Избор на режим на снимане

За да изберете режим на снимане, задръжте бутона I и завъртете главния диск за управление. Избраната опция се показва в дисплея за снимане и контролния панел.

Режим

Описание

П

Програмирано автоматично ( P (Програмирано автоматично) )

Използвайте за моментни снимки и в други ситуации, в които има малко време за регулиране на настройките на камерата. Фотоапаратът избира автоматично както скоростта на затвора, така и диафрагмата.

С

Автоматичен с приоритет на затвора ( S (Автоматичен с приоритет на затвора) )

Използвайте за замразяване или замъгляване на движение. Вие избирате скоростта на затвора; фотоапаратът автоматично регулира блендата.

А

Автоматичен с приоритет на блендата ( A (Автоматичен с приоритет на блендата) )

Използвайте за замъгляване на фона или фокусиране както на преден, така и на заден план. Вие избирате диафрагмата; камерата автоматично регулира скоростта на затвора.

М

Ръчно ( M (Ръчно) )

Вие контролирате скоростта на затвора и диафрагмата. Изберете скорост на затвора „Bulb“ или „Time“ за дълги експонации.

P (Програмирано автоматично)

  • В този режим фотоапаратът автоматично настройва скоростта на затвора и диафрагмата според вградена програма, за да осигури оптимална експозиция в повечето ситуации.

  • Различни комбинации от скорост на затвора и бленда, които произвеждат една и съща експонация, могат да бъдат избрани чрез завъртане на главния диск за управление („гъвкава програма“).

    • Докато гъвкавата програма е в сила, се показва индикатор за гъвкава програма ( U ).

    • За да възстановите настройките за скорост на затвора и блендата по подразбиране, завъртете главния диск за управление, докато индикаторът спре да се показва. Гъвкавата програма може да бъде прекратена и чрез избор на друг режим или изключване на камерата.

S (автоматичен с приоритет на затвора)

  • При автоматичен режим с приоритет на затвора вие избирате скоростта на затвора, докато камерата автоматично настройва блендата за оптимална експозиция. Изберете бързи скорости на затвора, за да „замразите“ движението, бавни скорости на затвора, за да предложите движение чрез замъгляване на движещи се обекти.

  • Завъртете главния диск за управление, за да зададете скоростта на затвора.

  • Скоростта на затвора може да се задава на стойности между 1/32000 s и 30 s.

  • Скоростта на затвора може да се заключи на избраната стойност ( f4: Заключване на управлението , g3: Заключване на управлението ).

A (Автоматичен приоритет на блендата)

  • При автоматичен приоритет на блендата вие избирате блендата, докато камерата автоматично настройва скоростта на затвора за оптимална експозиция.

  • Блендата може да се регулира чрез завъртане на диска за подкоманди.

  • Минималните и максималните стойности за блендата варират в зависимост от обектива.

  • Блендата може да се заключи на избраната стойност ( f4: Заключване на управлението , g3: Заключване на управлението ).

M (ръчно)

  • Вие контролирате скоростта на затвора и диафрагмата. Изберете този режим за продължителни експозиции на обекти като фойерверки или нощно небе („Bulb“ или „Time“ фотография, дълги експозиции (само в режим M) ).

  • Скоростта на затвора и блендата могат да се регулират спрямо индикаторите за експозиция чрез завъртане на дисковете за управление.

  • Завъртете главния диск за управление, за да изберете скоростта на затвора. Скоростта на затвора може да бъде зададена на стойности между 1 / 32000 s и 30 s или на „Bulb“ или „Time“ .

  • Блендата може да се регулира чрез завъртане на диска за подкоманди.

  • Минималните и максималните стойности за блендата варират в зависимост от обектива.

  • Скоростта на затвора и диафрагмата могат да бъдат заключени на избраните стойности ( f4: Заключване на контрола , g3: Заключване на контрола ).

Индикатори за експозиция

Индикаторите за експозиция в монитора, визьора и контролния панел показват дали снимката би била недостатъчно или преекспонирана при текущите настройки. Индикаторите за експозиция могат да се четат по следния начин (дисплеят варира в зависимост от опцията, избрана за потребителска настройка b2 [ EV стъпки за управление на експозицията ]):

Дисплей

[ 1/3 стъпка ] избрана за [ EV стъпки за управление на експозицията ]

Оптимална експозиция

Недоекспониран с 1/3 EV

Преекспониран с над 3 1/3 EV

Монитор

Визьор/контролен панел

Ориентацията на индикаторите за експозиция може да се обърне с помощта на потребителска настройка f7 [ Обратни индикатори ].

Предупреждение за експозиция

Дисплеите ще мигат, ако избраните настройки надхвърлят ограниченията на системата за измерване на експозицията.

Удължени скорости на затвора

За скорости на затвора до 900 s (15 минути), изберете [ ON ] за потребителска настройка d6 [ Разширени скорости на затвора (M) ].

Дълги експозиции

При скорости, по-ниски от 1 s, скоростта на затвора, показана от камерата, може да се различава от действителното време на експозиция. Действителните времена на експозиция при скорости на затвора от 15 и 30 секунди например са съответно 16 и 32 секунди. Времето на експозиция отново ще съответства на избраната скорост на затвора при скорости от 60 секунди и по-ниски.

Автоматичен контрол на ISO чувствителността (Режим M )

Ако автоматичното управление на ISO чувствителността ( Автоматично управление на ISO чувствителността) е активирано, ISO чувствителността автоматично ще се регулира за оптимална експонация при избраната скорост на затвора и бленда.

Дълги експонации (само режим M)

Камерата предлага две опции за дълги експонации: „Bulb“ и „Time“. Дългите експонации могат да се използват за снимки на фойерверки, нощни пейзажи, звезди или движещи се светлини.

Снимка с 35-секундна експозиция при скорост на затвора „Bulb“ и бленда f/25

Скорост на затвора

Описание

Крушка

Затворът остава отворен, докато бутонът за освобождаване на затвора е натиснат.

време

Експозицията започва при натискане на спусъка и завършва при второ натискане на бутона.

  1. Дръжте камерата стабилна, например като използвате статив.

  2. Задръжте бутона I и завъртете главния диск за управление, за да изберете режим M .

  3. Завъртете главния диск за управление, за да изберете скорост на затвора от Bulb (“Bulb”) или Time (“Time”).

    Крушка

    време

    Обърнете внимание, че индикаторите за експозиция не се показват при скорост на затвора Bulb или Time .

  4. Фокусирайте и започнете експонацията.

    • “Bulb” : Натиснете бутона за освобождаване на затвора докрай, за да започнете експонацията. Задръжте бутона за освобождаване на затвора натиснат по време на експонацията.

    • “Time” : Натиснете бутона за освобождаване на затвора докрай, за да започнете експонацията.

    • Изминалото време се показва в контролния панел.

  5. Прекратете експозицията.

    • “Bulb” : Вдигнете пръста си от бутона за освобождаване на затвора.

    • “Time” : Натиснете бутона за освобождаване на затвора докрай за втори път.

Дълги времеви експозиции
  • Обърнете внимание, че при дълги експонации може да има „шум“ (светли петна, произволно разположени ярки пиксели или мъгла).

  • Ярките петна и мъглата могат да бъдат намалени, като изберете [ ВКЛ ] за [ Дълга експозиция NR ] в менюто за заснемане на снимки.

  • Nikon препоръчва да използвате напълно заредена батерия, предоставения променливотоков адаптер за зареждане или допълнителен променливотоков адаптер и захранващ конектор, за да предотвратите загуба на мощност по време на дълги експонации.

  • За да предотвратите размазване, се препоръчва използването на статив или устройство като допълнителен кабел за дистанционно управление или безжично дистанционно управление.

Заключване на автоматичната експозиция

Използвайте заключване на автоматичната експозиция, за да прекомпозирате снимки след настройка на експозицията за конкретна област от обекта. Заключването на експозицията е полезно, когато зоната, използвана за настройка на експозицията, е много по-ярка или по-тъмна от околната среда.

  1. Когато обектът е позициониран в избраната точка за фокусиране и бутонът за освобождаване на затвора е натиснат наполовина, натиснете центъра на подселектора, за да заключите експонацията.
    • Докато центърът на подселектора е натиснат, експозицията ще се заключи на стойността, измерена в зона от обекта, определена от избраната опция за измерване.

    • На дисплея за снимане ще се появи икона AE-L .

    • Ако автофокусът е активиран, фокусът също ще се заключи.

  2. Задържайки натиснат центъра на подселектора, прекомпозирайте снимката и снимайте.

Заключване на експозицията с бутона за освобождаване на затвора

Ако [ Вкл. (натискане наполовина) ] е избрано за потребителска настройка c1 [ Бутон за освобождаване на затвора AE-L ], експонацията ще се заключи, докато бутонът за освобождаване на затвора е натиснат наполовина.

Измерена площ
  • С [ Точково измерване ], експозицията ще бъде заключена на стойността, измерена в кръг, центриран върху текущата точка на фокусиране.

  • С [ Централно претеглено измерване ], експонацията ще бъде заключена на стойността, измерена в 12-милиметров кръг в центъра на дисплея.

Регулиране на скоростта на затвора и диафрагмата

Следните настройки могат да се регулират, докато центърът на подселектора е натиснат:

Режим

Настройка

П

Скорост на затвора и бленда (гъвкава програма; P (Програмирано автоматично) )

С

Скорост на затвора

А

Апертура

  • Новите стойности могат да бъдат потвърдени в дисплея за снимане и контролния панел.

Компенсация на експозицията

Компенсацията на експозицията се използва за промяна на експозицията от стойността, предложена от камерата. Може да се използва, за да направите снимките по-ярки или по-тъмни.

−1 EV

Без компенсация на експозицията

+1 EV

Регулиране на компенсацията на експозицията

Задръжте бутона E и завъртете диск за управление.

  • Изберете от стойности между –5 EV (недоекспониране) и +5 EV (свръхекспониране). Във видео режим са налични стойности между –3 EV и +3 EV.

  • При настройките по подразбиране промените в компенсацията на експозицията се правят на стъпки от 1/3 EV . Размерът на стъпките може да се промени с помощта на потребителска настройка b2 [ EV стъпки за управление на експозицията ].

  • По-високите стойности правят обекта по-ярък, а по-ниските по-тъмен.

  • E икони и индикатори за експозиция се появяват в дисплея за снимане и контролния панел. В режими, различни от M , нулата (“ 0 ”) в центъра на индикатора за експозиция мига. Текущата стойност за компенсация на експозицията може да бъде потвърдена чрез натискане на бутона E

    Монитор

    Визьор

    Контролен панел

  • Нормалната експозиция може да бъде възстановена чрез задаване на компенсация на експозицията на ±0,0. Компенсацията на експозицията не се нулира, когато фотоапаратът се изключи.

Режим М
  • В режим M компенсацията на експозицията засяга само индикатора на експозицията; скоростта на затвора и диафрагмата не се променят.

  • Когато автоматичният контрол на ISO чувствителността ( Автоматичен контрол на ISO чувствителността ) е в сила, ISO чувствителността се регулира автоматично според избраната стойност за компенсация на експонацията.

Използване на светкавица

Когато се използва допълнителна светкавица, компенсацията на експозицията засяга както нивото на светкавицата, така и експозицията, като променя яркостта както на основния обект, така и на фона; ако желаете, ефектът може да бъде ограничен до фона с помощта на потребителска настройка e3 [ Exposure comp. за светкавица ].