Citlivost fotoaparátu k působení světla lze přizpůsobit množství dostupného světla. K dispozici jsou nastavení citlivosti v rozmezí ISO 64 až ISO 25600 v krocích ekvivalentních 1/3 EV. Pro speciální případy jsou navíc k dispozici nastavení 0,3 až 1 EV pod hodnotu ISO 64 a 0,3 až 2 EV nad hodnotu ISO 25600. Čím vyšší je citlivost ISO, tím menší množství světla je nutné pro expozici snímku – s rostoucí citlivostí lze tedy používat kratší časy závěrky nebo větší zaclonění.

Citlivost ISO lze upravit stisknutím tlačítka S (Q) a otáčením hlavního příkazového voliče, dokud se na kontrolním panelu a v hledáčku nezobrazí požadované nastavení.

Tlačítko S (Q)

Hlavní příkazový volič

Kontrolní panel

Hledáček

Menu citlivosti ISO

Citlivost ISO lze nastavovat rovněž pomocí položky Nastavení citlivosti ISO v menu fotografování (0 Nastavení citlivosti ISO).

Citlivost ISO

Čím vyšší je citlivost ISO, tím menší množství světla je nutné pro expozici snímku – s rostoucí citlivostí lze tedy používat kratší časy závěrky nebo větší zaclonění. Zároveň však narůstá pravděpodobnost výskytu obrazového šumu (náhodně rozmístěných jasně zbarvených pixelů, závoje nebo proužků). Při nastaveních v rozmezí Hi 0,3Hi 2 se výrazně zvyšuje riziko obrazového šumu.

Hi 0,3 – Hi 2

Nastavení Hi 0,3Hi 2 odpovídají citlivostem ISO o 0,3–2 EV nad hodnotou ISO 25600 (ekvivalent ISO 32000–102400).

Lo 0,3 – Lo 1

Nastavení Lo 0,3Lo 1 odpovídají citlivostem ISO o 0,3–1 EV pod hodnotou ISO 64 (ekvivalent ISO 50–32). Tato nastavení umožňují používat menší zaclonění za jasného osvětlení. Kontrast je o něco vyšší než obvykle; ve většině případů se doporučují citlivosti ISO 64 a vyšší.

Viz také

Informace:

  • Informace o volbě velikosti kroku pro nastavení citlivosti ISO viz A > Uživatelská funkce b1 (Krok citlivosti ISO; 0 Krok citlivosti ISO).
  • Informace o zobrazení citlivosti ISO na kontrolním panelu viz A > Uživatelská funkce d3 (Zobrazení citlivosti ISO; 0 Zobrazení citlivosti ISO).
  • Informace o redukci šumu na snímcích pořízených při vysokých citlivostech ISO viz C > Redukce šumu pro vys. ISO (0 Redukce šumu pro vys. ISO).
  • Informace o redukci šumu na videosekvencích pořízených při vysokých citlivostech ISO viz 1 > Redukce šumu pro vys. ISO (0 Redukce šumu pro vys. ISO).