Pro váš fotoaparát Nikon je k dispozici řada příslušenství.

Zdroje energie
 • Dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL15b: Náhradní baterie EN-EL15b jsou k dispozici u místních prodejců a v servisech Nikon. Lze použít rovněž baterie EN-EL15a/EN-EL15, mějte však na paměti, že nemusíte být schopni pořídit na jedno nabití tak vysoký počet snímků (0 Výdrž baterie).
 • Nabíječka baterií MH-25a: Nabíječku MH-25a lze použít k nabíjení baterií EN-EL15b. Lze použít rovněž nabíječky baterií MH-25.
 • Battery Pack MB-N10: Battery Pack pro fotoaparáty mirrorless firmy Nikon. Při nasazení na fotoaparát umožňuje použít jako zdroj energie dvě dobíjecí lithium-iontové baterie EN-EL15b.
 • Síťový zdroj/nabíječka EH-7P: Síťový zdroj/nabíječku EH-7P lze použít k nabíjení baterií EN-EL15b vložených do fotoaparátu (baterie se nabíjí pouze při vypnutém fotoaparátu). Tento síťový zdroj/nabíječku nelze použít k nabíjení baterií EN-EL15a/EN-EL15.
 • Konektor pro připojení síťového zdroje EP-5B, síťové zdroje EH-5c a EH-5b: Toto příslušenství lze použít pro dlouhodobější napájení fotoaparátu. Pro připojení fotoaparátu k síťovému zdroji EH-5c/EH-5b je nutný konektor pro připojení síťového zdroje EP-5B; podrobnosti viz „Připojení konektoru pro připojení síťového zdroje a síťového zdroje“ (0 Připojení konektoru pro připojení síťového zdroje a síťového zdroje).
Filtry
 • K ochraně objektivu lze použít neutrální filtry (NC).
 • Abyste zabránili tvorbě reflexů, vyvarujte se použití filtrů u objektů v jasném protisvětle a v dalších situacích se silným zdrojem světla v záběru.
 • Pokud u filtrů s prodlužovacím faktorem (faktorem filtru) nad 1× (Y44, Y48, Y52, O56, R60, X0, X1, C-PL, ND2S, ND4, ND4S, ND8, ND8S, ND400, A2, A12, B2, B8, B12) neposkytuje měření expozice Matrix očekávané výsledky, doporučuje se použít integrální měření se zdůrazněným středem. Podrobnosti viz návod k filtru.
 • Efektové filtry mohou narušovat činnost automatického zaostřování nebo indikace zaostření (I).
Adaptéry bajonetu Adaptér bajonetu FTZ (0 Adaptér bajonetu FTZ)
Kabelové spouště Kabelová spoušť MC-DC2 (délka 1 m): Při zapojení do konektoru pro připojení příslušenství na fotoaparátu lze použít spoušť MC-DC2 k dálkovému spouštění závěrky.
Zařízení GPS Zařízení GPS GP-1/GP-1A: Při zapojení do konektoru pro připojení příslušenství na fotoaparátu lze použít existující zařízení GP-1/GP-1A k záznamu aktuální zeměpisné šířky, zeměpisné délky, nadmořské výšky a času UTC (univerzální čas) do snímků pořizovaných fotoaparátem. Mějte na paměti, že výroba zařízení GP-1/GP-1A byla ukončena.
Kabely USB
 • Kabel USB UC-E24: Kabel USB vybavený konektorem typu C pro zapojení do fotoaparátu a konektorem typu A pro zapojení do zařízení USB.
 • Kabel USB UC-E25: Kabel USB s dvěma konektory typu C.
Kabely HDMI Kabel HDMI HC-E1: Kabel HDMI s konektorem typu C pro zapojení do fotoaparátu a s konektorem typu A pro zapojení do zařízení HDMI.
Adaptéry do sáněk pro upevnění příslušenství Adaptér se synchronizačním konektorem AS-15: Adaptér AS-15 nasaďte do sáněk pro upevnění příslušenství na fotoaparátu, abyste mohli připojit studiové blesky nebo jiné zábleskové vybavení prostřednictvím synchronizačního konektoru.
Krytky sáněk pro upevnění příslušenství Krytka sáněk pro upevnění příslušenství BS-1: Krytka chránící sáňky pro upevnění příslušenství v době, kdy není nasazený blesk.
Krytky těla Krytka těla BF-N1: Krytka těla zamezuje vnikání prachu do fotoaparátu v době, kdy není nasazený objektiv.
Bezdrátová síťová rozhraní

Bezdrátové síťové rozhraní WT-7: Rozhraní WT-7 lze použít k přenosu snímků pomocí bezdrátových sítí, k ovládání fotoaparátu z počítače vybaveného softwarem Camera Control Pro 2 (dostupný samostatně) nebo k dálkovému pořizování a procházení snímků z počítače nebo chytrého zařízení.

Poznámka: Použití bezdrátového síťového rozhraní vyžaduje bezdrátovou síť a základní znalosti práce v síti. Nezapomeňte aktualizovat software bezdrátového síťového rozhraní na nejnovější verzi.

Bezdrátová dálková ovládání
 • Bezdrátové dálkové ovládání WR-R10/Bezdrátové dálkové ovládání WR-T10: V případě připojení bezdrátového dálkového ovládání WR-R10 ke konektoru pro připojení příslušenství lze fotoaparát bezdrátově ovládat pomocí bezdrátového dálkového ovládání WR-T10 (během připojování dálkového ovládání WR-R10 dbejte na plné otevření krytky konektoru pro připojení příslušenství a krytky konektorů USB a HDMI). Dálkové ovládání WR-R10 lze použít rovněž k ovládání rádiově řízených blesků. Pro synchronizované spouštění zahrnující více než jeden fotoaparát si připravte více fotoaparátů s nasazenými spárovanými zařízeními WR-R10.
 • Bezdrátové dálkové ovládání WR-1: Dálková ovládání WR-1 se používají v kombinaci s bezdrátovými dálkovými ovládáními WR-R10 a WR-T10 nebo v kombinaci s dalšími dálkovými ovládáními WR-1, kdy dálková ovládání WR-1 pracují ve funkci vysílačů nebo přijímačů. Dálkové ovládání WR-1 ve funkci vysílače lze použít k ovládání fotoaparátu a fotografování prostřednictvím signálů přenesených do přijímače (dálkové ovládání WR-R10 nebo druhé dálkové ovládání WR-1) připojeného ke konektoru pro připojení příslušenství na fotoaparátu, zatímco ve formě přijímače toto dálkové ovládání přijímá vzdálené příkazy z dálkového ovládání WR-T10 nebo samostatného dálkového ovládání WR-1 používaného jako vysílač.

Poznámka: Ujistěte se, že byl firmware dálkových ovládání WR-R10 a WR-1 aktualizován na nejnovější verzi (firmware WR-R10 verze 3.0 a novější a firmware WR-1 verze 1.0.1 a novější). Informace o aktualizaci firmwaru viz webové stránky společnosti Nikon pro vaši oblast. Při aktualizaci firmwaru dálkového ovládání WR-R10 z verzí předcházejících verzi 2.0 na verzi 3.0 nebo novější kontaktujte autorizovaný servis Nikon.

Příslušenství k okuláru hledáčku

Gumová očnice DK-29: Očnice DK-29 usnadňuje pozorování obrazu v hledáčku a snižuje únavu zraku.

Mikrofony
 • Stereofonní mikrofon ME-1: Připojením mikrofonu ME-1 do konektoru pro mikrofon na fotoaparátu lze zaznamenávat stereofonní zvuk za současného potlačení hluku způsobovaného zařízením (například zvuky produkované objektivem během automatického zaostřování).
 • Bezdrátový mikrofon ME-W1: Bezdrátový mikrofon Bluetooth, který umožňuje zaznamenávat zvuk mimo fotoaparát.
Software

Camera Control Pro 2: Umožňuje dálkově ovládat fotoaparát z počítače a ukládat snímky přímo na pevný disk počítače. Pokud se software Camera Control Pro 2 používá k přímému pořizování snímků do počítače, zobrazuje se na kontrolním panelu indikace režimu PC (PC).

Poznámka: Používejte nejnovější verze softwaru Nikon; aktuální informace o podporovaných operačních systémech viz webové stránky společnosti Nikon pro váš region. Software Nikon Message Center 2 ve výchozím nastavení pravidelně kontroluje dostupnost aktualizací softwaru a firmwaru Nikon v době, kdy jste přihlášeni ke svému účtu v počítači a počítač je připojen k internetu. V případě nalezení aktualizace se automaticky zobrazí zpráva.

Dostupnost se může lišit v závislosti na zemi nebo regionu. Nejnovější informace naleznete na naší webové stránce nebo v brožurách.

Nasazení a sejmutí krytky sáněk pro upevnění příslušenství

Krytka sáněk pro upevnění příslušenství BS-1 se zasouvá vyobrazeným způsobem do sáněk pro upevnění příslušenství. Chcete-li krytku sejmout, podržte pevně fotoaparát, stiskněte krytku palcem dolů a vysuňte ji ve vyobrazeném směru.

Spona kabelu HDMI/USB

Chcete-li zamezit náhodnému odpojení kabelu, připojte dodávanou sponu vyobrazeným způsobem ke kabelu HDMI nebo k dodávanému kabelu USB (ilustrace zobrazuje kabel USB; mějte na paměti, že spona nemusí pasovat na všechny kabely HDMI třetích výrobců). Při použití spony kabelu udržujte monitor v transportní poloze.

Místo pro kabel HDMI

Místo pro kabel HDMI

Místo pro kabel HDMI

Vložte výstupek do odpovídajícího vybrání ve fotoaparátu a nasaďte sponu kabelu

Kabel USB

Kabely HDMI a USB použité současně

Připojení konektoru pro připojení síťového zdroje a síťového zdroje

Před připojením volitelného konektoru pro připojení síťového zdroje a síťového zdroje vypněte fotoaparát.

 1. Připravte si fotoaparát.

  Otevřete krytku prostoru pro baterii (q) a krytku průchodky kabelu konektoru pro připojení síťového zdroje (w).

 2. Vložte konektor pro připojení síťového zdroje EP-5B.

  Ujistěte se, že konektor vkládáte se správnou orientací podle obrázku, a přitiskněte jím oranžovou aretaci baterie ke straně. Po úplném vložení konektoru zajistí aretace konektor v těle fotoaparátu.

 3. Zavřete krytku prostoru pro baterii.

  Kabel konektoru pro připojení síťového zdroje umístěte tak, aby prošel průchodkou v těle fotoaparátu, a zavřete krytku prostoru pro baterii.

 4. Připojte síťový zdroj EH-5c/EH-5b.

  Připojte síťový kabel ke konektoru pro síťový kabel (AC) na síťovém zdroji (e) a poté připojte kabel konektoru pro připojení síťového zdroje do konektoru DC na síťovém zdroji (r). Je-li fotoaparát napájen pomocí síťového zdroje a konektoru pro připojení síťového zdroje, zobrazuje se symbol P.