Преместването на фокуса автоматично променя фокуса в поредица от снимки. Използвайте го, за да правите снимки, които по-късно ще бъдат комбинирани чрез наслагване на фокуса, за да създадете една снимка с увеличена дълбочина на полето. Преди да използвате изместване на фокуса, изберете режим на фокусиране AF-S или AF-C и режим на освобождаване, различен от самоснимачка или високоскоростно заснемане на кадър.
опция |
Описание |
---|---|
[ ] |
Започнете да снимате. Камерата ще направи избрания брой снимки, като променя фокусното разстояние с избраната стойност с всяка снимка. |
[ ] |
Изберете броя на изстрелите (максимум 300). |
[ ] |
Преместването на фокуса променя разстоянието на фокусиране в поредица от снимки. Изберете степента, с която фокусното разстояние се променя с всяка снимка. |
[ ] |
Изберете интервала между снимките в секунди.
|
[ ] |
|
[ ] |
Маркирайте опциите и натиснете J или 2 , за да изберете ( M ) или да премахнете избора ( U ).
|
Фотография с изместване на фокуса
-
Направете пробна снимка при текущи настройки.
-
За да сте сигурни, че снимането няма да бъде прекъснато, използвайте напълно заредена батерия, предоставения променливотоков адаптер за зареждане или допълнителен променливотоков адаптер и захранващ конектор.
-
Фокус.
-
По време на изместване на фокуса камерата прави серия от снимки, започвайки от избрана позиция на фокус и продължавайки към безкрайност. Като се има предвид, че снимането приключва, когато се достигне безкрайността, позицията на началния фокус трябва да е малко пред (т.е. по-близо до камерата от) най-близката точка на обекта.
-
Не местете камерата след фокусиране.
-
-
Маркирайте [ 2 .] в менюто за заснемане на снимки и натиснете
-
Регулирайте настройките за изместване на фокуса.
-
Изберете броя на изстрелите.
Маркирайте [ 2 .
] и натиснетеИзберете броя на снимките и натиснете J .
-
Максималният брой изстрели е 300.
-
Препоръчваме да направите повече снимки, отколкото смятате, че ще ви трябват. Можете да ги отвеете по време на подреждането на фокуса.
-
Може да са необходими повече от 100 снимки за снимки на насекоми или други малки обекти. От друга страна, може да са необходими само няколко, за да снимате пейзаж отпред назад с широкоъгълен обектив.
-
-
Изберете степента, с която фокусното разстояние се променя с всяка снимка.
Маркирайте [ 2 .
] и натиснетеИзберете ширина на стъпката на фокусиране и натиснете J
-
Натиснете 4 , за да намалите ширината на стъпката на фокуса, 2 , за да увеличите.
-
Обърнете внимание, че високите настройки увеличават риска някои зони да не са на фокус, когато снимките са подредени. Препоръчва се стойност от 5 или по-малко.
-
Опитайте да експериментирате с различни настройки, преди да снимате.
-
-
Изберете интервала до следващия изстрел.
Маркирайте [ 2 .
] и натиснетеИзберете интервала между снимките и натиснете J .
-
Изберете интервала между снимките в секунди.
-
Изберете [
], за да правите снимки с до около 5 fps. -
За да осигурите правилна експозиция при използване на светкавица, изберете интервал, достатъчно дълъг за зареждане на светкавицата. Препоръчва се настройка [
], когато снимате без светкавица.
-
-
Активирайте или деактивирайте заключването на експозицията на първия кадър.
Маркирайте [ 2 , за да изберете [ ] или [ ].
] и натиснете-
Препоръчва се [
], ако осветлението и другите условия няма да се променят по време на снимане, [ ] при снимане на пейзажи и други подобни при променливо осветление. -
Избирането на [
] заключва експозицията на стойността за първата снимка, като гарантира, че всички снимки имат еднаква експозиция. Големите промени в яркостта на обекта по време на снимане обаче могат да доведат до видими промени в експозицията. Това може да се реши, като изберете [ .
-
-
Изберете опции за начална папка.
Маркирайте [ 2 .
] и натиснетеСлед като маркирате желаните опции и натиснете J , за да ги включите ( M ) или изключите ( U ), натиснете 4 .
-
-
Маркирайте [ J] и натиснете
-
Снимането започва след около 3 s.
-
Дисплеят се изключва по време на снимане.
-
Фотоапаратът прави снимки на избрания интервал, като започва от фокусното разстояние, избрано в началото на снимането, и напредва към безкрайност с избраното фокусно разстояние с всяка снимка.
-
Снимането приключва, когато избраният брой снимки бъде заснет или фокусът достигне безкрайност.
-
Край на фотографията с изместване на фокуса
За да прекратите снимането, преди да са направени всички снимки, или:
-
изберете [ J или
] в менюто за заснемане на снимки, маркирайте [ ] и натиснете -
натиснете бутона за освобождаване на затвора наполовина или натиснете бутона J между снимките.
По време на снимане в контролния панел се показва икона 9 .
-
Скоростта на затвора и времето, необходимо за запис на снимката, може да варират при различните снимки. В резултат на това камерата може да не е в състояние да прави снимки на избрания интервал.
-
Снимането приключва, когато фокусът достигне безкрайност, и следователно в зависимост от позицията на фокуса в началото на снимането, снимането може да приключи преди да бъде заснет избраният брой снимки.
-
Независимо от избраната опция за потребителска настройка c3 [
] > [ Таймер за ], таймерът за готовност няма да изтече, докато се снима. -
Ако използвате светкавица, изберете интервал, по-дълъг от времето, необходимо за зареждане на светкавицата. Ако интервалът е твърде кратък, светкавицата може да светне с мощност, по-малка от необходимата за пълна експозиция.
-
Ако снимането не може да продължи с текущите настройки, например защото скоростта на затвора е зададена на „Bulb“ или „Time“ , ще се покаже предупреждение.
-
Промяната на настройките на камерата, докато се извършва снимане с изместване на фокуса, може да доведе до спиране на снимането.
Фотографията с изместване на фокуса не може да се комбинира с някои функции на фотоапарата, включително:
-
видеозапис,
-
продължителни експозиции („Bulb“ или „Time“),
-
самоснимачката,
-
високоскоростно заснемане на кадри,
-
скоби,
-
множество експозиции,
-
HDR наслагване,
-
фотография с интервален таймер и
-
видеозапис с изтичане на времето.
Като се има предвид, че снимките, заснети с много малки отвори (високи f-числа), може да нямат дефиниция, препоръчваме ви да изберете по-широки отвори (f-числа по-ниски) от f/8–f/11.
Тъй като дълбочината на фокуса се намалява при къси фокусни разстояния, препоръчваме да изберете по-малки стъпки на фокусиране и да увеличите броя на снимките, когато снимате обекти близо до фотоапарата.