Do aparatu Nikon dostępnych jest wiele akcesoriów.

Kompatybilne akcesoria
 • Dostępność może się różnić w zależności od kraju lub regionu.

 • Najnowsze informacje można znaleźć na naszej stronie internetowej lub w broszurach.

Źródła energii
 • Akumulator litowo-jonowy EN-EL18d : akumulatorów EN-EL18d można używać z aparatami cyfrowymi Nikon Z 9.

  • Można również używać akumulatorów EN-EL18c, EN-EL18b, EN-EL18a i EN-EL18. Należy jednak pamiętać, że na jednym ładowaniu można zrobić mniej zdjęć niż w przypadku EN-EL18d ( wytrzymałość baterii ).

 • Ładowarka akumulatorów MH-33 : Ładowarka MH-33 może służyć do ładowania akumulatorów EN-EL18d. Baterie można ładować, gdy ładowarka jest podłączona do źródła zasilania za pomocą ładowarki sieciowej EH-7P.

 • Ładowarka EH-7P : Ładowarka EH-7P może służyć do ładowania akumulatorów włożonych do aparatu.

  • Akumulator nie ładuje się, gdy aparat jest włączony.

  • Zasilaczy sieciowych nie można używać do ładowania akumulatorów EN-EL18a ani EN-EL18.

  • Zasilacz sieciowy do ładowania może służyć do zasilania aparatu; aby to zrobić, wybierz [ ON ] dla [ Zasilanie przez USB ] w menu ustawień. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz „Dostarczanie zasilania przez USB” ( Dostarczanie zasilania przez USB ).

 • Złącze zasilania EP-6a, zasilacz sieciowy EH-6d : Do zasilania aparatu przez dłuższy czas należy używać zasilaczy sieciowych.

  • Zamiast EH‑6d można używać zasilaczy sieciowych EH-6c, EH-6b, EH-6a i EH-6.

Filtry
 • Filtry koloru neutralnego (NC) mogą służyć do ochrony obiektywu.

 • Filtry mogą powodować efekt zjawy, gdy obiekt jest kadrowany na tle jasnego światła lub gdy w kadrze znajduje się jasne źródło światła. Filtry można usunąć, jeśli wystąpi efekt zjawy.

 • Pomiar matrycowy może nie dawać oczekiwanych rezultatów w przypadku filtrów ze współczynnikami ekspozycji (współczynnikami filtra) większymi niż 1× (Y44, Y48, Y52, O56, R60, X0, X1, C‑PL, ND2S, ND4, ND4S, ND8, ND8S, ND400 , A2, A12, B2, B8, B12); sugerujemy wybranie zamiast tego opcji [ Pomiar centralnie ważony ]. Szczegółowe informacje można znaleźć w dokumentacji dostarczonej z filtrem.

 • Filtry przeznaczone do fotografowania z efektami specjalnymi mogą zakłócać działanie autofokusa lub wskaźnika ostrości ( I ).

Akcesoria do zdalnych terminali

Aparat jest wyposażony w dziesięciopinowe złącze zdalnego sterowania do zdalnego sterowania i automatycznego fotografowania.

Pamiętaj, aby założyć zaślepkę terminala, gdy terminal nie jest używany. Kurz lub inne ciała obce gromadzące się na stykach zacisków mogą spowodować awarię aparatu.

 • Przewody zdalnego sterowania MC-22/MC-22A (długość około 1 m) : Zdalne wyzwalanie migawki z niebieskimi, żółtymi i czarnymi stykami do podłączania urządzeń do zdalnego wyzwalania migawki, co umożliwia sterowanie za pomocą sygnałów dźwiękowych lub elektronicznych.

 • MC-30/MC-30A Przewody zdalnego sterowania (długość około 80 cm) : Zdalne wyzwalanie migawki; można użyć do zmniejszenia drgań aparatu.

 • Przewody zdalnego sterowania MC-36/MC-36A (długość około 85 cm ): Zdalne wyzwalanie migawki z samowyzwalaczem do fotografowania z interwalometrem.

 • Przedłużacze MC-21/MC-21A (długość około 3 m/9,9 stopy) : można podłączyć do serii ML-3 lub MC 20, 22, 22A, 23, 23A, 25, 25A, 30, 30A, 36, lub 36A, ale należy pamiętać, że nie można łączyć ze sobą dwóch lub więcej przedłużaczy.

 • Przewody połączeniowe MC-23/MC-23A (długość około 40 cm) : Użyj MC-23 lub 23A, aby połączyć dwie kamery za pomocą 10-stykowych złączy w celu jednoczesnej pracy.

 • Przewody przejściowe MC-25/MC-25A (długość około 20 cm/7,9 cala) : Przewody przejściowe z 10 na 2 styki do podłączania urządzeń z stykami dwustykowymi, w tym zestawu do sterowania radiowego MW-2, MT- 2 interwałometru i zestawu pilota modulitowego ML-2.

 • Adapter WR-A10 WR : Adapter używany do podłączania bezprzewodowych pilotów zdalnego sterowania WR-R10 do aparatów wyposażonych w 10-stykowe złącza zdalnego sterowania.

 • Zestaw zdalnego sterowania ML-3 Modulite : Umożliwia zdalne sterowanie na podczerwień z odległości do 8 m (26,2 stopy).

Kable USB
 • Kabel USB UC-E24 : Kabel USB ze złączem typu C do podłączenia do aparatu i złączem typu A do podłączenia do urządzenia USB.

 • Kabel USB UC-E25 : Kabel USB z dwoma złączami typu C.

Akcesoria Ochraniacze na buty

BS-1 Osłona sanek mocujących : Osłona chroniąca sanki mocujące, gdy lampa błyskowa nie jest podłączona.

Czapki z daszkiem

Pokrywka korpusu BF-N1 : Pokrywka korpusu zapobiega przedostawaniu się kurzu do aparatu, gdy obiektyw nie jest założony.

Akcesoria do okularu wizjera

Gumowa muszla oczna DK-33 : Gumowa muszla oczna montowana w aparacie. Można go zdjąć, przytrzymując przycisk zwalniania okularu ( q ) i obracając muszlę oczną w pokazanym kierunku ( w ).

Aby ponownie założyć muszlę oczną, wyrównaj oznaczenie z tyłu muszli ocznej ( r ) z oznaczeniem na korpusie aparatu ( e ) i obróć muszlę oczną w pokazany sposób, aż wskoczy na swoje miejsce ( t ).

Jednostki Flash
 • Lampy błyskowe SB-5000, SB-910, SB-900, SB-800, SB-700, SB-600, SB-500, SB-400, SB-300 i SB-R200: te lampy można zamontować na aparacie do fotografowania z lampą błyskową. Niektóre obsługują również bezprzewodowe zdalne sterowanie do fotografowania z lampą błyskową poza aparatem z wieloma lampami błyskowymi.

 • Bezprzewodowy sterownik lampy błyskowej SU-800 : Bezprzewodowy sterownik do użytku z lampami błyskowymi SB-5000, SB-910, SB-900, SB-800, SB-700, SB-600, SB-500 i SB-R200. Lampy błyskowe można podzielić na maksymalnie trzy grupy w celu zdalnego sterowania lampą błyskową. Sam sterownik SU-800 nie jest wyposażony w lampę błyskową.

Adaptery montażowe

Adapter do mocowania FTZ II/FTZ : adapter umożliwiający używanie obiektywów NIKKOR z mocowaniem F w aparatach cyfrowych obsługujących wymienne obiektywy z mocowaniem Z.

 • Informacje na temat mocowania, zdejmowania, konserwacji i używania adapterów mocowania można znaleźć w dokumentacji produktu.

  • Zaktualizuj do najnowszej wersji oprogramowanie układowe adaptera montażowego, jeśli pojawi się monit po podłączeniu adaptera. Informacje na temat przeprowadzania aktualizacji oprogramowania układowego są dostępne w witrynie internetowej firmy Nikon dla danego kraju lub regionu.

 • Użytkownicy FTZ powinni pamiętać, że brak miejsca pomiędzy adapterem a uchwytem może utrudniać korzystanie z uchwytu.

Mikrofony
 • Mikrofon stereofoniczny ME-1 : Podłącz ME-1 do gniazda mikrofonu aparatu, aby nagrywać dźwięk stereo. Korzystanie z zewnętrznego mikrofonu zmniejsza również prawdopodobieństwo przechwycenia szumów sprzętu, takich jak dźwięki wytwarzane podczas nagrywania wideo, gdy ostrość jest ustawiana za pomocą autofokusa.

 • Mikrofon bezprzewodowy ME-W1 : Bezprzewodowy mikrofon Bluetooth. Użyj ME-W1 do nagrywania poza aparatem.

Bezprzewodowe piloty zdalnego sterowania
 • Bezprzewodowe piloty zdalnego sterowania WR-R11a, WR-R10 i WR-T10

  • Gdy WR-R11a jest podłączony do 10-stykowego złącza zdalnego lub gdy WR-R10 jest podłączony do 10-stykowego złącza zdalnego za pomocą adaptera WR-A10, aparatem można sterować zdalnie za pomocą bezprzewodowego pilota WR-T10 kontroler.

  • Bezprzewodowych pilotów zdalnego sterowania WR-R11a i WR-R10 można również używać do sterowania lampami błyskowymi sterowanymi radiowo.

 • Bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania WR-1 : Jednostki WR-1 są używane z bezprzewodowymi pilotami zdalnego sterowania WR-R11a/WR-R10 lub WR-T10 lub z innymi pilotami zdalnego sterowania WR-1, przy czym jednostki WR-1 działają jako nadajniki lub odbiorniki. Gdy przekaźnik WR-R11a/WR-R10 lub WR-1 skonfigurowany jako odbiornik jest podłączony do 10-pinowego złącza zdalnego aparatu, drugiego WR-1 skonfigurowanego jako nadajnik można używać do zdalnego robienia zdjęć i dostosowywania ustawień aparatu. Zaktualizuj oprogramowanie sprzętowe WR‑1 do najnowszej wersji (wersja 1.0.4 lub nowsza).

  • Korzystając z bezprzewodowego pilota zdalnego sterowania z WR-R10, upewnij się, że oprogramowanie sprzętowe pilota WR-R10 zostało zaktualizowane do najnowszej wersji (wersja 3.0 lub nowsza). Aby uzyskać informacje na temat aktualizacji oprogramowania układowego, odwiedź witrynę internetową firmy Nikon odpowiednią dla danego regionu. W przypadku aktualizacji oprogramowania sprzętowego WR-R10 z wersji wcześniejszej niż 2.0 do wersji 3.0 lub nowszej skonsultuj się z przedstawicielem autoryzowanego serwisu firmy Nikon.

Zdalne uchwyty

Zdalny uchwyt MC-N10 : Po podłączeniu do aparatu, MC-N10 może być używany do takich zadań, jak nagrywanie wideo, fotografowanie i dostosowywanie ustawień aparatu. Jest wyposażony w rozetę do mocowania do sprzętu fotograficznego innych firm. Po zamontowaniu MC-N10 na sprzęcie innej firmy za pomocą adaptera rozety zgodnego z ARRI, możesz utrzymywać ostrość poruszających się obiektów podczas przesuwania aparatu w celu śledzenia ich ruchu lub używać wygodnie rozmieszczonych elementów sterujących do regulacji ustawień, takich jak ekspozycja i balans bieli bez dotykania aparatu.

Ładowanie akumulatorów

Kompatybilne akumulatory można ładować za pomocą poniższych urządzeń.

Bateria

Ładowarka

Zasilacz sieciowy do ładowania

MH-33

MH-26a

EN-EL18d

4

4

EN-EL18c

4

4

4

EN-EL18b

4

4

4

EN-EL18a

4

EN-EL18

4

Zakładanie i zdejmowanie osłony stopki akcesoriów

Osłona stopki akcesoriów BS-1 wsuwa się w stopkę, jak pokazano. Aby zdjąć osłonę, mocno chwyć aparat, naciśnij osłonę kciukiem i przesuń ją we wskazanym kierunku.

Klips do kabla HDMI/USB

Aby zapobiec przypadkowemu rozłączeniu, przymocuj dostarczony klips do kabla HDMI lub USB, jak pokazano (zwróć uwagę, że klips może nie pasować do wszystkich kabli).

 • Ilustracje przedstawiają kabel USB. Przeprowadź kable HDMI przez drugi kanał.

 • Trzymaj monitor w pozycji przechowywania podczas korzystania z zacisku kablowego.

  Kabel USB

  Kabel HDMI i kabel USB używane jednocześnie

Pokrywa gniazda karty pamięci

Aparat posiada zdejmowaną osłonę gniazda karty pamięci.

 • Po otwarciu pokrywy gniazda karty pamięci przesuń zatrzask zwalniający pokrywę karty pamięci w pokazanym kierunku, aż do zatrzaśnięcia ( q ), a następnie zdejmij pokrywę z aparatu ( w ).

 • Uważaj, aby po zdjęciu pokrywy gniazda karty pamięci nie przesunąć zatrzasku zwalniającego pokrywy gniazda karty pamięci z powrotem w dół. Pokrywy nie można ponownie założyć, gdy zatrzask jest opuszczony.

 • Wewnętrzna pokrywa może się poruszyć, gdy zatrzask zwalniający pokrywę gniazda karty pamięci jest opuszczony. Pokrywy gniazda karty pamięci nie można ponownie założyć, gdy wewnętrzna pokrywa nie znajduje się na swoim miejscu. Przesuń w dół zatrzask pokrywy gniazda karty pamięci ( q ) i ustaw wewnętrzną i zewnętrzną pokrywę w pierwotnym położeniu ( w ).

  1

  Powłoka wewnętrzna

  2

  Zewnętrzna warstwa

 • Aby ponownie założyć pokrywę gniazda karty pamięci, wykonaj poniższe czynności.

  • Włóż górny zawias do górnego gniazda w korpusie aparatu ( q ).

  • Włóż koniec zawiasu sprężynowego ( e ) do gniazda zawiasu ( w ).

  • Trzymając dolny zawias w jednej linii z dolnym gniazdem ( r ), przesuń w dół zatrzask zwalniający pokrywę gniazda karty pamięci, aż zatrzaśnie się w swoim pierwotnym położeniu ( t ).

Kalibracja baterii

Ładowarka akumulatorów MH-33 może wykryć, czy akumulatory wymagają kalibracji i skalibrować je w razie potrzeby, aby zapewnić dokładność wyświetlania poziomu naładowania akumulatora.

Stan i postęp kalibracji są wskazywane przez lampki na ładowarce:

1

Lampki ładujące

2

Lampa kalibracyjna

3

Przycisk kalibracji

Jeśli lampka kalibracji miga po włożeniu baterii, bateria wymaga kalibracji.

Aby rozpocząć kalibrację, naciśnij przycisk kalibracji na około sekundę. Podczas kalibracji lampki ładowania i lampka kalibracji świecą na czerwono. Wyświetlacz można odczytać w następujący sposób:

Przybliżony czas potrzebny do ponownej kalibracji baterii

Poniżej 2 godzin

2–4 godziny

4–6 godzin

Ponad 6 godzin

Lampki ładujące

2 godz

I (wyłączony)

K (na)

K (na)

K (na)

4 godz

I (wyłączony)

I (wyłączony)

K (na)

K (na)

6 godz

I (wyłączony)

I (wyłączony)

I (wyłączony)

K (na)

Lampa kalibracyjna

K (na)

K (na)

K (na)

K (na)

Chociaż kalibracja jest zalecana w celu dokładnego pomiaru stanu naładowania baterii, kalibracja nie musi być przeprowadzana, gdy lampka kalibracji miga. Raz rozpoczętą kalibrację można w razie potrzeby przerwać.

 • Jeśli przycisk kalibracji nie zostanie naciśnięty, gdy lampka kalibracji miga, normalne ładowanie rozpocznie się po około dziesięciu sekundach.

 • Aby przerwać kalibrację, ponownie naciśnij przycisk kalibracji. Kalibracja zakończy się i rozpocznie się ładowanie.

Po zakończeniu kalibracji lampki ładowania i lampka kalibracji wyłączą się i natychmiast rozpocznie się ładowanie.

Podłączanie złącza zasilania i zasilacza sieciowego

Wyłącz aparat przed podłączeniem opcjonalnego złącza zasilania i zasilacza sieciowego.

 1. Zdejmij pokrywę komory baterii BL-7.

  Podnieś zatrzask pokrywy komory akumulatora, obróć go do pozycji otwartej ( A ) ( q ) i zdejmij pokrywę komory akumulatora BL-7 ( w ).

 2. Podłącz zasilacz sieciowy EH-6d do złącza zasilania EP-6a.

  • Przełóż kabel prądu stałego przez prowadnicę kabla złącza zasilania ( q ) i wsuń go w dół, aż znajdzie się na dole szczeliny.

  • Włóż wtyczkę prądu stałego do złącza DC IN ( w ).

 3. Włóż złącze zasilania.

  Włóż całkowicie złącze zasilania do komory baterii, jak pokazano.

 4. Zatrzaśnij złącze zasilania.

  • Obróć zatrzask do pozycji zamkniętej ( q ) i złóż go w dół, jak pokazano ( w ).

  • Aby zapobiec wysunięciu się złącza zasilania podczas pracy, upewnij się, że jest dobrze zatrzaśnięte.

  • Poziom naładowania akumulatora nie jest wyświetlany na panelu sterowania, gdy aparat jest zasilany przez zasilacz sieciowy i złącze zasilania.