaptör Kabloları (uzunluk yaklaşık 20 cm/7,9 inç) : MW-2 radyo kontrol seti, MT-2 dahil olmak üzere iki pimli terminallere sahip cihazlara bağlantı için on pimden iki pime kadar adaptör kabloları MT-2 intervalometre ve ML-2 modulite uzaktan kumanda seti.
 • WR-A10 WR Adaptörü : WR-R10 kablosuz uzaktan kumandaları on pimli uzak terminalli kameralara bağlamak için kullanılan bir adaptör.
 • ML-3 Modulite Uzaktan Kumanda Seti : 8 m'ye (26,2 ft) kadar olan mesafelerde kızılötesi uzaktan kumandaya izin verir.
USB Kabloları
 • UC-E24 USB Kablosu : Kameraya bağlantı için C tipi konektöre ve USB cihazına bağlantı için A tipi konektöre sahip bir USB kablosu.
 • UC-E25 USB Kablosu : İki tip C konektörlü bir USB kablosu.
Aksesuar Galoşları
BS-1 Aksesuar Kızağı Kapağı : Flaş ünitesi takılı olmadığında aksesuar kızağını koruyan bir kapak.
Vücut Kapakları
BF-N1 Gövde Kapağı : Gövde kapağı, lens takılı değilken fotoğraf makinesine toz girmesini önler.
Vizör Mercek Aksesuarları

DK-33 Lastik Vizör Merceği : Fotoğraf makinesine takılı olarak gelen kauçuk bir vizör lastiği. Göz merceği serbest bırakma düğmesi ( q ) tutularak ve vizör lastiği gösterilen yönde ( w ) döndürülerek çıkarılabilir.

Vizör adaptörünü yeniden takmak için, vizör adaptörünün ( r ) arkasındaki işareti fotoğraf makinesi gövdesindeki ( e ) işaretle hizalayın ve vizör adaptörünü gösterildiği gibi yerine oturana kadar döndürün ( t ).

Flaş Birimleri
 • SB-5000 , SB-910 , SB-900 , SB-800 SB-700 , SB-600 , SB-600 , SB-500 , SB-400 , SB-300 ve SB-R200 Speedlight Flaşörleri : Bu üniteler fotoğraf makinesine monte edilebilir flaşlı fotoğrafçılık için. Bazıları, birden çok flaş ünitesiyle kamera dışı flaşlı fotoğrafçılık için kablosuz uzaktan kumandayı da destekler.

 • SU-800 Kablosuz Flaş Flaşı Kumandası : SB-5000 , SB-910 , SB-900 , SB-800 , SB-700 , SB-600 , SB-500 ve SB-R200 flaş üniteleriyle kullanım için bir kablosuz kumanda. Flaş üniteleri, uzaktan flaş kontrolü için en fazla üç gruba ayrılabilir. SU‑800'ün kendisinde flaş yoktur.
Montaj Adaptörleri

FTZ II / FTZ Yuva Adaptörü : NIKKOR F yuvalı lenslerin, değiştirilebilir Z yuvalı lensleri destekleyen dijital fotoğraf makineleriyle kullanılmasına izin veren bir adaptör.

 • Montaj adaptörlerini takma, çıkarma, bakımını yapma ve kullanma hakkında bilgi için ürün belgelerine bakın.

  Bağdaştırıcıyı taktıktan sonra istenirse, bağlama adaptörü ürün yazılımının en son sürümüne güncelleyin. Üretici yazılımı güncellemelerinin gerçekleştirilmesiyle ilgili bilgiler, ülkeniz veya bölgeniz için Nikon web sitesinde mevcuttur.

 • FTZ kullanıcıları, adaptör ile tutma yeri arasındaki boşluğun tutma yerinin kullanımını zorlaştırabileceğini unutmamalıdır.
mikrofonlar
 • ME-1 Stereo Mikrofon : Stereo ses kaydetmek için ME-1 kamera mikrofon jakına bağlayın. Harici bir mikrofon kullanmak, otomatik odak kullanılarak odak elde edildiğinde video kaydı sırasında üretilen sesler gibi ekipman gürültüsünü alma olasılığını da azaltır.
 • ME-W1 Kablosuz Mikrofon : Kablosuz bir Bluetooth mikrofonu. Kamera dışı kayıt için ME-W1 kullanın.
Kablosuz Uzaktan Kumandalar
 • WR-R11a , WR-R10 , ve WR-T10 Kablosuz Uzaktan Kumandalar

  • On pimli uzak terminale bir WR-R11a bağlandığında veya bir WR-A10 adaptörü kullanılarak on pimli uzak terminale bir WR-R10 bağlandığında, kamera bir WR-T10 kablosuz uzaktan kumanda kullanılarak uzaktan kontrol edilebilir denetleyici.
  • WR-R11a ve WR-R10 kablosuz uzaktan kumandalar, radyo kontrollü flaş ünitelerini kontrol etmek için de kullanılabilir.
 • WR-1 Kablosuz Uzaktan Kumanda : WR-1 üniteleri, verici veya alıcı olarak çalışan WR-R11a / WR-R10 veya WR-T10 kablosuz uzaktan kumandalarla veya diğer WR-1 WR-1 uzaktan kumandalarla birlikte kullanılır. Bir WR-R11a / WR-R10 veya alıcı olarak yapılandırılmış bir WR-1 , kameranın on pimli uzak terminaline bağlandığında, verici olarak yapılandırılmış ikinci bir WR-1 , uzaktan fotoğraf çekmek ve kamera ayarlarını yapmak için kullanılabilir. WR‑1 sabit yazılımını en son sürüme (sürüm 1.0.4 veya üstü) güncelleyin.

  WR-R10 ile bir kablosuz uzaktan kumanda kullanırken, WR-R10 aygıt yazılımının en son sürüme (sürüm 3.0 veya üzeri) güncellendiğinden emin olun. Üretici yazılımı güncellemeleri hakkında bilgi için bölgenizdeki Nikon web sitesine bakın. WR-R10 için donanım yazılımını sürüm 2.0'dan önceki sürümlerden sürüm 3.0'a veya sonraki sürümlere güncellerken bir Nikon yetkili servis temsilcisine danışın.

Uzaktan Saplar
MC-N10 Remote Grip : MC-N10 , kameraya bağlandığında video kaydı, fotoğrafçılık ve kamera ayarlarını yapmak gibi görevler için kullanılabilir. Üçüncü taraf kamera ekipmanına takmak için bir rozet ile donatılmıştır. ARRI uyumlu bir rozet adaptörü aracılığıyla üçüncü taraf kamera ekipmanına monte edilen MC-N10 ile, hareketlerini izlemek için kamerayı kaydırırken hareketli nesneleri odakta tutabilir veya pozlama gibi ayarları yapmak için uygun şekilde yerleştirilmiş kontrollerini kullanabilirsiniz. kameraya dokunmadan beyaz dengesi.

Pilleri Şarj Etme

Uyumlu piller aşağıdaki cihazlar kullanılarak şarj edilebilir.

Pil Şarj Aleti AC adaptörünü şarj etme
MH-33 MH-26a
EN-EL18d 4 4
EN-EL18c 4 4 4
EN-EL18b 4 4 4
EN-EL18a 4
EN-EL18 4

Aksesuar Kızağı Kapağını Takma ve Çıkarma

BS-1 aksesuar kızağı kapağı gösterildiği gibi kızağın içine kayar. Kapağı çıkarmak için kamerayı sıkıca tutun, başparmağınızla kapağa bastırın ve gösterilen yönde kaydırın.

HDMI / USB Kablo Klipsi

Bağlantının yanlışlıkla kesilmesini önlemek için, verilen klipsi gösterildiği gibi HDMI veya USB kablolarına takın (klibin tüm kablolara uymayabileceğini unutmayın).

 • Çizimlerde USB kablosu gösterilmektedir. HDMI kablolarını diğer kanaldan geçirin.
 • Kablo klipsini kullanırken monitörü saklama konumunda tutun.

  USB kablosu

  Aynı anda kullanılan HDMI kablosu ve USB kablosu

Hafıza Kartı Yuvası Kapağı

Kamera, çıkarılabilir bir hafıza kartı yuvası kapağına sahiptir.

 • Hafıza kartı yuvası kapağını açtıktan sonra, hafıza kartı yuvası kapağı serbest bırakma mandalını gösterilen yönde kilitlenene kadar kaydırın ( q ) ve ardından kapağı kameradan çıkarın ( w ).

 • Bellek kartı yuvası kapağını çıkardıktan sonra bellek kartı yuvası kapağı serbest bırakma mandalını tekrar aşağı kaydırmamaya dikkat edin. Mandal indirilmiş durumdayken kapak yeniden takılamaz.

 • Bellek kartı yuvası kapağı serbest bırakma mandalı indirildiğinde iç kapak hareket edebilir. İç kapak yerinde olmadığında bellek kartı yuvası kapağı yeniden takılamaz. Bellek kartı yuvası kapak mandalını aşağı kaydırın ( q ) ve iç ve dış kapakları orijinal konumlarına ( w ) geri getirin.

  1. Iç kapak
  2. Dış kaplama

 • Bellek kartı yuvası kapağını yeniden takmak için aşağıdaki adımları izleyin.

  • Üst menteşeyi kamera gövdesindeki ( q ) üst yuvaya yerleştirin.

  • Yaylı menteşenin ( e ) ucunu menteşe yuvasına ( w ) yerleştirin.

  • Alt menteşeyi alt yuvayla ( r ) aynı hizada tutarak, bellek kartı yuvası kapağı serbest bırakma mandalını orijinal konumunda ( t ) yerine oturana kadar aşağı kaydırın.

Kalibrasyon piller

MH-33 pil şarj cihazı, pillerin kalibrasyon gerektirip gerektirmediğini algılayabilir ve pil seviyesi göstergesinin doğruluğunu sağlamak için gerektiği şekilde kalibre edebilir.

Kalibrasyon durumu ve ilerleme durumu, pil şarj cihazı üzerindeki lambalarla gösterilir:

 1. Şarj lambaları
 2. Kalibrasyon lambası
 3. Kalibrasyon düğmesi

Pil takıldığında kalibrasyon lambası yanıp sönüyorsa pilin kalibre edilmesi gerekiyor demektir.

Kalibrasyonu başlatmak için, kalibrasyon düğmesine yaklaşık bir saniye basın. Kalibrasyon devam ederken şarj lambaları ve kalibrasyon lambası kırmızı yanar. Ekran aşağıdaki gibi okunabilir:

Pili yeniden kalibre etmek için gereken yaklaşık süre
2 saatin altında 2–4 saat 4–6 saat 6 saatten fazla
Şarj lambaları 2 saat I (kapalı) K (açık) K (açık) K (açık)
4 saat I (kapalı) I (kapalı) K (açık) K (açık)
6 saat I (kapalı) I (kapalı) I (kapalı) K (açık)
Kalibrasyon lambası K (açık) K (açık) K (açık) K (açık)

Batarya şarj durumunun doğru ölçümü için kalibrasyon tavsiye edilmesine rağmen, kalibrasyon lambası yanıp söndüğünde kalibrasyon yapılmasına gerek yoktur. Kalibrasyon başladıktan sonra istenildiği gibi kesilebilir.

 • Kalibrasyon lambası yanıp sönerken kalibrasyon düğmesine basılmazsa, yaklaşık on saniye sonra normal şarj işlemi başlayacaktır.
 • Kalibrasyonu durdurmak için kalibrasyon düğmesine tekrar basın. Kalibrasyon sona erecek ve şarj işlemi başlayacaktır.

Kalibrasyon tamamlandığında şarj lambaları ve kalibrasyon lambası sönecek ve şarj işlemi hemen başlayacaktır.

takmak Güç bağlantısı Ve AC Adaptör

İsteğe bağlı bir güç konektörü ve AC adaptörü takmadan önce fotoğraf makinesini kapatın.

 1. BL-7 pil yuvası kapağını çıkarın.

  Pil yuvası kapak mandalını kaldırın, açık ( A ) konuma ( q ) çevirin ve BL-7 pil yuvası kapağını ( w ) çıkarın.

 2. EH-6d AC adaptörünü EP-6a güç konektörüne bağlayın.

  • DC kablosunu güç konnektörü kablo kılavuzunun ( q ) üzerinden geçirin ve yuvanın alt kısmına gelinceye kadar aşağı kaydırın.

  • DC fişini DC IN konektörüne ( w ) takın.

 3. Güç konektörünü takın.

  Güç konektörünü gösterildiği gibi pil yuvasına tam olarak yerleştirin.

 4. Güç konektörünü kilitleyin.

  • Mandalı kapalı konuma ( q ) döndürün ve gösterildiği gibi ( w ) aşağı katlayın.

  • Çalışma sırasında güç konektörünün yerinden çıkmasını önlemek için güvenli bir şekilde kilitlendiğinden emin olun.
  • Fotoğraf makinesi AC adaptörü ve güç konektörü ile çalışırken pil seviyesi kontrol panelinde görüntülenmez.