Nikon

عربي

Български

Čeština

Dansk

Deutsch

Ελληνικά

English

Español

Eesti

Suomi

Français

हिन्दी

Magyar

Indonesia

Italiano

日本語

Қазақ

한글

Lietuvių

Latviski

Nederlands

Norsk

Polski

Português

Română

Русский

Slovenčina

Slovenščina

Српски

Svenska

ภาษาไทย

Türkçe

Українська

简体中文

繁體中文

Select language

Tłumacz Google

TA USŁUGA MOŻE ZAWIERAĆ TŁUMACZENIA OBSŁUGIWANE PRZEZ GOOGLE. GOOGLE NIE UDZIELA ŻADNYCH GWARANCJI DOTYCZĄCYCH TŁUMACZEŃ, WYRAŻONYCH ANI DOROZUMIANYCH, W TYM GWARANCJI WIERNOŚCI I RZETELNOŚCI TŁUMACZENIA, ANI DOROZUMIANYCH GWARANCJI PRZYDATNOŚCI DO SPRZEDAŻY, PRZYDATNOŚCI DO OKREŚLONEGO CELU I NIENARUSZANIA PRAW.

Przewodniki użytkownika firmy Nikon Corporation (dalej zwana „Nikon”) zostały przetłumaczone dla wygody użytkownika z użyciem oprogramowania do tłumaczenia opartego o Tłumacza Google. W rozsądnym zakresie podjęto starania na rzecz zapewnienia wiernego tłumaczenia, jednakże należy pamiętać, że żadne tłumaczenie automatyczne nie jest bezbłędne ani nie jest przeznaczone do zastępowania pracy tłumaczy. Tłumaczenia są dostarczane w postaci usługi na rzecz użytkowników przewodników użytkownika Nikon i są oferowane „w stanie takim, w jakim są”. Nie udziela się żadnych gwarancji wyrażonych ani dorozumianych w zakresie wierności, rzetelności lub poprawności tłumaczeń z języka angielskiego na jakikolwiek inny język. Niektóre treści (jak obrazy, filmy, filmy w formacie Flash Video itp.) mogą nie zostać przetłumaczone dokładnie z uwagi na ograniczenia oprogramowania do tłumaczenia.

Tekstem oficjalnym jest angielskojęzyczna wersja przewodników użytkownika. Wszelkie rozbieżności lub różnice powstałe w wyniku tłumaczenia i obecne w tłumaczeniu nie są wiążące i nie wywołują skutków prawnych dla celów zgodności z przepisami lub egzekwowania prawa. W razie pytań dotyczących zgodności z prawdą informacji zawartych w przetłumaczonych przewodnikach użytkownika należy skorzystać z angielskojęzycznych wersji przewodników, które są wersjami oficjalnymi.

Narażenie

Wybór trybu fotografowania

Aby wybrać tryb fotografowania, przytrzymaj przycisk I i obracaj głównym pokrętłem sterującym. Wybrana opcja jest wyświetlana na ekranie fotografowania i panelu kontrolnym.

Tryb Opis
P Automatyka programowa ( 0 P (Automatyka programowa) ) Używaj do robienia zdjęć oraz w innych sytuacjach, w których jest mało czasu na dostosowanie ustawień aparatu. Aparat automatycznie wybiera zarówno czas otwarcia migawki, jak i przysłonę.
S Automatyka z preselekcją czasu ( 0 S (automatyka z preselekcją czasu) ) Służy do zamrożenia lub rozmycia ruchu. Ty wybierasz czas otwarcia migawki; aparat automatycznie dostosuje przysłonę.
A Automatyka z preselekcją przysłony ( 0 A (automatyka z preselekcją przysłony) ) Służy do rozmywania tła lub ustawiania ostrości zarówno pierwszego planu, jak i tła. Ty wybierasz przysłonę; aparat automatycznie dostosowuje czas otwarcia migawki.
M Ręczny ( 0 M (Ręczny) ) Kontrolujesz zarówno czas otwarcia migawki, jak i przysłonę. Wybierz czas otwarcia migawki „Bulb” lub „Time”, aby uzyskać długi czas ekspozycji.

P (automatyka programowa)

 • W tym trybie aparat automatycznie dostosowuje czas otwarcia migawki i przysłonę zgodnie z wbudowanym programem, aby zapewnić optymalną ekspozycję w większości sytuacji.
 • Różne kombinacje czasu otwarcia migawki i przysłony, które zapewniają tę samą ekspozycję, można wybrać, obracając głównym pokrętłem sterującym („fleksja programu”).

  • Podczas działania elastycznego programu wyświetlany jest wskaźnik elastycznego programu ( U ).
  • Aby przywrócić domyślne ustawienia czasu otwarcia migawki i przysłony, obracaj głównym pokrętłem sterującym, aż wskaźnik zniknie. Elastyczny program można również zakończyć wybierając inny tryb lub wyłączając aparat.

S (automatyka z preselekcją czasu)

 • W trybie automatyki z preselekcją czasu to Ty wybierasz czas otwarcia migawki, a aparat automatycznie dostosowuje przysłonę w celu uzyskania optymalnej ekspozycji. Wybierz krótkie czasy otwarcia migawki, aby „zamrozić” ruch, lub długie czasy otwarcia migawki, aby zasugerować ruch poprzez rozmycie poruszających się obiektów.
 • Obracaj głównym pokrętłem sterującym, aby ustawić czas otwarcia migawki.
 • Czas otwarcia migawki można ustawić w zakresie od ¹⁄₃₂₀₀₀ s do 30 s.
 • Czas otwarcia migawki można zablokować na wybranej wartości ( 0 f4: Blokada sterowania , g3: Blokada sterowania ).

A (automatyka z preselekcją przysłony)

 • W trybie automatyki z preselekcją przysłony to Ty wybierasz przysłonę, a aparat automatycznie dostosowuje czas otwarcia migawki w celu uzyskania optymalnej ekspozycji.
 • Przysłonę można regulować, obracając przednim pokrętłem sterującym.
 • Minimalne i maksymalne wartości przysłony różnią się w zależności od obiektywu.
 • Przysłonę można zablokować na wybranej wartości ( 0 f4: Blokada sterowania , g3: Blokada sterowania ).

M (ręczny)

 • Kontrolujesz zarówno czas otwarcia migawki, jak i przysłonę. Wybierz ten tryb w przypadku fotografowania obiektów z długimi czasami ekspozycji, takich jak fajerwerki lub nocne niebo (fotografowanie „Bulb” lub „Czas”, 0 Długie czasy ekspozycji (tylko tryb M) ).
 • Czas otwarcia migawki i przysłonę można regulować w odniesieniu do wskaźników ekspozycji, obracając pokrętła sterowania.
 • Obracaj głównym pokrętłem sterującym, aby wybrać czas otwarcia migawki. Czas otwarcia migawki można ustawić na wartości od ¹⁄₃₂₀₀₀ s do 30 s lub na „Bulb” lub „Time” .

 • Przysłonę można regulować, obracając przednim pokrętłem sterującym.
 • Minimalne i maksymalne wartości przysłony różnią się w zależności od obiektywu.
 • Czas otwarcia migawki i przysłonę można zablokować na wybranych wartościach ( 0 f4: Blokada sterowania , g3: Blokada sterowania ).

Wskaźniki ekspozycji

Wskaźniki ekspozycji na monitorze, wizjerze i panelu kontrolnym pokazują, czy zdjęcie byłoby niedoświetlone lub prześwietlone przy bieżących ustawieniach. Wskaźniki ekspozycji można odczytać w następujący sposób (wyświetlany ekran różni się w zależności od opcji wybranej dla ustawienia osobistego b2 [ Krok EV dla regulacji ekspozycji ]):

Wyświetlacz [ Krok 1/3 ] wybrany dla [ Krok EV dla regulacji ekspozycji ]
Optymalna ekspozycja Niedoświetlony o 1/3 EV Prześwietlony o ponad 3 1 / 3 EV
Monitor
Wizjer/panel kontrolny

Orientację wskaźników ekspozycji można odwrócić za pomocą ustawienia osobistego f7 [ Odwróć wskaźniki ].

Ostrzeżenie o ekspozycji

Wyświetlacze będą migać, jeśli wybrane ustawienia przekroczą limity systemu pomiaru ekspozycji.

Wydłużone czasy otwarcia migawki

W przypadku czasów otwarcia migawki nawet 900 s (15 minut) wybierz [ ] dla ustawienia osobistego d5 [ Wydłużone czasy otwarcia migawki (M) ].

Długie ekspozycje

Przy czasach dłuższych niż 1 s czas otwarcia migawki wyświetlany przez aparat może różnić się od rzeczywistego czasu ekspozycji. Rzeczywiste czasy naświetlania przy czasach otwarcia migawki wynoszących na przykład 15 i 30 sekund wynoszą odpowiednio 16 i 32 sekundy. Czas ekspozycji będzie ponownie zgodny z wybranym czasem otwarcia migawki przy czasach 60 sekund i dłuższych.

Automatyczny dobór czułości ISO (tryb M )

Jeśli automatyczny dobór ISO ( 0 Automatyczny dobór ISO ) jest włączony, czułość ISO zostanie automatycznie dostosowana w celu uzyskania optymalnej ekspozycji przy wybranym czasie otwarcia migawki i przysłonie.

Długie czasy ekspozycji (tylko tryb M)

Aparat oferuje dwie opcje długich ekspozycji: „Bulb” i „Time”. Długie czasy naświetlania mogą być używane do fotografowania sztucznych ogni, nocnej scenerii, gwiazd lub ruchomych świateł.

Zdjęcie z 35-sekundową ekspozycją przy czasie otwarcia migawki „Bulb” i przysłonie f/25

Szybkość migawki Opis
Żarówka Migawka pozostaje otwarta, dopóki spust migawki jest wciśnięty.
Czas Ekspozycja rozpoczyna się wraz z naciśnięciem spustu migawki i kończy się po drugim naciśnięciu spustu migawki.
 1. Trzymaj aparat stabilnie, na przykład używając statywu.

 2. Przytrzymaj przycisk I i obracaj głównym pokrętłem sterującym, aby wybrać tryb M .

 3. Obracaj głównym pokrętłem sterującym, aby wybrać czas otwarcia migawki Bulb („Bulb”) lub czas („Time”).

  Żarówka

  Czas

  Zwróć uwagę, że wskaźniki ekspozycji nie są wyświetlane przy czasie otwarcia migawki Bulb lub Time .

 4. Ustaw ostrość i rozpocznij ekspozycję.

  • „Bulb” : Naciśnij spust migawki do końca, aby rozpocząć ekspozycję. Podczas naświetlania trzymaj spust migawki wciśnięty.
  • „Time” : Naciśnij spust migawki do końca, aby rozpocząć ekspozycję.
  • Upływający czas jest pokazywany na panelu sterowania.

 5. Zakończ ekspozycję.

  • „Bulb” : Zdejmij palec ze spustu migawki.
  • „Time” : Naciśnij spust migawki do końca po raz drugi.

Długie ekspozycje

 • Zwróć uwagę, że przy długich czasach naświetlania mogą pojawiać się „szumy” (jasne punkty, losowo rozmieszczone jasne piksele lub mgła).
 • Jasne punkty i mgłę można zredukować, wybierając [ ON ] dla [ Red.szer.dł.naśw. ] w menu fotografowania.
 • Zalecamy korzystanie z jednego z następujących źródeł zasilania, aby zapobiec utracie mocy podczas długich ekspozycji:

  • W pełni naładowany akumulator
  • Opcjonalny zasilacz sieciowy do ładowania EH‑7P
  • Opcjonalny zasilacz sieciowy EH‑8P z kablem USB UC‑E25 (ze złączami typu C na obu końcach)
  • Opcjonalne złącze zasilania EP‑5B z zasilaczem sieciowym EH‑5d, EH‑5c lub EH‑5b
 • Aby zapobiec poruszeniu zdjęcia, zaleca się użycie statywu lub urządzenia, takiego jak opcjonalny przewód zdalnego sterowania lub bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania.

Blokada automatycznej ekspozycji

Użyj blokady automatycznej ekspozycji, aby ponownie skomponować zdjęcia po ustawieniu ekspozycji dla określonego obszaru obiektu. Blokada ekspozycji przydaje się, gdy obszar używany do ustawiania ekspozycji jest znacznie jaśniejszy lub ciemniejszy niż jego otoczenie.

 1. Gdy obiekt znajduje się w wybranym punkcie ostrości, a spust migawki jest wciśnięty do połowy, naciśnij środek wybieraka dodatkowego, aby zablokować ekspozycję.

  • Gdy środek wybieraka dodatkowego jest wciśnięty, ekspozycja zostanie zablokowana na wartości zmierzonej w obszarze obiektu określonym przez wybraną opcję pomiaru.

  • Na ekranie fotografowania pojawi się ikona AE-L .
  • Jeśli autofokus jest włączony, ostrość również zostanie zablokowana.

 2. Trzymając wciśnięty środek selektora dodatkowego, ponownie skomponuj zdjęcie i zrób zdjęcie.

Blokowanie ekspozycji za pomocą spustu migawki

Jeśli wybrano opcję [ Włącz (naciśnięcie do połowy) ] dla ustawienia osobistego c1 [ AE spustem migawki ], ekspozycja zostanie zablokowana, gdy spust migawki będzie wciśnięty do połowy.

Powierzchnia mierzona

 • W przypadku opcji [ Pomiar punktowy ] ekspozycja zostanie zablokowana na wartości zmierzonej w okręgu wyśrodkowanym na bieżącym punkcie ostrości.
 • W przypadku opcji [ Pomiar centralnie ważony ] ekspozycja zostanie zablokowana na wartości ważonej w kierunku koła o średnicy 12 mm na środku wyświetlacza.

Regulacja szybkości migawki i przysłony

Następujące ustawienia można zmieniać, gdy środek selektora dodatkowego jest wciśnięty:

Tryb Ustawienie
P Czas otwarcia migawki i przysłona (elastyczny program; 0 P (automatyka programowa) )
S Szybkość migawki
A Otwór
 • Nowe wartości można potwierdzić na wyświetlaczu fotografowania i panelu kontrolnym.

Kompensacja ekspozycji

Kompensacja ekspozycji służy do zmiany ekspozycji z wartości sugerowanej przez aparat. Można go używać do rozjaśniania lub przyciemniania zdjęć.

−1 EV

Brak kompensacji ekspozycji

+1 EV

Regulacja kompensacji ekspozycji

Przytrzymaj przycisk E i obróć pokrętło sterowania.

 • Wybierz spośród wartości od –5 EV (niedoświetlenie) do +5 EV (prześwietlenie). W trybie wideo dostępne są wartości od –3 EV do +3 EV.
 • Przy ustawieniach domyślnych zmiany kompensacji ekspozycji są dokonywane w krokach co ¹⁄₃ EV. Wielkość przyrostu można zmienić za pomocą ustawienia osobistego b2 [ Krok EV dla regulacji ekspozycji ].
 • Wyższe wartości sprawiają, że obiekt jest jaśniejszy, niższe wartości ciemniejsze.

 • Ikony E i wskaźniki ekspozycji pojawiają się na ekranie fotografowania i panelu kontrolnym. W trybach innych niż M miga zero („ 0 ”) na środku wskaźnika ekspozycji. Bieżącą wartość kompensacji ekspozycji można potwierdzić, naciskając przycisk E

  Monitor

  Wizjer

  Panel sterowania

 • Normalną ekspozycję można przywrócić, ustawiając kompensację ekspozycji na ±0,0. Kompensacja ekspozycji nie jest resetowana po wyłączeniu aparatu.

Tryb M

 • W trybie M kompensacja ekspozycji wpływa tylko na wskaźnik ekspozycji; czas otwarcia migawki i przysłona nie zmieniają się.
 • Gdy włączony jest automatyczny dobór ISO ( 0 Automatyczny dobór ISO ), czułość ISO jest automatycznie dostosowywana zgodnie z wartością wybraną dla kompensacji ekspozycji.

Korzystanie z lampy błyskowej

Gdy używana jest opcjonalna lampa błyskowa, kompensacja ekspozycji wpływa zarówno na moc błysku, jak i ekspozycję, zmieniając jasność zarówno głównego obiektu, jak i tła; w razie potrzeby efekt można ograniczyć do tła za pomocą ustawienia osobistego e3 [ Komp.eksp. dla lampy błyskowej ].