Щоб скористатися автофокусуванням, прокрутіть перемикач режимів фокусування в положення AF.

Перемикач режимів фокусування

Режим автофокусування

Під час фотозйомки з використанням видошукача можна вибрати зазначені нижче режими автофокусування.

У режимі live view можна вибрати зазначені нижче режими автофокусування.

Щоб вибрати режим автофокусування, натисніть кнопку режиму АФ та прокручуйте головний диск керування, поки не буде відображено потрібний параметр.

Кнопка режиму АФ

Головний диск керування

Панель керування

Видошукач

Монітор

Предиктивне фокусування з відстеженням (фотозйомка з використанням видошукача)

У режимі AF-C, або коли неперервне слідкувальне автофокусування вибрано в режимі AF-A, фотокамера розпочне предиктивне фокусування з відстеженням, якщо об’єкт рухатиметься в напрямку до фотокамери або від неї, поки кнопку спуску затвора натиснуто наполовину. Таким чином фотокамера зможе відстежувати фокус з урахуванням прогнозованого положення об’єкта на момент спуску затвора.

Див. також

Відомості про:

 • використання пріоритету фокусування при неперервному слідкувальному АФ наведено в описі користувацького параметра A > a1 (Вибір пріоритету AF-C, 0 Вибір пріоритету AF-C);
 • використання пріоритету спуску затвора при покадровому АФ наведено в описі користувацького параметра A > a2 (Вибір пріоритету AF-S, 0 Вибір пріоритету AF-S);
 • використання допоміжного диска керування для вибору режиму фокусування наведено в описі користувацького параметра A > f3 (Налаштув. дисків керув.) > Міняти гол./допоміжн. (0 Налаштув. дисків керув.).

Режим зони АФ

Режим зони АФ визначає спосіб вибору фотокамерою точки фокусування для автофокусування. Під час фотозйомки з використанням видошукача доступні такі параметри:

 • АФ за однією точкою. Виберіть точку фокусування; фотокамера фокусуватиметься тільки на об’єкті у вибраній точці фокусування. Використовуйте для зйомки нерухомих об’єктів.
 • Динамічне АФ. Виберіть точку фокусування. У режимах фокусування AF-A та AF-C фотокамера буде фокусуватися на основі інформації від оточуючих точок фокусування, якщо об’єкт на короткий час залишить вибрану точку. Кількість точок фокусування залежить від вибраного режиму:

  • 9-точкове динамічне АФ. Вибирайте, коли є час на компонування знімка, або під час зйомки об’єктів, які рухаються передбачуваним чином (наприклад, бігунів або гоночних машин на трасі).
  • 21-точкове динамічне АФ. Виберіть цей параметр для зйомки об’єктів, які рухаються непередбачуваним чином (наприклад, футболістів під час гри).
  • 51-точкове динамічне АФ. Вибирайте, коли об’єкти зйомки рухаються швидко та їх важко впіймати в кадр за допомогою видошукача (наприклад, птахи).
 • 3D-стеження. Виберіть точку фокусування. У режимах фокусування AF-A та AF-C фотокамера буде відстежувати об’єкти, які залишають вибрану точку фокусування, та вибиратиме нові точки фокусування за потреби. Використовуйте для швидкого компонування знімків з об’єктами, що хаотично рухаються з боку в бік (такими, як тенісисти). Якщо об’єкт залишив межі видошукача, відпустіть кнопку спуску затвора та змініть композицію знімка, так щоб об’єкт перебував у вибраній точці фокусування.

 • Груповий вибір зони АФ. Фотокамера фокусується з використанням групи точок фокусування, вибраних користувачем, що зменшує ризик фокусування на фоні замість основного об’єкта. Виберіть цей параметр для зйомки об’єктів, які важко фотографувати з використанням однієї точки фокусування. Якщо в режимі покадрового АФ (AF-S або в разі вибору покадрового АФ у режимі AF-A) буде виявлено обличчя, фотокамера надасть їм пріоритет.

Автоматичний вибір зони АФ. Фотокамера автоматично визначає об’єкт і вибирає точку фокусування (у разі портретної зйомки фотокамера може відрізнити об’єкт від фону для покращеного визначення об’єкта). Активні точки фокусування буде на короткий час виділено. У режимах AF-C і AF-A головна точка фокусування залишатиметься виділеною після вимкнення виділення інших точок фокусування.

3D-стеження

За натискання кнопки спуску затвора наполовину кольори в зоні навколо точки фокусування зберігаються у фотокамері. Таким чином, 3D-стеження може не дати очікуваних результатів під час зйомки об’єктів, які мають колір, близький до фону, або займають дуже малу ділянку кадру.

У режимі live view можна вибрати такі режими зони АФ:

! АФ із пріоритетом обличчя. Використовуйте для портретів. Фотокамера автоматично визначає об’єкти портретної зйомки та фокусується на них; вибраний об’єкт позначено подвійною жовтою рамкою (якщо визначено кілька облич, фотокамера сфокусується на найближчому об’єкті; щоб вибрати інший об’єкт, використовуйте мультиселектор). Якщо фотокамера більше не може визначити об’єкт (тому що, наприклад, об’єкт відвернувся від фотокамери), рамка зникне. Якщо торкнутися монітора, фотокамера сфокусується на обличчі, розташованому найближче до пальця, і зробить знімок, коли палець буде знято з екрана.

$ АФ із широкою зоною. Використовуйте для зйомки з рук пейзажів та інших об’єктів, відмінних від портретів.

% АФ зі звичайною зоною. Використовуйте для точного фокусування на вибраній точці кадру. Рекомендовано використовувати штатив.

& АФ з відстеженням об’єкта. Використовуйте мультиселектор, щоб навести точку фокусування на об’єкт, і натисніть кнопку J, щоб розпочати відстеження. Точка фокусування почне відстежувати об’єкт під час його руху в кадрі. Щоб завершити відстеження, натисніть кнопку J ще раз. Також можна почати відстеження, торкнувшись зображення об’єкта на моніторі; щоб завершити відстеження та зробити знімок, приберіть палець з екрана. Якщо відстеження вже триває, після торкання монітора в будь-якому місці фотокамера сфокусується на поточному об’єкті, а знімок буде зроблено, коли палець буде знято з екрана. Зауважте, що фотокамера може бути не в змозі відстежувати об’єкти, якщо вони швидко рухаються, залишають кадр, перекриваються іншими предметами, візуально змінюють свій розмір, колір або яскравість, якщо вони занадто малі, великі, яскраві, темні або подібні до фону за кольором чи яскравістю.

Вибір точки фокусування вручну

Мультиселектор можна використовувати для вибору точки фокусування. Якщо прокрутити блокування перемикача фокусування в положення L, вибір точки фокусування вручну буде вимкнено.

Блокування перемикача фокусування

Режим зони АФ можна вибрати, натиснувши кнопку режиму АФ та прокрутивши головний диск керування, поки не буде відображено потрібний параметр.

Кнопка режиму АФ

Допоміжний диск керування

Панель керування

Видошукач

Монітор

Режим зони АФ (фотозйомка з використанням видошукача)

Режим зони АФ показано на панелі керування й у видошукачі.

Режим зони АФ Панель керування Видошукач Відображення точки фокусування у видошукачі
АФ за однією точкою
9-точкове динамічне АФ *
21-точкове динамічне АФ *
51-точкове динамічне АФ *
3D-стеження
Груповий вибір зони АФ
Автоматичний вибір зони АФ

У видошукачі відображено лише активну точку фокусування. Решта точок фокусування надає інформацію, щоб допомогти процесу фокусування.

Телеконвертори AF-S/AF-I (фотозйомка з використанням видошукача)

Якщо використовується телеконвертер AF-S/AF-I і вибрано 3D-стеження або автоматичний вибір зони АФ як режим зони АФ, то при ефективних діафрагмах, менших ніж f/5,6, буде автоматично вибрано АФ за однією точкою.

Використання автофокусування в режимі live view

Використовуйте об’єктив AF-S або AF-P. Використовуючи інші об’єктиви або телеконвертори, можна не досягти бажаних результатів. Зауважте, що в режимі live view автофокусування виконується повільніше, а монітор може змінювати яскравість під час виконання фотокамерою фокусування. Іноді точка фокусування може відображатися зеленим, коли фотокамера не може виконати фокусування. Фотокамера може бути не здатна виконати фокусування в таких ситуаціях:

 • Об’єкт містить лінії, паралельні довгому краю кадру
 • Об’єкт недостатньо контрастний
 • Об’єкт у точці фокусування містить ділянки з різкою зміною яскравості, відблиск від прожектора, неонову вивіску або інше джерело світла змінної яскравості
 • Наявні мерехтіння та сегментація зображення у світлі люмінесцентних, ртутних, натрієвих або подібних ламп
 • Використовується хрестоподібний (зоряний) фільтр або інші спеціальні фільтри
 • Об’єкт візуально менший за точку фокусування
 • Об’єкт переважно складається з геометричних фігур, що повторюються (наприклад, жалюзі або вікна хмарочоса)
 • Об’єкт рухається

Вибір точки фокусування

За винятком АФ із відстеженням об’єкта, натискання кнопки J під час вибору точки фокусування призводить до вибору центральної точки фокусування. У випадку АФ із відстеженням об’єкта натискання кнопки J натомість розпочинає відстеження об’єкта. Вибір точки фокусування вручну недоступний в режимі автоматичного вибору зони АФ.

Див. також

Фотозйомка з використанням видошукача — відомості про:

 • налаштування кількості точок фокусування, які можна вибрати за допомогою мультиселектора, наведено в описі користувацького параметра A > a4 (Кількість точок фокус., 0 Кількість точок фокус.);
 • вибір окремих точок фокусування для вертикальної та горизонтальної орієнтацій наведено в описі користувацького параметра A > a5 (Зберегти точки за полож., 0 Зберегти точки за полож.);
 • налаштування «закільцьованого» вибору точки фокусування наведено в описі користувацького параметра A > a7 (Закільц. вибір точки фок., 0 Закільц. вибір точки фок.).

Фотозйомка з використанням видошукача/live view: відомості про використання головного диска керування для вибору режиму зони АФ наведено в описі користувацького параметра A > f3 (Налаштув. дисків керув.) > Міняти гол./допоміжн. (0 Налаштув. дисків керув.).

Фіксація фокуса

Фіксацію фокуса можна використовувати для зміни композиції після фокусування, що дає змогу фокусуватися на об’єкті, який буде знаходитися поза точкою фокусування в остаточній композиції. Якщо фотокамері не вдається виконати автофокусування (0 Отримання якісних знімків у режимі автофокусування), то за допомогою фіксації фокуса можна змінити композицію кадру після фокусування на іншому об’єкті, який розташований на тій самій відстані, що й початковий об’єкт. Фіксація фокуса найефективніша в разі вибору режиму зони АФ, відмінного від автоматичного вибору зони АФ (0 Режим зони АФ).

 1. Сфокусуйтеся.

  Помістіть об’єкт у вибрану точку фокусування та натисніть кнопку спуску затвора наполовину, щоб почати фокусування. Переконайтеся, що індикатор фокусування (I) з’явився у видошукачі (фотозйомка з використанням видошукача) або точка фокусування стала зеленою (live view).

  Фотозйомка з використанням видошукача

  Live view

 2. Зафіксуйте фокус.

  Режими фокусування AF-A та AF-C (фотозйомка з використанням видошукача). Утримуючи кнопку спуску затвора () натиснутою наполовину, натисніть кнопку A AE-L/AF-L (), щоб одночасно зафіксувати фокус і експозицію (у видошукачі буде відображено піктограму AE-L). Фокус лишатиметься зафіксованим, поки натиснуто кнопку A AE-L/AF-L, навіть якщо потім відпустити кнопку спуску затвора.

  Кнопка спуску затвора

  Кнопка A AE-L/AF-L

  Режим фокусування AF-S (фотозйомка з використанням видошукача) і live view. Фокус фіксується автоматично та лишається зафіксованим, поки не буде відпущено кнопку спуску затвора. Фокус також можна зафіксувати натисканням кнопки A AE-L/AF-L (див. вище).

 3. Змініть композицію кадру та зробіть знімок.

  Фокус лишатиметься зафіксованим від знімка до знімка, якщо утримувати кнопку спуску затвора натиснутою наполовину (AF-S та live view) або утримувати натиснутою кнопку A AE-L/AF-L. Це дає змогу зробити кілька знімків поспіль з однаковим налаштуванням фокусування.

  Фотозйомка з використанням видошукача

  Live view

Не змінюйте відстань між фотокамерою та об’єктом, поки задіяно фіксацію фокуса. Якщо об’єкт рухається, виконайте фокусування знову на новій відстані.

Див. також

Відомості про використання кнопки спуску затвора для фіксації експозиції наведено в описі користувацького параметра A > c1 (Кнопка спуску затвора AE-L, 0 Кнопка спуску затвора AE-L).

Отримання якісних знімків у режимі автофокусування

Автофокусування не гарантує якості знімків у зазначених нижче умовах. Спуск затвора може бути заблоковано, якщо за даних умов фотокамера не може виконати фокусування, або може відображатися індикатор фокусування (I) і прозвучати звуковий сигнал, що дозволить здійснити спуск затвора, навіть коли об’єкт не у фокусі. У таких випадках використовуйте ручне фокусування (0 Ручне фокусування) або фіксацію фокуса (0 Фіксація фокуса), щоб сфокусуватися на іншому рівновіддаленому об’єкті, а потім змінити композицію кадру.

Контраст між об’єктом і фоном невеликий або зовсім відсутній.

Приклад. Об’єкт і фон однакового кольору.

Об’єкти в точці фокусування розташовані на різних відстанях від фотокамери.

Приклад. Об’єкт у клітці.

Об’єкт переважно складається з геометричних фігур, що повторюються.

Приклад. Жалюзі або ряд вікон на хмарочосі.

Точка фокусування містить ділянки з різкою зміною яскравості.

Приклад. Об’єкт наполовину перебуває в тіні.

Фонові предмети візуально більші за об’єкт.

Приклад. Будівля в кадрі розташована позаду об’єкта.

Об’єкт складається з багатьох дрібних деталей.

Приклад. Поле квітів або інші дрібні предмети майже однакової яскравості.