Nikon

عربي

Български

Čeština

Dansk

Deutsch

Ελληνικά

English

Español

Eesti

Suomi

Français

हिन्दी

Magyar

Indonesia

Italiano

日本語

Қазақ

한글

Lietuvių

Latviski

Nederlands

Norsk

Polski

Português

Română

Русский

Slovenčina

Slovenščina

Српски

Svenska

ภาษาไทย

Türkçe

Українська

简体中文

繁體中文

Select language

Google Translate

BU HİZMETTE GOOGLE TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇEVİRİLER BULUNABİLİR. GOOGLE, ÇEVİRİLERLE İLGİLİ DOĞRULUK VE GÜVENİLİRLİK GARANTİLERİ DAHİL OLMAK ÜZERE AÇIK VEYA ZIMNİ TÜM GARANTİLERİ VE TÜM TİCARİ ELVERİŞLİLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VE HAK İHLALİNDE BULUNULMAMASI ZIMNİ GARANTİLERİNİ REDDEDER.

Nikon Corporation (aşağıda “Nikon” olarak anılmaktadır) başvuru kaynakları, Google Translate tarafından işletilen çeviri yazılımı kullanılarak size kolaylık sağlamak üzere çevrilmiştir. Doğru bir çeviri sağlamak için makul seviyede çaba gösterilmiştir ancak hiçbir otomatik çeviri mükemmel değildir ya da insan çevirmenlerin yerini almak üzere tasarlanmamıştır. Çeviriler, Nikon’un başvuru kaynaklarının kullanıcılarına bir hizmet olarak sağlanmaktadır ve “olduğu gibi” sağlanır. İngilizceden herhangi bir dile yapılan tüm çevirilerin doğruluğu, güvenilirliği veya doğruluğu konusunda açık veya zımni hiçbir garanti verilmez. Bazı içerikler (resimler, videolar, Flash vb. gibi), çeviri yazılımının sınırlamaları nedeniyle doğru çevrilmemiş olabilir.

Resmi metin, başvuru kaynaklarının İngilizce versiyonudur. Çeviride oluşturulan hiçbir tutarsızlık veya farklılık bağlayıcı değildir ve mevzuata uyum veya yargı hükümleri açısından hukuki bir etkisi yoktur. Çevrilen başvuru kaynaklarında bulunan bilgilerin doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, kaynakların resmi versiyonu olan İngilizce versiyonuna başvurun.

Ölçüm

G düğmesi U C fotoğraf çekimi menüsü

Ölçüm kameranın pozlamayı nasıl ayarladığını belirler.

Seçenek Tanım
L [ Matris ölçümü ] Kamera çerçevenin geniş bir alanını ölçer ve çıplak gözle görülene yakın sonuçlar için ton dağılımına, renge, kompozisyona ve mesafeye göre pozlamayı ayarlar.
M [ Merkez ağırlıklı ölçüm ]
  • Fotoğraf makinesi en büyük ağırlığı çerçevenin merkezine atar. Bu mod, örneğin kompozisyona hakim olan konularda kullanılabilir.
  • 1× üzerinde bir pozlama faktörü (filtre faktörü) olan filtreler kullanıldığında da merkez ağırlıklı ölçüm önerilir.
  • En büyük ağırlığın atandığı alanın boyutu, Özel Ayar b5 [ Merkez ağırlıklı alan ] kullanılarak seçilebilir.
  • Ölçülen alan, Özel Ayarlar d18 [ Özel monitör çekim ekranı ] ve d19 [ Özel vizör çekim ekranı ] kullanılarak görüntülenebilir veya gizlenebilir.
N [ nokta ölçüm ]
  • Fotoğraf makinesi 4 mm/0,16 inç çapında bir daire ölçer (çerçevenin yaklaşık %1,5'ine eşdeğer). Bu, arka plan çok daha parlak veya daha karanlık olduğunda bile öznenin doğru şekilde pozlanmasını sağlar.
  • Ölçülen alan, geçerli netleme noktasında ortalanır. AF alanı modu ( 0 AF Alanı Modu ) için [ Otomatik alan AF ] seçilirse, fotoğraf makinesi bunun yerine merkez netleme noktasını ölçer.
t [ Vurgu ağırlıklı ölçüm ] Kamera en büyük ağırlığı parlak noktalara atar. Örneğin sahnede spot ışıklı sanatçıların fotoğrafını çekerken, vurgulardaki ayrıntı kaybını azaltmak için bu seçeneği kullanın.